גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשמית: אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין החדש; גבר על ציון אמיר

חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר הוביל קלות במספר הקולות במחוז ת"א וירושלים ● ברקע נשמעו טענות לאי-סדרים בבחירות ● שיעור ההצבעה עמד לבסוף על 28%, בדומה לבחירות קודמות בלשכה

עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
עו"ד אבי חימי. נבחר רשמית לראש לשכת עורכי הדין / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

17:10

עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין הנבחר, נשא דברים כראש הלשכה: "עברנו תקופה מורכבת, מאתגרת. מערכת הבחירות מאחורינו ופנינו קדימה. פנינו ביחד. פנינו לעשייה משותפת. הסתיימו הסיעות, הסתיימו המחלוקות, על כולנו מוטלת אחריות כבדה להחזיר ללשכה את כבודה. חווינו טלטלה קשה. אנחנו בעזרת כולנו נייצב את הספינה ונשוט לחוף מבטחים. חברי המועצה ואני נהפוך את הלשכה לבית לכל עורך דין. נהפוך את הלשכה לבית מזכוכית כך ממש. כל עורכי ועורכות הדין יוכלו לדעת כל מה שמתרחש בלשכה. הכל יהיה גלוי וחשוף ותוך כדי שיתוף פעולה. וכשיהיו קשיים נספר אותם לעורכי ועורכות הדין ונחלוק איתם את הקשיים. בקדנציה הנוכחית נאיר את כולנו לכל לשכת עורכי הדין והמחוזות. ננגיש את פעילויות הלשכה ברמה הגבוהה ביותר. כבר היום שוחחתי עם ראש המדרשה של הלשכה וכבר לפגרה הקרובה נכין תכנית משמעותית מדן ועד אילת. בכל השתלמות מקצועית תהיינה נשים ועורכי דין מכל המגזרים. בכל פאנל. כך יהיה בכל השתלמות. יקחו חלק עורכי דין מכל המחוזות בלי יוצא מן הכלל".

לשכת עורכי הדין תאיר את פניה לכל עורכי ועורכות הדין. יהודים, דתיים, ערבים, מגוון אוכלסיות ובלי הבדל בין זהויות ומין. אנחנו נצעיד את הלשכה למחוזות חדשים. ורק איתכם יחד נוכל לעשות את זה.
כולנו חברים, כולנו ביחד נישא את המסע הכבד הזה. אנחנו כלשכה חשובים לעורכי הדין וחשובים לאזרחי ישראל. בע"ה נעשה ונצליח.

16:40

ראש הלשכה הנבחר עו"ד אבי חימי הגיע לבית הפרקליט, שם התקבל בשירה על ידי תומכיו. בבחירות ללשכת עוה"ד הצביעו קצת יותר מ-19,000 עורכי דין, שבחרו מלבד ראש הלשכה גם את 28 חברי וחברות המועצה הארצית של לשכת עוה"ד.

מעבר לזה הוכרזו ששת ראשי המחוזות: 
ירושלים - עו"ד אשר אקסלרד
דרום - עו"ד אלעד דנוך
ת"א - עו"ד עמית בכר
חיפה - עו"ד תמי אולמן
מרכז - עו"ד רומי קנבל
צפון - עו"ד מוחמד נעמנה

ספירת הקלפיות לקחה זמן רב  - כמעט 20 שעות. למרות שנשבר שיא במס' הקלפיות שנפתחו השנה (154 קלפיות), שיעור ההצבעה נותר נמוך.

15:00

עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין הבא, זאת לאחר שגבר על עו"ד ציון אמיר בבחירות שנערכו אתמול - כך הודיעה כעת דוברות הלשכה.

עו"ד ציון אמיר מסר בתגובה: "בתום מסע ארוך, אליו יצאתי בתחושת שליחות ועם רצון עז לפעול למען המקצוע שאני כה אוהב, אני רוצה להודות לאלפי החברים שנרתמו לדרך ולמאבק וסייעו ותמכו בכל דרך אפשרית כדי לצקת ערכים ללשכה.

"אני מקווה שראש הלשכה הנכנס יתייחס לתפקיד בכובד-ראש ויפעל ללכד את השורות ולשקם את מעמד עורכי הדין וכבוד המקצוע. הצלחתו הכרחית לכולנו, ואני מקווה שיעמוד במשימה בהצלחה רבה. אבי, בהצלחה בדרכך. בהזדמנות זו אני רוצה להודות למשפחתי ולצוות האישי שליווה אותי במסע זה, זכיתי בכם". 

עו"ד אביחי ורדי, המיועד להיות ממלא-מקום ראש לשכת עורכי הדין, מסר: "אני מברך את חברי ורעי עו"ד אבי חימי לרגל מינויו ליו"ר לשכת עורכי הדין. אני שמח על האמון שציבור עורכי הדין נותן בו. מהיכרותי את עו"ד חימי, אני משוכנע כי לשכת עורכי הדין תפעל בשקיפות, בצניעות ולטובת שלטון החוק. אני מודה לעו"ד חימי על האמון שנתן בי כשותף משמעותי לדרך. עבודה רבה לפנינו, ונפעל לטובת ציבור עורכי הדין והלשכה בנאמנות". 

שר המשפטים אמיר אוחנה התקשר לברך את יו"ר לשכת עורכי הדין הנבחר, עו"ד אבי חימי, ואמר: "אבי ידידי היקר, הוטלה עליך משימה כבדה על-ידי ציבור עורכי הדין. אני סמוך ובטוח שנדע לפעול יחד בשיתוף-פעולה ולהשיב את מערכת המשפט, שלשכת עורכי הדין היא חלק מרכזי בו, לימי הזוהר שלה". 

שר המשפטים שוחח גם עם עו"ד ציון אמיר ושיבח אותו על ניהול מסע בחירות מכובד.

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, מסרה: "אני מברכת את אבי חימי על בחירתו. אני בטוחה שהוא יעשה עבודה חשובה למען עורכי הדין בישראל. אני קוראת לו להמשיך יחד עם שרי המשפטים במהפכה השמרנית בה התחלתי".

פרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, מסר בתגובה לניצחון של עו"ד חימי: "אי-אפשר שלא להתרגש שעו"ד אבי חימי, שנולד בקריית שמונה למשפחה מרוקאית בת תשע נפשות, הגיע לתפקיד הזה. מרגשת לא פחות העובדה שחימי טרח להדגיש את זה שוב ושוב בנאומיו, כשציין שהוא לא שוכח שעבורו עריכת הדין היוותה המנוף להתקדם בחברה ולהציל את עצמו. אני מקווה שזיכרון זה יהפוך כעת למדיניות רשמית של הלשכה, שתסייע לפתוח את שערי המקצוע לפני אלה שבאים מאותם מקומות זנוחים, ושגם עבורם המשפט יכול להוות קרש הצלה. מהיכרות רבת-שנים עם חימי, אני מאמין שכך יהיה". 

בבחירות לראשות ועד מחוז ירושלים בלשכה זכה עו"ד אשר אקסלרד, המועמד של חימי. עו"ד עמית בכר, המועמד של אמיר, נבחר ליו"ר מחוז תל-אביב. 

עו"ד עמית בכר מסר: "אני מודה לאלפי עורכות ועורכי הדין על הבעת האמון, וכפי שציינתי לכל אורך הקמפיין, אני מתחייב כי מחוז תל-אביב יהיה חוד החנית של המאבק לשמירה על שלטון החוק והשיח המכבד כלפי מערכת המשפט. אנו סמוכים ובטוחים שהלשכה על כל מחוזותיה תלך עימנו בדרך הזו ומתחייב להנהיג את עורכי הדין במחוז תל-אביב בדרך חדשה. 

"ברצוני להודות לציון אמיר על השותפות לאורך הדרך. ציון הוא אדם ראוי ביותר ששם לנגד עיניו לפעול למען שיקום מעמדה של לשכת עורכי הדין וחיזוק מערכת המשפט. אין ספק כי יכול היה להיות יו"ר לשכה ראוי ביותר, וצר לי כי לא נבחר. אני מברך את אבי חימי על בחירתו לתפקיד יו"ר לשכת עורכי הדין ומכבד את ההכרעה הדמוקרטית של חברי לשכת עורכי הדין". 

עו״ד ליאור שפירא, יו״ר מטה הבחירות של עו״ד אבי חימי ומי שיכהן כמ״מ ראש לשכת עורכי הדין, מסר כי הוא "מברך על תוצאת הבחירות ומודה לעשרות הפעילים והמתנדבים שהשקיעו לילות כימים במטרה לסייע במסע הבחירות. עורכי הדין אמרו את דברם בעד לשכה חזקה בקול ברור. בעת הזו אנו חיייבים להתרכז באיחוד השורות על מנת שנוכל להתמודד עם האתגרים הלא פשוטים שניצבים בדרכינו. נפעל ביחד למען לשכה ראויה וחזקה מתמיד שתייצג בכבוד את ציבור עורכי הדין ולמען מערכת משפט חזקה ויציבה".

14:30

האם עו"ד אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין? על-פי ספירת הקולות עד כה, חימי מוביל בפער קטן על עו"ד ציון אמיר, ומסתמן כי הוא יהיה הזוכה בבחירות לראשות הלשכה. לפי דיווחים מהשטח, יש כרגע 1,550 קולות יותר לטובת חימי.

לפי נתונים לא רשמיים המודלפים מחדר ספירת הקולות ומתפרסמים בפורומים שונים, חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר מוביל קלות במספר הקולות במחוז תל-אביב. לפי נתונים לא רשמיים אלה, גם במחוז ירושלים גבר אמיר על חימי, ואולם כפי שמסתמן כעת, זה לא יעזור לו לגבור על חימי במרוץ הכולל. 

אחוזי ההצבעה עומדים על 27% מקרב עורכי הדין בעלי זכות ההצבעה. 

9:25

הקרב בין עו"ד אבי חימי ובין עו"ד ציון אמיר טרם הוכרע: קרוב ל-24 שעות לאחר פתיחת הקלפיות בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין - ועדיין אין תוצאות סופיות. ברקע נשמעות טענות לאי-סדרים בבחירות ואף למרמה לכאורה. 

לפי דיווחים שונים, במחוז מרכז עלו טענות על ספירה לא תקנית של הקולות ובעיות במספור הקלפיות. 

גורם הנמצא בבית הפרקליט ברגעים אלה, בהם עדיין נספרים קולות המצביעים, מסר ל"גלובס" כי יש כרגע כאוס גדול מאוד בקרב הגורמים האמונים על הספירה. בין השאר, לדבריו היה ארגון לקוי, קלפיות לא הגיעו בזמן למקום הספירה, וכן הגיעו לבית הפרקליט קלפיות שהמעטפות בהן נפתחו קודם ההגעה לבית הפרקליט (שם היו צריכות להיפתח לראשונה).

עוד לדבריו, טרם החלה הספירה של קולות המצביעים במחוז תל-אביב, המחוז הגדול ביותר, וספירה זו עלולה להימשך עד הצהריים. הספירה של קולות המצביעים במחוז מרכז החלה ומצויה בעיצומה כעת.

אתמול (ג') נרשם שפל חסר תקדים בשיעור ההצבעה ביחס לבחירות הקודמות שנערכו בלשכת עורכי הדין, שמעיד ככל הנראה על הפיכתה של לשכת עורכי הדין ללא רלוונטית עבור רוב חבריה. בבחירות הקודמות ללשכת עורכי הדין, בחירות 2015, עמד שיעור ההצבעה על 28.5%, שהם קצת יותר מ-16,000 עורכות ועורכי דין, מתוך עשרות אלפים בעלי זכות הצבעה. בבחירות 2011 עמד שיעור  ההצבעה על 31.8%, ובשנת 2007 עמד שיעור ההצבעה על 36.6%.

גם הסקרים שהוכנו עבור המועמדים לראשות הלשכה מראש לא ניבאו נהירה לקלפיות והצביעו על אחוזי הצבעה לא גבוהים שלא יעברו את ה-25%-30%; ואולם אף אחד לא צפה את אחוזי ההצבעה הנמוכים שעמדו על 5% בלבד בשעה 14:30 בצהריים ועל 15% בלבד כשעתיים לפני סגירת הקלפיות.

המרוץ לראשות הלשכה היה סוער, במובן הכי שלילי של המילה. הוא נפתח בצל חקירותיו הפליליות של ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, בין היתר בחשד ליחסי שוחד במסגרת תפקידו כחבר הוועדה למינוי שופטים מטעם הלשכה; ופנה מהר מאוד לקו לוחמני, ניצי ולא מכבד. המחנות ותומכיהם העלומים הטיחו הכפשות קשות כלפי המועמדים. סרטונים מעליבים הופצו, תחקירים עיתונאיים הופצצו במידע על אי-שקיפות של מועמד זה או אחר ולא אחת ירדו הטענות גם לפסים אישיים - מאוד אישיים - במסגרת הדה-לגיטימציה שעשה המחנה היריב לעומד בראש המחנה המתמודד מולם.

עוד כתבות

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל במגעים מתקדמים לרכוש מאינטל פעילות שבבים לסמארטפון

העסקה, שנאמדת בכמיליארד דולר וייתכן שתושג כבר בשבוע הבא, תספק ליצרנית האייפון גישה לפעילות הפיתוח של אינטל ועשויה לחסוך לה שנים של עבודה ● זאת לאחר שהמו"מ בין שתי הענקיות קרס לפני כמה חודשים, כשאפל חתמה על חוזה עם קוואלקום

אסנת לבציון קורח/ צילום: איל יצהר

הקפאת תקנים ב"אסף הרופא": משרד הבריאות אוסר על ביה"ח לגייס עובדים במקום אלה שפורשים

בית החולים אסף הרופא מצטרף ל"רשימה השחורה" שבה מופיעים גם רמב"ם ונהריה ● ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה: המטופלים נפגעים

בוריס ג’ונסון. מעולם לא היה תומך ברקזיט אדוק / צילום: רויטרס

בוריס ג׳ונסון יחליף את תרזה מיי בראשות ממשלת בריטניה

מחר צפויה ראשת הממשלה המכהנת תרזה מיי להגיש את התפטרותה למלכת אנגליה, וג'ונסון צפוי להיכנס לתפקיד ● ג'ונסון זכה ב-92 אלף קולות מתוך 140 אלף הקולות בתוך המפלגה השמרנית. שר החוץ ג'רמי האנט, שהתמודד מולו, קיבל 46 אלף קולות בלבד ● גל התפטרויות שרים צפוי להתרחש בשעות הקרובות

אינטק פארמה / צילום: איל יצהר

התגובה לכישלון החרוץ: מניית אינטק התקפלה כמו אקורדיון, האנליסטים ניחמו את מנהליה

החברה שפיתחה את "גלולת האקורדיון" הודיעה אתמול על כישלון מלא של הניסוי לפרקינסון - והמניה צללה 81%, לשווי חברה של כ-20 מיליון דולר בלבד

אהוד ברק באירוע של ישראל דמוקרטית בתל אביב / צילום: אמיר מאירי

התנצלות ברק לערבים פותחת את הדרך לחיבור עם מרצ

הבוקר פרסם ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ טור דעה ובו דרש מאהוד ברק להתנצל על אחריותו לאירועי אוקטובר 2000 ● ברק נענה ובראיון לרשת ב' אמר: "אני מביע עוד פעם צער והתנצלות בפני המשפחות" ● "אני מאמין שאני יכול להיות חלק מהפתרון" ● פריג' בתגובה: "ההתנצלות ראויה"

ארנק דיגיטלי / צילום: shutterstock

בנק ישראל: אפליקציות התשלומים וארנקים דיגיטליים משמשים לתשלום של 1% מההוצאה היומית של הציבור

אפליקציות התשלומים, כגון ביט, פיי ופייבוקס, וארנקים דיגיטליים, כגון אלה של ענקיות הביגטק הבינלאומיות ואפליקציות מקומיות אחרות, היוו בסוף 2018 רק 1% בבחינת "התפלגות שווי ההוצאה היומית באחוזים עפ"י אמצעי תשלום", כך עפ"י נתונים שנכללו ב"קטע מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע שתפורסם בקרוב" של בנק ישראל

סטודנטים בבחינות הסמכה./  צילום: ליאור מזרחי

שוב תלונות על מבחן ההסמכה של רואי החשבון: "שאלות נישה", "ניקוד אגרסיבי"

לידי "גלובס" הגיעו תלונות של סטודנטים לחשבונאות שניגשו אתמול למבחן וטוענים כי הוא נבנה באופן לא הוגן שיוביל אותם לכישלון ודאי ● התלונות מגיעות רגע לפני יישום המהפכה בלימודי החשבונאות ובמבחני ההסמכה

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

ראש עיריית ר"ג: "עניין של זמן עד שגבעת שמואל תהפוך לשכונה שלנו"

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, אמר את הדברים ל"גלובס" בעקבות אישור תוכנית המתאר של שכנתו גבעת שמואל, שם נכתב שהיא תהיה "עיר אוניברסיטאית" - זאת בזמן שאין בה אוניברסיטה ● הרקע: ניסיונה של גבעת שמואל לשייך אליה את אוניברסיטת בר-אילן

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה  / צילום: מוסה קאוואסמה, רויטרס

פלסטין-קוין? הרשות הפלסטינית בוחנת אימוץ מטבע דיגיטלי במקום השקל

ראש הממשלה החדש של הרשות, מוחמד אשתייה, אישר באירוע רשמי ברמאללה כי ממשלתו עשויה להשתמש במטבע דיגיטלי ● עפ"י דיווח באתר אל-מוניטור, אשתייה רואה בכך אפשרות לחיזוק חירותה של הכלכלה הפלסטינית, כך שישראל לא תוכל לחסום אותה ● "אנו לא מוכרחים להישאר תלויים בשקל"

מנכ"ל סמארטאייר, ארז בוסו / צילום: יח"צ

סמארטאייר ותלמה נסיעות מקימות חברה משותפת לניהול אתרים

חברת Smartair, המציעה מנוע חיפוש טיסות ולהרכבת חופשה בחו"ל, השלימה סבב גיוס בהיקף של 6 מיליון דולר, ובעקבותיו תקים בשותפות עם קבוצת תלמה נסיעות ותיירות חברה להקמה וניהול אתרי תיירות בארץ ובחו"ל

רמי שביט/ צילום: ענבל מרמרי

המשביר נכנסת לתחום המסחר המקוון: בדרך להקים חנות באמזון

ל"גלובס" נודע כי המשביר לצרכן פועלת לרכישת חנות למכירה מקוונת בפלטפורמה של אמזון, זאת לצד הקמת אתר סחר מקוון משל עצמה ● המטרה: להעביר בתוך שלוש שנים 10% ממחזור המכירות של החברה למכירות מקוונות ● היעדרות הרשת עד כה מפעילות אונליין נחשבה חריגה

מפעל כיאזמה בירושלים. התרופות בבליעה מחליפות הזרקה / צילום: אוריה תדמור

כיאזמה חוזרת: הניסוי הקליני החדש השיג את כל מטרותיו

החברה מפתחת תרופה לאקרומיאלגיה – מחלת הענקות ● מניית החברה עולה 11.5% בקדם-מסחר

רוני שטרנבך / צילום: יחצ

עילדב מצטרפת לטרנד החוץ-בנקאי: רוכשת 25% מחברת מלרן המספקת אשראי לעסקים במגזר הערבי

עילדב תשקיע במניות מלרן, שנמצאת בשליטת ריאן מואנד, 21 מיליון שקל, נוסף על מתן הלוואה של 17 מיליון שקל ● בהמשך מתוכננת הנפקה של מלרן בבורסה

קפה נמרוד/ צילום: יחצ

מימון ההמונים מגיע לתחום ההסעדה: קפה נמרוד מבקשת לגייס 4 מיליון שקל מהציבור

הגיוס יתבצע באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים פיפלביז ● זו היא הפעם הראשונה בה עסק מתחום ההסעדה ינסה לגייס השקעה באמצעותה ● בעלי הרשת: "רוב האנשים לא נולדו למשפחת רוטשילד, ואין להם תקציבים להקמה של רשת ולהתרחבות בפריסה כלל-ארצית"

וינסנט צ'נגוויז/ צילום: Christopher Ratcliffe

וינסנט צ'נגוויז משקיע 8 מיליון דולר בטרנדליינס: "רואים בחברה אפיק לסינגפור"

ליברה הולדינגס של המיליארדר הבריטי תחזיק 14.5% מחברת ההשקעות בתחומי המכשור הרפואי והטכנולוגיות החקלאיות בישראל, הנסחרת בבורסה של סינגפור ● מאז הונפקה ב-2015 איבדה טרנדליינס כ-71% מערכה והיא נסחרת לפי שווי של 40 מיליון דולר ● מנייתה עלתה 16.6% בעקבות הדיווח

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב ננעל בעליות: ת"א 35 עלה ב-1.27%

מדד ת"א 125 עלה ב-0.96% ● גזית גלוב סיכמה על רכישת מניות המיעוט בחברה-הבת אטריום תמורת 565 מיליון אירו וזינקה ב-11%; בעלת השליטה בה, נורסטאר, זינקה ב-13% ● סלקום צנחה ב-7.4%

הטסת חיות המחמד/ צילום: Terminal4Pets

יותר כלבים - יותר תנאים: חברות התעופה מקשיחות את מדיניות הטסת חיות המחמד

עם הגידול בתנועת הנוסעים והמודעות הגוברת להיותו של בוני הכלבלב או מיצי החתולה חלק אינטגרלי מהמשפחה, חברות התעופה מעלות את "רף הקבלה" לבעלי חיים בטיסות ● הישראלים, כצפוי, כבר גילו את הפרצה המאפשרת להטיס את הכלב בחינם ● ואיזו מדינה היא המחמירה ביותר?

אייפקס, פרבר של ראלי, בירת קרוליינה הצפונית./ צילום: /Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הערים יקרות מדי: הפרברים האמריקאים שוב פורחים

העלייה ביוקר המחיה בערים האיצה במילניאלס לעזוב אותן לטובת ערים קטנות - בתנאי שיש בהן מקומות עבודה ומזג-אוויר טוב

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ה-FTC צפויה להכריז על קנס של 5 מיליארד דולר לפייסבוק

בנוסף לקנס, דווח כי במסגרת ההסכם פייסבוק תחויב להקים דירקטוריון שמטרתו לפקח על השמירה על פרטיות המשתמשים בחברה ● ייתכן כי הקנס יוכרז באופן רשמי לפני שפייסבוק תכריז על תוצאותיה הכספיות לרבעון השני מחר בלילה ● הקנס יוטל על פייסבוק בעקבות שערוריית קיימברידג' אנליטיקה, במסגרתה פרטים אישיים על 87 מיליון משתמשי פייסבוק דלפו לחברת הייעוץ הפוליטית

ראשי נובוקיור עם המנכל אסף דנציגר  /צילום:נאסדק

נובוקיור קיבלה שיפוי ביטוחי למוצר לטיפול בסרטן המוח

החברה הישראלית כבר נסחרת לפי שווי של 6.7 מיליארד דולר