גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חודש שלילי לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס-פרומתאוס ירד 6.8% במאי

תת-המדד העוקב אחרי מניות מדעי החיים הישראליות התרסק בחודש החולף בשיעור של 16.5%, בעיקר בהשפעת מניית טבע, שצנחה בשיעור של 43% ● גם מניותיהן של חברות התקשורת הישראליות בזק וסלקום המשיכו לרדת

הנהלת טבע בבורסת ניו יורק / צילום: בורסת NYSE
הנהלת טבע בבורסת ניו יורק / צילום: בורסת NYSE

מניותיהן של החברות הישראליות בוול סטריט נסחרו בחודש מאי במגמה שלילית, שהובילה את מדד גלובס-פרומתאוס העוקב אחריהן לירידה בשיעור של 6.8%. באותה תקופה, מדד ת"א-125  ירד ב-2.3%, ואילו מדד נאסד"ק  הכללי השיל מערכו 7.9%.

תת-מדד "גלובס-פרומתאוס" מדעי החיים התרסק החודש בשיעור של 16.5%, כאשר באותה תקופה, מדד ת"א ביומד ירד בשיעור דומה של 16.4%, ואילו מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה ירד בשיעור מתון יותר של 6.1%.

חברת התרופות טבע  השפיעה באופן המשמעותי ביותר על הירידה של תת המדד: מנייתה התרסקה בחודש החולף ב-43%. הירידה החדה במחיר המניה של טבע מגיעה לאחר שתביעה מצד יותר מ-40 מדינות בארה"ב האשימה את טבע בקנוניה של תיאום מחירים בתרופות גנריות. סיבה נוספת לירידה הינה פשרה משפטית בהליך אחר בארה"ב עם מדינת אוקלהומה, בה נתבעה טבע בגין שיווק משככי כאבים נרקוטיים אשר הובילו להתמכרויות. החברה הסכימה לשלם 85 מיליון דולר על מנת להסדיר את כל התביעות של מדינת אוקלהומה כלפיה.

מניות הטכנולוגיה הישראליות הנסחרות בארה"ב נסחרו גם הן במגמה שלילית בחודש מאי והובילו את תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה לירידה של 2.4%. באותה תקופה, מדד ת"א טכנולוגיה ירד בשיעור של 1.4% ומדד נאסד"ק טכנולוגיה צנח בשיעור של 12.9%.

למרות הירידה בתת המדד, מניית סולאראדג' , המפתחת מערכת לאופטימיזציה ולניטור של אנרגיה סולארית, זינקה במאי בשיעור של 21%. זאת לאחר שהחברה עקפה את תחזיות האנליסטים להכנסות ולרווח נקי ברבעון הראשון. הכנסות החברה ברבעון היו גבוהות בכ-30% מהרבעון המקביל ב-2018, בעיקר בזכות גידול במכירות לאירופה. החברה צופה לגידול נוסף בהכנסות ברבעון השני.

 

הירידות לא פסחו על חברות התקשורת הישראליות שנסחרות בוול סטריט, ובאופן כללי, 2019 היא שנה קשה נוספת למניות חברות התקשורת הישראליות. לפי נתוני מחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מניות בזק וסלקום  ירדו בכ-34% וכ-36% בהתאמה מתחילת השנה.

בהשוואה לנתונים אלו, בלטה לטובה מניית פרטנר  שירדה ב-8% "בלבד". יצוין כי גם מאי היה חודש לא פשוט למניות התקשורת, אך גם בחודש זה ניכר היה שירידות השערים בפרטנר מתונות יותר ועמדו על כ-6% לעומת כ9% ו-8% בבזק וסלקום בהתאמה.

החוב של סלקום, הגמישות של פרטנר

מסקרן להתבונן בפער שנפתח בין סלקום לפרטנר. לדברי אייל שבח, שותף מייסד בפרומתאוס וראש תחום הטכנולוגיה והתקשורת בפירמה, "שווי השוק של פרטנר כיום הוא כ-2.6 מיליארד שקל, גבוה בכ-70% מהשווי של סלקום, שירד לשפל של כ-1.5 מיליארד שקל בלבד. כמו כן, החוב הפיננסי (בנטרול התחייבויות בגין חכירות) של פרטנר, העומד על כמיליארד שקל, נמוך משמעותית מהחוב של סלקום העומד על כ-3 מיליארד שקל, וזאת לאחר מהלכים אגרסיביים מוצלחים של פרטנר לצמצום החוב בשנים האחרונות".

שבח מוסיף כי "תשלומי הריבית על החוב העצום הרובץ על סלקום מהווים סיבה מרכזית לכך שסלקום סיימה את 2018 בהפסד של 64 מיליון שקל, בעוד שפרטנר סיימה את השנה ברווח של 56 מיליון שקל".

