גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשמית: אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין החדש; גבר על ציון אמיר

חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר הוביל קלות במספר הקולות במחוז ת"א וירושלים ● ברקע נשמעו טענות לאי-סדרים בבחירות ● שיעור ההצבעה עמד לבסוף על 28%, בדומה לבחירות קודמות בלשכה

עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

17:10

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין הנבחר, נשא דברים כראש הלשכה: "עברנו תקופה מורכבת, מאתגרת. מערכת הבחירות מאחורינו ופנינו קדימה. פנינו ביחד. פנינו לעשייה משותפת. הסתיימו הסיעות, הסתיימו המחלוקות, על כולנו מוטלת אחריות כבדה להחזיר ללשכה את כבודה. חווינו טלטלה קשה. אנחנו בעזרת כולנו נייצב את הספינה ונשוט לחוף מבטחים. חברי המועצה ואני נהפוך את הלשכה לבית לכל עורך דין. נהפוך את הלשכה לבית מזכוכית כך ממש. כל עורכי ועורכות הדין יוכלו לדעת כל מה שמתרחש בלשכה. הכל יהיה גלוי וחשוף ותוך כדי שיתוף פעולה. וכשיהיו קשיים נספר אותם לעורכי ועורכות הדין ונחלוק איתם את הקשיים. בקדנציה הנוכחית נאיר את כולנו לכל לשכת עורכי הדין והמחוזות. ננגיש את פעילויות הלשכה ברמה הגבוהה ביותר. כבר היום שוחחתי עם ראש המדרשה של הלשכה וכבר לפגרה הקרובה נכין תכנית משמעותית מדן ועד אילת. בכל השתלמות מקצועית תהיינה נשים ועורכי דין מכל המגזרים. בכל פאנל. כך יהיה בכל השתלמות. יקחו חלק עורכי דין מכל המחוזות בלי יוצא מן הכלל".

לשכת עורכי הדין תאיר את פניה לכל עורכי ועורכות הדין. יהודים, דתיים, ערבים, מגוון אוכלסיות ובלי הבדל בין זהויות ומין. אנחנו נצעיד את הלשכה למחוזות חדשים. ורק איתכם יחד נוכל לעשות את זה.
כולנו חברים, כולנו ביחד נישא את המסע הכבד הזה. אנחנו כלשכה חשובים לעורכי הדין וחשובים לאזרחי ישראל. בע"ה נעשה ונצליח.

16:40

ראש הלשכה הנבחר עו"ד אבי חימי הגיע לבית הפרקליט, שם התקבל בשירה על ידי תומכיו. בבחירות ללשכת עוה"ד הצביעו קצת יותר מ-19,000 עורכי דין, שבחרו מלבד ראש הלשכה גם את 28 חברי וחברות המועצה הארצית של לשכת עוה"ד.

מעבר לזה הוכרזו ששת ראשי המחוזות: 
ירושלים - עו"ד אשר אקסלרד
דרום - עו"ד אלעד דנוך
ת"א - עו"ד עמית בכר
חיפה - עו"ד תמי אולמן
מרכז - עו"ד רומי קנבל
צפון - עו"ד מוחמד נעמנה

ספירת הקלפיות לקחה זמן רב  - כמעט 20 שעות. למרות שנשבר שיא במס' הקלפיות שנפתחו השנה (154 קלפיות), שיעור ההצבעה נותר נמוך.

15:00

עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין הבא, זאת לאחר שגבר על עו"ד ציון אמיר בבחירות שנערכו אתמול - כך הודיעה כעת דוברות הלשכה.

עו"ד ציון אמיר מסר בתגובה: "בתום מסע ארוך, אליו יצאתי בתחושת שליחות ועם רצון עז לפעול למען המקצוע שאני כה אוהב, אני רוצה להודות לאלפי החברים שנרתמו לדרך ולמאבק וסייעו ותמכו בכל דרך אפשרית כדי לצקת ערכים ללשכה.

"אני מקווה שראש הלשכה הנכנס יתייחס לתפקיד בכובד-ראש ויפעל ללכד את השורות ולשקם את מעמד עורכי הדין וכבוד המקצוע. הצלחתו הכרחית לכולנו, ואני מקווה שיעמוד במשימה בהצלחה רבה. אבי, בהצלחה בדרכך. בהזדמנות זו אני רוצה להודות למשפחתי ולצוות האישי שליווה אותי במסע זה, זכיתי בכם". 

עו"ד אביחי ורדי, המיועד להיות ממלא-מקום ראש לשכת עורכי הדין, מסר: "אני מברך את חברי ורעי עו"ד אבי חימי לרגל מינויו ליו"ר לשכת עורכי הדין. אני שמח על האמון שציבור עורכי הדין נותן בו. מהיכרותי את עו"ד חימי, אני משוכנע כי לשכת עורכי הדין תפעל בשקיפות, בצניעות ולטובת שלטון החוק. אני מודה לעו"ד חימי על האמון שנתן בי כשותף משמעותי לדרך. עבודה רבה לפנינו, ונפעל לטובת ציבור עורכי הדין והלשכה בנאמנות". 

שר המשפטים אמיר אוחנה התקשר לברך את יו"ר לשכת עורכי הדין הנבחר, עו"ד אבי חימי, ואמר: "אבי ידידי היקר, הוטלה עליך משימה כבדה על-ידי ציבור עורכי הדין. אני סמוך ובטוח שנדע לפעול יחד בשיתוף-פעולה ולהשיב את מערכת המשפט, שלשכת עורכי הדין היא חלק מרכזי בו, לימי הזוהר שלה". 

שר המשפטים שוחח גם עם עו"ד ציון אמיר ושיבח אותו על ניהול מסע בחירות מכובד.

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, מסרה: "אני מברכת את אבי חימי על בחירתו. אני בטוחה שהוא יעשה עבודה חשובה למען עורכי הדין בישראל. אני קוראת לו להמשיך יחד עם שרי המשפטים במהפכה השמרנית בה התחלתי".

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, מסר בתגובה לניצחון של עו"ד חימי: "אי-אפשר שלא להתרגש שעו"ד אבי חימי, שנולד בקריית שמונה למשפחה מרוקאית בת תשע נפשות, הגיע לתפקיד הזה. מרגשת לא פחות העובדה שחימי טרח להדגיש את זה שוב ושוב בנאומיו, כשציין שהוא לא שוכח שעבורו עריכת הדין היוותה המנוף להתקדם בחברה ולהציל את עצמו. אני מקווה שזיכרון זה יהפוך כעת למדיניות רשמית של הלשכה, שתסייע לפתוח את שערי המקצוע לפני אלה שבאים מאותם מקומות זנוחים, ושגם עבורם המשפט יכול להוות קרש הצלה. מהיכרות רבת-שנים עם חימי, אני מאמין שכך יהיה". 

בבחירות לראשות ועד מחוז ירושלים בלשכה זכה עו"ד אשר אקסלרד, המועמד של חימי. עו"ד עמית בכר, המועמד של אמיר, נבחר ליו"ר מחוז תל-אביב. 

עו"ד עמית בכר מסר: "אני מודה לאלפי עורכות ועורכי הדין על הבעת האמון, וכפי שציינתי לכל אורך הקמפיין, אני מתחייב כי מחוז תל-אביב יהיה חוד החנית של המאבק לשמירה על שלטון החוק והשיח המכבד כלפי מערכת המשפט. אנו סמוכים ובטוחים שהלשכה על כל מחוזותיה תלך עימנו בדרך הזו ומתחייב להנהיג את עורכי הדין במחוז תל-אביב בדרך חדשה. 

"ברצוני להודות לציון אמיר על השותפות לאורך הדרך. ציון הוא אדם ראוי ביותר ששם לנגד עיניו לפעול למען שיקום מעמדה של לשכת עורכי הדין וחיזוק מערכת המשפט. אין ספק כי יכול היה להיות יו"ר לשכה ראוי ביותר, וצר לי כי לא נבחר. אני מברך את אבי חימי על בחירתו לתפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין ומכבד את ההכרעה הדמוקרטית של חברי לשכת עורכי הדין". 

עו״ד ליאור שפירא, יו״ר מטה הבחירות של עו״ד אבי חימי ומי שיכהן כמ״מ ראש לשכת עורכי הדין, מסר כי הוא "מברך על תוצאת הבחירות ומודה לעשרות הפעילים והמתנדבים שהשקיעו לילות כימים במטרה לסייע במסע הבחירות. עורכי הדין אמרו את דברם בעד לשכה חזקה בקול ברור. בעת הזו אנו חיייבים להתרכז באיחוד השורות על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים הלא פשוטים שניצבים בדרכינו. נפעל ביחד למען לשכה ראויה וחזקה מתמיד שתייצג בכבוד את ציבור עורכי הדין ולמען מערכת משפט חזקה ויציבה".

14:30

האם עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין? על-פי ספירת הקולות עד כה, חימי מוביל בפער קטן על עו"ד ציון אמיר, ומסתמן כי הוא יהיה הזוכה בבחירות לראשות הלשכה. לפי דיווחים מהשטח, יש כרגע 1,550 קולות יותר לטובת חימי.

לפי נתונים לא רשמיים המודלפים מחדר ספירת הקולות ומתפרסמים בפורומים שונים, חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר מוביל קלות במספר הקולות במחוז תל-אביב. לפי נתונים לא רשמיים אלה, גם במחוז ירושלים גבר אמיר על חימי, ואולם כפי שמסתמן כעת, זה לא יעזור לו לגבור על חימי במרוץ הכולל. 

אחוזי ההצבעה עומדים על 27% מקרב עורכי הדין בעלי זכות ההצבעה. 

9:25

הקרב בין עו"ד אבי חימי ובין עו"ד ציון אמיר טרם הוכרע: קרוב ל-24 שעות לאחר פתיחת הקלפיות בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין - ועדיין אין תוצאות סופיות. ברקע נשמעות טענות לאי-סדרים בבחירות ואף למרמה לכאורה. 

לפי דיווחים שונים, במחוז מרכז עלו טענות על ספירה לא תקנית של הקולות ובעיות במספור הקלפיות. 

גורם הנמצא בבית הפרקליט ברגעים אלה, בהם עדיין נספרים קולות המצביעים, מסר ל"גלובס" כי יש כרגע כאוס גדול מאוד בקרב הגורמים האמונים על הספירה. בין השאר, לדבריו היה ארגון לקוי, קלפיות לא הגיעו בזמן למקום הספירה, וכן הגיעו לבית הפרקליט קלפיות שהמעטפות בהן נפתחו קודם ההגעה לבית הפרקליט (שם היו צריכות להיפתח לראשונה).

עוד לדבריו, טרם החלה הספירה של קולות המצביעים במחוז תל-אביב, המחוז הגדול ביותר, וספירה זו עלולה להימשך עד הצהריים. הספירה של קולות המצביעים במחוז מרכז החלה ומצויה בעיצומה כעת.

אתמול (ג') נרשם שפל חסר תקדים בשיעור ההצבעה ביחס לבחירות הקודמות שנערכו בלשכת עורכי הדין, שמעיד ככל הנראה על הפיכתה של לשכת עורכי הדין ללא רלוונטית עבור רוב חבריה. בבחירות הקודמות ללשכת עורכי הדין, בחירות 2015, עמד שיעור ההצבעה על 28.5%, שהם קצת יותר מ-16,000 עורכות ועורכי דין, מתוך עשרות אלפים בעלי זכות הצבעה. בבחירות 2011 עמד שיעור  ההצבעה על 31.8%, ובשנת 2007 עמד שיעור ההצבעה על 36.6%.

גם הסקרים שהוכנו עבור המועמדים לראשות הלשכה מראש לא ניבאו נהירה לקלפיות והצביעו על אחוזי הצבעה לא גבוהים שלא יעברו את ה-25%-30%; ואולם אף אחד לא צפה את אחוזי ההצבעה הנמוכים שעמדו על 5% בלבד בשעה 14:30 בצהריים ועל 15% בלבד כשעתיים לפני סגירת הקלפיות.

המרוץ לראשות הלשכה היה סוער, במובן הכי שלילי של המילה. הוא נפתח בצל חקירותיו הפליליות של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, בין היתר בחשד ליחסי שוחד במסגרת תפקידו כחבר הוועדה למינוי שופטים מטעם הלשכה; ופנה מהר מאוד לקו לוחמני, ניצי ולא מכבד. המחנות ותומכיהם העלומים הטיחו הכפשות קשות כלפי המועמדים. סרטונים מעליבים הופצו, תחקירים עיתונאיים הופצצו במידע על אי-שקיפות של מועמד זה או אחר ולא אחת ירדו הטענות גם לפסים אישיים - מאוד אישיים - במסגרת הדה-לגיטימציה שעשה המחנה היריב לעומד בראש המחנה המתמודד מולם.

עוד כתבות

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"30% הנחה למי שמצביע"? ועדת הבחירות קבעה כי זה "מתן שוחד"

מיזם "מצביעים 70", שביקש להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק, נפסל בנימוק כי מדובר "במתן שוחד" ● במיזם קראו לבעלי העסקים "להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה"

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש: לעודד הצבעה בעזרת הטבות זה שוחד בחירות

תנועת ש"ס הגישה עתירה נגד "מבצעי בחירות", שבהן העיריות הציעו הטבות למי שיצטלם בקלפי או בכניסה לקלפי, בטענה כי מדובר ב"שוחד בחירות" ● בעקבות עמדת מנדלבליט, סביר להניח שסגן יו"ר ועדת הבחירות יורה להסיר את המבצעים

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

שיעור ההצבעה יכריע: כל האירועים מהקלפיות

(עדכונים שוטפים) - נתניהו: "הבחירות צמודות מאוד" ● אדלשטיין: "שלטון הימין לא מובטח" ● גנץ: "אנו מצביעים היום לשינוי" ● לפיד: "זו שעת החירום של הדמוקרטיה" ● ליברמן: "לכחול לבן אין כוונה לעמוד בהתחייבויות לבוחר" ● דרעי: "היום עוצרים את הממשלה החילונית" ● עודה: "אנו יכולים להביא הישג היסטורי" ● בירושלים פוזרו פאשקווילים הקוראים להחרמת הבחירות

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מצטרפת לטרנד: גם תנובה תתחיל לסמן מוצרים ללא גלוטן

החברה תחל לסמן תחילה את מוצרי החלב שלה שאינם מכילים גלוטן, כאשר שליש מהמוצרים יסומנו עד הסוף השנה, והיתר במהלך 2020 ● המהלך מצטרף לסימון המוצרים שמכילים גלוטן שמבצעת חברת שטראוס בשנים האחרונות

תביעות דיבה ואיומים. בנימין נתניהו, איתמר בן גביר, אהוד ברק ועוד / צילומים: איל יצהר, כדיה לוי, אילוסטרציה: טלי ב

נתניהו נגד ראשי כחול לבן, עמיר פרץ נגד נתניהו, בן גביר נגד הרב לאו: מה קרה לאיומים בתביעות דיבה?

הפוליטיקאים ממהרים לרוץ לתקשורת ולהצהיר שעוד רגע הם מגישים תביעת דיבה נגד המתחרים הפוליטיים שהכפישו אותם ● בדיקת "גלובס" מגלה שברוב המקרים מדובר בהצהרות חסרות סיכוי שלא מגיעות לבית המשפט

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

השווקים חשבו שאפשר להתעלם ממתחים גיאופוליטיים במזה"ת, ואז הגיעה ההתקפה על סעודיה

לאחר שבועות של מסחר נטול אירועים, זינקו מחירי הנפט בעקבות הפצצת מתקני הנפט בסעודיה שנטרלו 5% מהתפוקה העולמית ● בצעד נדיר הורה הנשיא טראמפ על פתיחת מאגרי הנפט האסטרטגיים של ארה"ב

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

ראשי המפלגות בבחירות לכנסת ה-22, פודקאסט ליום הבוחר / צילום: גיל ג'יבלי, גלובס

גונבים קולות: הפודקאסטים שיעשו לכם יום הבחירות

ביום הבחירות השלישי בתוך שנה זאת ההדמנות שלכם לגנוב את הקול שלנו ● שימו אוזניות ותקשיבו לפודקאסטים פוליטיים בועטים מבית "גלובס" שיעבירו לכם בנעימים את יום השבתון ● פודקסאט לבחירות ● האזינו

מדף של מוצרי תנובה/  צלם:תמר מצפי

צורכים פחות? מכירות שוק המזון התכווצו ב-3.2% בחודש אוגוסט

לפי נתוני סטורנקסט לחודש אוגוסט 2019, תשע מתוך עשר ספקיות המזון הגדולות בישראל רשמו באוגוסט ירידה בהיקף המכירות הכספי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה ● לעומתן וילי פוד הציגה עלייה של 36.5% במכירות באוגוסט, וגד עלתה ב-11% מתחילת השנה

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

יו"ר ועדת הבחירות נגד הצ'ט בוט של נתניהו: לא לפרסם סקרים

בעתירה שהוגשה לחנן מלצר נטען כי רה"מ מפיץ נתוני סקרים במסגרת הצ'ט בוט בפייסבוק - זאת על אף שהחוק אוסר זאת במהלך חמישה הימים האחרונים של הבחירות ● מלצר קבע: הפרסומים עומדים בניגוד לחוק דרכי תעמולה

מריו דראגי וג’רום פאוול. / צילום: רויטרס

מורידים ובוכים: אחרי דראגי, גם פאוול בדרך להוריד ריבית – אבל שניהם לא מרוצים

הפדרל ריזרב צפוי ללכת השבוע בעקבות הבנק האירופי המרכזי, ולהוריד את הריבית פעם נוספת ● אבל הבנקאים המרכזיים מסבירים שהכדור בכלל מצוי במגרש של הפוליטיקאים, בברלין ובוושינגטון ● בינתיים מתרבים הקולות שמזהירים כי הריבית הנמוכה מתקרבת לרמה שבה תגרום יותר נזק מתועלת ● פרשנות

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור