גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבחירות, המדד והגאות בעסקאות: מתרבים הסימנים שהדירות יתייקרו השנה עוד יותר

נתונים שפרסמו האוצר והלמ"ס בעת האחרונה מעידים שגל העליות במחירי הדיור, שנבלם ב-2018, צפוי להתחדש השנה ● באפריל האחרון נרכשו בישראל 8,300 בתים ודירות – 37% יותר מאשר בתקופה המקבילה ● התייקרויות משמעותיות כבר מורגשות בצפון הארץ

בנייה בנתיבות / צילום: דייגו מיטלמן
בנייה בנתיבות / צילום: דייגו מיטלמן

אחרי שמחירי הדיור הצטננו מעט ב-2018, גוברת הסבירות לכך שהשנה מגמת העלייה תתחדש. לפי נתונים שפרסם אתמול (ב') אגף הכלכלנית הראשית באוצר, נרשם זינוק מתחילת השנה בהיקף עסקאות הנדל"ן לעומת ארבעת החודשים הראשונים של 2018. לכך יש לצרף את נתוני הלמ"ס מסוף השבוע, שהצביעו על עליית מחירים של 1.5% מתחילת השנה ועד למועד הבחירות באפריל האחרון.

העובדה שאנו נמצאים כיום בתקופת בחירות נוספת, שמאופיינת לרוב בעליות מחירים, היא אינדיקטור נוסף לכך שהשוק בדרך למעלה. לפיכך, אם השנה שעברה הסתיימה בירידות קלות במחירים, 1-2% בממוצע, הפעם התמונה צפויה להיות שונה וקיים סיכוי ריאלי לכך שהישגו היחידי של שר האוצר משה כחלון בתחום הדיור, בלימת עליות המחירים - יימחק.

משפרי הדיור מגדילים נוכחות

לפי נתוני אגף הכלכלנית הראשית, שירה גרינברג, בחודש אפריל האחרון נרכשו בישראל 8,300 בתים ודירות. אמנם מדובר בירידה של כ-1,400 עסקאות לעומת מרץ 2019, אלא שבאפריל חל חג הפסח וחלק ניכר מהחודש היה "קפוא" מבחינת עסקאות. אינדיקציה לכך שמדובר בנתון גבוה באה לידי ביטוי בהשוואה לאפריל 2018, שגם בו חל חג הפסח, ובמהלכו נסגרו 6,200 עסקאות - זינוק של 37% בשנה. בארבעת החודשים הראשונים של 2019 נסגרו 36,300 עסקאות, לעומת 33,000 בתקופה המקבילה אשתקד, כך שנכון לעכשיו מדובר בעלייה משמעותית.

כמות העסקאות בישראל

ומי הקונים? הזוגות הצעירים שולטים בשוק, עם 4,500 דירות שרכשו באפריל, מתוכן רק 1,100 במסגרת "מחיר למשתכן". נתון זה מחזק את הממצאים מסקירת הרבעון האחרון ב-2018 של אגף הכלכלנית הראשית, ולפיהם התוכנית הגדילה לא רק את רכישת הדירות החדשות המוזלות, אלא גם את רכישת הדירות מיד שנייה. בהשוואה לאפריל 2018, זינקו רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בלא פחות מ-52%. מפילוח גיאוגרפי עולה, כי מרבית הנכסים שאלה רכשו התרכזו באזור המרכז (70%).

לכניסת הזוגות הצעירים לשוק היד שנייה יש השפעה גם על משפרי הדיור. לפי הנתונים שפורסמו כעת, חלקם של אלה עלה באפריל ב-30% לעומת 2018, והם אחראים לרכישת כ-2,900 דירות, במיוחד באזורי ת"א ונתניה.

הסקטור היחיד שלא הושפע מתקופת הבחירות היו משקיעי הנדל"ן. ב-2018 חלקם המשיך להצטמצם בשוק הדיור, ולפי נתוני אפריל האחרון, הם ממשיכים להמתין לקראת כינון הממשלה הבאה, בתקווה שזו תוריד מהם את נטל המסים הגבוה, שהוטל על ידי כחלון בקדנציה האחרונה. בסך הכל רכשו המשקיעים 970 דירות באפריל, אך מכרו כ-1,600. בכך הם המשיכו תהליך בן שלוש שנים, שבו מלאי הדירות בידיהם,ושחלקו משמש להשכרה, מצטמצם. בתקופה זו נגרעו ממלאי זה כ-17,500 דירות.

כשמפרקים את עליית המחירים לאזורים גיאוגרפים, מגלים כמה הפתעות. במקום הראשון בעליות נמצא דווקא מחוז הצפון, שמחירי הדירות בו זינקו ב-5.3% מתחילת השנה. מחוזות ירושלים ותל אביב, שעד כה בלטו בירידות המחירים שנרשמו בהם, חזרו לעליות, גם אם מתונות יותר: 2.4% בבירה, 1.7% בת"א. במחוז חיפה נרשמו עליות של 1.3% במחוז הדרום הסתכמה העלייה ב-0.4%, ורק במחוז המרכז נרשמה ירידה מינורית של 0.1%.

מחפשים חלופות למחיר למשתכן

המגמה הזאת אינה מקרית. האחיזה החזקה של הממשלה בשוק הדיור, וחוסר האיזון שהיא יצרה בו, גרמו לכך שעם פיזור הכנסת לפני כחצי שנה נרשמו זינוקים גדולים בהיקפי העסקאות - ובעקבותיהם עליות מחירים.

עכשיו אנחנו בתוך תהליך זה, בשוק כמעט ללא משקיעים. בימים כתיקונם הם היוו בין חמישית לרבע מהשוק, אך כיום הם פחות מעשירית ממנו, לאחר שהוכו על ידי כחלון - במיוחד באמצעות מס רכישה גבוה. הדבר הסביר ביותר למשקיע כיום הוא להמתין לכינון הממשלה הבאה ולקוות שגזירות המס יוסרו. לאור זאת, כמות העסקאות ב-2019 לא צפויה להתקרב לזו של 2015, למשל, שבה המשקיעים כיכבו. על פי כמות העסקאות שנרשמה בשליש הראשון של השנה, 2019 תרשום גידול משמעותי של 10-12% בכמות העסקאות בהשוואה ל-2018.

חוסר האיזון בא לידי ביטוי גם בכך שהזוגות הצעירים מהווים כיום את עיקר השוק. הם מכתיבים שוק של דירות זולות יחסית, המתאימות לאמצעיהם: חלקן בפריפריה, וחלקן בערי מרכז לא יקרות כמו פתח תקווה וחולון. מצב כזה לא זכור מעליות מחירים קודמות, שהחלו דווקא בפלח שוק היוקרה, שכרגע עדיין רדום יחסית. ואולם עם התובנה ש"מחיר למשתכן" מגיעה בקרוב לסופה, אנו כבר רואים צעירים שמחפשים אלטרנטיבות בשוק החופשי. תהליך זה, שצפוי להיות מורגש עוד יותר בחודשים הקרובים, משחרר את משפרי הדיור, שעד כה סבלו מהדרת המשקיעים ומהפניית הצעירים לרכוש דירות ב"מחיר למשתכן".

מחוזות תל אביב וירושלים הם מפתח חשוב להבנת השוק בחודשים הקרובים: האם אנו צופים בניצני פריחה גם בדירות היקרות, אלה שלא קשורות לזוגות הצעירים? אם התשובה לכך חיובית, מדובר בתהליך איטי יותר, שכנראה נראה אותו סמוך יותר לבחירות. הרגולטורים, בכל תרחיש שהוא, לא יוכלו להשפיע באופן ממשי על השוק בתקופה זו. 

עוד כתבות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

גלי צהל בירושלים / צילום באדיבות משרד הבטחון

"כל פעם שאני פותח מיקרופון אני מפחד שייפלט משהו שייתפס כשמאלני"

ככל שמתקדמות החקירות צצים עוד חומרים המציגים קשרים בעייתיים בין מנהלי גופי השידור הציבוריים לבין הפוליטיקאים ● האם התקשורת הסתאבה, או שהחידוש הוא רק באור השמש שחושף את המנגנון? ● בינתיים, במסדרונות התאגיד וגל"צ מדברים על הטיה ימינה שמגיעה מלמעלה

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

סשה ברון כהן / צילום: רויטרס

סשה ברון כהן נגד צוקרברג: בשנות ה-30 היה מאפשר לפרסם מודעות להיטלר על "הבעיה היהודית"

בנאום שנערך בוועידת Never Is Now של הליגה נגד השמצה תקף השחקן והקומיקאי את מייסד פייסבוק ● "אם אתה משלם להם מספיק, פייסבוק תריץ כל מודעה 'פוליטית' שתרצה, גם אם מדובר במודעה שקרית"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון