גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע בשווקים: כל העיניים מופנות לפגישת טראמפ-שי בפסגת ה-G20

המתיחות במפרץ תמשיך לגרור תנודות במחיר הנפט ● טראמפ צפוי להיפגש עם נשיא סין בפסגת G20 השבוע ● הביטקוין מרים ראש: חצה בסוף השבוע האחרון את רמת ה-11 אלף דולר ● בארה"ב יפורסמו נתונים לגבי שוק הדיור וגם עדכון של נתון הצמיחה ברבעון הראשון של השנה ● התחזית השבועית של "גלובס"

דונלד טראמפ, שי גינפינג / צילום: רויטרס  kevin lamarque
דונלד טראמפ, שי גינפינג / צילום: רויטרס kevin lamarque

שבוע המסחר מעבר לים צפוי להיפתח מחר (ב') בציפייה למפגש פסגת ה-G20 שיתקיים השבוע, ושם צפוי להיפגש הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, עם מקבילו הסיני, שי ג'י פינג. 

בשבוע החולף הבנקים המרכזיים רמזו על שינוי הכיוון אליו צועדת המדיניות המוניטרית, כאשר גם הפד וגם מקבילו האירופי (ה-ECB), הדגישו את הסיכונים לצמיחה והמסרים שהעלו חיזקו את ההערכות שצפויות הפחתות ריבית, אולי אפילו בחודשים הקרובים אם הנתונים יצביעו על הידרדרות. העלייה במתיחות הגיאו-פוליטית בין ארה"ב לאיראן, יחד עם סימני השאלה סביב הסכמי הסחר בין ארה"ב וסין, מגבירים את אי-הוודאות בשווקים, אך אלו התמקדו במסרים של הבנקים המרכזיים.

בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים ננעלו ביציבות עם נטייה לירידות קלות, בכך מדד S&P 500 נסוג משיא היסטורי שנרשם בשבוע החולף. בסיכום שבועי, הנאסד"ק קפץ בכ-3% ומדד S&P 500 בכ-2.2% בשבוע החולף; בבורסה בתל-אביב המדדים ת"א 35 ות"א 90 סיכמו את השבוע עם עלייה של 1.2%.

אלו האירועים שצפויים לתת את הטון השבוע בשווקים:

1. מלחמת הסחר

הנשיא האמריקאי טראמפ צפוי להיפגש עם מקבילו הסיני במפגש פסגת המנהיגים G20 שתתקיים השבוע ביפן. בשוק לא צופים כי ייחתם כבר בשלב זה הסכם להסדרת מלחמת הסחר נוכח הטלת המכסים ההדדית, אך עצם הגעתו של נשיא סין לשולחן הדיונים מוריד במעט את מפלס החששות מהסלמה בשלב זה.

ביום שישי האחרון, סגן הנשיא, מייק פנס, אמר כי יש סימני התקדמות בשיחות עם סין, בהמשך לתקווה לפריצת דרך. מפגש הפסגה שיחל ב-28 ליוני למשך יומיים, יירכז את תשומת לב המשקיעים והעולם כולו בשבוע הנוכחי.

"השוק כבר מוכן לתוצאה גרועה מהמפגש", אמר ג'ארד וודארד, אסטרטג שווקים גלובאלים ממריל לינץ'. "אם נראה הפחתה במכסים, או אף התקדמות ידידותית זה יסיר מהשולחן הסלמה של מלחמת הסחר, ותתקבל תגובה שורית עוצמתית בשווקים".

כלכלני לאומי כותבים הבוקר בסקירתם השבועית הבוקר, כי "אם המפגש של מנהיגי ה-G20 יביא לסבב חדש של שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, גם אם באופן זמני, זה עשוי להביא את עיתוי הפחתת הריבית הקרובה בארה"ב, בשיעור של 25 נ"ב, לספטמבר ולא לחודש יולי. במידה ולא תצלח הדרך לעצירת המהלך של העלאות מכסים, הדבר יצור אתגר של ממש לשוק איגרות החוב האמריקאי, שיצטרך להתמודד עם שאלות מורכבות של מדיניות הריבית של הפד במצב של עליית אינפלציה וגם לשאול האם השינוי האפשרי של האינפלציה הצפויה לטווח קצר-בינוני גלום כהלכה במחירי איגרות החוב הדולריות שאינן צמודות למדד.

"לאחרונה הייתה ירידה ניכרת של האינפלציה הצפויה על פי שוק האג"ח של ארה"ב, ושרשרת אפשרית של מהלכים שיביאו, אולי, להאצת ההתייקרויות של המחירים לצרכן, בין אם כתוצאה מתמסורת של תוספת מכסים ובין אם כתוצאה מעצירת ההתחזקות של הדולר בעולם, לדוגמא על רק פגיעה בעצמאות הבנק הפדרלי של ארה"ב על ידי הנשיא, עלולה להביא להיפוך מגמה ברמה של האינפלציה הצפויה, שירדה מאוד לאחרונה", כתבו בלאומי. 

2. המתיחות במפרץ תזיז את מחיר הנפט?

המתיחות במפרץ תעמוד במוקד גם השבוע, כאשר מחיר הנפט עשוי להיות מושפע מהכותרות בנושא זה. בשבוע החולף הנפט רשם תנודה חדה מעלה לאחר שהנשיא טראמפ האשים את איראן בהפלת המל"ט ואמר כי איראן עשתה טעות גדולה. ארה"ב בתגובה ביצעה תקיפת סייבר על איראן בחמישי האחרון על ידי אנשי יחידת הסייבר האמריקאית.

בנוסף, טראמפ אמר כי בכוונתו להשית סנקציות נוספות על איראן החל ממחר. עם זאת, הנשיא האמריקאי סיים את האיום באופן מפויס כשכתב בטוויטר: "אני מצפה ליום שבו הסנקציות על איראן יוסרו, ושהם שוב יהפכו לאומה פרודקטיבית ומשגשגת - כמה שיותר מהר, יותר טוב...".

לדברי אמיר איל, יו"ר אינפיניטי: "פעם, אירוע טרור כזה במפרץ היה מטיס את מחירי הנפט למעל ל-100 דולר לחבית ומזעזע את הכלכלה העולמית, אבל ארה"ב של טראמפ שינתה את כללי המשחק, והיא זאת שקובעת בפועל את מחיר הנפט העולמי, ולכן איראן נשארת עם מעט מאד מנופי השפעה ממשיים".  

לאחר הקפיצה בסוף השבוע האחרון, החוזים על הנפט נסחרים מעל לרמה של 57 דולר לחבית.

3. הודעת הריבית של הפד ממשיכה לעורר גלים

לאחר הפגישה של חברי ועדת השוק הפתוח של הפד לחודש יוני, הבנק המרכזי בארה"ב לא העלה את הריבית, אך הוא צועד לעבר מדיניות מקלה יותר עבור הכלכלה.

בשרודרס מאמינים כי בחודש יולי נקבל הורדת ריבית "ליתר ביטחון", אשר מטרתה לתמוך בכלכלה אם במקרה יתממש אירוע אשר יערער את יציבותה של כלכלת ארה״ב. 

לדבי הלכלן הראשי של שרודרס, קית' וויד, הבנק המרכזי בארה"ב לא שינה את תחזית הצמיחה שלו ועדיין מצפה כי האינפלציה תגיע ליעד או קרוב לכך, אך הוא כן מבין כי אי הוודאות לגבי עתיד הכלכלה, עלתה. בישיבת הפד האחרונה, ניכר כי ישנה יותר נטייה לצד היוני כאשר נחשף כי 8 חברי ועדה הצביעו בעד הורדת ריבית כבר השנה, חבר ועדה אחד העדיף קיצוץ של 25 נ"ב כבר השנה, 8 חברי ועדה נוספים הצביעו בעד כך שהריבית תישאר ללא שינוי וחבר ועדה אחד הצביע בעד העלאת הריבית ב-25 נ"ב.

בשרודרס צופים כי הפד יוריד את הריבית ב-25 נ"ב ביולי. הצפייה הזו מתיישרת עם אמירה של יו"ר הפד, ג'רום פאוול, במסיבת העיתונאים שכינס, כשאמר "an ounce of prevention is worth more than a pound of cure" (בתרגום פשוט: "אונקיה של מניעה שווה יותר מאשר קילוגרם של תרופה").

"יתכן כי נצפה בשינוי חיובי במידע שיצא לשוק מצד החברות", אמר וויד, אך סייג כשאמר "קשה להאמין כי כך יהיה, שכן לדעתנו נתוני הרבעון השני ימשיכו להעיד על החלשות הכלכלה והדבר יתבטא הן בירידה במלאים והן בגובה ההוצאה של החברות. יתכן גם כי נשמע חדשות חיוביות מהמפגש בין הנשיא טראמפ לנשיא סין בוועידת ה- G20, למרות שעדיין סביר כי נושא המכסים יישאר כפי שהוא, שכן קשה לראות כיצד שני המנהיגים יצליחו לגשר על הפערים בינם בעניין הקניין הרוחני והנושא הטכנולוגי. הורדת ריבית ביולי עשויה לגרור הורדת ריבית נוספת גם בספטמבר. במבט קדימה, השאלה האם תהיה הקלה בשווקים תלויה הרבה בהשפעה שתהיה להורדת הריבית על השוק, והאם החברות במשק יצליחו להחזיר את הביטחון וההוצאה שלהן לרמה הנורמלית. הדבר תלוי בעיקר בנשיא הפד, כאשר המצב הנוכחי בכלכלה מחייב את בטחון העסקים והחברות בבנק המרכזי".

4. הביטקוין מרים ראש

סוחרי המטבעות הדיגיטליים בעולם זכו לסוף שבוע חם במיוחד, לאחר שאתמול זינק מחיר הביטקוין מעל ל-11,140 דולר - שיא של 15.5 חודשים. ביום שישי בלילה דילג הביטקוין מעל לרף של 10,000 דולר לראשונה מאז 8 במארס 2018. היום בשעות הצהריים נע שער ה-BTC סביב 10,700 דולר, לפי נתוני אתר CoinMarketCap.

5. מאקרו

בארה"ב יפורסמו נתוני מכירות הבתים החדשים ושל הבתים בהמתנה, מה שצפוי לשפוך אור על שוק הדיור האמריקאי. בנוסף, תפורסם הקריאה הסופית של נתון הצמיחה לכלכלה האמריקאית ברבעון הראשון של 2019. לפי התחזיות, נתון הצמיחה צפוי לעמוד על 3.1%, לעומת קריאה ראשונה של 3.3%.

עוד כתבות

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

קווין לאב / צילום: רויטרס

כושר עמידה: הספורטאים מוציאים מהארון את הדיכאון והחרדות

קשר השתיקה סביב קריסות נפשיות של ספורטאים הותר בשנים האחרונות, והם מספרים על דיכאונות וחרדות ● אבל גופי הספורט עדיין לא מעניקים תמיכה פסיכולוגית ● התוצאה: הפסדים

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

כשפרקליט המדינה מבקש טובות משופטים מכהנים ומעורכי דין פרטיים

אין כמובן בעיה כלשהי עם רצון פרקליט המדינה להתגונן כנגד אותה מתקפה ● בעיני, זה חלק חשוב ואף קריטי מתפקידו. אין גם מניעה לפנות לקבוצה של לשעברים שיתנו כתף למה שהוא רואה כמאבק על הבית ● הבעיה היא בפנייה הגלויה הן לשופטים מכהנים והן לבעלי עניין מול הפרקליטות ● דעה

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

אביחי מנדלבליט / צילום: שלומי יוסף

מי צריך את היועץ המשפטי לממשלה, ומהי קללתו של נתניהו?

החלטת העליון להעמיד לדין את השוטר שירה במתפרע בכפר כנא התקבלה בשקט יחסי; אלא שהיא משנה את הדין הפלילי בישראל באופן שאין לו אח ורע בשום מדינה ● מדוע היא עשויה לחרוץ את גורל נתניהו, וכיצד היא מאיימת על החירות של כל אחד מאיתנו? ● דעה

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

 איל זמיר  נדב ארגמן  אבי בלוט בנימין נתניהו ואביב כוכבי בחדר המלחמה בבסיס מטכ”ל/ צילום: קובי גדעון לע"מ

הכין לימונדה: כך ניצל נתניהו את פירות הסיכול המוצלח בעזה

אף אחד לא חושד בדרג הצבאי כי פעל למען הצרכים הפוליטיים של ראש הממשלה בחיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● אבל מהרגע שהמטוסים יצאו למשימת הסיכול וחזרו בשלום, הפך נתניהו כל היבט אפשרי של ההתרחשויות הביטחוניות לכלי לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

וול סטריט / צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט לאור דיווח על הסכם קרב בין ארה"ב -סין

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת: בשנחאי הבורסה איבדה 0.64% וביפן הניקיי טיפס 0.7%

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל