גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ניו יורק טיימס" משיב לדונלד טראמפ: "אנחנו לא בוגדים"

ארתור סולצברגר, המו"ל של העיתון המשפיע בארה"ב, יוצא למאבק נגד הנשיא: "ההאשמה החדשה של טראמפ חוצה קו מסוכן בקמפיין שלו נגד עיתונות חופשית ועצמאית" ● בהתפתחות מפתיעה, מתייצב "וול סטריט ג'רנל", שופר הימין, לצד ה"ניו יורק טיימס"

ארתור סולצברגר, המו"ל של "ניו יורק טיימס" / צילום: ברנדן מקדרמיד, רויטרס
ארתור סולצברגר, המו"ל של "ניו יורק טיימס" / צילום: ברנדן מקדרמיד, רויטרס

זה מכבר משמשים "ניו יורק טיימס", "וושינגטון פוסט", CNN ועימם רוב התקשורת המודפסת והאלקטרונית מטרה לחיצים משוחי רעל של דונלד טראמפ וממילא גם של מעריציו, הידועים בשם הקולקטיבי ה"בייס". למעט פוקס ניוז, אהבת חייו של הנשיא, וכמה אתרים משווקי קונספירציות של הימין - מצטיירים עיתונים ורשתות טלוויזיה בעיני טראמפ כנציגים של כוחות האופל שוכני הביצה הוושינגטונית שחותרים תחתיו ותחת ממשלו.

לדעת אמריקאים רבים - בהחלט לא כולם - ההתקפות המתמידות של טראמפ על התקשורת נהפכו בהדרגה לזמזום רקע, כמו רוב הרעשים שמפיק הנשיא בציוציו או בנאומיו לפני המונים משולהבים. גם העובדה שטראמפ ביטל את התדרוך היומי לכתבים בבית הלבן, כי "ממילא אי-אפשר להאמין לדיווחים שלהם", נספגה בתודעה כמאמץ נוסף של הקבלן לשעבר להפוך את התקשורת לתרנגול כפרות לכל תלאות ממשלו.

אבל המו"ל של "ניו יורק טיימס", א.ג. סולצברגר, החליט שטראמפ חצה קו אדום מסוכן כאשר האשים באחרונה את עיתונו ב"בגידה". סולצברגר הגיע למסקנה שאסור עוד להחשות והשתמש בנשק היעיל ביותר שעומד לרשותו - מאמר אופ-אד ב"טיימס". הוא הוקיע את הנשיא במילים קשות לא רק בגין התבטאויותיו נגד ה"טיימס" אלא גם בגין יחסו לתקשורת בכלל וסירובו להכיר בה כמשתתפת לגיטימית ובעלת זכויות בחיים הציבוריים.

בהתפתחות מפתיעה, התייצב בסוף השבוע "וול סטריט ג'ורנל", שופר הימין, לימין ה"טיימס", אם כי הוא ניצל את ההזדמנות למתוח ביקורת נשכנית על מתחרהו הוותיק (ועל כך בהמשך).

מו"ל ה"טיימס" מודה כי עיתונו אינו המטרה היחידה של משטמת הנשיא, וכי "התקפותיו המסלימות על ה'טיימס' התנהלו במקביל למטחים שהוא מטיח בתקשורת האמריקאית בכללה"; אך באופן טבעי הוא מתמקד בעוול שנגרם לעיתונו.

סולצברגר פותח את מאמרו כך: "תחילה הותקפנו כ'ניו יורק טיימס הכושל'. אחר-כך תוארנו כ'פייק ניוז'. בהמשך סווגנו כ'אויבי העם'... טראמפ תיאר אותנו בהתבטאויות כזב, תקף את היושרה שלנו והשמיץ את העיתונאים שלנו במונחים ששימשו דורות של דמגוגים. עכשיו הסלים טראמפ את התקפותיו עוד יותר, והוא מאשים את ה'טיימס', בציוץ, בפשע כה חמור עד שדינו מוות... בפעולה שמשמעותה למעשה בגידה".

ההאשמה הזו הייתה תגובה לדיווח ב"טיימס", שלפיו ארה"ב הצליחה לשתול תוכנות רעילות ברשתות הפקת החשמל של רוסיה, תוכנות שעלולות לשתק את המדינה כולה ביום פקודה. "פקידים בממשל טראמפ הבהירו לכתבים שלנו שהפרסום אינו מהווה כל בעיה מבחינת האינטרס הלאומי של ארה"ב", מדגיש סולצברגר.

בכל זאת, טראמפ האשים את ה"טיימס" בבגידה. "רק מעטים שמו לב לכך", כותב המו"ל. "אמצעי תקשורת רבים, לרבות ה'טיימס', החליטו שההאשמה הזו אפילו לא שווה דיווח, וזה מראה עד כמה התרגלנו כולנו לפחזנות הרטורית הזו. אך ההתקפה החדשה חוצה קו מסוכן בקמפיין של הנשיא נגד עיתונות חופשית ועצמאית".

"בגידה היא הפשע היחיד שחוקת ארה"ב מגדירה במפורש", אומר סולצברגר. "האבות המייסדים של האומה ידעו שלאורך ההיסטוריה שימשה המילה הזו נשק בידי שליטים עריצים כדי להצדיק רדיפה וחיסול של אויביהם... האבות המייסדים ביקשו לוודא שפוליטיקאים שרק טובתם שלהם לנגד עיניהם לא ינצלו אותה לרעה במטרה לתקוף יריבים או מותחי ביקורת... אבל טראמפ השתמש במילה הזו עשרות פעמים".

"אין האשמה חמורה יותר שיכול נשיא להטיח באמצעי תקשורת עצמאי, וזה מעלה שאלה מטרידה: איך יראו התקפותיו על העיתונות אם וכאשר הוא יחליט להסלים עוד יותר את הקמפיין שלו נגד התקשורת? לאחר שטראמפ השתמש בביטויים הכי מחרחרי מדנים שיש במילון, לא נותר לו אלא לממש את איומיו למעשים".

"יש הוכחות זה כבר קורה", מציין מו"ל ה"טיימס". "ממשל טראמפ מנהל קמפיין משפטי אגרסיבי נגד עיתונאים. יש עלייה חדה במספר החקירות של הדלפות מגופים ממשלתיים (מגמה שהחלה כבר בממשל אובמה). גופי ממשל בעלי סמכויות רגולטוריות מנצלים את סמכויותיהם כדי לגמול לאמצעי תקשורת (שאינם משתפים פעולה עם הממשל), כגון הניסיון לסכל מאמץ של AT&T לרכוש את החברה-האם של CNN. האשמת ג'וליאן אסאנג' (מייסד וויקיליקס) בריגול בגין פרסום מידע מסווג מעלה חששות שמשרד המשפטים לא רק מנסה להעניש האקר שהשיג את המידע שלו באופן בלתי חוקי, אלא שממשל טראמפ מנסה להפוך נהלי איסוף חדשות סטנדרטיים להתנהלות פלילית".

"ובינתיים, ההתקפות המילוליות של טראמפ על המדיה מוסיפות ליצור אווירה שבה האמון בעיתונאים הולך ונשחק והאלימות נגדם נמצאת בסימן עלייה", קובע סולצברגר. "יותר מרבע מכלל האמריקאים - ורוב הרפובליקאים - מסכימים עם הטענות, ש'אמצעי תקשורת הם אויבי העם', וש'לנשיא צריכה להיות סמכות לסגור אמצעי תקשורת שאינם מתנהגים כהלכה'".

"עיתונות חופשית, הוגנת ועצמאית היא כלי חיוני לעוצמתה של ארצנו, לחיוניותה ולכל החירויות שמשמשות בסיס לגדולתה", מזכיר המו"ל של ה"טיימס" לאזרחי ארה"ב.

תמיכה בלתי צפויה בעמדתו הלוחמנית של ה"טיימס" הגיעה מכיוון בלתי צפוי: "וול סטריט ג'ורנל", יריב אידאולוגי ומסחרי של העיתון מזה שנים. מאמר דעה של ג'יימס פרימן, עוזר העורך של עמודי הדעה ב"ג'ורנל", מתייצב לימין ה"טיימס", אך מוסיף עקיצה מודגשת: "הטור זה מסכים עם המסר של מר סולצברגר ומקווה שהמסר הזה יקבל תהודה באמצעות שליחים טובים יותר (מאשר המו"ל של ה'טיימס'). אנו גם מקווים שעובדיו של מר סולצברגר יעדיפו לתפקד לפי אמות המידה שהבוס שלהם מציב לנשיא טראמפ".

במילים אחרות: בדיוק כפי שטראמפ האשים את ה"טיימס" בבגידה - עיתונאים של ה"טיימס" מטיחים האשמה זו בנשיא.

פרימן מביא כדוגמה את הכותרת מעל מאמר שכתב בעל הטור צ'רלס בלו ביולי 2018: "טראמפ, בוגד בוגדני" ("Trump, treasonous traitor"). במאמר נכתב, בין השאר: "אמריקה נבגדת על-ידי הנשיא שלה עצמה". בהמשך מודגש: "טראמפ הוא בוגד".

ודוגמה אחרת: בעל הטור טימותי אגאן כתב ביולי 2017 כי "טראמפ כבר פלירטט עם בגידה".

"הבה נקווה שהנשיא והכותבים של מאמרי הדעה ב'ניו יורק טיימס' יבחרו את מילותיהם בקפידה רבה יותר", כותב ה"ג'ורנל".

עוד כתבות

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשורת החג לעצמאים: מענק הפיצוי יעלה ל-10,000 שקל באפריל

מאבק העצמאים והביקורת שמתח "גלובס" על מענק הסיוע לעצמאים נשאו פרי: אמש הגיע האוצר לסיכום כי מענק אפריל יוגדל, יבוטל חישוב הכנסות בני הזוג יחד וגם שכירים בעלי שליטה יזכו לפיצוי

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

לא כולם מעוניינים בוועד עובדים / צילום: שאטרסטוק

קיזוז הפסדים ושבח מקרקעין בעקבות המגפה

עסקים שמוצאים את עצמם עם הפסדים בעקבות הקורונה יוכלו להקטין את חבות המס בעזרת קיזוז הפסד עסקי או הפסד הון

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

ארבע עשרים וארבע לפנות בוקר בסניף יוחננוף במרכז נס ציונה / צילום: יובל לידור

רגע לפני ההסגר: 4 לפנות בוקר, שעה ו-40 דקות בתור לסופרמרקט

בלילה האחרון נרשמו דיווחים על תורי ענק מחוץ לסופרמרקטים, כשלקוחות ביקשו להגיע לרשתות בשעות החריגות האלה בתקווה למצוא סניפים עמוסים פחות עם מבחר גדול יותר לאחר חידוש המלאים בחצות

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

המשטרה סוגרת את הרחוב הראשי ז'בוטינסקי בכניסה לבני ברק בדרך להטלת סגר על העיר על פי הוראות הממשלה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הסגר החל; משרד הבריאות ירחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות

ממחר ב-15:00 ועד מחרתיים ב-7:00 לא ניתן יהיה לצאת מן הבית לצורך הצטיידות במזון ● תוקף ההחמרות הוא עד יום שישי ב-6:00 ● צו משרד הבריאות לחבישת מסכות ייכנס לתקוף בראשון בבוקר ● מספר מקרי הקורונה בארץ עומד על 9,248; מספר המתים - 65

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית ● המשרוקית של גלובס

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל