גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לגוון את הפורטפוליו: חמישה דברים שכדאי לבחון בהשקעות אלטרנטיביות

הלוואות P2P, קנאביס, מקבצי דיור, סטארט-אפים ועוד ● שוק ההשקעות האלטרנטיביות מציע מגוון רחב של אפשרויות להשאת רווח ● על מה חשוב לתת את הדעת לפני השקעה שכזו

השקעות אלטרנטיביות. מתנהלות אחרת משוק ההון/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
השקעות אלטרנטיביות. מתנהלות אחרת משוק ההון/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף תירוש פיננסים

עולם ההשקעות המודרני הולך ומשתכלל. בעבר ההתלבטות המרכזית של המשקיע הייתה האם להשאיר את הכסף בפיקדון בבנק או להעביר אותו לשוק ההון, כלומר לרכוש מניות ואג"ח בבורסה. בשני העשורים האחרונים ניצבת בפניו האפשרות להיכנס לשוק ההשקעות האלטרנטיביות, קרי השקעות שאינן נעשות ישירות בשוקי ההון המסורתיים.

בשנים האחרונות חל גידול במגוון האלטרנטיבות להשקעה ובפופולריות שלהן. בעקבות זאת, נדרשת מחשבה מעמיקה על תחומי ההשקעה המתאימים ללקוחות שונים, על מגוון העדפותיהם, ונטיות האופי שלהם (כגון חובבי סיכון מול שמרנים). תחת המטריה של ההשקעה האלטרנטיבית, כדאי לתת את הדעת לרמות הסיכון שאותן המשקיע מוכן לקחת ולהטבות המס האפשריות בגין ההשקעה. מהם, אם כן, המרכיבים שחשוב לתת עליהם את הדעת ולבחון לפני כניסה להשקעה אלטרנטיבית?

האלמנטים השונים של ההשקעה

"כשבוחנים גיוון של תיק השקעות בכלל וגם כזה של השקעות אלטרנטיביות, יש מספר אלמנטים שחשוב לשים לב אליהם. זאת מאחר והם משפיעים על התשואה שפורטפוליו ההשקעות יכול להניב ועל רמת הסיכון שלו", מסביר גיא תירוש, סמנכ"ל כספים בתירוש פיננסים, פמילי אופיס. "פיזור ההשקעה, למשל. כשמשקיעים כסף בתחום אלטרנטיבי כמו השקעות P2P - הלוואות חברתיות, אז הפיזור הוא מאוד רחב. 100 אלף שקל שהמשקיע שם בקרן יכולים להיות מחולקים בין מאות או אפילו אלפי לווים. זהו פיזור בהיקף מרשים, אפילו ביחס להשקעה באגרות חוב באמצעות תעודת סל או במדד. הוא מקטין עבור המשקיע את הסיכון, שכן גם אם לווה אחד או שניים מתקשים להחזיר את החוב, השאר עדיין עומדים בו". זאת ועוד, הוא ממשיך עם אותה הדוגמה בהקשר של ניהול סיכונים, "להשקעת P2P בארה"ב קורלציה נמוכה לשוק ההון האמריקני, ונמוכה עוד יותר ביחס לשוק הישראלי. היא כלל אינה תלויה בהם ומקטינה את התנודתיות של הפורטפוליו הכולל".

אפיקי השקעה: תלוי בסוג המשקיע

אפיקי השקעה (Asset Class) הם מקבץ של השקעות בעלות מאפיינים דומים, שנתונות לאותם חוקים ותקנות. כך, למשל, אפיק השקעה אפשרי אחד של השקעות אלטרנטיביות הוא נדל"ן, בין אם למגורים, למשרדים, או מסחרי. עוד אפיקי השקעות אלטרנטיביות הם קרנות השקעה פרטיות (PE) וקרנות הון-סיכון (VC), מטבעות וירטואליים, סטארט-אפים ועוד.

גיא תירוש, סמנכ"ל כספים, תירוש פיננסים/צילום: תירוש פיננסים

תירוש נותן דוגמה לשימוש באפיק השקעה אלטרנטיבי: "ללקוח שמושקע בנדל"ן, לא הייתי ממליץ להגדיל חשיפה נוספת לתחום, אלא לגוון את ההשקעה. הסיבה לכך היא שהפיזור בין אפיקי השקעה, גם אם חלקם אינם סולידיים, עדיין מקטין בסופו של דבר את הסיכון ועדיף על הגדלת ההחזקה באפיק הקיים. תמיד צריך לזכור כי בין אפיקי השקעה שונים יש מתאם נמוך. הדבר גם משקף את המוטיבציה של המשקיע - בין אם מדובר בשימור הון או בהגדלתו".

סקטורים: לא כל מה שנוצץ זהב

בהשקעות אלטרנטיביות יש מגוון רחב של סקטורים שניתן להשקיע בהם. הייטק (סטארט-אפים), למשל, הוא אפיק השקעה שמשתייכים אליו סקטורים שונים, כגון בריאות, טכנולוגיה, פינטק, אנרגיה מתחדשת ובתוכה גם קלין-טק ועוד. בחינה של השקעה אלטרנטיבית כוללת זיהוי מגמות עולמיות בתחום ועליות וירידות של סקטורים שונים. "לפני ארבע-חמש שנים, תחום הבריאות (Health-Care - נ.ס.) היה מאוד פופולרי; לפני שנתיים-שלוש ראינו תנופה בסקטור הקלין-טק; כיום אחד הסקטורים הפורחים הוא הקנאביס, כשגם בו יש תת-סקטורים מוצלחים יותר ופחות", אומר תירוש.

הוא מוסיף כי "חשוב להבין בהקשר זה כי לעיתים בעיתונות הכלכלית קושרים כתרים לכל מיני סקטורים, אבל העובדה שסקטור כמו הקנאביס, למשל, פופולרי כיום, לא אומרת שכעת צריך להשקיע בכל חברה בתחום שצצה. כדאי לזכור כי גם אם הסקטור עצמו רווחי ופופולרי, יכולים להיכלל בו גם מוצרים נחותים. לכן התייעצות עם מומחים חשובה גם כאן, אם לא מתחשבים במידע הקיים והנגיש ובנתונים, מדובר בסה"כ בעוד הימור".

מבנה ההשקעה

לכל השקעה שאנו מעוניינים בה, ודאי בהקשר של השקעות אלטרנטיביות, יש מבנה מסוים. כמו כן, יש כללים לגבי מידת הנזילות של אותה השקעה (או חוסר הנזילות), ופרמטרים נוספים שיכולים להשפיע עליה (כגון תכנון מס), אותם נפרט בהמשך.

לאתר תירוש פיננסים הקליקו כאן>>

נדבך נוסף שיש לתת עליו את הדעת בהקשר של מבנה ההשקעה הוא בדיקת נאותות (Due Diligence). מדובר בכל מיני בדיקות של פרמטרים שמטרתן להביא אותנו למצב של המלצת השקעה בקרנות או חברות ראויות. כך, למשל, קרנות מסוימות יכולות להיות מוצלחות מבחינת רווחיות, אבל למרות זאת, לא מומלץ להשקיע בהן מאחר והן לא עומדות בקריטריונים אחרים.

בבדיקת הנאותות נערכת בחינה אקטיבית של החברה, כולל ניהול מפגשים עם מנהליה, בדיקת פרויקטים שהיא ביצעה בעבר, כיצד היא מתמודדת עם משברים, עם ניהול קשיי תזרים, האם קיימת שביעות רצון של לקוחות ממנה ועוד.

תירוש מסביר כי "יש קריטריונים שבוחנים בכל השקעה שהיא, כמו המנהלים וניסיונם, ויש קריטריונים שבוחנים לפי התחום או ההשקעה הספציפית. למשל, כשבוחנים את המנהלים בודקים את היכולת שלהם להגיב לתרחישים פחות רצויים, כמו יכולת לגבות חוב גם במצב שבו החייבים לא מחזירים את ההלוואה. בנדל"ן לדוגמה, עבור רבים הביטחונות וחוזקם הם שם המשחק. כמו למשל, היכולת להיכנס בנעלי הקבלן ולגמור את הפרויקט במקרה הצורך. סף אחר שראוי לבחון, עליו נתעכב גם בהמשך, הוא האם המנהלים עצמם מושקעים בפרויקט כך שיש להם מה להפסיד, ממש כמו המשקיע, והסיכון שהם לוקחים הוא לא רק להרוויח פחות מהמצופה".

לצד בדיקת הנאותות, אומר תירוש, יש שיקולים שונים שנוגעים לתכנון המס של ההשקעה שחשוב לקחת בחשבון. "תחשוב, רק לפני שנה, המס על רווחי הון בקרנות גידור היה 30% לפני שירד בחזרה ל-25%. בנוסף, לא רבים יודעים שבהינתן כמה תנאים שיועץ מומחה משתמש בהם, אפשר לדחות את המס לתקופות ארוכות ובמשיכה הסופית לשלם מס רווחי הון בשיעור של 15% בלבד. כך, אנחנו יכולים לחתוך את תשלום המס על קרנות גידור בחצי. עוד דוגמה: בתיקי השקעות רגילים יש מס של 25% על רווחי ההון, עוד לפני עמלות רבות ומיותרות שגובים מהמשקיע. זה לא קיים במוצרים פיננסיים אחרים, אלטרנטיביים, וגם את החישוב הזה יועץ מומחה יודע לעשות".

כל אלו, כמובן, מרכיבים חשובים של מבנה ההשקעה, הכוללת גם אלמנטים לכאורה פשוטים יותר כגון: מידת הנזילות (מתי ניתן למשוך את הכסף ולממש את הרווחים), מבנה העמלות המשולמות על ידי הלקוח והיכולת לצמצם אותן, וסכום המינימום הנדרש להשקעה. "אלו שאלות פשוטות לכאורה, אבל עדיין כאלה שחשוב להביא בחשבון", מסביר תירוש. "כשאדם שוקל להשקיע מכספו בהשקעה שאינה סחירה הוא צריך להבין איזו נזילות תהיה לו, להכיר את העמלות השונות (דמי ניהול, דמי הצלחה, שהינם תשלומים על עמידה ביעד) ועלויות עסקה (כמו המרה למט"ח במקרה הצורך) כדי שלא יהיו לו הפתעות בהמשך. לפעמים גם כשהפרמטרים הללו נראים קשיחים, ניתן להגמיש אותם במידה מסוימת, לטובת הלקוח", הוא מוסיף.

שותפים יחד איתך - לאורך כל הדרך?

נקודה חמישית ואחרונה שחשוב לבדוק בבחינה של השקעה אלטרנטיבית היא עד כמה, אם בכלל, הגוף שמשקיעים בו שותף יחד עם המשקיע בהשקעה ובמילים אחרות שם גם הוא כסף. הדבר מעיד על אמינות מסוימת ואמונה גדולה של הקרן בהשקעה עצמה. למשל, בקרנות שרוכשות מקבצי דיור להשקעה בחו"ל ומגייסות כסף ממשקיעים: להשקעה עצמה נכנסת הקרן יחד עם המשקיעים, כשכולם נרשמים יחד כבעלים. במקרה זה, הקרן עצמה חשופה גם להפסד ולא רק למצב שבו היא לא מרוויחה, כפי שהזכרנו קודם.

בנוסף, כדאי גם לבדוק מי אלו שנתנו את אמונם בקרן. "יש משקיעים גדולים ומוכרים בארץ ובעולם, שמצליחים במרבית השקעותיהם. אנשים יודעים שכשאותם משקיעים בוחנים השקעה אלטרנטיבית מסוימת, כנראה שיש בה משהו נכון", מציין תירוש. "תחשוב, נניח שאתה משקיע במניה ויודע שוורן באפט רכש אותה לאחרונה, רק שבניגוד לנעשה בשוק ההון, בהשקעה אלטרנטיבית מידע שכזה או דומה לו, לא מקפיץ את מחיר ההשקעה ושוחק את הרווח. זו דוגמה לעוד יתרון של השקעות אלטרנטיביות על פני שוקי ההון המסורתיים. כשהשוק אינו סחיר ומשוכלל, ניתן לנצל אותו לטובתנו", הוא מוסיף.

בשורה התחתונה, דיון בחמשת הקריטריונים מעלה כי קיימים שיקולים רבים שיש לקחת בחשבון בשעת בחינת כניסה להשקעה אלטרנטיבית. "אם משקיע רוצה לייצר רווח, מצד אחד, ולהימנע מהפתעות לא נעימות, מהצד השני, הוא חייב לדעת לשקלל את כל המרכיבים הללו, שמשפיעים על ההשקעה. כמו כן, עליו להתחשב בכל המידע הנגיש אודותיה שלרוב מצוי בידי מומחים בתחום", מסכם תירוש.

לאתר תירוש פיננסים הקליקו כאן>>

אין באמור בתוכן הפרסום משום המלצה לבצע כל עסקה, השקעה או רכישת שירות, ובכל עניין יש להסתמך על אנשי מקצוע מתאימים ועל יעוץ פרטני ואישי בהתאם לצרכי הלקוח.

עוד כתבות

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לא ביבי, לא חופרים? האם עד נתניהו המדינה לא שיקמה אתרים היסטוריים

רה"מ טען בסרטון תעמולה כי קודמיו לא השקיעו שקל באתרי מורשת ● האמת היא שהמדינה טיפלה באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים כבר לפני עשרות שנים ● ובכל זאת, נתניהו יכול לרשום לזכותו מהפך בסדרי הגודל

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד