גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאות משתתפים בהפגנה נגד סגירת שדה דב מול בית רה"מ

שדה התעופה התל-אביבי אמור להיסגר ב-1 ביולי ● לצד מאות מתושבי אילת, בהפגנה יש גם נציגות מכובדת לחברי מפלגת כחול לבן ● ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "בשבוע הבא נשכב על הגדר של שדה דב, תרתי-משמע"

הפגנה בירושלים נגד סגירת שדה דב / צילום: יוסי זמיר
הפגנה בירושלים נגד סגירת שדה דב / צילום: יוסי זמיר

מאות תושבי אילת הגיעו להפגין היום (ב') מול בית ראש הממשלה בירושלים נגד סגירת שדה דב ב-1 ביולי. בראש המפגינים עמד ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי. עוד הגיעו מנכ"ל ארקיע, ניר דגן; מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס; מנכ"לית רשת פתאל, אביה מזרחי מגן; ויו"ר התאחדות המלונות, אמיר חייק; לצד נציגות מכובדת ממפלגת כחול לבן, בהם חברי הכנסת אסף זמיר, יו"ר המפלגה אבי ניסנקורן, מיקי חיימוביץ', קארין אלהרר, אורנה ברביבאי ואחרים.

המפגינים, מצוידים בחולצות הקוראות לנתניהו שלא לסגור את נמל התעופה בתל-אביב - המוגדר כצינור החמצן של אילת בחיבור למרכז - צעקו את זעקתם בדיוק בזמן שבו ישב ראש הממשלה עם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ.

סמוטריץ', שעד לסוף ההפגנה כבר יקבל מינוי של שר תחבורה, הוא מראשי המתנגדים לסגירת שדה דב. הוא לא הגיע לנאום כמתוכנן, וכעת נותר לראות האם נושא סגירת השדה נידון בפגישה בה מונה סמוטריץ' לשר תחבורה. זמן קצר לאחר מכן מסר השר הטרי כי "נעשה הכול בעזרת השם כדי ששדה דב לא ייסגר. מעמדת שר התחבורה יש לי אכן אחריות גדולה יותר, ואשתדל בלי נדר לעמוד בה". 

"מישהו בירושלים החליט להרוג את אילת"

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, הבטיח שהמאבק יחריף עד לשכיבה על הגדר, הלכה למעשה, בשדה דב ומניעת סגירתו. "אני חי באילת 41 שנים. כשבאתי לעיר, היו בה 15 אלף תושבים, היום גרים בה 67 אלף. זו תקופה מאתגרת בחיי מדינת ישראל. ב-3-4 השנים האחרונות מישהו פה בירושלים החליט להרוג את העיר אילת. את העיר הרחוקה ביותר בישראל, מישהו פה החליט לנתק מעורק התחבורה היחיד שיש לה. כביש הערבה הוא כביש דמים, רכבת הרי לא קיימת. התחנה המרכזית שלנו היא שדה דב. ההחלטה לסגור את השדה התקבלה כאן בירושלים במחשכים. איש לא חשב שצריך לדבר עם הלקוחות העיקריים של השדה. זו שערורייה שאין כמותה.

"כפי הנראה, לאנשים שהכסף מעניין אותם יש השפעה מכרעת על מקבלי ההחלטות במדינה. למה נחפזים? התוכניות עדיין נמצאות בשלבי התנגדות. למה לא לבנות 4,000 יחידות דיור ולהשאיר את השדה? זו רשעות. אמרתי לראש הממשלה שמ-1 ביולי כביש הערבה יהפוך ליותר אדום ממה שהוא עכשיו. התיירות תתרסק, ועימה כל כלכלת העיר", אמר יצחק הלוי וקרא למפגינים להצטרף אליו ולאזוק את עצמם על גדר שדה דב. 

"כשמעשנים סיגר ושותים שמפניה, הבעיות באילת לא נראות" 

אבי ניסנקורן, יו"ר סיעת כחול לבן, קרא למפגינים האילתים: "בבלפור רוצים שתוותרו. כשמעשנים סיגר ושותים שמפניה, הבעיות באילת לא נראות. רוצים שתורידו את הראש ותגידו תודה שנותנים לכם להישאר באילת. הטייקונים יותר חשובים מכם האילתים ומראש העיר".

נזכיר כי 60% מתושבי אילת הצביעו בבחירות האחרונות לליכוד, ולפי הקריאות בקהל, גם בבחירות הללו הליכוד לא יקופח באילת.

חברת הכנסת קארין יצחק אלהרר אמרה: "ארבע שנים התקיימו דיונים בוועדה לביקורת המדינה, ולא יצרתם חלופות, למרות שהתבקשתם לייצר כאלה - כי לא אכפת לכם. אכפת לכם רק מעצמכם. אילת היא חלק ממדינת ישראל, ומגיע לתושביה שירותים כמו למרכז. נפעיל שרירים. המאבק הוא לא רק על אילת אלא על פרצופה של המדינה. אנחנו רוצים לראות מדינה שאכפת לה מכל האזרחים. פתרון צריך לבוא עוד היום בערב". 

"בכייה לדורות" 

תושבי אילת שנאמו קראו קריאות דומות. מיכל דרבי, תלמידה בכיתה י', זעקה שהיא "רוצה לחיות כמו אזרחית במדינה. להתגייס ללמוד באוניברסיטה כמו כולם. אז למה לי האילתית אסור לחיות כמו בן אדם במדינה הזו?". 

אלון לוי, נציג תושבי שיכון ל' בתל-אביב בקבוצה המאגדת יותר 8,000 תושבים שגרים באזור שדה דב, אמר: "הולכים לבנות לנו עיר מתחת לבית, ויותר מ-50 אלף תושבים יגורו שם, וזה כאילו כלום. אנחנו הולכים לסבול מזיהום אוויר מארובות רידינג ומהתחבורה הציבורית. הולכים לפגוע לנו באיכות חיים במשך 15 שנים כדי לשרת 400 בעלי קרקעות, ואנחנו יותר מ-100 אלף תושבים - זה הזוי. זו מדינת ישראל שבה האינטרסים הלאומיים נדחקים הצידה למען שיקולים זרים. זו תהיה בכייה לדורות, ולעולם ישפטו אותך על זה", קרא לראש הממשלה.

עיני מטה המאבק נשואות ליום חמישי הקרוב, בו צפויה ועדת הכספים הזמנית של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, לקיים, לבקשת ראש עיריית אילת וחברי כנסת התומכים במאבק, ישיבה בנושא "הסכנה וההשלכות בסגירת שדה התעופה שדה דב על העיר אילת". עד אז יוקם אוהל מחאה מול משרד האוצר.

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

הפגנה נגד סגירת שדה דב בירושלים היום / צילום: יוסי זמיר

עוד כתבות

אבי פישר, סאמר חאג' יחיא ויורם יאיר / צילום: סיון פרג

חיזקו ואימצו: מי הוזמנו והגיעו בשעת ערב לקריה בתל אביב

את הקריה בתל אביב פקדו אמש נציגי ונציגות המגזר העסקי לצד חברי וחברות פורום מטכ"ל לכבוד אירוע ההוקרה השנתי של פרויקט "אמץ לוחם" של המלכ"ר "יחד למען החייל"

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

נאמן האג"ח התנגד ומטומי הסירה את ההצעות לחלק בונוסים לבכירים לשעבר

אתמול פרסמה חברת האינטרנט זימון לאסיפת בעלי מניות, שכלל הצבעה על בונוסים בהיקף של עשרות אלפי דולרים כל אחד לסגן הנשיא לאסטרטגיה לשעבר, עידו ברש, סמנכ"לית הכספים לשעבר קרן פרג' וגיל קליין, שניהל את החברה הבת Mobfox ● האסיפה בסוף אוגוסט תכלול רק שני סעיפים: אישור מדיניות התגמול וכן אישור הביטוח לדירקטורים ולבכירים

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"

ועידת MAD 2019 / אילוסטרציה: יח"צ

דת, מותגים ואמונה בוועידת MAD השנתית של "גלובס"

מכדורגל, דרך מלחמת הכוכבים ועד טבעונות - המותגים הפכו לדתות החדשות ● הצטרפו אלינו בהיכל התרבות בתל-אביב לשיחות על כדורגל, הערצה, טבעונות - ואיך כל הדברים האלה מתקשרים לשיווק, פרסום ומיתוג

מפעל כיאזמה בירושלים. התרופות בבליעה מחליפות הזרקה / צילום: אוריה תדמור

כיאזמה חוזרת: הניסוי הקליני החדש השיג את כל מטרותיו

החברה מפתחת תרופה לאקרומיאלגיה – מחלת הענקות ● מניית החברה עולה 11.5% בקדם-מסחר

קניון הזהב / צילום: איל יצהר

תמרור אזהרה לקניונים: ביהמ"ש פסק כי קניון הזהב מפלה בין חנויות העוגן לחנויות רגילות

בפסק הדין נקבע כי חברת הניהול של האחים משה ויגאל גינדי עושה דין לעצמה וגובה דמי ניהול נמוכים מרשתות מושכות קהל, לעומת שוכרי חנויות רגילות בקניון, מהם היא גובה דמי ניהול גבוהים משמעותית ● בתוך כך, פערי המחירים בין השוכרים השונים נחשפים ● חברת הניהול: נערער לעליון

קפה נמרוד/ צילום: יחצ

מימון ההמונים מגיע לתחום ההסעדה: קפה נמרוד מבקשת לגייס 4 מיליון שקל מהציבור

הגיוס יתבצע באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים פיפלביז ● זו היא הפעם הראשונה בה עסק מתחום ההסעדה ינסה לגייס השקעה באמצעותה ● בעלי הרשת: "רוב האנשים לא נולדו למשפחת רוטשילד, ואין להם תקציבים להקמה של רשת ולהתרחבות בפריסה כלל-ארצית"

פאנל "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" / צילום: תמר מצפי, גלובס

"יהודים טובים בשיווק אבל לא בשיווק היהדות, כי עובדה שנותרנו מעטים"

כך אמר הרב נפתלי רוטנברג בפאנל  "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" בוועידת 2019 MAD של "גלובס" ● ד"ר איאד זחאלקה: "אנחנו חיים בעידן המודרני, כשהכל פתוח ונגיש, אין לנו מטען פנימי, הכל חיצוני, אין לנו עוגן בחיים האלה, לכן הדת היא העוגן"

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

האם הדחת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה נוח יותר לנתניהו?

מחליפו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה יהיה אחראי על ניהול התיקים נגד רה"מ נתניהו ● בוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא יהיה חבר גם מנכ"ל משרד המשפטים ● האם השר אמיר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר אמי פלמור? פרשנות

סטלה קורין ליבר

שביתת האחיות היא רק הסנונית הראשונה במערכת הבריאות הקורסת

הקשישה במסדרון לא הבריאה, ואחרי הבחירות נפגוש אותה שוב - וגם את הרופאים שכבר מדברים על תוספות של מיליארדים להסכם השכר שלהם לעשור הקרוב ● פרשנות

ארנק דיגיטלי / צילום: shutterstock

בנק ישראל: אפליקציות התשלומים וארנקים דיגיטליים משמשים לתשלום של 1% מההוצאה היומית של הציבור

אפליקציות התשלומים, כגון ביט, פיי ופייבוקס, וארנקים דיגיטליים, כגון אלה של ענקיות הביגטק הבינלאומיות ואפליקציות מקומיות אחרות, היוו בסוף 2018 רק 1% בבחינת "התפלגות שווי ההוצאה היומית באחוזים עפ"י אמצעי תשלום", כך עפ"י נתונים שנכללו ב"קטע מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע שתפורסם בקרוב" של בנק ישראל

סנאפצ'אט/צילום:shutterstock

עקפה את ציפיות השוק: הכנסות סנאפ ברבעון זינקו ב-48%

הכנסות החברה עמדו על 388 מיליון דולר ברבעון השני של השנה, בעוד ציפיות האנליסטים היו ל-360 מיליון דולר ● ההפסד הצטמצם ב-28% ל-255 מיליון דולר ● המניה מזנקת במעל ל-10% במסחר המאוחר

רחוב בוואלטה, בירת מלטה./ צילום: /Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

במלטה מאמינים בטכנולוגיה: כל חוזי השכירות במדינה יירשמו בבלוקצ'יין

הטכנולוגיה החדשה אמורה לחזק את הפיקוח על החוזים ולפגוע בשוק השחור בתחום, ומלטה צפויה להיות המדינה הראשונה בעולם להשתמש בה בשוק השכירות למגורים, כבר ב-2020 ● מלטה זכתה לכינוי "אי הבלוקצ'יין", לאחר שהתקינה מסגרת רגולטורית ידידותית לטכנולוגיות של מסדי נתונים מבוזרים

ראשי נובוקיור עם המנכל אסף דנציגר  /צילום:נאסדק

נובוקיור קיבלה שיפוי ביטוחי למוצר לטיפול בסרטן המוח

החברה הישראלית כבר נסחרת לפי שווי של 6.7 מיליארד דולר

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

זכרו שפעם היה דבר כזה: קצב הגלישה הסימטרי על גבי תשתיות IBC ייעלם בהדרגה

סלקום החליטה שלא לספק קצב גלישה סימטרי ב-IBC ● השינוי הטכנולוגי הצפוי של IBC לכאורה כן יאפשר קצב סימטרי, אך בעולם רוב המפעילים מספקים קצבים לא סימטריים, וזה מה שיקרה גם בישראל

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה  / צילום: מוסה קאוואסמה, רויטרס

פלסטין-קוין? הרשות הפלסטינית בוחנת אימוץ מטבע דיגיטלי במקום השקל

ראש הממשלה החדש של הרשות, מוחמד אשתייה, אישר באירוע רשמי ברמאללה כי ממשלתו עשויה להשתמש במטבע דיגיטלי ● עפ"י דיווח באתר אל-מוניטור, אשתייה רואה בכך אפשרות לחיזוק חירותה של הכלכלה הפלסטינית, כך שישראל לא תוכל לחסום אותה ● "אנו לא מוכרחים להישאר תלויים בשקל"

פרויקט BLUE בצפון תל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד השיכון פותח בבדיקה: האם פרויקט BLUE התחזה לקבוצת רכישה

הממונה על חוק המכר במשרד השיכון, עמית גריידי, אישר כי פתח בבדיקה של תהליכי המכירה בפרויקט היוקרה שנמצא בצפון ת"א, אותו יזמה חברת קנדה ישראל ● הרקע לבדיקה: תביעה שהוגשה נגד החברה, שהעלתה טענות לפיהן המכירה בוצעה כקבוצת רכישה כדי "לחמוק" לכאורה מהוראות חוק המכר

בוריס ג’ונסון. מעולם לא היה תומך ברקזיט אדוק / צילום: רויטרס

בוריס ג׳ונסון יחליף את תרזה מיי בראשות ממשלת בריטניה

מחר צפויה ראשת הממשלה המכהנת תרזה מיי להגיש את התפטרותה למלכת אנגליה, וג'ונסון צפוי להיכנס לתפקיד ● ג'ונסון זכה ב-92 אלף קולות מתוך 140 אלף הקולות בתוך המפלגה השמרנית. שר החוץ ג'רמי האנט, שהתמודד מולו, קיבל 46 אלף קולות בלבד ● גל התפטרויות שרים צפוי להתרחש בשעות הקרובות

אמי פלמור / צילום:  תמר מצפי

שר המשפטים אמיר אוחנה הדיח את מנכ"לית המשרד אמי פלמור

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור תפרוש בימים הקרובים, לאחר ששר המשפטים הטרי החליט להדיחה ● פלמור כיהנה בתפקיד במשך חמש וחצי שנים עוד מהתקופה של ציפי לבני ונחשבת למנכ"לית מוערכת ● תגובות סוערות באופוזיציה: "שחיתות שעוד נגלה את סיבותיה ושערורייה אדירה"

מנכ"ל סמארטאייר, ארז בוסו / צילום: יח"צ

סמארטאייר ותלמה נסיעות מקימות חברה משותפת לניהול אתרים

חברת Smartair, המציעה מנוע חיפוש טיסות ולהרכבת חופשה בחו"ל, השלימה סבב גיוס בהיקף של 6 מיליון דולר, ובעקבותיו תקים בשותפות עם קבוצת תלמה נסיעות ותיירות חברה להקמה וניהול אתרי תיירות בארץ ובחו"ל