לדבריו, החוב הנמוך יחסית של פרטנר מאפשר לה גמישות לשקול מהלכי פיתוח עסקי כגון רכישת לאומי קארד שנשקלה ב-2018, אך ירדה מהפרק במקביל להתרחבות מואצת בתחום הסיבים. שבח מציין עוד שפרטנר מצליחה גם לגדול משמעותית בתחום הטלוויזיה, ונכון לסוף הרבעון הראשון עמד מספר מנוייה על 141 אלף, לעומת 278 אלף בסלקום.

להערכתו, הנתון המעניין ביותר להשוואה הוא ההכנסה הממוצעת החודשית למנוי סלולרי (ARPU). בעוד בפרטנר הוא 56 שקל, אצל סלקום הוא 47.2 שקל בלבד. פרטנר נהנית גם מכך ששיעור הנטישה השנתי שלה בסלולר, אחת הנקודות הכואבות ביותר לחברות הסלולר, טוב משמעותית מאשר בסלקום. פרטנר אמנם סבלה משיעור נטישה של 35% ב-2018, אך מדובר בנתון טוב משמעותית מזה של סלקום - 43%. לכן סלקום נאלצה להשקיע סכומים גדולים משמעותית על גיוס לקוחות חדשים. להערכת פרומתאוס, הוצאות גיוס הלקוחות של סלקום עמדו על כ-30 מיליון שקל יותר מאלו של פרטנר, לאור שיעורי הנטישה הגבוהים יותר של סלקום.

שבח מציין כי לאור העובדה שחברות התקשורת עומדות כיום בפני השקעות מסיביות בתחום התשתיות הסלולריות (דור 5) ובתחום הקווי (פרישת סיבים) ולאור נתוני החוב והתפעול הטובים יותר של פרטנר בשנים האחרונות, ברור שפרטנר נמצאת כיום בעמדה טובה מסלקום לבצע את ההשקעות המחויבות לצורך המשך הצמיחה. עם זאת, מציינים בפרומתאוס כי ללא שינויים רגולטוריים מרחיקי לכת שיסייעו לחברות התקשורת לשפר את שורת הרווח, קצב ההשקעות בישראל צפוי להמשיך לפגר אחרי המקובל במדינות ה-OECD והפער בתשתיות ימשיך לצמוח, בפרט בפריפריה.

בפרומתאוס מדגישים שנושא פריסת תשתיות הסיבים הוא רגיש במיוחד. בעוד שבזק למשל נדרשת לפריסה ארצית של סיבים, הרי שפרטנר וסלקום נהנות, לפחות כרגע, מכך שאינן נדרשות לבצע פריסה ארצית, ומותר להן להתמקד באזורים נוחים יותר מבחינתן המאוכלסים בצפיפות גבוהה יותר או נגישים יותר. באזורים כאלה עלות ההגעה עם הסיב עד לבית הלקוח היא נמוכה יותר מאשר באזורים מרוחקים יותר או בישובים קטנים. מכאן שנכון להיום, פריסת הסיבים רווחית מאוד עבור פרטנר וסלקום.

עם זאת, בסופו של דבר, ביום בו יידרשו חברות התקשורת לפריסה אוניברסלית של סיבים בכל הארץ כולל ישובים מרוחקים או קטנים, עלולה להתעורר בעיה. לאור עלות החיבור לסיבים הגבוהה יותר של ישובים מרוחקים, חברת התקשורת יצטרכו לגבות מחיר גבוה יותר ביישובי הפריפריה - אפשרות שאינה נראית ריאלית, או לחילופין לבצע העלאת מחירים ביחס לתעריפים הנהוגים כיום, כך שיישובי המרכז יסבסדו את החיבור של הישובים המרוחקים. עם זאת בתנאי התחרות בשוק התקשורת הישראלי גם אפשרות זו תהיה קשה לביצוע, בפרט כאשר על ליבו של הצרכן יתמודדו מספר מפעילים.

גם פה שבח מעריך כי המפתח לפתרון נתון בידי הרגולטור, ואי הוודאות שנוצרה לאור הקדמת הבחירות אינה עוזרת לייצוב השוק. 

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד . העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות

עוד כתבות

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

בריאן פירס, ראש אגף הכלכלה ביאט"א / צילום: IATA

למרות הגידול במספר הנוסעים: 2019 הייתה שנה מאכזבת לענף התעופה

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין השליכה השנה גם על ענף התעופה ותנועת הנוסעים, שאומנם צמחה אך בשיעור מתון מהתחזיות ●  בפתיחת כנס המדיה העולמי של ארגון התעופה העולמי בז'נבה, הודיע הארגון כי הוא מצמצם את התחזית לשנה הבאה לתנועה עולמית של 4.7 מיליארד נוסעים

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אמנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

סופית: תאגיד השידור פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של ועדת המדרוג מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה