גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם יהיה פוליטיקאי אמיץ מספיק להגיד "המסים יעלו"?

הגירעון הענק צפוי להחזיר את השיח הכלכלי לבחירות - אולי הפעם נציגינו בכנסת יהיו חייבים לתת תשובות עמוקות או לפחות לקמץ בהבטחות ● שר האוצר כחלון אולי מפנטז לנסוע לפסגה הבינלאומית בבחריין, אבל רק אם נתניהו לא יחטוף לו את הנסיעה הזאת ● נראה שמנכ"ל משרד רה"מ יואב הורביץ מעריך מאוד את ראש הממשלה - אז למה הוא עזב? ● פרשנות

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי
בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

1. הסתיים שלב התשובות הסתומות

פוליטיקאי ישראלי בכיר, שעשוי להיות משמעותי ביותר במערכת הבחירות לכנסת ה-22, אמר השבוע בשיחת טלפון שכל מנהיגי המפלגות יהיו חייבים לספק תשובה לציבור בנוגע להתמודדות עם הגירעון הצפוי. "מי שלא יסביר שהוא ייאלץ להעלות מסים, פשוט מורח את הציבור הישראלי", הזהיר אותו בכיר. לדבריו, קמפיין מפלגתו יאלץ לומר את המונח שפוליטיקאים מפחדים כל כך להגיד: "לא יהיה מנוס מהעלאת מסים".

לפי משרד האוצר, הגירעון הצפוי לתקציב 2020 עומד על 54 מיליארד שקל, חריגה של יותר מ-20 מיליארד שקל ממה שתוכנן. גירעון גדול, אבל שר האוצר משה כחלון לא אומר דבר על כך. הוא לא מתראיין ולא מסביר.

בחודשים שקדמו לפיזור הכנסת ה-21 הוא הכחיש את עצם קיומו של הגירעון. במדורים הכלכליים אפילו דווח בהרחבה על מאמצים לפרסם את המידע הרשמי בצורה שלא תתפוס כותרות רבות. זו היא בריחה פוליטית מן המציאות. אם כחלון יהיה שר האוצר הבא, חובה עליו להסביר כבר במהלך הקמפיין מה אמור לקרות, מה היא התוכנית של הליכוד, מפלגתו הישנה-חדשה. קיצוץ רוחבי? היכן וכמה. יתרה מכך, ייתכן שקיצוץ לא יספיק. העלאת מסים? אולי לא תהיה ברירה.

אולם הנושא הזה רחב יותר מאשר כחלון. במהלך קמפיין 2019 מועד א', כל שאלות העיתונאים בנוגע להתמודדות עם הגירעון נענו בתשובות כלליות וסתומות. שאלתי זאת מספר פעמים במסיבות העיתונאים של מפלגת כחול לבן בחודש מרץ. ח"כ בני גנץ השיב: "אנחנו מזהים יותר מ-10 מיליארד שקל של כספים קואליציונים, שאפשר לחתוך. אנחנו מזהים את רווחי הגז כמקור צמיחה ובתחום המלחמה בשחיתות, נמצאים הרבה כספים. נוכל להוסיף 12-13 מיליארד שקל לשנה לתקציב, שנוכל להשתמש בהם".

באשר לרעיונות לגבי קיצוץ בתקציב הביטחון, גנץ סיפק תשובה כללית ולא מחייבת: "אנחנו נשמור על הביטחון. ישראל צריך מערכת ביטחון שדורשת מעצמה התייעלות ללא הפסקה. אנחנו לא רוצים להעלות מסים. יש לנו הרבה צוותים שהראו לנו איך אפשר לשפר את המערכת מבלי להעלות מסים".

יאיר לפיד, לשעבר שר אוצר, הוסיף באותה מסיבת העיתונאים: "מדינת ישראל מוציאה הרבה מאוד כסף. אני לא חושב שאנשים מבינים מה עושה משרד התפוצות. יש בלי סוף בורות שומן בתקציב המדינה. אנחנו מעדיפים להעביר את הכסף הזה. יצירת הגירעון זה מעשה חסר אחריות. צריך לסגור אותו. לא רק שלא יהיה צורך להעלות מסים, אנחנו מתכוונים לשקול בהמשך הורדת מסים".

ומה עם עמדתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שדורש תוספת מיידית של 4.5 מיליארד שקל לתקציב הבריאות. ומה חושבים על כך הח"כים רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', שר הפנים אריה דרעי, ח"כ אביגדור ליברמן וח"כ משה גפני?

אסור שהאישים האלה יתראיינו בתקשורת בלי שיידרשו לתת תשובות מפורשות לגבי הגירעון.

כל הפוליטיקאים יודעים לשנן מתוך שינה שאסור לרמוז לציבור שיועלו מסים, השאלה היא אם יבוא פוליטיקאי חדש שיגיד פעם אחת את האמת הפשוטה.

2. ההכנות לפסגה בבחריין מתקדמות

ממשל טראמפ, באמצעות היועץ-חתן ג'ראד קושנר והשליח ג'ייסון גרינבלאט, השיג השבוע פריצת דרך קטנה. עבדאללה מלך ירדן אמר שממשלו ישתתף ב"סדנאות השלום" בבחריין בסוף חודש יוני. מדובר בהישג יפה עבור קושנר וגרינבלט, שמגיע פחות משבועיים לאירוע ובשעה שהפלסטינים מחרימים באופן מוחלט את הקונספט של פריצת דרך כלכלית לפני הפתרון הפוליטי ומסרבים לדבר עם הממשל האמריקאי.

גם ערב הסעודית, קטאר, מצרים, מרוקו, קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי ישתתפו בסדנאות הכלכליות שיימשכו יומיים בעיר הבירה של בחריין, מנאמה. לבנון, שהזמנתה נחשבה להפתעה, הודיעה שלא תגיע.

ומה עם ישראל? לא ברור. עד לרגע זה לא התקבלה הזמנה פורמלית להשתתף בסדנאות הכלכליות בהובלת קושנר וגרינבלט. ישראל עדיין לא הוזמנה מאחר שהפלסטינים לא שם. השתתפות ישראלית תגרום נזק תדימיתי לוועידה פטרונית, בנוכחות המדינה שמחזיקה בשטחי יו"ש באמצעות הצבא. בעולם הערבי זה עשוי לייצר יותר נזק מתועלת.

וכך, גם בקשותיהם של עיתונאים ישראלים (לרבות "גלובס") לסקר את האירוע נתקלות במענה נבוך. "איננו יודעים לתת תשובות בשלב הזה"', משיבים גורמים אמריקאיים.

האירוע יתקיים תחת ציפיות נמוכות במיוחד - ואולי עדיף כך, כאשר כל השחקנים בזירת המזרח התיכון אומרים מראש שאין סיכוי להתקדמות בחזית היחסים בין ישראל לפלסטינים.

האמריקאים מתאמצים לא לתייג את האירוע "ועידת שלום" ולא להגדיר יעדים מדויקים. נכון לעכשיו הממשל לא פרסם תוכנית לאירוע. החשיבות הגדולה מבחינתם היא בעצם קיום האירוע. 

כל המהלך המדיני הזה מתנהל מתוך קבוצת שליטה מצומצת בבית הלבן, בהובלת קושנר, גרינבלט וסביבתו של טראמפ. לדיפלומטים של מחלקת המדינה אין כל השפעה או מעורבות.

תפנית מעניינת עשויה להתרחש, אם יצא שר ישראלי לסדנאות השלום. לכאורה, לפי תבנית האירוע ודרישות האמריקאים והמארחים הבחריינים, צריך להיות זה שר האוצר של המדינה. כלומר, משה כחלון.

כחלון יהיה מאושר לנסוע לשם. נסיעת חלומות, שתחלץ אותו מדיבורים על תקציב הצהרונים, גירעון בסך 50 מיליארד שקל והעלאת מיסים לקראת תקציב 2020. אולם לנתניהו, שנמצא שוב (או שמא יש לומר "תמיד") בקמפיין, עשויה להיות תאווה פוליטית כבירה להשתתפות, ללחיצות ידיים, לאאוטינג של יחסיו עם הסעודים ואחרים. שלל הזדמנויות צילום והישגים למנהיג הימין. זה פוטו-אפ מהסרטים.

לא בטוח שלאמריקאים זה יהיה נוח, אבל זה קטן עליו. נתניהו הצליח בעבר לכפות את האג'נדה המדינית שלו, נאומיו וסיוריו בעולם על מנהיגים זרים (למשל, נאום איראן בקונגרס האמריקאי, שבועיים לפני בחירות 2015, שנתפס כהתרסה פוליטית בוטה נגד הנשיא ברק אובמה).

3. המשפחה הלוחמת ביואב הורוביץ

בימי החורף הקרים, עוד לפני שכנסת ישראל פיזרה את עצמה לדעת, נהג נתניהו להסתובב בין מזנוני הכנסת. יותר מפעם אחת, בעיקר בימים של הצבעות ממושכות שהוא אמור להשתתף בהן ולא יכול היה להרחיק, הוא נהנה לצאת מלשכתו בקומה השניה בבניין הכנסת ולצעוד למזנון הבשרי או החלבי מוקף בפמליה עצומה.

לא כל ראשי המדינה נזקקו לפמליות ענק שמהלכות סביבם לכל נקודה בתוך בניין הכנסת (ולבטח לא נזקקו לשלל שומרים בתוך הבניין המאובטח. אבל נתניהו אוהב את מופע הפמליה ולחיצות ידיים במסדרונות הכנסת עם עסקנים אקראיים.

אל מזנון חברי הכנסת, בשעות הערב, הוא הגיע עם הדוברים, היועצים, אשת הקשר לחרדים, איש הקשר לחקיקה ומזכיר הכנסת. אבל סביב השולחן הקטן במזנון יכלו לשבת לצידו רק 2-3 איש. יואב הורוביץ תמיד היה צמוד אליו.

שני הגברים, ראש הממשלה כבן 68 (אז) והורוביץ, צעיר בעשור, חלקו חיבה למרק עוף עם שקדים. במקרים אחרים ישבו על קפה וכוס סודה, והעיתונאים, שהוזנקו למקום, קיבלו אפשרות לשאול שאלות פוליטיות, ספרותיות או קולינריות, כשנתניהו והורוביץ מחייכים.

הורוביץ יצא עם נתניהו לכל הנסיעות שלו בעולם (והיו המון כאלה), היה שותף לוויכוחים על קיצוצים רוחביים וכראש לשכה הוא גם עסק בכל הסוגיות הפוליטיות והיה מעורב עד צוואר במו"מ מול האו"ם להוצאת כמחצית ממהגרי העבודה/מסתננים/פליטים החיים בישראל.

האירועים סביב אותו הסכם, שהובל על ידי הורוביץ והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת בפברואר 2018 - ובוטל תוך 24 שעות למן הרגע שהוכרז על ידי נתניהו עצמו, היו מכה קשה.

הורוביץ עמל קשות על ההסדר, וזכה לתשואות על ההישג הראוי והמדויק, תוך שישראל לא אמורה לזרוק כסף על הטיפול בבעיה. אבל הביקורת העצומה מימין (על השארת החצי הנוסף של הזרים בישראל), כולל ביקורת מתוך ביתו הפרטי של נתניהו, טירפדו את ההישג וזרקו את המו"מ לפח. במקום לאפשר למחצית מהזרים לצאת מישראל, נותרה המדינה עם הבעיה המקורית, כולם פה, ללא פתרון.

אירועים מהסוג הזה התישו את הורוביץ, שהוא אדם נעים הליכות. אי אפשר היה לפספס את חיבתו, אולי אף את הערצתו, לנתניהו. אבל הסביבה המשפחתית של נתניהו הכריעה את הכף. חודשיים לאחר שהועבר מתפקיד מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה לתפקיד המנכ"ל, הוא הודיע השבוע על עזיבה מיידית.

בצמרת הליכוד אמרו ל"גלובס" שהחלטת הורוביץ לעזוב את תפקידו מסמנת את "ההשתלטות המוחלטת של שרה ויאיר עליו", לשון בכיר במפלגה. 

עוד כתבות

טראמפ מתבונן על ליקוי חמה / צילום: רויטרס

פרשנות: הצ'ק השמן שהאנושות תרשום אם טראמפ יבחר לכהונה נוספת

כהונה נוספת של טראמפ משמעותה איבוד זמן יקר, שבו לא רק שפליטות הפחמן של אחת המדינות הכי מזהמות בעולם לא תרד, אלא תעלה, ותבלום את ההתקדמות הגלובלית לעצירת משבר האקלים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

דונלד טראמפ / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

זו הכלכלה, טמבלים: 3 שנות נשיאות, 5 מגמות בולטות בכלכלה האמריקאית

בתום שלוש שנים בבית הלבן, הכלכלה האמריקאית נמצאת בנסיקה בפרמטרים רבים: אבטלה, עוני, תעסוקה, מדדי הבורסה ועוד • השאלה המרכזית היא האם הגאות צריכה להיות משויכת לטראמפ שלוקח עליה קרדיט, או שמדובר בהמשך מגמה שהחלה בתקופת אובמה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

טסלה 3. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הרשויות בארה"ב יבדקו את רכבי טסלה בשל האצה לא רצויה

מנהל הבטיחות בכבישים בארה"ב מסר כי יבדוק 127 תלונות שהוגשו לאחרונה המבקשות לחקור אי סדרים הנוגעים להאצה לא רצויה של חלק מדגמי הרכב החשמלי ● הדוח שהוגש כולל דיווחים על 110 תאונות שגרמו לפציעות של 52 אנשים

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

הפעם דרעי מתנהל אחרת מול רשויות התביעה. האם זה מה שיציל אותו מהעמדה לדין?

כששר הפנים אריה דרעי הואשם בפלילים בשנות ה-90, הוא ואנשיו תקפו מעל כל במה את רשויות האכיפה ● זה נגמר בהרשעה ובמאסר ● כעת הוא שוב באותה נקודה, שר פנים שחשוד בפלילים, אבל לפחות ברמה התקשורתית הוא הפיק את הלקחים ● זה בטח לא יזיק לו לקראת ההכרעה בעניינו

התרופה של Silenseed תוקפת את הגן האחראי על התפתחות הגידול בסרטן הלבלב / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הגיוס של ביופרוטקט גדל מ-7 ל-13 מיליון דולר

חברת ביופרוטקט, שפיתחה מוצר רפואי להפחתת נזקי הקרנות בסרטן, הודיעה על השלמת סבב גיוס בהיקף של 13 מיליון דולר ● ביופרוטקט פיתחה ומייצרת בלון מבוסס פולימר, המוזרק לגוף ומתנפח בתוכו, וכך מרחיק בין רקמות שעומדות לעבור טיפול הקרנה, לבין רקמות אחרות שעלוות להיפגע מכך

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

תקלה בוואטסאפ: לא ניתן לשלוח הודעות קוליות, תמונות וסטיקרים

דיווחים על התקלה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות ● מפייסבוק טרם נמסרה תגובה בעניין

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

ניר ברקת מנסה לקחת למשה כחלון את תיק האוצר, כבר עכשיו. כך זה נראה מאחורי הקלעים

כחלון, בצורה אלגנטית, ויש שיגידו מקצועית משאיר אחריו אדמה חרוכה - הגירעון התופח - ולכן תיק האוצר נהפך שוב למשהו, שלכאורה, אף ח"כ ממפלגת השלטון לא יחפוץ בו ● ואז ניר ברקת הגיע ● כך ראש עיריית ירושלים לשעבר מנסה להחזיר ללחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו את הסומק הכלכלי ● פרשנות

אבי גבאי \ צילום: איל יצהר

מנהל הטכנולוגיות של סלקום רון שבילי עוזב

שבילי הודיע על עזיבה לתפקיד חדש שטרם פורסם ● אבי גבאי נכנס היום לתפקידו כמנכ"ל סלקום במקומו של ניר שטרן

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

דעה: בחלוף שלוש שנות טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

המטה של BioNTech / צילום: יח"צ

אקזיט קטן בכת"ב: ניאון נרכשת תמורת מניות

חברת החזקות הביומד כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה כי חברת הפורטפוליו שלה ניאון ת'רפיוטקס, הנסחרת בנאסד"ק, בה מחזיקה כת"ב 4%, נכנסה לעסקת החלפת מניות עם חברת BioNTech, במסגרתו תקנה ביונטק את ניאון לפי שווי של 67 מיליון דולר