גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צלילים צורמים: המוזיקאים הבריטיים חוששים מברקזיט לא מסודר

עזיבה של האיחוד האירופי ללא הסכם עלולה לגרום לנגנים וזמרים כאבי ראש לוגיסטיים בבואם להופיע מחוץ לבריטניה ● הסיכוי לברקזיט מבולגן עלה מאז שראשת ממשלת בריטניה התפטרה מתפקידה, ותומכי הברקזיט ה"קשה" מתמודדים על תפקידה

מוזיקה/ שאטרסטוק
מוזיקה/ שאטרסטוק

מבחינתם של המוזיקאים הרבים בבריטניה - החל בנגני קרן יער שמועסקים על בסיס מזדמן, וכלה בכוכבי אופרה וסרטי אינדי - לביטוי "ברקזיט ללא הסכם" יש צליל צורם במיוחד.

פרידה פתאומית ומבולגנת של בריטניה מן האיחוד האירופי הפכה שוב לאפשרות סבירה מכיוון שתומכיו המורעלים של הברקזיט מתמודדים כעת על תפקידה של ראשת הממשלה שהתפטרה, תרזה מיי. פרידה כזו, שבמסגרתה תפרוש בריטניה מהאיחוד ללא גיבוש קשרים משפטיים עמו, עלולה ליצור מכשולים חדשים לאמנים בריטים שרוצים להופיע באיחוד האירופי.

חוסר הוודאות יוצר בלבול בקביעת מועדים להופעות שהכרטיסים אליהן נמכרים בדרך כלל חודשים מראש, וזאת מכיוון שהמארגנים אינם יודעים אילו אמנים בריטים יוכלו להגיע.

מוזיקאים שעורכים סבבי הופעות כבר נתקלים בבעיות, וחוששים שהן רק יחריפו אם בריטניה תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר, הדדליין האחרון שנקבע לבריטניה לאשר הסכם יציאה שגובש במו"מ. ללא אישור הפרלמנט, תיאלץ בריטניה לבקש ארכה נוספת לגיבוש הסכם, או לצאת מהאיחוד האירופי לאלתר.

צלילי המוזיקה

ירידה בהזמנות

נגנית הקתרוס לינדה סייס נהגה להופיע פעם-פעמיים בשבוע באיחוד האירופי יחד עם שני הרכבים שפועלים מבריטניה. כעת - כמעט שלוש שנים לאחר שאזרחי בריטניה הצביעו במשאל עם בעד יציאה מהאיחוד - יש לה רק שלוש הופעות מתוכננות כאלה לכל שנת 2019.

"יש ירידה משמעותית במספר התאריכים שמציעים ללהקות בריטיות באירופה", דיווחה סייס.

והיא לא היחידה. קרוב לשני שלישים מהמשתתפים בסקר שערכה התאחדות המוזיקאים של בריטניה בחודש שעבר דיווחו שהם מתקשים להבטיח לעצמם הופעות באירופה בעקבות משאל הברקזיט ב-2016, וכי מארגני ההופעות טוענים שחוסר הוודאות סביב הברקזיט הוא הסיבה. אחד מכל עשרה אמנים דיווח על ביטול הופעות.

יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם מסודר תותיר את בריטניה מחוץ לשוק היחיד של הגוש, וגם מחוץ למערכת הרגולציה המשותפת ואיחוד המכסים של הגוש, שקיומו מבטל מכסים ובדיקות גבול של מוצרים שנעים בתוך גבולות האיחוד האירופי. פירושו של דבר הוא שבריטניה לא תהיה כפופה לתקנות האיחוד האירופי שמתירות תנועה חופשית של אזרחי האיחוד בין המדינות החברות בו.

נטישת התקנות האלה היא מטרתם של תומכי הברקזיט. לטענתם, בריטניה תהיה חופשית לקבוע תקנות משל עצמה, ולחתום על הסכמי סחר עם מדינות אחרות. ביטול התנועה החופשית של אזרחי האיחוד בין מדינות יאפשר לממשלת בריטניה שליטה רבה יותר על ההגירה.

שיבושים חמורים

אך קרוב לוודאי שעזיבת האיחוד האירופי בן לילה תחולל שיבושים חמורים, על פי ניתוחים כלכליים רבים. עזיבה כזאת תפקוק את הנמלים ותמנע מספקיות שירותים לעבוד עם לקוחותיהן באיחוד האירופי. אזרחים בריטים יאבדו את הזכות האוטומטית לעבוד באיחוד.

המועמדים העיקריים לראשות הממשלה הם בוריס ג'ונסון - המועמד המוביל - ודומיניק ראב, לשעבר השר הממונה על יציאת בריטניה מהאיחוד. שניהם מצהירים כי למרות התרחישים האלה, הם ישקלו יציאה לא-מסודרת מהאיחוד אם האיחוד יסרב לשנות את הסכם היציאה שהוסכם עם תרזה מיי, מכיוון - כך טוענים השניים - שבמסגרתו קשריה של בריטניה עם האיחוד עדיין יהיו הדוקים מדי.

יציאה ללא הסכם תיצור תמהיל ייחודי של בעיות למוזיקאים המקצועיים בבריטניה, שחשים כי מתעלמים מהם בדיון הציבורי הסוער על סוגיית הברקזיט. חששותיהם מתייחסים לתחומים רבים - החל בוויזות וביטוח בריאות, וכלה בהעברת ציוד וכלי נגינה דרך המכס. חלק מכלי הנגינה עשויים מחומרים שיהיו כפופים למגבלות יבוא מחמירות אם בריטניה תפרוש מהאיחוד ללא הסכם.

ג'יי ווילגוז, עמוד התווך על להקת הרוק הבריטית Public Service Broadcasting, אמר שהוא חושש כי במקרה של ברקזיט ללא הסכם יתייקר השינוע של חברי הלהקה, כלי הנגינה והציוד באופן שלא ניתן יהיה לעמוד בעלויות. מכיוון שווילגוז כבר הופיע בשווייץ, שאינה חברה באיחוד האירופי, הוא מכיר את ההשקעה הנוספת במונחי זמן וכסף של המתנה במשך שעות ארוכות במעברי גבול.

הזמרת דיליס יוואגבו, שמופיעה תחת השם Eckoes, אמרה כי בהופעה שערכה לאחרונה בבוקרשט שבר נגן המקלדת שלה את ידו, אך עלות הטיפול בו מומנה בידי שירות הבריאות הלאומי של בריטניה מתוקף תקנות החזר ההוצאות של האיחוד האירופי. במקרה של ברקזיט ללא הסכם, כבר לא יהיה החזר הוצאות כזה.

גם אזרחי מדינות האיחוד האירופי ששוהים בבריטניה צפויים להיפגע מהגידול בחסמים הביורוקרטיים. החצוצרן והמלחין אלסנדרו אוטביאנו, שמחזיק באזרחות איטלקית ואוסטרלית, עובד בדרך כלל בבירות אירופיות ועורך הופעות בלונדון כשאינו עסוק בסבב פסטיבלי הקיץ.

"יש פחות שיתוף פעולה", אמר אוטביאנו. הוא הוסיף כי ישקול לעבור לאיטליה אם המצב יידרדר עוד יותר.

אחד מדוברי משרד התרבות של בריטניה אמר שהממשלה מבינה את נסיבותיהם של המוזיקאים, וכי הממשלה ממשיכה להעדיף הסכם יציאה מסודר.

נגנית קרן היער אניק סקוט - שלוח הזמנים שלה יכול לכלול ביצוע יצירות של היידן עם אנסמבל בפריז ביום מסוים, וביצוע יצירות של מנדלסון בוורשה למחרת - כבר התנסתה השנה באופן אישי בהשלכות הברקזיט.

היא הופיעה בפולין בסוף מארס - המועד המקורי שנקבע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, שנדחה בגלל המבוי הסתום בפרלמנט הבריטי. מעסיקה הפולני נתן לה מכתב שפירט את נסיבות שהייתה בפולין, ושאותו היא הייתה אמורה להציג בפני רשויות ההגירה הפולנית במידה שברקזיט לא-מסודר יעורר בעיות לגבי מעמדה מול רשויות אלה.

"אנחנו מבחינים שהמעסיקים מתחילים להיות עצבניים", אמרה סקוט.
הקריירה של זמרת האופרה הבריטית אנה פטלונג לקחה אותה לגרמניה, איטליה ופריז, שבה היא הופיע בבניין האופרה גרנייה. חיי הנדודים שלה מחזקים את קשרי התרבות בין בריטניה לאיחוד האירופי, והיא חוששת שהברקזיט יחליש את הקשרים האלה.
"התרבות הבריטית לא תהיה משהו בלי אירופה", טוענת סקוט. 

עוד כתבות

הרבט מקמסטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"פוטין יכול ללכת ל'יד ושם' ולהתחזות לחבר שלכם, בעוד הוא מערער את ביטחונכם עם אספקה צבאית לאיראן"

בראיון ראשון לתקשורת מאז שסיים את תפקידו כיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, חושף הרברט מקמסטר את הלך הרוחות בוושינגטון, מגן על המהלך לחיסול סולימאני ומביע פסימיות בנוגע לעתיד השלום: "האפשרות שפתרון שתי מדינות יצא לפועל, הולך ופוחת"

מייסדי חברת תופין, רובי כיטוב (מימין) וראובן הריסון, בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הראל ביטוח הפכה לבעלת עניין בחברת הסייבר תופין

מחזיקה ב-5.4% ממניות תופין, בשווי נוכחי של 28 מיליון דולר ● ייתכן כי בהראל ניצלו את החולשה במניה, לאחר שתופין פרסמה אזהרת רווח לפני כשלושה שבועות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

בוטל גיוס ההון המתוכנן של קרן הנדל"ן האמריקאית הרץ גרופ

קרן הריט הרץ גרופ מחזיקה בבעלות מלאה על חברת הרץ פרופרטיס, שאגרות החוב שלה בהיקף של 542 מיליון שקל נסחרות בבורסה מאז דצמבר 2017

מירי כהן / צילום: יונתן בלום, גלובס

סגנית ראש מטה הדיור, מירי כהן, עוזבת את תפקידה ופותחת משרד עו"ד פרטי

כהן, שכיהנה בתפקיד מאז 2015 והייתה אחראית על תחומי התכנון והשיווק של קרקעות, תוחלף ע"י שירה ברנד, עורכת דין ומתכננת במקצועה, שכיהנה בשנתיים האחרונות כיו"רית הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז מרכז

נאור יצחק  / צילום: אדי גרצמן

קצר ונגמר: סמנכ"ל הקריאטיב בגיתם, נאור יצחק, פורש

שלושה חודשים לאחר שקודם לראש הפירמידה כחלק משינוי ארגוני במשרד הפרסום, הודיע יצחק כי הוא עוזב לטובת תפקיד בפלייטיקה ● יוחלף בתפקיד ע"י מריאן באני, שעבדה לאחרונה במלאנוקס וקודם לכן במשרד הפרסום ברוקנר-יער

טים קוק, / STEPHEN LAM צילום: רויטרס

בשורות רעות לאפל: נגיף הקורונה עלול לפגוע בקצב ייצור האייפונים

"אם ההתפרצות בסין תהפוך לנרחבת יותר, זה עשוי להשפיע לרעה על שרשרת הייצור ולהפוך לדאגה מרכזית עבור המשקיעים"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix זינקה ב-750% מאז ההנפקה; קרן מנגרוב מימשה מניות ביותר מ-400 מיליון דולר בשנתיים

מדיווח ל-SEC עולה כי בסוף 2019 החזיקה הקרן, שהייתה בעבר בעלת המניות הגדולה בחברת האינטרנט, ב-1.8% בלבד ממניות Wix, לעומת 6.3% בסוף 2018

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו / צילום: Joshua Roberts, רויטרס

טראמפ חשף את תוכנית המאה: "ירושלים תהיה בלתי ניתנת לחלוקה. זה מאוד חשוב!"

טראמפ הציג את תוכנית המאה הכוללת את סיפוח בקעת הירדן והקמת בסיס למדינה פלסטינית ● נתניהו: "הודות להכרה היסטורית זו - ומכיוון שתוכניתך מייצרת את האיזון הנכון, הסכמתי לקבלה כבסיס למו"מ עם הפלסטינים להגעה להסכם שלום" ● גם גנץ הסכים לתוכנית כבסיס למו"מ ישיר עם הפלסטינים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר מועצת יש"ע: "נדהם שנתניהו מסכים להקמת מדינה פלסטינית"

אלחיאני נפגש אמש עם נתניהו ויחד עם גורמים נוספים החליט להתנגד לתוכנית ● גם בצד הפלסטיני מתארגנים לקרב

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

"דגל הווירוסים" - דנמרק שוב הסתבכה בפרשת קריקטורות, הפעם עם סין

קריקטורה שהופיעה אתמול בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" עוררה את זעם השלטונות הסינים, הביאה לדרישה חריפה של השגרירות במדינה להתנצלות פומבית וגם למתקפה ברשתות החברתיות מצד סינים נגד דנמרק

טראמפ, נתניהו, אבו מאזן / צילומים: shutterstock, אלעד מלכה, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בארה"ב: מדינה פלסטינית "על תנאי" ושרטוט גבולות מחדש. תוכנית המאה של טראמפ נחשפת

לפי דיווח של "וושינגטון פוסט": טראמפ יחשוף הערב את פרטי תוכנית השלום ● לפלסטינים תינתן אוטונומיה מוגבלת, אך שיעורה ילך ויגדל בתנאים מסוימים ● בסופו של דבר ישלטו הפלסטינים על 70%-80% משטח הגדה ● "אף פלסטיני או ישראלי לא יידרש לנטוש את ביתו"

הנת"צ החדש / צילום: באדיבות עיריית תל אביב-יפו

בכמה קיצר הנת"צ החדש ברחוב קפלן בת"א את זמן הנסיעה?

הנת"צ בקפלן הושק לפני כחודש, ועיריית תל אביב מעדכנת כי הנסיעה בו מקצרת משמעותית את זמנם של הנוסעים: בין 20 דקות ועד חצי שעה ● העירייה מתכננת להקצות נתיבים נוספים לתחבורה ציבורית

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

תוכנית המאה: יוחל החוק הישראלי על כל היישובים הישראליים בגדה

בתדרוך לכתבים ישראליים בוושינגטון, גורם מדיני בכיר ציין כמה נקודות בסיסיות שנגזרות מתוכנית המאה, אותה הציג הערב הנשיא טראמפ במעמד ראש הממשלה נתניהו ●  צה"ל וזרועות הביטחון יוסיפו לקיים שליטה ביטחונית - לא אזרחית - בכל השטחים שממערב לירדן

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

דיוני הקמת ועדת הכנסת בנושא חסינותו של ח"כ חיים כץ יוצאים לדרך

(עדכון) - לאחר שנתניהו הודיע הבוקר כי הוא מושך את בקשת החסינות שהגיש, דיוני הוועדה רלוונטיים כעת רק לח"כ חיים כץ ● יו"ר הכנסת אדלשטיין החליט שלא להשתתף בהצבעה על הקמת הוועדה, והוא יעביר את ניהול הדיון לסגנו, ח"כ מאיר כהן ● 40 ח"כים נרשמו לדבר במהלך הדיון

מטוסי אמריקן איירליינס, יונייטד ודלתא / צילומים: יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איך הפך ענף התעופה בארה"ב לחזק ביותר בעולם במונחי רווחיות, ואיך ישראל קשורה לסיפור?

הגל הירוק ששוטף את אירופה, ולפיו נוסעים מוותרים על טיסות כחלק מהמאבק הסביבתי, פוסח על ארה"ב ● בשעה שבאירופה נרשמת ירידה בהיקף הנוסעים בטיסות פנים, הדוחות הכספיים של חברות התעופה הגדולות בארה"ב מצביעים על מגמת המראה

כבאי מנסה לכבות שריפה באוסטרליה / צילום: STRINGER, רויטרס

קרן הפנסיה הבריטית שמאמצת מדיניות אקלים ומאיימת בפיטורים

קרן הפנסיה הבריטית הודיעה למנהלי הנכסים: הפחיתו בתוך שנתיים את החשיפה לשינויי אקלים - או הסתכנו בפיטורים ● "שינויי האקלים זו בעיה שהאימפקט שלה על השקעות מחמיר במהירות"

שדה נפט של ארמקו / צילום: רויטרס

עראמקו הסעודית השקיעה 5 מיליון דולר בפלטפורמת בלוקצ'יין למסחר בנפט

ההשקעה תאפשר לענקית הנפט להצטרף לחברות המשתמשות בפלטפורמת Vakt, שפעילותה מתמקדת בשוק הנפט הגולמי המופק בים הצפוני ● מחיר הנפט הגולמי ירד מתחילת השנה בכ-13%

פעילי המרד בהכחדה והבריגדה האדומה משבשים את פעילות הבורסה לניירות ערך ובית ההשקעות פסגות בתל אביב / צילום: איילה טולקין ודורי הופמן, המרד בהכחדה, יח"צ

קרן הגידור הרווחית בעולם הופכת לאקטיביסטית אקלים

קרן הגידור TCI, המנהלת 30 מיליארד דולר, מתכננת לאלץ חברות להשתנות נוכח איומי משבר האקלים

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

נדבקה בקורונה: אבגול תשאיר את המפעל בסין סגור בשל הסגר במחוז Hubei

אבגול, שעוסקת בייצור בדים לא-ארוגים המשמשים בעיקר לייצור חיתולים חד-פעמיים ומגבונים, עדכנה כי בשל סגר תעבורתי שהטיל הממשל בסין במחוז הוביי (Hubei) בו נמצא המפעל של החברה, פתיחת המפעל מחדש תתעכב ● החברה לא צופה השפעות מהותיות לעת עתה

אילוסטרציה של ננורובוט תוקף גידול סרטני / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

רשות החדשנות רוצה להפוך את תחום הביו-הנדסה לתעשייה

תוכנית חדשה בתקציב ראשוני של 100 מיליון שקל שמה פוקוס על התחום החם הבא בביומד, אחרי בריאות דיגיטלית: Bioconvergence, שבעולם עדיין נמצא ברובו באקדמיה • רובוטים זעירים שמוליכים תרופות, בדיקת מינונים בזמן אמת והדפסת רקמות להשתלה - אלה רק כמה דוגמאות לפעילות הישראלית בענף