גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הטכנולוגיה תייצר עורך דין מסוג חדש – כזה שפחות מתעסק במטלות מינהלתיות ומתפקד יותר כפותר בעיות"

הטכנולוגיה המתקדמת נכנסת למשרדי עריכת הדין, ועורכי דין רבים מערערים על הנחות היסוד המוכרות להם כדי לשפר את השירות ללקוח ● עורך הדין הבריטי סיימון לוין, מנכ"ל בפירמת DLA PIPER הבינ"ל, מסביר איך לעשות את השינוי: "רק שינוי רדיקלי, ולא התאמה או חיקוי, הם מה שישאירו פירמה רלוונטית"

עו"ד סיימון לוין / צילום: ישראל הדרי
עו"ד סיימון לוין / צילום: ישראל הדרי

"לחדשנות 'רדיקלית' יש את הפוטנציאל לעצב מחדש את האופן בו אנו פועלים כעורכי דין, משמשים כיועצים נאמנים עבור לקוחותינו וחוברים אליהם כדי לפתח פתרונות לאתגרים העסקיים שלהם. המושג חדשנות במשרדי עורכי דין אומר דברים שונים לאנשים שונים, אך זה מושג שהשימוש הגובר בו הביא לשחיקה. צריך לזנוח לחלוטין את השימוש במושג הזה, לטובת המונח 'שינוי'" - כך ממליץ לעורכי הדין הישראלים עורך הדין הבריטי סיימון לוין, מנכ"ל משותף (CO-CEO) בפירמת עורכי הדין הבינלאומית DLA PIPER, מהגדולות בעולם. לוין, שביקר לאחרונה בישראל לצורך סדרת פגישות עם לקוחות הפירמה בארץ, ערך במהלך הביקור מפגש סגור עם שותפים בכירים במשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל, שבמסגרתו דיבר על חדשנות וטכנולוגיות במשרדי עורכי דין.

הפירמה שבראשה עומד לוין, מעסיקה למעלה מ-4,500 עורכי דין ביותר מ-90 משרדים הפרושים בכ-50 מדינות, והיא פעילה בישראל מאז 2012 . משחתת משפטית כזאת, ומשרדי עורכי דין בכלל, הסביר לוין לעורכי הדין שעימם נפגש, חייבים לרתום את הטכנולוגיה לטובתם. לדבריו, "ככלל צריך להבחין בין חדשנות שמונעת בדרך כלל מהגברת היעילות והורדת עלויות, והיא נשענת על הפעלת טכנולוגיות כאלה ואחרות - זוהי לא חדשנות, אלא שיפור תהליכים; לבין חדשנות שאפשר לומר עליה שהיא יותר 'רדיקלית' ושיש לה את הפוטנציאל לעצב מחדש את האופן בו אנו פועלים. כדי ליישם חדשנות מהסוג השני נדרשים שינויי גישה ותפיסה מהיסוד".

הטיפים של לוין מגיעים על רקע מהפך שמתחולל בשוק עריכת הדין בעולם. עורכי דין רבים מבינים שהעתיד כבר כאן, ואחד השינויים המשמעותיים המתחוללים כיום בסקטור עורכי הדין בעולם, הוא הכניסה של הטכנולוגיה המתקדמת למשרדים, תוך החלפת עורכי הדין עצמם בחלק מהתפקידים שהם מילאו בבינה מלאכותית. AI - Artificial Inelegance, צריכת מוצרים משפטיים באמצעות רשת האינטרנט וייעוץ משפטי, על-פי דרישה, מ"רובוטים" שהוכשרו לענות על שאלות ספציפיות - כל אלה כבר קורים בעולם. משרדי דין בעולם, שהפנימו שהעולם משתנה, משתפים פעולה ונוטלים חלק בתעשייה זו, בעוד שבישראל התעשייה הזו עוד בחיתוליה.

חשיבה עיצובית

לוין סיפר לעורכי הדין בישראל כיצד DLA PIPER עושה שימוש בחדשנות ומיישמת שינוי במשרדים החברים בפירמה. "אנחנו פועלים בכמה נתיבים. מצד אחד, יש לנו מערך שלם של פתרונות שנועדו לשפר את האיכות, העקביות והיעילות של מתן שירותים משפטיים. פתרונות אלה נעים בין צוותי ניהול עבור פרויקטים משפטיים ומרכזי בקרה ומעקב, לבין כלים וטכנולוגיות שכוללים פלטפורמות לשיתוף פעולה, לניהול עסקאות וכלים שמשלבים למידת-מכונה (Machine Learning).

"מעבר לכך, לא מזמן השקנו תוכנית לשינוי 'רדיקלי' שבמסגרתה אנו מיישמים עקרונות של 'חשיבה עיצובית'. מדובר בתפיסה מענף מדעי ההתנהגות המתארת מכלול של פעולות כדי לפתח פתרונות שיכולים להיות מהותיים עבור הלקוחות. באמצעות חשיבה עיצובית אנו מערערים על הנחות היסוד שלנו ויוצרים כלים ושירותים שמזהים ומרגישים בדיוק מרבי את הצרכים וההעדפות של הלקוחות. במילים אחרות, במקום שהלקוחות שלנו יתאימו את עצמם לשירותים שאנו מציעים, אנחנו רוצים לעצב שירותים תוך התמקדות בצרכים שלהם".

לפי לוין, כל אלה מצריכים מהמשרדים "שינוי חד בתפיסה". אחד הצעדים לכיוון אותו שינוי רידקלי הוביל את הפירמה בלונדון לבצע מהפך שעשוי להישמע פשוט עבור מגזרים אחרים, אבל בקרב קהיליית המשפט, במיוחד זו הבריטית עמוסת-המסורת והגינונים, גרם להרמת גבה - כל החדרים האישיים במשרד בוטלו וכעת כולם יושבים ביחד במתחם עבודה פתוח ושיתופי. הכיסאות הוחלפו בספות במבנה שמעודד את כולם לעבוד ביחד. "אנחנו רוצים שאנשים ישבו על הספה, ישתו קפה ויתקשרו האחד עם השני. מאז השינוי, הפרודוקטיביות שלנו בלונדון עלתה ב-10%, וזה ניכר ברווחיות", אומר לוין.

השינוי הזה בסביבת העבודה הפיזית של עורכי דין חלחל למשרדים שונים בעולם, אך עדיין לא צבר תאוצה בארץ. משרדי עורכי הדין הגדולים בארץ עדיין מעוצבים ב"שיטה המסורתית" של חדר-לעורך דין. עם זאת, יותר ויותר חברות מציעות לעורכי דין - שלא שכרו משרדים קבועים או שצריכים חלל עבודה זמין בקרבת בתי המשפט - מקומות להשכרה בחללים משותפים המעוצבים בסגנון הייטקיסטי ובחלק מהמשרדים החלו להציב שולחנות עמידה ופינות עבודה שונות מאלה שהיו מקובלות עד כה.

אבל לא מדובר רק בשינויים "קוסמטיים". לדברי לוין, הטכנולוגיה מסייעת היום גם - ובעיקר אולי - בעבודה המשפטית הטהורה. כדי להטמיע את השינוי וליישמו ערכו לאחרונה בפירמה סדנה בת שלושה ימים בשיתוף לקוחות, שבמסגרתה גובשה תכנית לשינוי אופי העבודה המשפטית מול הלקוח. "שמנו לעצמנו למטרה לזהות בעיות בתהליכים לקראת חתימת חוזים מורכבים ולהציע להן פתרונות", אומר לוין. "המשוב שקיבלנו מהלקוחות היה מדהים והביא לגיבוש תוכנית פעולה בת 21 נקודות לשינוי אופן העבודה המשפטית מולם. החשיפה שהייתה לנו לעסקי הלקוחות והקשר שנוצר איתם דרך שיתוף הפעולה מהסוג הזה, ודרך פתרון הבעיות, היה חסר תקדים בעיני"

סריקה מהירה

במישור של שימוש בטכנולוגיות - האם אתם משתמשים בטכנולוגיות ביג-דאטה או בינה מלאכותית?

"כמובן, ובמספר אופנים שונים. דוגמה טובה לאופן שבו אנו משתמשים ב'ביג דאטה', למשל, היא שיתוף הפעולה שלנו עם בית הספר למינהל עסקים של 'אימפיריאל קולג'' בלונדון במסגרת פרויקט 'Data Sparks'. כמי שמעסיקים אלפי עורכי דין ומייעצים ביותר עסקאות מיזוגים ורכישות מכל משרד עורכי דין בעולם, עניין אותנו להבין את המאפיינים החוזרים בעסקאות, את השילובים השונים של המאפיינים וכיצד הם משפיעים על התוצאות של העסקה - ואכן הצלחנו לקבל שורה של תובנות מעניינות. מידע מסוג זה הופך ליותר ויותר שימושי עבור הלקוחות שלנו, משום שהוא יכול לעזור להם לעצב החלטות עסקיות בהתבסס על אלפי אירועי עבר.

"טכנולוגיה נוספת שאנו משתמשים בה נקראת 'KIRA'. מדובר בתוכנה שיכול לסרוק במהירות כמות אדירה של מסמכים, ובכך היא מאפשרת לנו לשפר ולייעל באופן דרסטי את רמת הדיוק של בדיקות נאותות. אין ספק שדאטה וטכנולוגיה פותחות בפנינו הזדמנויות חדשות".

גם הלקוחות משתנים?

"בהחלט. שמנו לב לכך שהלקוחות מעוניינים לרכוש משהו שהוא הרבה מעבר לשירותים משפטיים - הם רוצים תרבות. הם שואלים אותנו מה החזון ומה הערכים שלנו. הם רוצים לדעת מה הסיפור שלנו ורוצים להאמין בייעוד ובזהות שלנו. להזדהות עם התרבות העסקית והארגונית של הארגון שהם עובדים איתו".

ומה צופן העתיד? הרובוטים יחליפו את עורכי הדין?

לוין: "בסופו של דבר התפתחויות טכנולוגיות ימשיכו לעצב את משרדי עורכי הדין. כל התעשייה מתפתחת בקצב מסחרר ואנו נמשיך לאמץ טכנולוגיות ודרכי עבודה חדשות, שיאפשרו לנו לייעץ ללקוחות שלנו במהירות ובעלות נמוכה יותר. אולם לצד הדיון שימשיך להתקיים בשאלה 'האם רובוטים יחליפו את עורכי דין', מה שמעניין אותנו הוא האופן שבו נתונים וטכנולוגיה מתרגמים להזדמנויות חדשות שלנו ושל הלקוחות שלנו.

"כמובן שבצד אחד של הסקאלה ישנה טכנולוגיה שמזרזת תהליכים, הופכת אותם ליותר מדויקים, ומחליפה כמות מסוימת של עבודה ידנית. אולם בצד השני של הסקאלה, אנו רואים יצירה של דיסציפלינות חדשות וידע חדש שמוּנע על ידי נתונים. כתוצאה מכך, אנו מצפים להגחתו של סוג חדש של עו"ד - כזה שפחות צריך להתעסק במטלות מנהלתיות שגרתיות, ולכן מתפנה לו זמן לתפקד יותר כפותר-בעיות, שותף, או אפילו מחולל עסקים, עבור הלקוחות שלנו".

לסיכום, אומר לוין, "רק שינוי רדיקלי, ולא התאמה או חיקוי, הם מה שישאירו פירמה רלוונטית. בנוסף, יהיה מעניין לראות אם משרדי עורכי דין, יוכלו להסתנן לסקטור הטכנולוגי ולרתום מהניסיון שלהם כדי לפתח מערכות וטכנולוגיות שאפשר להוציא לשוק עצמו". 

ת"ז: סיימון לוין

מגורים: לונדון, בריטניה
תפקיד: מנכ"ל משותף של פירמת עורכי הדין הגלובלית DLA PIPER, שבה הוא עובד ב-14 השנים האחרונות
התמחות: קניין רוחני, דיני מדיה, תקשורת וספורט
השכלה: בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטת קמברידג'
תחביבים: טיולים, קולנוע ואוהד קבוצת הכדורגל ארסנל

עוד כתבות

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

הסטארט-אפים שפונים למילניאלים / אילוסטרציה: Shutterstock

בדרך לכבוש את העולם, הסטארט-אפים מתמודדים עם אתגרי ההתרחבות הגלובלית

הסטארט-אפים מתרחבים בשווקים הבינלאומיים מהר יותר, המשקיעים בעמק הסיליקון מחפשים חברות להשקעה, ואתגרי הצמיחה הופכים מורכבים ● דעה

סיגל אדר, דורי מנור וח"כ יואב קיש צילום: יעל צור

מי הגיע לטרום הבכורה לסרט על ראש הממשלה יצחק שמיר? 

וגם: אוניברסיטת תל-אביב השיקה במונקו את "מיזם פרנקל למאבק בזיהום"

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

ראשי המפלגות בבחירות לכנסת ה-22, פודקאסט ליום הבוחר / צילום: גיל ג'יבלי, גלובס

גונבים קולות: הפודקאסטים שיעשו לכם יום הבחירות

ביום הבחירות השלישי בתוך שנה זאת ההדמנות שלכם לגנוב את הקול שלנו ● שימו אוזניות ותקשיבו לפודקאסטים פוליטיים בועטים מבית "גלובס" שיעבירו לכם בנעימים את יום השבתון ● פודקסאט לבחירות ● האזינו

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו תקף בשידור החי בעמוד הפייסבוק - את פייסבוק

(עדכון) ● בתגובה לצעד החריג של פייסבוק נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו: פייסבוק לא עומדת בלחץ של השמאל, זה קרה רק כי זה הליכוד ● יותר מוקדם הפר נתניהו את חוקי הבחירות כאשר עלה לשידורים בתחנת הרדיו קול חי, של הציבור החרדי ● מלצר פרסם הבהרה כי לאור התחייבות של הליכוד שזה לא יקרה שוב פעם הוא מתיר את הפעלת הצ'ט בוט

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה כי ברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים

קמפיינים של כחול לבן והליכוד על גשר / צילום: טל שניידר, גלובס

הפילוג המגזרי לא מגיע רק מקמפיינים פוליטיים, גם לנו בתקשורת יש אחריות אדירה

קל מאוד לנטוע שנאה - בלי שהקוראים שמים לב - דרך בחירת הכתבות, המיקום שלהן, בחירת המילים בכותרות, ההקשר המוצג בכתבה, התמונות שבהן או אפילו תמהיל הכתבות המתפרסמות ● אנחנו, בתקשורת הממסדית, יכולים לעצור את זה ● פרשנות

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות, מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השופט מלצר: תוגבל פעילות ארגון הימין "שומרי הסף" נגד החברה הערבית

יו"ר ועדת הבחירות הורה על הגבלת פעילות ארגון הימין ביום הבחירות ● בין היתר, נקבע כי פעילי הארגון לא יורשו להימצא בתחום מתחם הקלפי בכל תרחיש שהוא ולשהות במרחק של 10 מטר ומעלה מן הקלפי

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

יו"ר ועדת הבחירות נגד הצ'ט בוט של נתניהו: לא לפרסם סקרים

בעתירה שהוגשה לחנן מלצר נטען כי רה"מ מפיץ נתוני סקרים במסגרת הצ'ט בוט בפייסבוק - זאת על אף שהחוק אוסר זאת במהלך חמישה הימים האחרונים של הבחירות ● מלצר קבע: הפרסומים עומדים בניגוד לחוק דרכי תעמולה

דפנה מורביץ, 8400 / צילום: יח"צ

המובחרים לביומד: "מועדון העילית" של תעשיית הבריאות מציג שלושה פרויקטים חדשים

בחודשים האחרונים החלו לצאת אל הפועל שלושה פרויקטים שנולדו בתוך ארגון 8400, שפעילותו נחשפה כאן לראשונה ● שילוב בוגרי יחידות מובחרות של צה"ל בתעשיית הביומד; סטאז' של רופאים צעירים בחברות סטארט-אפ; והקמת מאגר מידע לשימוש בציוד מחקרי

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר