גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בטברנה של משפחת ורבין: מי קיבלו את פניו של שגריר יוון בישראל

וגם: מה הקשר בין מרוץ מכוניות לתשתיות סלולר

ג'אנלואיג'י בנדטי, איילת נחמיאס־ורבין; אליאס אליאדיס, עמנואל ג'ופרה ועברי ורבין  / צילום: שלומי יוסף,
ג'אנלואיג'י בנדטי, איילת נחמיאס־ורבין; אליאס אליאדיס, עמנואל ג'ופרה ועברי ורבין / צילום: שלומי יוסף,

שישי בבוקר, ביתם של חה"כ לשעבר איילת נחמיאס-ורבין ועברי ורבין בתל אביב. בסלון הבית אירחו בני הזוג נשות ואנשי עסקים, שגרירות, שגרירים, ואת נציגי המגזר העסקי, חלקם ממוצא סלוניקאי, כאשר אלה התכנסו על מנת לקבל את פניו של אליאס אליאדיס, שגריר יוון הנכנס.

נחמיאס-ורבין, שהיא עצמה חצי סלוניקאית במוצאה, הופקדה לא רק על האווירה והמוזיקה, אלא גם על התפריט - קציצות פרסה ופסטלים מעשה ידיה. כמי שעמדה בראש שדולת הידידות הפרלמנטרית ישראל-יוון היא הדגישה במפגש את מחוייבותה המתמשכת לחיזוק ופיתוח הברית הים-תיכונית. נוסף על כך, המשתתפים נחשפו לפעילותה של עמותת "קו הזינוק", בניהולה של ענת נחמיה לבי. העמותה מפתחת תוכניות מנהיגות לצעירים מהפריפריה, ומתאמר עטאללה, צעיר דרוזי שאותו העמותה מלווה כבר 10 שנים, סיפר במקום את סיפורו האישי.

אמרו יאסו ואיחלו ברוך הבא: עמנואל ג'ופרה, שגריר האיחוד האירופי; סלינה שמבוס, שגרירת קפריסין; עזמי חאלדי, שגריר מצרים; ג'אנלואיג'י בנדטי, שגריר איטליה; איש העסקים ליאון רקנאטי; יו"ר עמותת אלו"ט עמוס שפירא; אמנון ונאווה דיק; יעל אלמוג זכאי, מייסדת קפיטליזם קשוב ישראל; איש העסקים דוד שמחה; יעל ואמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות; דספינה שרמייסטר, מוציאת מילון יווני-עברי; רו"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפאהן קנה ושות' (שותפו של עברי ורבין) ואביטל בלומנטל, יו"רית האגף לגיל הרך בוויצו; אלון פנקס, דיפלומט ויועץ פוליטי; גיא סבירסקי, סגן יו"ר קרן רוטשילד; אפרים פורטיס, יו"ר אופן סקיי, מייצג חברת התעופה אגיאן; חברי הכנסת לשעבר - מרב בן ארי, יואל חסון ורויטל סויד; המוזיקאי קובי אשרת ורעייתו עדה; ואחרים. נאלצה להיעדר: חני נחמיאס, בת דודתה של נחמיאס-ורבין, שהייתה לה הופעה במקביל.

ליאון רקנאטי וקובי אשרת / צילום: שלומי יוסף,

תפסו תאוצה: מה הקשר בין מרוץ מכוניות לתשתיות סלולר

ועוד בענייני שגרירויות: ביום חמישי בערב אירחה שגרירת פינלנד בישראל קירסיקה לטו אקינן בביתה בהרצליה, את האירוע השנתי של נוקיה ישראל, בו נכחו בין היתר בכירי החברה בהם יאן ואן טטרינג, נשיא נוקיה אירופה ואריק טל, מנכ"ל נוקיה ישראל.

נוקיה, החברה בפורום המנכ"לים של החברות הרב לאומיות באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), בחרה למקד את האירוע בתחבורה מתקדמת ובשאלה: כיצד עולם התחבורה יפיק תועלת  מתשתיות סלולר דור 5 (G5).

כך למשל, נערך במקום פאנל בהשתתפות: אלן כץ, מנכ"ל ומייסד רייל ויז'ן, המפתחת מערכות התרעה, וגיל איילון, דירקטור אירופה במובילאיי. 

שיאו של האירוע היה בהרצאה של נהג המרוצים הישראלי רוי ניסני, שהסביר מהם האתגרים הניצבים בפני נהג מרוצים וכיצד הטכנולוגיה יכולה לסייע ולהציע פתרון. ניסני אף התייחס לדבריו של ואן טטרינג על רשתות התקשורת המהירה, ואמר שהתועלת היחידה שהוא מכיר מיחידות G (קבוע הכבידה) הוא, ניצול אותו כוח כבידה לשיפור המהירות במרוץ. כל אחד וה-G שלו, סיכם ניסני".

ניהלו תקשורת ערה: מירב קינן, מנכ"לית איגוד ההייטק של התאחדות התעשיינים; ארז צור, יו"ר משותף באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI; אייל אילוז, מנכ"ל Networks PHI; נתי (נתנאל) כהן, מנכ"ל משרד התקשורת; הילה חדד, סמנכ"לית משרד התחבורה; רון שבילי, סמנכ"ל הנדסה בסלקום; איציק בן אליעזר, סמנכ"ל הנדסה בבזק; ארז חסדאי, סמנכ"ל כלכלה בזק ואחרים. 

ארז צור, קירסיקה לטו אקינן, אריק טל, רוי ניסני ויאן ואן טטרינג  / צילום:  אושרי צילום,

רן לאופר מונה למנכ"ל איידאו פרופרטיז במקומו של רבין סביון

חברת איידיאו פרופרטיז (ADP) הפועלת בשוק הנדל"ן למגורים בברלין, מינתה את רן לאופר לתפקיד המנכ"ל. לאופר, שייכנס לתפקיד בעוד כחודש (ב-23 ביולי), יחליף את רבין סביון שהוביל את החברה בשנים האחרונות.

לאופר כיהן ב-18 השנים האחרונות בשורה של תפקידי הנהלה בכירים בחברות נדל"ן במגזרי המגורים, המסחר והמשרדים, בישראל ובגרמניה. בין השאר הוא כיהן כסמנכ"ל השיווק של חברת איירפורט סיטי וכמשנה למנכ"ל בחברת הנדל"ןGrand City Properties הפעילה בגרמניה.

ב-ADP, שמניותיה נסחרות בבורסת פרנקפורט, שולטת איידיאו גרופ(ADO) שמניותיה נסחרות בתל אביב. נזכיר כי לפני שבוע הודיעה ADO כי שלושת המנהלים הבכירים של חברת איידיאו פרופרטיז (ADP) פורשים. זאת, בעקבות העברת השליטה בחברה שהייתה עד לאחרונה בבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין, לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי (שנותרה עם 7.5% מההון לאחר מכירה של 30%).

לצד סביון הובילו בשנים האחרונות את ADP סמנכ"ל התפעול של החברה, אייל הורן, וסמנכ"ל הכספים של החברה, פלוריאן גולדגרובר. לגבי שניהם ציינו בחברה בשבוע שעבר כי הם "הגיעו לסיכום בדבר הארכת תקופת העסקתם החוזית עד לחודש ספטמבר 2019".

בידי ADP פורטפוליו של כ-23,700 דירות בעיר לצד שטחי מסחר. שווי תיק הנכסים של החברה מוערך בכ-4.1 מיליארד אירו. עם זאת, בשבועות האחרונים רשמו שתי המניות צניחה בשעריהן, על רקע דיווחים (שהתממשו בשבוע שעבר) שהסנאט של ברלין נקט צעד חסר-תקדים בניסיון להתמודד עם עליית מחירי השכירויות בשנים האחרונות בעיר, ואימץ מסמך עקרונות הקורא לאסור באופן גורף על העלאת שכר-דירה ברחבי העיר בחמש השנים הקרובות.

לפי רוב ההערכות מסמך העקרונות יהיה הבסיס להצעת חוק שתאומץ בשבועות או בחודשים הקרובים. הוא צפוי להיות תקף לשנים 2020-2025, אולם חלק ממומחי הנדל"ן העריכו כי הקואליציה תחיל אותו בעתיד באופן רטרואקטיבי - החל מיום שלישי האחרון.

על רקע אימוץ מסמך העקרונות צנחה מניית ADO בכ-26% בחודש האחרון (כולל עלייה של 1% היום) ושוויה של החברה הצטמק לכ-1.55 מיליארד שקל. מניית ADP רשמה ירידה של 23% בחודש ושוויה הצטמק לכ-1.6 מיליארד אירו.

רן לאופר / צילום: בועז נוי,

עוד כתבות

ברזיל / צילום: רויטרס / RICARDO MORAES

"עונה חקלאית מצוינת בברזיל" חתכה את ההכנסות והרווחים של יצרנית המיצים בגן שמואל

החברה שבשליטת קיבוץ גן שמואל רשמה ירידה של 17% בהכנסות ושל 70% ברווח הנקי ברבעון השני ● "ההסבר לקיטון נובע כנראה מציפיות גבוהות לירידת מחירי רכזי פרי"

אורן טל, מנכ"ל אספרסו קלאב / צילום: ישראל הדרי

"זיהינו את נקודת התורפה של נספרסו, שבשביל קפה טוב לא צריך פלצנות"

עם ניצחונו בסאגה המשפטית מול נספרסו שנמשכה 5 שנים, מנכ"ל אספרסו קלאב מסביר ל"גלובס" מדוע לטעמו לא ביזו את המתחרים בפרסומת המדוברת ההיא, למה בכל זאת הורידו את הקמפיין מהאוויר, ומה הצעד הבא של החברה השולטת ב-25% מענף מכונות הקפסולות בישראל ● ראיון

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

הרוחניות שעשויה לפוצץ את הבועה והקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון: מה קרה השבוע בהייטק

המייסד השקט של מלאנוקס נחשף, איך ההייטק הישראלי מתמודד עם השקל החזק, המחאה של הקהילה היהודית בניו יורק נגד אמזון, והאם פייסבוק משתמשת בהאוסטפארטי הישראלית כדי לאותת לרגולטורים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

הדמיית הרחבת משכן הכנסת  / צילום: פלג אדריכלים

הופקדה תוכנית להרחבת מבנה הכנסת: יותאם ל-140 ח"כים

הוועדה המקומית של עיריית ירושלים אישרה להפקדה את פרויקט הרחבת משכן הכנסת ● התוכנית מאפשרת הכפלה של היקף הבינוי הקיים

איילת שקד מול עמיר פרץ / צילום: כדיה לוי

האם צריך להגביל את זכות השביתה? איילת שקד ועמיר פרץ ראש בראש

מצד אחד עיקרון המשילות המהותי בימין הכלכלי, ומהצד השני המלחמה הסוציאל-דמוקרטית למען זכויות העובדים ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של איילת שקד ועמיר פרץ, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, בנושא החשוב של זכות השביתה במילותיהם

אירוע קריסת המרפסות בפרויקט של החברה בחדרה / צילום: גיל ארבל

אחרי קריסת המרפסות ואורתם סהר: האם משרד רו"ח דלויט והדירקטורים בחברה עומדים בפני תביעה?

דוח שהגישו נאמני הסדר החוב של אורתם סהר לבית המשפט כולל ממצאי חקירה לגבי נסיבות קריסתה ב–2016 • בין הממצאים: רשלנות של הדירקטורים ונושאי משרה בחברה ועיוותים בדוחות הכספיים שרואי החשבון החיצוניים לא התריעו לגביהם • דלויט בתגובה: איננו מתייחסים בתקשורת לנושאים הקשורים ללקוחותינו

סירי. חוסר גבולות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כפירת מלאי: איך השפע חיסל את דת המותגים סופית?

אולי קשה להאמין בכך, אבל הימים שבהם המותגים היו דת חלפו מן העולם, ולא נראה שצפוי להם קאמבק ● למה? שפע! הסיפור של ההיצע האינסופי הוא הטרגדיה של המותגים

ג'ו מויניאן / צילום: אתר החברה

בעקבות ביקורת של רשות ני"ע: מויניאן נאלצה להפחית 79 מיליון דולר משווי נכסיה במנהטן

לפי החברה, היא גילתה טעות לא מהותית בדוחותיה בעקבות שאלות שהפנתה אליה רשות ני"ע ביוני 2019, הנוגעות לסבירות הנחות מסוימות שעמדו בבסיס הערכות השווי לשני נכסים במנהטן ● הפחתת השווי העבירה את החברה להפסד נקי של כ-72 מיליון דולר ברבעון השני

דני נווה / צילום: תמר מצפי

דני נווה ופנחס צרויה עוזבים את תפקידיהם בחברת הקנאביס בטר

זאת על רקע אי השלמת המיזוג עם וויטסמוק ● בטר הוקמה ונמצאת רשמית בבעלות גליה גולן, אמו של המייסד יוחאי גילד ● כנראה תישאר כעת חברה פרטית

איילת שקד ונפתלי בנט בגוש עציון / צילום: מפלגת ימינה

איילת שקד: "קוראת לנתניהו לחדול ממתקפות בתוך גוש הימין"

יו"רית מפלגת ימינה בסיור בגוש עציון: "צריך להחיל את הריבונות על גוש עציון. זה קונצנזוס. צריך לנצל את התקופה שיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן ולהחיל את החוק הישראלי"

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

קרע בכחול לבן: למה צמרת המפלגה שכרה משרד חקירות פרטי, אך הסתירה זאת מיאיר לפיד

בצמרת חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ, שכרו משרד חקירות פרטי כדי לגלות את מקור ההדלפות מן הקמפיין - אך לא הודיעו על כך ליאיר לפיד, מספר שתיים ברשימת כחול לבן ● לטענת בכירים ביש עתיד, מדובר בהוצאה כספית שאינה מכספי המפלגה וכי הדבר הוסתר מהם

עמוס דבוש, מנכ"ל קרדן נדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מונה מנכ"ל חדש לקרדן נדל"ן: עמוס דבוש יחליף את מיקי זיסמן

דבוש כיהן ב-13 השנים האחרונות כסמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של חברת י.ח דמרי, והוא צפוי להיכנס לתפקידו החדש ב-1 לנובמבר, בכפוף לאישור האסיפה הכללית

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

נתניהו: "מי שמטיל חרמות עלינו, אנחנו לא מאפשרים לו כניסה"

ראש הממשלה המריא היום לקייב כדי להיפגש עם נשיא אוקראינה החדש ולדימיר זלנסקי ● בעת המראתו התייחס למצב הדרום: "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות. עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל" ● באשר לביקורו, אמר כי "יש לנו מאות אלפי אזרחים ישראלים שבאו מאוקראינה שמהווים קשר חי בין שתי המדינות, והקשר בינינו הולך ומתהדק"

מחאת הרופאים, 2011 / צילום: איל יצהר, גלובס

מערכת הבריאות קורסת? הגיע הזמן לדיון ציבורי על שכר הרופאים

שכר הרופאים זינק בתוך עשור כמעט פי שניים, ל-71 אלף שקל ברוטו בממוצע ● הסכם השכר הבא לא יכול לכלול תוספות שכר ● מערכת הבריאות רחוקה מקריסה, אבל היא אינה יכולה להרשות לעצמה עוד תוספות שכר ועוד תוספת תקציבים ● פרשנות

בית הרוס בפלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזדמנות סוערת: משקיעי הנדל"ן שמרוויחים כסף מהוריקנים, משריפות ומסופות טורנדו

כאשר אסון טבע מכה באחד ממדינות ארה"ב, לרוב אנשים חסרי ביטוח, ולעתים גם כאלה בעלי אחד, נאלצים למכור את בתיהם הפגועים בזול ● משקיעים חובבי סיכון קונים את הבתים האלה, משפצים אותם ומציפים לעצמם ערך: "לכו בעקבות נתיב הסערה"

 נוני  מוזס/ צילום: מגד גוזני

תיקי נתניהו: החל השימוע של מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס

מוזס חשוד בניסיון לשחד את לנתניהו בתיק 2000 ● קו ההגנה שנוקטות הסנגוריות הוא שהפרשנות שהעניקו היועמ"ש והפרקליטות לשיח שהתקיים בין מוזס לנתניהו היא שגויה ואינה תואמת את התמונה העובדתית והנורמטיבית

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

הניתוח הצליח, המניה נפלה: קרן סטארבורד מכרה כשליש ממניותיה בפריגו בהפסד של כ-100 מיליון דולר

הקרן האקטיביסטית נכנסה להשקעה בחברה הפארמה ב-2016, ודרשה ממנה להתמקד בעסקי הליבה ● למרות שהצליחה לכפות שינויים על דירקטוריון פריגו ועל מהלכיה - היא מכרה חלק ניכר מהחזקותיה בהפסד של 40%

משה כחלון / צילום: רויטרס

הירידה ביבוא הרכבים הכבידה: צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני של השנה

הירידה בהוצאה לצריכה פרטית, לצד ירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב, הכבידו על הצמיחה ברבעון השני ● בנטרול השפעת המסים על היבוא הצמיחה הסתכמה ב-3.1%, בדומה לרבעון הראשון, לאחר עלייה של 3.2% ברבעון הראשון ● במקביל פורסמו נתוני ההוצאה הלאומית לבריאות ב-2018, שהגיעה ל-7.6% מהתמ"ג - אחוז המימון הציבורי נמוך מהממוצע ב-OECD

חוות גידול קנאביס בצפון הארץ / צילום: רויטרס, Amir Cohen

מהקופקסון לקנאביס: בכירה לשעבר בטבע עוברת לקנאשור

יפית שטרק, שהובילה את הפיתוח הקליני של הקופקסון, תרופת הדגל של טבע, חוברת לחברת הקנאביס קנאשור ● במקביל, דיווחה החברה על קבלת אישור מהיק"ר לעמידה בתנאי האבטחה, תקן IMC-GSP

עסקה / צילום: Shutterstock

לאחר 13 שנים: אושרה סופית מכירת קולנוע העצמאות בבת ים

בית המשפט העליון קבע כי הקולנוע נמכר כדין ע"י הנאמן של בעליו שפשט את הרגל, ודחה את הערעור שהגיש אדם בשם אלי עובדיה, שטען כי המבנה שייך לו בשל הלוואה שהעניק בעבר לבעל הקולנוע