גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משטרית עד פולקמן: איך נראו ניסיונות העבר לבטל את יום השבתון בבחירות, ומה היו העלויות

מאיר שטרית הציע לבטל את יום השבתון כבר בשנת 2000, טומי לפיד שקל לקנוס את מי שלא יגיע להצביע, ורועי פולקמן ניסה לחסוך למשק מיליארד שקל ● כך נראה המאבק הממושך לשינוי הפורמט של יום השבתון, ואלה הקשיים שמנעו את המהפכה ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה 

הצבעה בקלפי בבחירות / צילום: רויטרס
הצבעה בקלפי בבחירות / צילום: רויטרס

בשנת 2001 נערכה בישראל מערכת בחירות חריגה. הכנסת, שנבחרה רק בשנת 1999, לא פיזרה את עצמה ובאותה עת נערכו רק בחירות ישירות לראשות הממשלה.

חבר הכנסת מאיר שטרית, שהיה אז חבר אופוזיציה מהליכוד, הגיש הצעת חוק פרטית לפיה יום החופש בבחירות יוענק רק לעובדים שיגיעו להצביע ויספקו הוכחה לכך למקום העבודה. ההצעה עברה קריאה טרומית ועברה לדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט.

בדיון שנערך במליאה בדצמבר 2000, אמר שטרית: "כזכור לכם, העליתי הצעת חוק שעברה בכנסת בקריאה טרומית, שביקשה לקבוע כי מאחר שנותנים יום חופש לעובדים כדי לבוא להצביע, מי שלא יבוא להצביע, לא יקבל תמורה ליום עבודה. הרי נותנים לו חופש בשביל זה. בדיון בוועדת החוקה בהצעת החוק גילינו שהצעתי גוררת אחריה בעיות רבות. העלו בפני בעיות אחדות, כמו למשל מה קורה עם אדם ששמו לא מופיע בספר הבוחרים. הרי הוא יצטרך להוכיח שבאמת לא הופיע בספר הבוחרים, ובגלל זה הוא לא הצביע. מה קורה עם חייל שנמצא בפעילות מבצעית ולא יכול להצביע, אדם בחוץ לארץ, וכן הלאה וכן הלאה. דבר זה מפתח ביורוקרטיה שלמה של אישורים, ולכן נכון לעכשיו הקפאתי את הצעת החוק בוועדת החוקה ואינני מקדם אותה, אלא אם יימצא רעיון טוב יותר. נחשוב על רעיונות אחרים".

מערכת הבחירות ההיא הסתיימה בניצחון גורף של אריאל שרון, אבל המשק הישראלי הפסיד גם אז סכום עתק בגלל יום השבתון. בשנת 2002 שטרית כבר היה שר המשפטים בממשלת שרון והוא ניסה לקדם שוב את היוזמה, בין השאר בעקבות דיאלוג עם השופט מישאל חשין, שעמד בראש ועדת הבחירות המרכזית.

מנגנון בדיקה יקר ומסורבל

בראיון ל"גלובס" השבוע אומר שטרית: "נשמע לי מוזר ביותר שאנשים מקבלים יום חופש ולא באים להצביע - הצעת החוק שלי אמרה שצריך להביא אישור הצבעה כתנאי לקבלת יום חופש". אהוד שילת מי שהיה אז המפקח הארצי על הבחירות שיכנע אותי שהדבר לא ניתן לביצוע, ושהקמת מנגנון בדיקה שכזה תהיה יקרה ומסורבלת ולא תביא לחיסכון המקווה. לכן ירדתי אז מהחוק".

במהלך הבדיקה הצטרף ליוזמה גם יו"ר שינוי דאז, חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד. אחד הרעיונות שנבחנו באותה תקופה הוא לקנוס את מי שלא יבוא להצביע. גם לפיד נבהל מהביורוקרטיה כפי שהסביר אז בראיון עיתונאי: "תיפתח פה תסבוכת ביורוקרטית שאין לה התחלה ואין לה סוף. יש תמיד מאות אלפי אנשים בחוץ לארץ, אז צריך לבדוק לגבי כולם אם ביום הבחירות הם לא היו בחו"ל, כי אז ודאי אי אפשר להטיל עליהם קנס. בנוסף, בכל יום יש במדינה כמה עשרות אלפי חולים, אז אתה צריך להכריח אותם להביא תעודה רפואית".

מי שניסה לשכנע את לפיד טען בפניו כי יריביו החרדים מרוויחים מהשיטה הנוכחית שכן אצלם אחוז ההצבעה גבוה במיוחד. לדברי אותם גורמים, אם תונהג חובת הצבעה, יהיו יותר מצביעים למפלגות הגדולות והחילוניות, אבל הטיעון הזה לא הוביל לשינוי המצב.

אחד המתנגדים להצעה היה חבר הכנסת דאז שאול יהלום מהמפד"ל. הוא נימק את ההצבעה בכך שהיא בעצם סוג של כפיה: "אם נתחיל להכריח אזרחים להצביע, נגיע לכך שבשלב הבא נכריח אותם גם למי להצביע". שטרית נתן הסבר אחר. לדבריו באלקנה, מעוז הציונות הדתית הגיע שיעור ההצבעה ל-90% וליהלום לא היה רצון כל רצון לשנות את המשוואה.

שטרית לא התייאש. בכנסת ה-18 וה-19 הוא ניסה, הפעם במסגרת מפלגת קדימה, לחשב מסלול מחדש. במקום לבטל את יום החופש, לקנוס את מי שלא יגיע להצביע, ללא הסבר מספק, ב-500 שקל. "לצערי הממשלה הכשילה אותי פעמיים, וזו טיפשות ממדרגה ראשונה". גם כעת שטרית הוא תומך נלהב של התניית חופש בהצבעה או החלת חובת הצבעה.

"אם היה מתקבל שינוי כזה היה מתקבל", אומר שטרית, "המפה הפוליטית הייתה משתנה באופן דרסטי. כי היום במפלגות המגויסות מגיעים כמעט 100% מהמצביעים וביתר בקושי 60%, העלאת אחוז ההצבעה תביא בהכרח להקטנה בכוחן של מפלגות כמו ש"ס ויהדות התורה, ולגידול בהצבעה לגדולות. בנוסף אם אחוז ההצבעה יעלה, גם רף אחוז החסימה יעלה באופן ניכר, והדבר ידרבן הצבעה למפלגות הגדולות במקום לקטנות שספק אם יעברו את הרף. עד היום אני לא מבין למה הליכוד מתנגד לזה, הרי כוח הסחיטה של המפלגות החרדיות היה קטן בהרבה".

שטרית מוסיף כי ניתן לעקר בקלות את העילה המרכזית ליום החופש, באמצעות שינוי השיטה להצבעה דיגיטלית. "אנחנו מדינת הייטק עם שיטת הצבעה מפגרת. צריך לעבור להצבעה דיגיטלית, בהתאם להצעת חוק שהעברתי כשהייתי שר הפנים ב-2007."

בבחירות לרשויות המקומיות ב-2008 התקיימו בחירות כאלה בעשר רשויות שבכל אחת עשרת אלפים מצביעים לפחות, וזה עבד מצוין. שטרית מסביר כי הצבעה הדיגיטלית תאפשר הצבעה מכל מקום, במחשב הביתי הנייד או בטלפון בסלולרי. בשיטה הזו מתקצר זמן ההכנה לבחירות, נחסכים מאות מיליוני שקלים על התהליך, אחוז ההצבעה יעלה, ובעיקר, לא יהיה צורך להוציא את המשק כולו לשבתון.

יו"ר התאחדות התעשיינים תומך

הבחירות לרשויות המקומיות בחורף 2018 היו הראשונות שגם בהן נקבע יום שבתון, והתוצאה עלייה מסוימת באחוז ההצבעה מ-51% ב-2013 ל57% ב-2018. עוד בטרם התקיימו הבחירות נענה לאתגר חבר הכנסת רועי פולקמן ממפלגת כולנו. פולקמן הציע שאם עובד לא ימציא למעביד אישור הצבעה, יוכל המעביד לנכות ממשכורתו יום עבודה או למחוק יום חופשה ממאזנו. מטרת המהלך כפולה - העלאת אחוז ההצבעה לצד הפחתת הנזק למשק ולמעסיקים, ובעיקר לעסקים הקטנים ולעצמאים.

הצעת החוק זכתה לגיבוי משרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים, שפנה לשר הפנים אריה דרעי בבקשה שיתמוך בה. ברוש כתב כי הצעת החוק תחסוך למשק כמיליארד שקלים, עלות יום החופשה הניתן למי שלא טורחים להצביע.

פולקמן מסביר היום כי ההכרזה על הבחירות לכנסת קטעה את התהליך. "אם הכנסת לא הייתה מתפזרת, התהליך היה מואץ, והיינו מביאים את הנושא לדיון כדי לחוקק את החוק הנכון הזה". לדבריו פולקמן, משרד הפנים צריך לבדוק את שעות ההצבעה כדי לבדוק האם החלת יום השבתון משפיעה על אחוז ההצבעה.

האם כדאי לקדם את החוק, בניסיון לבטל את יום השבתון כבר במערכת הבחירות הקרובה? פולקמן חושב שהתשובה שלילית. לדבריו, "כל דיון והצעת חוק כעת, לוקה בבעיה בשל האינטרסנטיות והפיכת כל הנושא לפוליטי לחלוטין. זה יעורר ויכוח לא ענייני. הדיון בשלב כה קרוב לבחירות ובמצב המורכב של בחירות כפויות בטווח כה קצר, היה גורם לכל מי שמאחוריו קבוצות הצבעה מאורגנות, לעמוד על הרגליים האחוריות. מה גם שאין לכך תשתית של נתונים ודיון".

עם זאת, פולקמן מבטיח שאם ייבחר לכנסת הוא ימשיך לקדם את הנושא."אני סבור שהקשר בין יום השבתון לבין אחוזי ההצבעה חלקי ביותר", אומר פולקמן, "אבל מחיר המשקי שלו גדול מאוד וניתן לצמצם אותו".

חלק מהמתנגדים ליוזמה, אז והיום, הם אנשי המפלגות החרדיות. אחד הנימוקים לכך, למרות שלא כולם יודו בכך, הוא אחוז ההצבעה הגבוה בקרב המגזר החרדי. בשנת 2002 טען חבר הכנסת מאיר פרוש מאגודת ישראל הביע התנגדות למהלך של חובת ההצבעה וטען שהוא כדי לפגוע בחרדים.

אחד מחברי הכנסת החרדים אמר לנו השבוע שלהצעת חוק ברוח זו אין סיכוי לעבור אם החרדים יהיו בממשלה. אם למפלגות המציעות את זה יש בעיה להביא את מצביעיהן, שיתאמצו יותר, אומר הח"כ. 

עוד כתבות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

מיצג מחאה במרכז תל אביב – "שולחן הסדר הנטוש" / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

שולחן הסדר הנטוש: מיצג מחאה הוקם במרכז תל אביב כנגד מצבם הקשה של העצמאים בישראל

המיצג היה באורך של עשרות מטרים ולאורכו מוקמו 100 כיסאות ריקים המיצגים את הענפים השונים של העצמאים אשר ננטשו ערב חג הפסח ע"י ממשלת ישראל

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

אריה דרעי בשיחת וידאו עם ועדת הקורונה של הכנסת / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הקורונה בכנסת בדוח ביניים חריף: מדיניות בדיקות בעייתית, היעדר הנהגה וסכנה לנזק בלתי הפיך לכלכלה ולחברה

יו"ר הוועדה עפר שלח הכין מסמך מסכם ובו מתח ביקורת חריפה על התנהלות המדינה במשבר ● בין המלצותיו: לשנות את מדיניות הבדיקות ולהקים גוף לניהול משברים לאומיים ● "דרג מדיני לא אמור לקבל, במשבר רב-ממדי ועמוק כמו זה, החלטות מהירות תוך כדי תנועה"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

עוד קרן אשראי בדרך: 6 מיליארד שקל לעסקים גדולים

קרן אשראי נוספת תספק הלוואות לעסקים בעלי מחזור של 200 מיליון שקלים ומעלה בערבות מדינה חלקית ● חשיפת המדינה לקרן הוגבלה ל-720 מיליון שקל

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

ועדת התחרות באשראי: "לא נרשמה ירידה בריבית באשראי צרכני"

היום פורסם הדוח השני של "הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי", שמשותפת למשרד האוצר ולבנק ישראל ● "בניתוח נתוני 2016-2018 נרשמו אינדיקציות פרו-תחרותיות בשוק האשראי הצרכני, לאחר השלמת מספר צעדים בנושא"

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

תעשיית התיירות מקבלת תמיכה? פלטפורמת Airbnb גייסה מיליארד דולר

אחרי ההשקעה הזו עולה סך היקף ההשקעות בחברה ל-5.4 מיליארד דולר

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,000 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על מענק הסיוע לעצמאים נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

עסקים סגורים בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

לא פטור מלא: הממשלה אישרה הנחה של 25% בארנונה לעסקים

ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום, אך לא פטור מלא כפי שביקשו ארגוני העצמאים במו"מ ● לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב בסך כ-2.8 מיליארד שקל לצורך שיפוי הרשויות המקומיות

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

יאיר המבורגר / צילום: תמר מצפי

בצל הקורונה: מה חושבים במודי'ס על חברות ביטוח האשראי הפועלות בישראל

בססח - שבבעלות קבוצת הביטוח הראל וחברת יולר הרמס הזרה - נותרה באופק יציב לדירוג A3 שלה, בעוד שאופק הדירוג של כלל ביטוח אשראי השתנה לשלילי בדירוג זהה ● קופאס הבינלאומית, שפועלת עצמאית בישראל, עברה לאופק שלילי בדירוג A2

 

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

עוצר פסח: יציאה מהבתים תיאסר מ-15:00, עשרות מחסומים נפרסו ברחבי הארץ

הפעילות המשטרתית בכבישים וביישובים תוגבר עוד יותר לקראת כניסתן לתוקף של המגבלות בערב החג, שבמסגרתן האזרחים מתבקשים שלא לעזוב את מקום מגוריהם מחשש להתפשטות הקורונה ● רשת המחסומים תתרחב מהצפון ועד הדרום, ומפרי ההנחיות יסתכנו בקנסות ● העוצר - עד מחר ב-7:00

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה