גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נחשף: כך ניסו חברי ועד לשכת עוה"ד להפעיל לחץ על ח"כים ולמנוע את קידום "חוק הפקטור"

התקבלה העתירה לחשיפת פרוטוקול הדיון בו אושר הקמפיין נגד חוק הפקטור ● עלות הקמפיין בסך 2 מיליון שקל לא נדונה בישיבה, וגם לא המקור התקציבי אליו ● וגם: מיהי חברת הכנסת שאפי נוה חשד כי היא מקדמת את חוק הפקטור ממניעים אישיים, ומה הקשר של איילת שקד לתוכנית של נוה?

אפי נוה צילום: איל יצהר
אפי נוה צילום: איל יצהר

פרוטוקול ישיבת הוועד המרכזי בה אושר קמפיין המיליונים נגד חוק הפקטור, אותו התאמצה לשכת עורכי הדין להסתיר, אפילו מחברי הוועד שנכחו בישיבה ובקשתם לקבל ממנו העתק סורבה - נחשף. זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי בתל-אביב קיבל את עתירתו של עו"ד ד"ר חיים שטנגר, והורה ללשכה למסור לו העתק מהפרוטוקול שחושף כיצד התנהל הדיון בוועד המרכזי שנסוב סביב הצעדים שניתן לנקוט נגד קידומו של חוק הפקטור.

נזכיר כי הרקע לדיון שכעת נחשף למעט חלקים מסוימים שנותרו חסויים באישורו של בית המשפט, הוא חשש של לשכת עורכי הדין שהלך וגבר שמא תצא לפועל חקיקתו של "חוק הפקטור", שלפי כוונת יוזמיו היה אמור להוריד - רטרואקטיבית - את ציון המעבר בבחינות ההסמכה למקצוע עריכת הדין. החוק בסופו של דבר עבר בקריאה ראשונה בלבד, והושגה פשרה שמנעה את כניסתו לספר החוקים. התגייסותם של חברי כנסת אמביציוזיים ובולטים תקשורתית מהקואליציה ומהאופוזיציה לטובת מאבקם של המתמחים שנכשלו בבחינת ההסמכה, הגבירה את הדאגה בקרב לשכת עורכי הדין, ותרמה לנכונותה לצאת בקמפיין הענק.

בתחילת הדיון, תחת הכותרת "אישור קמפיין - הגנת המקצוע", אמר אפי נוה, יו"ר הלשכה לשעבר: "אנו מתמודדים עם גל של הצעות דמגוגיות, פקטורים, להוריד את הציון. למעשה, סטודנטים שלא מצליחים לעבור את הבחינה פעם אחרי פעם אחרי פעם אחרי פעם הגיעו למסקנה, לאחר שלא צלחו בבג"ץ ולא מלחו במחוזי ולא צלחו בעליון, שאולי הרישיון שלהם יגיע דרך כל מיני יוזמות דמגוגיות".

מיד לאחר הצגת הנושא, מספר נוה לנוכחים בישיבה "חשבנו שיהיה נכון לעשות קמפיין עם שני ראשים". אחד מהם, כידוע, הוא אותו קמפיין בעלות של כמעט 2 מיליון שקל שכלל שלטי ענק בנתיבי איילון וביציאה מירושלים, מודעות שנפרסו על שני עמודים בעיתונים היומיים והכלכליים, שלטים על אוטובוסים, באנרים באתרי החדשות המובילים, ועוד.

ואולם, "הראש השני" של הקמפיין שתוכנן בלשכת עורכי הדין, ועד כה דובר בעיקר בחדרי חדרים, נגע לכוונה לארגן התפקדות המונית של עורכי הדין למפלגות הליכוד, הבית היהודי, המחנה הציוני ומרצ, בניסיון לעצור את ניסיונות החקיקה.

"אין שום סיבה שלא נתפקד"

"יש יוזמה של מתמחים שהתפקדו למפלגות. אני יודע למשל על 300 מתמחים שהתפקדו לליכוד", אמר נוה בישיבה, ומיד לאחר מכן העלה יוזמת התפקדות משלו: "אני חושב שכאקט נגדי אנחנו צריכים לבוא ולומר מתמחים מתפקדים, זה בסדר. גם עורכי דין, יש 70 אלף עורכי דין, עם בני משפחות זה 200 אלף - אולי גם לשכת עורכי הדין צריכה לקרוא לעורכי דין להתפקד למפלגות, כל אחד לפי אמונתו... אנחנו נתקלים היום במצבים שעל 300-200 מתפקדים שהתפקדו לליכוד, ואני מדבר עם שרת המשפטים, אני שומע מה קורה, זה קבוצת לחץ שמפעילה לחץ. אין שום סיבה בעולם שגם אנחנו נראה שאנחנו יודעים להתפקד".

גם בהמשך הדיון התייחס נוה לסוגייה זו: "רק שתבינו דבר אחד. חברי הכנסת ברגע שיישמעו, גם אם זה לא מתבצע, שלשכת עורכי הדין קוראת לעורכי הדין להתפקד... וממנה רכז.. (ומקימה, מ.ב) mini site עם כל הטפסים של כל מפלגה - הם יכנסו להיסטריה. הם יגידו רגע, רגע, 70 אלף עורכי דין, בני משפחה זה 200 אלף. אם אנחנו כל-כך מתרגשים מ-300 מתמחים שהתפקדו... אנחנו קוראים לעורכי הדין, מתפקדים ומשפיעים. אפשר לעשות את זה מסודר דרך לשכת עורכי הדין... להתפקד במדינת ישראל זו זכות חוקית לכל אזרח. אתה יכול, כמו שגופים מסודרים, כמו התעשייה האווירית, כמו גופים נוספים - למה אתה לא יכול להגיד לעורכי הדין לבוא ולהשתתף במשחק הדמוקרטי? תשפיע, תתפקד".

בהמשך הדיון, פנה נוה לעו"ד דוד יצחק, נציג משרד קסוטו המשמש כיועצה המשפטי של הלשכה, וביקש ממנו לחוות את דעתו על היוזמה לקרוא להתפקדות המונית של ציבור עורכי הדין. יצחק השיב: "עם זה אין בעיה. עם זה אני לא רואה שום בעיה. זה בדיוק כמו שכל גוף אחר קורא לחברים שלו להתפקד".

על אף משמפרוטוקול הדיון עולה כי יוזמת נוה, הכוללת גם את הקמפיין הפרסומי שיצא אל הפועל וגם את הקריאה לציבור עורכי הדין להתפקד למפלגות, זכתה לאישור פה אחד - למיטב הידיעה, הלשכה נמנעה מלצאת באופן פומבי בקריאה לציבור עורכי הדין להתפקד למפלגות.

"המטרה: מכה מתחת לחגורה"

בכל הנוגע לקמפיין של הלשכה שכן יצא אל הפועל, ניתן למצוא בפרוטוקול התייחסות של דוברת הלשכה, שאמרה: "המטרה שלנו היא באמת לחזק את התדמית שלנו ולהשיב מכה מתחת לחגורה בכלי שלנו, ביכולת שלנו לצאת בקמפיין". עוד עולה מהפרוטוקול כי נוה ודוברת הלשכה סיפרו לחברי הוועד המרכזי כי בכוונתם לצאת בקמפיין שיכלול גם באנרים באתרי האינטרנט, שלטי חוצות ושילוט על אוטובוסים.

הקמפיין, בכיכובן של דמויות המתיימרות לייצג עורכי דין, ספק נכלוליים ספק רשלנים, שלווה בכיתוב "היית רוצה שייצג אותך עורך דין שחברי כנסת סידרו לו פקטור בבחינות ההסמכה?", הוצג למשתתפי הישיבה על-ידי דוברת הלשכה ואפי נוה. נוה הראה בקיאות רבה במסרי הקמפיין, ואף הציג בישיבה את אחד הסלוגנים שלבסוף נבחרו לככב בשלטי החוצות ובמודעות. "אתה רוצה שרופא שקיבל פקטור ינתח אותך? לא. אז אתה גם לא רוצה מתמחה שקיבל פקטור שהוא ייצג אותך... יש פה מסר", אמר נוה בתחילת הישיבה.

מבין הבודדים שניסו להקשות בישיבה ולאתגר את הקמפיין הפרסומי היה עו"ד רועי אברהמוביץ, המשמש כיום כמנהל הקמפיין של עו"ד אבי חימי. "הקו הזה, המסר הזה הוא לא טוב. צריך לעשות את זה יותר מתוחכם, ללכת על משהו קצת יותר מעודן", אמר אברהמוביץ בדיון. עוד עולה מהפרוטוקול, כי גם עו"ד יוסף ויצמן, ששימש כמשנה של נוה בלשכה, סבר כי עדיף לצאת בקמפיין שונה, אך בשל ההשחרות שהוסיפה הלשכה לפרוטוקול שחויבה למסור, לא ניתן לדעת מה היו דבריו המדויקים.

עם זאת, גם אברהמוביץ וגם עו"ד ליאור שפירא, המקורב גם הוא לאבי חימי, תמכו ברעיון הפעלת הלחץ על חברי הכנסת באמצעות התפקדות. שפירא אף הציע "להוציא כל חודש הודעה לכל ציבור עורכי הדין, ממש חוברת - מה אנחנו עושים בכנסת, מי חברי הכנסת שפועלים נגדנו", וזכה לתמיכתו של נוה.

על איזה חברת כנסת דיבר נוה?

במהלך הישיבה אמרה דוברת הלשכה דברים מסוימים שהושחרו בפרוטוקול שמסרה הלשכה לעותרים. מתגובתו של נוה לדבריה, ניתן לשער כי הדוברת התייחסה לח"כ שלי יחימוביץ', שכן נוה השיב לה: "היא למשל אגב בוועדת ביקורת המדינה, לא משנה שהבת שלה לומדת משפטים ושהעוזרת הפרלמנטרית שלה לומדת משפטים, באה ותוקפת את מבחני לשכת עורכי הדין".

בזמנו יחימוביץ' תמכה בקידומו של חוק הפקטור בר' גלי ואף הצהירה באחד מהדיונים בוועדת הכנסת כי בתה לומדת לתואר במשפטים. בין היתר, דרשה יחימוביץ' לכנס לאחר פיזורה לפגרת בחירות את מליאת הכנסת לאישור החוק בקריאות שניה ושלישית, ושלחה ליו"ר הכנסת מכתב בו התבטאה נגד נוה והלשכה בחריפות, כשכתבה כי אין לקבל את הפשרה שהושגה ובעקבותה ירד החוק מסדר היום: "לשכת עורכי הדין הפכה לזירת פשע, שעה שחוקרי משטרת ישראל פשטו עליה כחלק מחקירת פרשת שחיתות בוטה וחמורה של העומד בראשה. אני סבורה כי די בעדויות המצטברות בדבר דפוסי ההתנהגות העברייניים של מר נוה, שיקול הדעת המוסרי המשובש שלו, וחוסר יכולתו להבחין בין טוב לרע, כדי לפסול אותו מלהיות חלק מכל הסכמה שהיא כה גורלית לרבים".

ועל מה לא דנו?

כפי שדווח ב"גלובס" לפני כשבועיים, חלק ממשתפי הישיבה הביעו פליאה נוכח עלותו של הקמפיין. ואכן, הפוך והפוך בפרוטוקול הדיון שחויבה הלשכה למסור, ולא תמצא אזכור לעלותו המסתמנת של הקמפיין. גם שאלת המקור התקציבי של הקמפיין, לא הוזכרה בפרוטוקול הדיון. עם זאת, מכיוון שנוה הזכיר בישיבה כי מדובר בקמפיין שיכלול גם שלטי חוצות ושילוט על אוטובוסים - סביר להניח כי למשתתפי הדיון היה ברור מלכתחילה כי מדובר בקמפיין בעלות משמעותית. למען שלמות התמונה, נציין כי חלק מהפרוטוקול מושחר ולכן תיאורטית ייתכן כי נושאים אלה עלו לדיון אך נותרו חסויים, אך נראה כי אפשרות זו אינה סבירה כל-כך לאור מהלך הדברים בדיון.

סוגיה נוספת שלא נדונה בישיבה נוגעת למשרד הפרסום שאמור לנהל את הקמפיין עבור הלשכה, וכן השאלה האם ניתן להתקשר עם משרד זה בפטור ממכרז או לא. 

אפי נוה שיפר את תדמית המקצוע

בהמשך, מצאה לנכון דוברת הלשכה להרעיף מחמאות על נוה, ולנכס לו שיפור בתדמיתו של מקצוע עריכת הדין. זאת, נזכיר, בימים שבהן נהנה נוה משיא כוחו ותהילתו בלשכה, ומברית חזקה עם שרת המשפטים היוצאת, איילת שקד.

הישיבה שבה אושר קמפיין העתק התקיימה שבוע לפני הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד נוה ב"פרשת ביקורת הגבולות", שבה הוא מואשם כי סייע לבת-זוגו לעבור במעבר הגבול בלי להחתים את דרכונה. כמו כן, הישיבה נערכה שבוע ויומיים לפני שהתראיין נוה לתוכנית "עובדה", שבה טען בלהט כי פרקליט המדינה, שי ניצן, רודף אותו אישית בשל סירובו למנותו לשופט בבית המשפט העליון; ומספר שבועות לפני שהפכה לגלויה החקירה נגד נוה, בעניין החשדות לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות, בנוגע למינוי שופטים, כשאחד מכיווני החקירה הוא חשד לקבלת שוחד מיני.

"מקצוע עריכת הדין נחשב לאחד מהמקצועות הנחשקים והמבוקשים בישראל. אגב, מאז שאפי ראש הלשכה, הוא הפך להיות עוד יותר מבוקש", אמרה דוברת הלשכה, והוסיפה: "אני שומעת דברים בחוץ... כולם אמרו איך נכנסים עורכי דין כאלה וכאלה ואיזה פח של עורכי דין... הקמפיינים (הקודמים שניהלה הלשכה, מ.ב) וזה שאפי ניצב בראש הלשכה באמת גרמו למצב שהלשכה נתפסת מאוד חזקה, ופתאום עורך דין, ואוו, זה מקצוע באמת רציני". 

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לדברים שנאמרו בדיונים מקצועיים במהלך ישיבה פנימית של הוועד המרכזי". 

עו"ד יוסי ויצמן, חבר הוועד המרכזי בלשכת עורכי הדין, קורא ללשכה לחשוף את הפרוטוקול המלא. ויצמן מסר בתגובה: "בדיון שהתקיים בלשכה בעניין קמפיין המתמחים הזהרתי מפניי הקמפיין והתרעתי שזה יזיק ללשכה. אסור לתקוף את המתמחים בשעתם הקשה, וודאי לא את המכללות. עוד הוספתי בדיון כי הקמפיין סותר את הודעת הלשכה כי איננה מעורבת אישית בסגנון המבחנים שהפכו לקשים. אשמח כי הפרוטוקול המלא ייחשף".

*** חזקת החפות: אפי נוה הוא נאשם בפרשת "מעברי הגבול" וחשוד בפרשת "מין תמורת מינוי". מדובר בהליכים פליליים המצויים בשלב המקדמי. נוה לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות. 

עוד כתבות

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע ב"תיקי רה"מ נתניהו" למוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו מנדלבליט משנה את האישומים ● פרשנות

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● עפ"י מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

ד"ר בוב רייטר / צילום: חברת באייר

"טכנולוגיה ואיסוף נתונים יאפשרו לייעל גידולים חקלאיים, עד רמת הצמח הבודד"

בוב רייטר מחברת באייר, שמוביל את המו"פ של פעילות החקלאות הגדולה בעולם, מתאר בראיון ל"גלובס" את השפעת הטכנולוגיה על החקלאות, מסביר למה הוא אופטימי לגבי המיזוג עם מונסנטו למרות 18 אלף תביעות נגדה, ומדבר על שיתוף הפעולה עם אבוג'ן הישראלית: "הוא לא נראה מבטיח כמו בהתחלה"

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

עמוס רוטנברג, משקיע נדל"ן בגרמניה, הונגריה וישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"עדיף לקנות בניין שלם מדירה בודדת ואם אפשר - כמה בניינים"

עמוס רוטנברג זנח את עסקי המסעדנות לטובת השקעות בנדל"ן ● אחרי 20 שנות השקעה יש לו כמה המלצות: קנו בניין שלם ואם אפשר מספר בניינים: "רגע הקנייה הוא החשוב ביותר בחיי השקעה. קחו כמה שיותר מימון מהבנקים" ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

סטודנטים ערבים./צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדרה בהייטק: בוגרים מהחברה הערבית מתקשים להשתלב בתעשייה

ברוב חברות ההייטק, במיוחד הבינוניות והקטנות, יש הדרה של מיעוטים ● יפעת ברון גולדברג ומשה קוזלובסקי מעמותת itworks: "כ-40% מחברות ההייטק הישראליות לא שכרו בשנה האחרונה מהנדסים זוטרים כלל.  המשרות האלה מיוצאות מחוץ לישראל. זה מונע ממהנדסים צעירים וחסרי ניסיון - כאלו שגם לא שירתו בצבא וצברו ניסיון - להשתלב בשוק ההייטק"

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

חבילות בדואר/ צילום: מיכל רז־חיימוביץ'

לקראת פתיחת שנת הלימודים: זינוק ברכישת ציוד לביה"ס באונליין

דפוסי הצריכה שהשתנו עם הגידול בקניות אונליין באים לידי ביטוי גם בענף החזרה לבית הספר ● המספרים משקפים עלייה של 10% לעומת יולי 2018 ● יותר מ-50% מהפריטים המיועדים לתלמידים נרכשו באתרים הסיניים ובראשם עלי אקספרס

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד שקל שציפתה לקבל במסגרת רכישת yes

זאת בעקבות הודעת רשות ניירות ערך כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-yes, והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה בזק על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת-הבת פלאפון

אילהאן עומאר  ורשידה טלייב / צילום: רויטרס

בדרך למשבר עם ארה"ב? ישראל קפצה לתוך מלכודת

ערב שנת בחירות דרמטית בארה"ב, כאשר כל הסקרים חוזים תבוסה לטראמפ, התנהלות לקויה להדהים בירושלים מפילה את ישראל אל מלכודת של נרטיבים: היא עכשיו גזענית בגלל ההחלטה לאסור את כניסתן של שתי צירות קונגרס מוסלמיות ● נתניהו שכח את המטרייה והמעיל כאשר נכנס אל סופת הוריקן צפויה מראש

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות ני"ע מקדמת: חברות ת"א 125 יורשו להנפיק אג"ח היברידיות שאינן להמרה

הרשות מפיצה היום מסמך היוועצות להערות הציבור בדבר התרת מכשיר פיננסי חדש שיאפשר דחייה בתשלום ריבית או קרן, ושנחות לאג"ח רגילות ● הרשות: "האג"ח ההיברידיות מקנות לתאגיד המנפיק גמישות מסוימת בנוגע למועד פירעון הריבית או הקרן"

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות