גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרוצים מהשירות בפנסיה שלכם? הקרנות שהמדינה בחרה כברירת מחדל בולטות לרעה בתחום

ביטוח ישיר מובילה את מדד השירות של רשות שוק ההון בביטוחי הרכב והדירות ● בתחום הגמל וההשתלמות בולטות בתחתית פסגות ואקסלנס שבבעלות הפניקס ● בביטוח מנהלים מדד השירות הממוצע נמוך, ככל הנראה מכיוון שמרבית הלקוחות בו הינם לקוחות שבויים שלא ממש יכולים לעזוב את החברות

אילוסטרציה: Shutterstock
אילוסטרציה: Shutterstock

ביטוח ישיר היא החברה שבולטת לחיוב במדדי השירות של 2018, בעוד שקרנות הפנסיה במסלול 'ברירת מחדל' שהמדינה בחרה, בולטות לרעה בתחום הפנסיה, כך עולה מדירוג מדד השירות שפרסמה אתמול (ג') רשות שוק ההון.

ברשות מציינים כי "פרסום המדד מהווה תמריץ אפקטיבי לשיפור השירות והגברת התחרות לטובת הצרכן", כשהם מוסיפים כי "מדד השירות הפך לכלי החלטה יעיל לציבור המעוניין בשירות הטוב ביותר שיש, בצד מחשבונים שהרשות סיפקה בתחומי הבריאות, הרכב חובה, הדירה והגמל".

על כך הוסיף אתמול הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת כי "רשות שוק ההון מקדמת את נושא השירות על ידי מדידת החברות באופן שוטף במהלך השנה. הרשות תמשיך לפעול על מנת לשקף לצרכנים באופן פשוט, מובן ומקיף את טיב השירות והמוצרים המוצעים על ידי החברות בכל אחד מתחומי הביטוח והחיסכון הפנסיוני. מדד השירות נותן תמונה כוללת של השוק באותו המוצר, ובפרט מסייע לציבור להגיע להחלטות הנכונות לו ולממש את זכויותיו. נמשיך לפעול כדי לשפר את המדדים ואת השימוש בהם על ידי הציבור", הבטיח.

בתחום ביטוחי הבריאות, הרכוש, החבויות והביטוח והחיסכון הפנסיוני מדד השירות של רשות שוק ההון מורכב מהתביעות שאושרו וממהירות הטיפול בהן (40%), וזאת בהסתמך על כ-690 אלף תביעות ביטוח שהיו אשתקד; משביעות רצון והמלצה של הלקוחות עצמם (30%), ממצבן של החברות השונות בכל הקשור ל-4,439 תלונות ציבור שהתקבלו בפיקוח (15%); משקלול זמן המענה הטלפוני שלהן (10%); והיתרה (5%) מגיעה מהאפשרות לבצע פעולות בכלים דיגיטליים בכל אחד מהגופים.

ביטוח רכב: החזקות הובילו גם ב-2017

בתחום ביטוחי הרכב חובה יש ארבע חברות שבולטות מעל היתר - איי.די.איי ביטוח, המוכרת לציבור הרחב בשם "ביטוח ישיר", ואחריה שירביט, כלל ביטוח ו-AIG ישראל, שאחזו במקומות הראשונים גם במדד של 2017. את הטבלה סוגרות שלוש חברות שבלטו לרעה גם אשתקד: "הפול" - שמבטח את כל מי שלא מצא ביטוח בחברה מסחרית "רגילה", מגדל ושלמה ביטוח.

ביטוח נפוץ אחר הוא ביטוח הרכב רכוש, שמוכר לציבור הרחב כביטוח המקיף לרכב או ביטוח צד ג', שם בולטות לחיוב ביטוח ישיר, שבניהול קובי הבר, ביטוח חקלאי הקטנה, AIG ישראל ושומרה, שבניהול דני יצחקי. לא הרחק מהן, ועדיין מעל הציון הממוצע בענף, הכשרה ביטוח. שלמה ביטוח, מגדל ומנורה מבטחים, שבלטו לרעה אשתקד בולטות לרעה גם השנה, בתחום זה.

ביטוח אחר שכמעט כל הציבור בישראל מכיר הוא ביטוחי הדירות. מדובר בתחום מרכזי ומהותי, שבו יש רק ארבע חברות עם ציון גבוה מהממוצע הענפי: ביטוח ישיר, AIG ישראל, שומרה והפניקס. במקרה זה אין ממש חברה שבלוטת מתחת ליתר כי אם קבוצה גדולה של חברות ביטוח אחרות שנמצאות באותה רמה של שירות, ומתחת לממוצע הענפי.

תחום ביטוח הבריאות מתאפיין בפחות שחקנים שמתחרים על ליבו של הלקוח, בטח ביחס לביטוחי הרכב והדירה. בתחום זה יש שלוש שחקניות ענק: הראל, הפניקס וכלל ביטוח, כשהאחרות קטנות יותר. כך או כך, הציון הנמוך במדד השירות ניתן השנה לשחקנית הגדולה בשוק זה - הראל, כשהפניקס וכלל ביטוח דווקא בולטות למעלה. עוד חברה שבולטת בשירות בשוק זה היא ביטוח ישיר, אך לה יש פעילות קטנה בהרבה משל היתר בתחום זה.

קרנות ברירת מחדל: אחרונות בדירוג הפנסיה

מאז 2008 חלה חובה לחסוך בפנסיה בישראל, כך שהחיסכון הפנסיוני מהווה אחד מהנדבכים הכי מרכזיים בתחום השירותים הפיננסיים בכלל. בתחום הפנסיה בולטות לרעה ארבע הקרנות שהמדינה בחרה כברירת מחדל - פסגות, הלמן אלדובי, אלטשולר שחם ומיטב דש, שמחזיקות בארבעה מחמשת המקומות האחרונים בדירוג השירות בפנסיה, כשרק הקרן של קבוצת הביטוח הראל נכללת בהן. למעשה, ארבע הקרנות של בתי ההשקעות נבחרו בשלהי 2018, והן אופציית ברירת המחדל לציבור הרחב שרוצה לקבל תנאים מיטיבים בדמי הניהול, כשמיטב דש והלמן אלדובי נבחרו לראשונה כבר בשלהי 2016.

לעומת גופים אלה, בתחום הפנסיה החדשה שאליה יכולים להצטרף חוסכים חדשים, בולטים ארבעה מחמשת הגופים הכי גדולים בתחום - ארבע קרנות הפנסיה של יתר קבוצות הביטוח, בהובלת כלל ביטוח, הפניקס, מנורה מבטחים ומגדל מקפת.

תחום חליפי לפנסיה החדשה הינו תחום הגמל וההשתלמות, שמורכב מחברות הביטוח ומבתי ההשקעות. בשוק זה השירות הגבוה ביותר אליבא רשות שוק ההון ניתן על ידי בתי ההשקעות ילין לפידות, אינפיניטי, ואנליסט. בתחתית בולטים שני גופים, עם ציון נמוך בהרבה משל היתר: פסגות ואקסלנס שבבעלות הפניקס.

הקודקוד השלישי של החיסכון הפנסיוני בישראל, נוסף על הפנסיה החדשה ועל הגמל, הינו פוליסות החיסכון של חברות הביטוח, שנקרא "ביטוח המנהלים". בתחום זה מרבית הלקוחות הינם לקוחות שבויים שלא ממש יכולים לעזוב את החברות, וזה משתקף במדד שירות ממוצע נמוך יותר מאשר אלה של הפנסיה החדשה ושל הגמל וההשתלמות. בסך הכל, כל החברות הפעילות בתחום קיבלו מהרשות ציון דומה שנע בטווח של 68 עד 70, כשרק הראל בולטת מטה עם הציון הכי חלש - 64.

ברשות שוק ההון מציינים בנוסף כי "החברות שהשיגו שיפור ברמת השירות ב-2018 הן איילון, מנורה מבטחים, מגדל, כלל ביטוח ואלטשולר שחם".

כמה שילמו החברות עבור התביעות?

הפיקוח על הביטוח שברשות שוק ההון מגלה, בין היתר, כי ב-2018 נסגרו כ-436 אלף תביעות ביטוח בתחומי הרכב והדירות, ירידה של כ-5% ביחס למספר התביעות ביטוח שנסגרו בחברות ב-2017. בבריאות חל גידול של כ-11% במספר התביעות שטופלו, לכ-239 אלף תביעות, ובביטוחי החיים הטהורים (למקרי מוות) וביטוחי אובדן כושר עבודה, חלה ירידה של 2% במספר התביעות שטופלו, ושהסתכמו ב-2018 בכ-15 אלף תביעות.

עבור תביעות אלה שנסגרו אשתקד, חברות הביטוח שילמו לציבור 10.2 מיליארד שקל בביטוחי הדירות והרכב, כ-5 מיליארד שקל בביטוחי הבריאות, ו-1.3 מיליארד שקל בביטוחי החיים הטהורים וביטוחי אובדן כושר עבודה.

מעיבוד נתוני הרשות עולה כי התשלום הממוצע בגין תביעה ששולמה ב-2018 בביטוח בתחומי הרכב והדירות עמד על 23 אלף שקל, בעוד שהתשלום הממוצע בגין תשלום בתביעה בביטוחי הבריאות עמד על כ-20 אלף שקל. בביטוחי החיים הטהורים ואובדן כושר עבודה, התשלום הממוצע לתביעה שנסגרה ב-2018 עמד על 87.5 אלף שקל בממוצע. 

עוד כתבות

אמנון ברקאי, סמנכ”ל ההפקה בחדשות 13 וטלי גורן, סמנכ”לית הרגולציה של קשת / צילום: יח"צ

"גם ככה זו שנה היסטרית לחברות החדשות בכל מה שקשור להוצאות כספיות"

ההיערכות למערכת הבחירות, ובעיקר ליום השידורים המיוחד בבחירות עצמן, מאתגרים את תאגיד השידור ואת קשת ורשת ● לכולם ברור שמתכונת משדר הבחירות תהיה דומה יותר למתכונת החסכנית של בחירות ספטמבר ופחות לסבב הראשון של הבחירות בחודש אפריל

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אמנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

חמישה אמריקאים חשודים בהונאת פונזי של 722 מיליון דולר שבה ניצלו את "העולם המורכב של מטבעות קריפטו"

אתמול דווח בארה"ב על מעצרם של שלושה ממפעילי רשת BitClub, שגייסה ממשקיעים מאות מיליוני דולרים, בהבטחה שהכספים יושקעו בפעילויות של כריית מטבעות קריפטו ● שני חשודים נוספים בפרשה טרם נעצרו

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

רמטכ"ל מינאמר, מין אנג הליינג. רציחות, אונס וגירוש של מאות אלפי בני מיעוט הרוהינגה / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ארה"ב: משרד האוצר הטיל סנקציות כלכליות כבדות נגד מפרי זכויות אדם בעולם

בכיר במשרד האוצר האמריקאי: "המטרה היא לייצר השלכות מוחשיות ומשמעותיות לאלו שמרוויחים מהפרות זכויות אדם"

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"