גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל אינטל העולמית השיק מרכז סטארט-אפים בת"א: "אין לי שום חרטה על רכישת מובילאיי"

בוב סוואן אמר את הדברים במסגרת אירוע להשקת מרכז סטארט-אפים של אינטל בת"א בשם Ignite שינהל צחי וייספלד, לשעבר מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט ● עוד אמר סוואן: "השקענו בישראל 40 מיליארד דולר לאורך השנים – במחקר ופיתוח, במפעל, במובילאיי ובאינטל קפיטל, ונמשיך להשקיע"

מנכ"ל אינטל בוב סוואן / צילום: ליאת מנדל
מנכ"ל אינטל בוב סוואן / צילום: ליאת מנדל

"השקענו בישראל 40 מיליארד דולר לאורך השנים - במחקר ופיתוח, במפעל, במובילאיי ובאינטל קפיטל ונמשיך להשקיע" - כך אמר אתמול (א') אחר הצהריים בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית בביקורו הראשון בישראל מאז מונה למנכ"ל החברה באופן רשמי. סוואן הגיע לישראל לרגל השקת מרכז סטארט-אפים חדש של החברה בישראל שייקרא Ignite. למנהל התוכנית מונה צחי וייספלד, לשעבר מנהל תוכנית הסטארט-אפים הגלובלית של מיקרוסופט, שעזב לאחרונה את החברה. סוואן ערך מפגש עם עיתונאים בו ענה על שאלות באשר לדרכה של החברה, על המפעל בישראל, על מובילאיי, ועסקת מלאנוקס, שאינטל הייתה אחת המועמדות לרכוש אותה.

מה המשך התוכניות להשקעה בישראל?
"אנו פועלים בישראל 45 שנה והשקענו בתקופה זו 40 מיליארד דולר, כולל במחקר ופיתוח, ייצור, במובילאיי ובקרן אינטל קפיטל שלה כידוע יש יכולת השקעה משמעותית, היא חלק חשוב מהחברה והיא תמשיך להשקיע. אבל השאלה אני מניח נוגע לפעילות הייצור. הכרזנו בסוף השנה שעברה שקצב הגידול של החברה וההזדמנויות שאנו רואים - בשוק פוטנציאלי של 300 מיליארד דולר - היו גבוהים מהמצופה. אלו היו חדשות טובות. האתגר, שלא הייתה לנו את קיבולת הייצור המספיקה כדי לעמוד בביקוש הגובר למוצרים שלנו ברחבי העולם. אז אמרנו בזמנו, קודם כל שלעולם לא נעמיד את הלקוחות שלנו שסומכים עלינו במצב שבו אנחנו נגביל את הצמיחה שלהם כי לנו אין את קיבולת הייצור. זו הבטחה שנתתי ללקוחות ברחבי העולם. בהתאם לכך, מה שאנו עומדים לעשות זה להרחיב את מתקני הייצור בארה"ב, ישראל ובאירלנד. התקציב הגדול שלנו מחכה למפעלי ייצור ברחבי העולם. זו התוכנית שלנו, הגשנו את התוכנית העסקית בדצמבר או ינואר השנה. התוכנית שלנו היא להרחיב את קיבולת הייצור במפעלים שלנו בשלוש המדינות הללו לאורך הזמן כך שלא נצטרך להגביל את הצמיחה של הלקוחות שלנו".

תוכנית הסטארט-אפים החדשה תפעל "להאצת חברות סטארט-אפ ישראליות בשלבים מוקדמים. היא תתחיל לפעול בישראל ולאחר מכן תתרחב למדינות נוספות". על פי הודעת אינטל, התוכנית מיועדת עבור "סטארט-אפים ישראליים המתמקדים בהתפתחויות המשפיעות ביותר על התעשייה כיום, לרבות בינה מלאכותית (AI), מערכות אוטונומיות וטכנולוגיות ממוקדות נתונים ומודלים עסקיים אחרים. לאחר תהליך מיון קפדני של כמאתיים חברות, תארח החברה 15-10 חברות סטארט-אפ בשלב הפרה-סיד עד סיד בתוכנית של 20 שבועות, שבה יקבלו מנטורינג מעשי ממומחים של אינטל והתעשייה במגוון תחומי מוצרים, עסקים, ניהול וטכנולוגיה. המשתתפים יבחרו ממגוון מייסדים, בעלים ונציגים של התמהיל החברתי המגוון של ישראל".

מנהל התוכנית וייספלד ידווח למנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי ולצידו יפעל אבנר גורן, סגן נשיא בקבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה של אינטל, אשר יהיה אחראי לקשר בין התוכנית לקהילה הטכנית בתוך אינטל. על פי הודעת אינטל, החברה "אינה מתכוונת להיות בעלת אחזקות בחברות המשתתפות או בקניין הרוחני שהן מפתחות", ואולם במהלך מסיבת העיתונאים השיב מנכ"ל אינטל ישראל, יניב גרטי, כי "החברה עשויה בסופו של דבר גם להשקיע בחברות".

בעבר הפעילה אינטל תוכנית סטארט-אפים מקומית אשר נסגרה ב-2015. בניגוד לה, התוכנית הנוכחית היא עולמית, וכוללת מתחם פיזי בתל-אביב. לדברי אינטל, היא תיבדל מהתוכנית הקודמת שבכך שהפעם החיבור לתוך אינטל יהיה יותר משמעותי.

אינטל עמדה בפני אתגרים לא פשוטים בשנים האחרונות. החברה פספסה את מהפכת הסמארטפונים, ביצעה השקעות כושלות כמו רכישת חברת אבטחת המידע ומפתחת האנטי וירוס מקאפי, התמהמה שוב ושוב בהשקת השבבים בארכיטקטורת 10 ננומטר, ולאחרונה, לאחר שהפסידה את רכישת מלאנוקס לאנבידיה, גם הודיעה על נטישת סגמנט המודמים הסלולרים בדור החמישי. בנוסף, בעקבות הדוחות האחרונים בהם פספסה החברה את התחזיות, ירדה מניית החברה בחדות ומחקה את כל העליות שרשמה ב-2018. דבר מזה לא הפריע לסוואן לפתוח את דבריו במסיבת העיתונאים באמירה כי "בשנה שעברה חגגנו את שנת ה-50 והשנה ושעברה הייתה השנה הטובה ביותר ב-50 השנים, זו הייתה שנה נהדרת עבורנו".

בדיעבד, האם אינך חושב שייתכן ששילמתם יותר מדי עבור מובילאיי, ומה בכוונכם לעשות כדי לוודא שעסקה זו תהיה מוצלחת שלא כמו עסקות עבר כגון, מקאפי?
"אין לי לחלוטין שום חרטות על רכישת מובילאיי. בעוד חודשיים נחגוג שנתיים לעסקה ובזמן הזה החברה הכפילה את גודלה, היא השחקן המוביל בנהיגה אוטונומית בדרג 1 ו-2 (מתוך 5), והיא רק מתחילים לגרד את ההזדמנויות למנף את הדאטה שהטכנולוגיה שלהם מייצרת לאורך הדרך באופן שירחיב את התפקיד שמובילאיי משחקת בתעשייה. אתן כמה דוגמאות - אנו עוברים מנהיגה עם מערכות סיוע לנהיגה אוטונומית, ובכך שאנחנו עושים את זה אנחנו עושים התאמות להרבה דאטה. אנו יכולים להשתמש בדאטה הזה בדרכים שונות, בין אם זה להרחיב את התפקיד שאנו משחקים בתחום הנהיגה האוטונומית לדברים כמו מוביליות-כשרות, או להשתמש בדאטה שאנו אוספים כדי לסייע לחברות או לרשויות ברחבי העולם להשתמש בדאטה הזאת כדי לשפר את התשתיות.

"לדוגמה, לאחרונה הכרזנו על קשר עם חברה בבריטניה, שאחראית על התאמת הדרכים למהירויות, ובעזרת שימוש בטכנולוגיה של מובילאיי הרשויות שם יכלו לשפר את התשתיות. אז הסיבה שקנינו אותם הייתה בגלל היתרון החישובי, ובעתיד מכונית תהיה עוד סוג של מחשב. זו ההזדמנות שלנו - להטמיע את הטכנולוגיה של מובילאיי בשוק הגדול הזה. עכשיו אנו בשלבים הראשונים של החדירה לשוק ואז התפקיד שאנו יכולים למלא הוא מאוד משמעותי. אז לסיכום - אני מאוד מרוצה".

למה ויתרתם על רכישת מלאנוקס?
"אנחנו תמיד בוחנים טכנולוגיות שיכולים להעצים את התפקיד שאנחנו משחקים בהצלחה של הלקוחות שלנו, אותן ניתן לצמצם לששה דברים שמאוד חשובים לנו - ששת העמודים של הטכנולוגיה: אחד, הוא "תהליך האריזה" שזה בעצם חוק מור; השני, ארכיטקטורה - לא רק מעבדי CPU אלא גם גם מעבדים גרפיים GPU וכן מעבדי FPGA ושבבי בינה מלאכותית; שלישית, התפקיד שהזיכרון הולך לשחק כדי לאפשר את הכוח ההולך וגובר של המעבדים. הזיכרונות צריכים לעמוד בקצב, כי על מנת שהמידע שמעובד יהיה רלוונטי צריך שהגישה לדאטה תהיה מהירה. ככל שיש צורך ביותר דאטה, צריך להניע דאטה מהר יותר ברשת. לכן אנו בוחנים טכנולוגיות שונות לאור הדרך כדי לגלות מה הכי יתאים לאינטל. כך למשל, בשבוע שעבר הכרזנו על רכישה של חברה בתחום הקישוריות בשם Barefoot שמפתחת רכיב שאנו חושבים שהולך להיות חשוב מאוד כך שאנחנו תמיד שם בחוץ מחפשים טכנולוגיות".

למתחרה AMD יש כבר מעבדי 7 ננומטר בעוד אתם עדיין חווים קשיים עם שבבים ב-10 ננומטר. מתי נראה אותם?
"מעבדי אינטל ב-10 ננומטר ומעבדי 7 ננומטר של TSMC (יצרנית המעבדים הטיוואנית) הם די אותו דבר אבל הם השיקו את שבבי ה-7 ננומטר לפני שאנו השקנו את ה-10 . התוכניות שלנו להשיק את שבבי ה-10 ננומטר התעכבו כמה פעמים. מה שהכרזנו באפריל בשנה שעברה, זה שנשיק מוצרי 10 ננומטר ללקוחות פרטיים עד עונת החגים של 2019, ואז נמנף את הטכנולוגיה לעסקי השרתים שלנו במחצית הראשונה של 2020. מאז אנחנו מעדכנים את התחזית הזאת ומאשרים שאנחנו עדיין במסלול. זה בעצם פונקציה של שני דברים, של ביסוס של הארכיטקטורה והביצועים - שזה בעצם חלק ממטרת הביקור שלי - העובדה שבדיוק ביססנו לפני כמה שבועות את הארכיטקטורה של מעבדי הדור העשירי פה במרכז הפיתוח בישראל. שנית, התפוקות של מפעל בקרית גת היכן שמיוצרים שבבי ה-10 ננומטר ממשיכים להשתפר".

מדוע יצאתם מעסקי המודמים לדור החמישי?
"מה שהצהרנו עליו לפני כמה שבועות היה על הכוונה שלנו לצאת לא מהמודמים לדור החמישי, אלא מהמודמים של הדור החמישי לסמארטפונים. המודמים לדור החמישי יהיו רלוונטיים במגוון של אפקליציות, ובמיוחד למחשב האישי (PC). האם נייצר אותם בעצמנו או נקנה אותם - זה עוד צריך להיקבע, ואנו נבצע הערכה של התקדמות האימוץ של המודמים של דור 5 מחוץ לעולם הסמארטפונים לאורך זמן.

"הסיבה שיצאנו מהתחום נובעת משלושה קריטריונים. כשאנו מבצעים את ההשקעות הללו בטכנולוגיה, אחד - שזו טכנולוגיה מובילה ושאנחנו בחזית שלה. פה אני מסמן וי. אני מרגיש טוב לגבי ההשקעות שעשינו והיה לנו נתח שוק משמעותי בדור הרביעי והשקענו משמעותית גם בדור החמישי, אז אנו מרגישים טוב לגביי הטכנולוגיה. הקריטריון השני הוא האם הטכנולוגיה תאפשר לנו לשחק תפקיד גדול יותר בהצלחה של הלקוחות שלנו, ובמקרה הספציפי הזה היה לנו רק לקוח אחד. אז אתה יודע, אנחנו רוצים למצוא טכנולוגיות ומוצרים שיש להם בסיס יישומים רחב ובסיס אימוץ רחב. בתחום הסמארטפונים, לרוב השחקנים יש טכנולוגיה משל עצמם. אז היה לנו לקוח, גדול וחשוב, אבל לא היה בסיס יישומים רחב למודמים האלה שפיתחנו. הקריטריון השלישי הוא שיש טכנולוגיה, בסיס לקוחות רחב שאפשר לעשות מהם כסף. הגענו למסקנה שיש לנו לקוח אחד ואנו לא רואים נתיב לרווחיות. לכן החלטנו לצאת מהתחום".

מה תעשו עם הטכנולוגיה שפיתחתם?
"יש לנו סט פטנטים עשיר, וקניין רוחני שפיתחנו במשך הזמן, ואנו מבצעים הערכה אסטרטגית של מה הדרך היעילה ביותר למוניטיזציה של הטכנולוגיה הזאת, ולראות את רמת העניין של שחקנים בתעשייה - באשר לאפשרות שהם ירצו לרכוש אותה או לרכוש רישיונות שימוש בה באיזושהי דרך. בכל מקרה אנחנו רק בשלב הראשוני של תהליך ההערכה הזה".

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, טבע זינקה ב-5%

מדד ת"א 90 טיפס ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-1.95% ● אלטשולר שחם גמל זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה ● במהלך החודשים אפריל-יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בישראל, כך פרסמה הלמ"ס ● וואן טכנולוגיות זינקה ב-7.1% לשיא ● חד-אסף צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי ולפטר 45 עובדים

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בוול סטריט: הנאסד"ק עלה 1.5%; מניית אסתי לאודר זינקה 12.6%

רווחי אסתי לאודר לרבעון עקפו את הציפיות, המניה זינקה ● המדדים באירופה ננעלו בעליות של יותר מ-1% ● התוכנית של סין להוזלת המימון לחברות דחפה את הבורסות: הבורסה בשנחאי זינקה ביותר מ-2%, הונג קונג טיפסה בשיעור דומה, והניקיי היפני עלה ב-0.7%

רפי רותם. גם העונש צומצם צילום: איל יצהר

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חד-אסף מפטרת עשרות עובדים על רקע הוזלת יבוא הפלדה לעומת ייצור מקומי

יצרנית הפלדה נימקה את הפיטורים בצורך לצמצם את היקפי הייצור בישראל ולהגדיל את מרכיב היבוא, "בלי לפגוע בהיקף המכירות הכולל" ● המניה מגיבה לדיווח בעלייה של 5%

עובדי ההייטק / צילום: Shutterstock

חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group נרכשה על ידי Bright Mountain Media תמורת 23 מיליון דולר

חברת Bright Mountain Media האמריקאית הודיעה על רכישת חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group תמורת 22.75 מיליון דולר במניות ו-750 אלך דולר במזומן ● מייסדי החברה נדב סלוצקי וג'ואי וינשמן צטרפו לדירקטוריון החברה הרוכשת

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

זה לא מקרי: הוט מובייל שוברת את השוק עם מבצע הסלולר של סאני, ומניות פרטנר וסלקום מגיבות בהתאם

הוט משתמשת בזרוע הסלולר שלה כדי לפגוע במתחרותיה בתחום תשתיות האינטרנט והטלוויזיה, פרטנר וסלקום ● תתחרה ישירות בחברת אקספון, המציעה היום את חבילות הסלולר הזולות בשוק ● פרשנות

הובלת עגלים אוסטרליים/צילום: עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים

עוד גימיק? רוטס של בועז וכטל דיווחה על כניסה לתחום תחליפי הבשר - והמניה מזנקת

החברה דיווחה על ניסויים בתחום, ומנייתה זינקה 44% בבורסה האוסטרלית ● מניית רוטס כבר זינקה בעבר, בעקבות דיווח על כניסה לשוק הקנאביס

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

האם בקרוב כל הפירות והירקות בסופר יגיעו כשהם ארוזים?

משרד החקלאות יוצא במכרז לתמיכה ישירה ברשת שיווק שתציע פתרונות לאריזת פירות וירקות ● המכרז מיועד לרשתות השיווק ומאפשר להן להציע פתרונות לאריזת פירות וירקות, בתמורה לתמיכה ישירה משוערת של 9.5 מיליון שקל

רחוב ויצמן במרכז כפר סבא / צילום: דוברות עיריית כפר סבא

מתחזקים: משרדי מינהל ההתחדשות העירונית נפתחו בכפר סבא

עיריית כפר סבא מקדמת שורה של תוכנית להתחדשות עירונית במרכז העיר, להקמת אלפי דירות

שכונת ברוקלין בניו יורק / צילום: shutterstock

חם בניו יורק: דמי השכירות במנהטן ובברוקלין מטפסים לשיאים חדשים

דמי השכירות למגורים במנהטן ובברוקלין עלו ביולי לשיא של לפחות עשר שנים ● בברוקלין עלתה השכירות החציונית ל-3,000 דולר לחודש, שיא חדש ● במנהטן היא עלתה ל-3,595 דולר לחודש, רק 100 דולר מתחת לשיא שנרשם בפברואר 2009 ● עליית השכירות משקפת ירידה במספר הדירות שזמינות בבניינים חדשים בתקופה של גידול חזק בתעסוקה

בית למכירה בניו יורק / צילום: Shannon Stapleton/רויטרס

טירוף המשכנתאות חוזר? היקף ההלוואות לרכישת בתים בארה"ב עבר את שיא 2008

עם זאת, תמונת החובות ב-2019 שונה, מאחר שתנאי ההלוואות נוקשים יותר, ופחות חובות לא נפרעים כיום ● המשכנתאות נשארו אומנם הרכיב הגדול ביותר של חובות משקי-הבית, אך הן ירדו בחלקן היחסי, מאחר שהצרכנים לוקחים יותר הלוואות לקניית רכב וללימודים אקדמיים

אופיר כהן / צילום: גיא קרן

איך יגיב היועמ"ש בבג"ץ על העתירה לפסילת מינוי אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים?

ביום רביעי ידון בג"ץ בעתירה נגד מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים ע"י השר אמיר אוחנה ● בינתיים הוקפאה כניסתו לתפקיד ● אם היועמ"ש אביחי מנדלבליט יגן על המינוי, הוא יצטרך להסביר מדוע החליט לפעול בניגוד להנחיית היועמ"ש מ–1999 בנוגע למינויים בתקופת בחירות

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

צומת הדרכים של בנק אגוד: היו"ר שנדבק לכיסא והבנק שנשאר מאחור

יו"ר בנק אגוד, זאב אבלס, סוגר בימים אלה 20 שנה בתפקיד - הישג מרשים במיוחד בבנק שסובל מיעילות ומרווחיות נמוכות ונסחר בשווי נמוך משמעותית מההון העצמי שלו • אגוד נמצא בימים אלה בצומת דרכים, כשהוא מחכה להחלטה על מיזוג עם מזרחי טפחות • כשבעלי השליטה מאבדים עניין בבנק, ועתידו תלוי בהחלטת ביהמ"ש על המיזוג, דבר אחד בטוח - זהות היו"ר לא תשתנה בקרוב ● ניתוח

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מנהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר מתפקידו בחודש אוקטובר האחרון והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד על כך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

מכשירי גלקסי של סמסונג / צילום: יח"צ

סאני מתחילה למכור חבילת סלולר ב-14.90 שקל

החברה תמכור את השירות על בסיס הרשת של הוט מובייל

שרה פריש / צילום: דוברות הכנסת

השופטת בדימוס שרה פריש הודיעה על אי קבלת התפקיד של יו"ר וועדת ההיתרים

"לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם!", כך כתבה הערב השופטת בדימוס שרה פריש למבקר המדינה מתניהו אנגלמן

גל הבר, אלון גונן / צילום: יח"צ

לאחר שמכר אשתקד מניות Plus500 תמורת מאות מיליוני שקלים: אלון גונן חוזר לקנות מניות בחצי המחיר

מנייתה של פלטפורמת המסחר המקוון נפלה 55% בשנה האחרונה, על רקע חולשה בתוצאות שנבעה מהחמרת הרגולציה בתחום ● היקף הרכישות של גונן - כ-43 מיליון שקל

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

גרינלנד / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

למה טראמפ רוצה לקנות את גרינלנד, ואיך זה קשור דווקא להתחממות הגלובלית שהוא מעדיף להכחיש

הרעיון של נשיא ארה"ב לקנות את הטריטוריה שנמצאת בבעלות דנמרק נתפס בתחילה כהלצה ● אבל דווקא תופעת ההתחממות הגלובלית, שטראמפ מתכחש אליה, היא הסיבה העיקרית לפוטנציאל כלכלי לא מבוטל שטמון באי ש-85% ממנו מכוסים בכיפת קרח

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועץ המשפטי לממשלה?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת נסיונות ההצטרפות לליכוד, שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לנתניהו שתעבוד למענו אצל היועץ המשפטי למממשלה אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו