גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בטברנה של משפחת ורבין: מי קיבלו את פניו של שגריר יוון בישראל

וגם: מה הקשר בין מרוץ מכוניות לתשתיות סלולר

ג'אנלואיג'י בנדטי, איילת נחמיאס־ורבין; אליאס אליאדיס, עמנואל ג'ופרה ועברי ורבין  / צילום: שלומי יוסף,
ג'אנלואיג'י בנדטי, איילת נחמיאס־ורבין; אליאס אליאדיס, עמנואל ג'ופרה ועברי ורבין / צילום: שלומי יוסף,

שישי בבוקר, ביתם של חה"כ לשעבר איילת נחמיאס-ורבין ועברי ורבין בתל אביב. בסלון הבית אירחו בני הזוג נשות ואנשי עסקים, שגרירות, שגרירים, ואת נציגי המגזר העסקי, חלקם ממוצא סלוניקאי, כאשר אלה התכנסו על מנת לקבל את פניו של אליאס אליאדיס, שגריר יוון הנכנס.

נחמיאס-ורבין, שהיא עצמה חצי סלוניקאית במוצאה, הופקדה לא רק על האווירה והמוזיקה, אלא גם על התפריט - קציצות פרסה ופסטלים מעשה ידיה. כמי שעמדה בראש שדולת הידידות הפרלמנטרית ישראל-יוון היא הדגישה במפגש את מחוייבותה המתמשכת לחיזוק ופיתוח הברית הים-תיכונית. נוסף על כך, המשתתפים נחשפו לפעילותה של עמותת "קו הזינוק", בניהולה של ענת נחמיה לבי. העמותה מפתחת תוכניות מנהיגות לצעירים מהפריפריה, ומתאמר עטאללה, צעיר דרוזי שאותו העמותה מלווה כבר 10 שנים, סיפר במקום את סיפורו האישי.

אמרו יאסו ואיחלו ברוך הבא: עמנואל ג'ופרה, שגריר האיחוד האירופי; סלינה שמבוס, שגרירת קפריסין; עזמי חאלדי, שגריר מצרים; ג'אנלואיג'י בנדטי, שגריר איטליה; איש העסקים ליאון רקנאטי; יו"ר עמותת אלו"ט עמוס שפירא; אמנון ונאווה דיק; יעל אלמוג זכאי, מייסדת קפיטליזם קשוב ישראל; איש העסקים דוד שמחה; יעל ואמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות; דספינה שרמייסטר, מוציאת מילון יווני-עברי; רו"ח מיקי בלומנטל, שותף מנהל בפאהן קנה ושות' (שותפו של עברי ורבין) ואביטל בלומנטל, יו"רית האגף לגיל הרך בוויצו; אלון פנקס, דיפלומט ויועץ פוליטי; גיא סבירסקי, סגן יו"ר קרן רוטשילד; אפרים פורטיס, יו"ר אופן סקיי, מייצג חברת התעופה אגיאן; חברי הכנסת לשעבר - מרב בן ארי, יואל חסון ורויטל סויד; המוזיקאי קובי אשרת ורעייתו עדה; ואחרים. נאלצה להיעדר: חני נחמיאס, בת דודתה של נחמיאס-ורבין, שהייתה לה הופעה במקביל.

ליאון רקנאטי וקובי אשרת / צילום: שלומי יוסף,

תפסו תאוצה: מה הקשר בין מרוץ מכוניות לתשתיות סלולר

ועוד בענייני שגרירויות: ביום חמישי בערב אירחה שגרירת פינלנד בישראל קירסיקה לטו אקינן בביתה בהרצליה, את האירוע השנתי של נוקיה ישראל, בו נכחו בין היתר בכירי החברה בהם יאן ואן טטרינג, נשיא נוקיה אירופה ואריק טל, מנכ"ל נוקיה ישראל.

נוקיה, החברה בפורום המנכ"לים של החברות הרב לאומיות באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI), בחרה למקד את האירוע בתחבורה מתקדמת ובשאלה: כיצד עולם התחבורה יפיק תועלת  מתשתיות סלולר דור 5 (G5).

כך למשל, נערך במקום פאנל בהשתתפות: אלן כץ, מנכ"ל ומייסד רייל ויז'ן, המפתחת מערכות התרעה, וגיל איילון, דירקטור אירופה במובילאיי. 

שיאו של האירוע היה בהרצאה של נהג המרוצים הישראלי רוי ניסני, שהסביר מהם האתגרים הניצבים בפני נהג מרוצים וכיצד הטכנולוגיה יכולה לסייע ולהציע פתרון. ניסני אף התייחס לדבריו של ואן טטרינג על רשתות התקשורת המהירה, ואמר שהתועלת היחידה שהוא מכיר מיחידות G (קבוע הכבידה) הוא, ניצול אותו כוח כבידה לשיפור המהירות במרוץ. כל אחד וה-G שלו, סיכם ניסני".

ניהלו תקשורת ערה: מירב קינן, מנכ"לית איגוד ההייטק של התאחדות התעשיינים; ארז צור, יו"ר משותף באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI; אייל אילוז, מנכ"ל Networks PHI; נתי (נתנאל) כהן, מנכ"ל משרד התקשורת; הילה חדד, סמנכ"לית משרד התחבורה; רון שבילי, סמנכ"ל הנדסה בסלקום; איציק בן אליעזר, סמנכ"ל הנדסה בבזק; ארז חסדאי, סמנכ"ל כלכלה בזק ואחרים. 

ארז צור, קירסיקה לטו אקינן, אריק טל, רוי ניסני ויאן ואן טטרינג  / צילום:  אושרי צילום,

רן לאופר מונה למנכ"ל איידאו פרופרטיז במקומו של רבין סביון

חברת איידיאו פרופרטיז (ADP) הפועלת בשוק הנדל"ן למגורים בברלין, מינתה את רן לאופר לתפקיד המנכ"ל. לאופר, שייכנס לתפקיד בעוד כחודש (ב-23 ביולי), יחליף את רבין סביון שהוביל את החברה בשנים האחרונות.

לאופר כיהן ב-18 השנים האחרונות בשורה של תפקידי הנהלה בכירים בחברות נדל"ן במגזרי המגורים, המסחר והמשרדים, בישראל ובגרמניה. בין השאר הוא כיהן כסמנכ"ל השיווק של חברת איירפורט סיטי וכמשנה למנכ"ל בחברת הנדל"ןGrand City Properties הפעילה בגרמניה.

ב-ADP, שמניותיה נסחרות בבורסת פרנקפורט, שולטת איידיאו גרופ(ADO) שמניותיה נסחרות בתל אביב. נזכיר כי לפני שבוע הודיעה ADO כי שלושת המנהלים הבכירים של חברת איידיאו פרופרטיז (ADP) פורשים. זאת, בעקבות העברת השליטה בחברה שהייתה עד לאחרונה בבעלות משותפת של שיכון ובינוי, קרן אפולו ומשפחת דיין, לידי שליטה משותפת של אפולו, דיין ומספר גופים נוספים שרכשו את מרבית מניות שיכון ובינוי (שנותרה עם 7.5% מההון לאחר מכירה של 30%).

לצד סביון הובילו בשנים האחרונות את ADP סמנכ"ל התפעול של החברה, אייל הורן, וסמנכ"ל הכספים של החברה, פלוריאן גולדגרובר. לגבי שניהם ציינו בחברה בשבוע שעבר כי הם "הגיעו לסיכום בדבר הארכת תקופת העסקתם החוזית עד לחודש ספטמבר 2019".

בידי ADP פורטפוליו של כ-23,700 דירות בעיר לצד שטחי מסחר. שווי תיק הנכסים של החברה מוערך בכ-4.1 מיליארד אירו. עם זאת, בשבועות האחרונים רשמו שתי המניות צניחה בשעריהן, על רקע דיווחים (שהתממשו בשבוע שעבר) שהסנאט של ברלין נקט צעד חסר-תקדים בניסיון להתמודד עם עליית מחירי השכירויות בשנים האחרונות בעיר, ואימץ מסמך עקרונות הקורא לאסור באופן גורף על העלאת שכר-דירה ברחבי העיר בחמש השנים הקרובות.

לפי רוב ההערכות מסמך העקרונות יהיה הבסיס להצעת חוק שתאומץ בשבועות או בחודשים הקרובים. הוא צפוי להיות תקף לשנים 2020-2025, אולם חלק ממומחי הנדל"ן העריכו כי הקואליציה תחיל אותו בעתיד באופן רטרואקטיבי - החל מיום שלישי האחרון.

על רקע אימוץ מסמך העקרונות צנחה מניית ADO בכ-26% בחודש האחרון (כולל עלייה של 1% היום) ושוויה של החברה הצטמק לכ-1.55 מיליארד שקל. מניית ADP רשמה ירידה של 23% בחודש ושוויה הצטמק לכ-1.6 מיליארד אירו.

רן לאופר / צילום: בועז נוי,

עוד כתבות

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

קפה לנדוור, שדרות רוטשילד, ת"א / צילום: יח"צ

דג על הכוונת: לנדוור בוחנת - הסוף לטונה ברשת

ברשת בחרו לנקוט גישה זהירה בעקבות משבר הטונה של ארומה ת"א ● ל"גלובס" נודע כי לנדוור תוציא ככל הנראה את הטונה מהתפריט ובוחנת כעת חלופות למוצר שנחשב לאחד הפופולריים ב-77 סניפיה

סאטיה נאדלה / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

לקראת דוחות מיקרוסופט: האם פעילות הענן תמשיך להיות מנוע הצמיחה של החברה?

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט היא הראשונה מבין הענקיות שמפרסמת דוחות כספיים ● קצב הצמיחה של פעילות הענן מאט, אך החברה מגדילה את נתח השוק

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

ביטקוין / צילום: רויטרס

שער הביטקוין ירד ל-7,500 דולר - שפל של 5 חודשים

בזמן שמארק צוקרברג משיב לשאלות הקונגרס האמריקאי בשימוע על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, צנח הביטקוין למחירו הנמוך ביותר מאז 18 במאי

ד"ר אלרן חבר / צילום: יח"צ

ביומיקה של אבוג'ן תפתח מוצר המבוסס על גילויים של זוכת פרס נובל עדה יונת

יונת פענחה את מבנה הריבוזום של החיידק העמיד ואילו ביומיקה מקבוצת אבוג'ן תפתח את התרופה שיכולה לפעול נגד מבנה כזה

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

הפגנה נגד שימוש בפלסטיק, היום בכיכר רבין / צילום: מעיין קרשן

מחאת הורים בת"א: על העירייה לחדול להשתמש בפלסטיק בגנים

אוזלת היד של עיריית ת"א בנושא שימוש בכלי פלסטיק לא משאירה את ההורים אדישים: בשעה זו מתקיימת הפגנה של הורים וילדים מחוץ לעיריית ת"א, במחאה על שימוש בכלי פלסטיק בגני העירייה ובצהרונים ● מארגנות ההפגנה: "כל יום בתל אביב בלבד נזרקים 100 אלף כלים חד פעמיים – 20 מיליון בשנה" ● עיריות אחרות ברחבי ישראל כבר זנחו לחלוטין את השימוש בפלסטיק החד פעמי

מפגינים במטה בר סטרנס בסמוך לנפילתו ב־2008 / צילום: רויטרס, Shannon Stapleton

בטוח בביטוח? מכשירי הקוקו בביטוח שונים מהותית מהקוקו בבנקים

מכשירי הקוקו בחברות ביטוח שונים מהותית מהקוקו בבנקים - הסיכון להגעה לטריגר בהם גבוה יותר, אבל שיעור ההפסד שיספגו בקרות אירוע עשוי להיות נמוך בהרבה ● עד כה לחברות ביטוח בעולם לא היה תמריץ משמעותי להנפיק מכשירי קוקו ● אולם בשנים הקרובות מציאות זו צפויה להשתנות, ייתכן שגם עבור החברות בישראל ● כתבה שנייה ואחרונה בסדרה

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

ישראל זינקה ב-14 מקומות בדירוג "קלות עשיית העסקים" של הבנק העולמי

ישראל מדורגת במקום ה-35 מתוך 190 מדינות בדירוג של הבנק העולמי ● השיפורים המשמעותיים ביותר נרשמו במדד תשלום מסים, שבו דורגה ישראל במקום ה-13 לעומת המקום ה-90 בשנה שעברה

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3% ורדהיל נפלה ב-6%

שריל סנדברג/ צילום:  GettyImages

שריל סנדברג רומזת: ייתכן שאתמוך באליזבת וורן במרוץ לנשיאות ארה"ב

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, נמנעה מלהשיב בראיון לעיתונאית קייטי קוריק תשובה ישירה בנוגע לתמיכתה בסנאטורית וורן, אך חזרה על כך שהיא דמוקרטית בעמדותיה

משה גפני / צילום איל יצהר

יו"ר ועדת הכספים: על המדינה להעלות מכסים על יבוא טקסטיל בשיעור של 12%

באוצר סירבו לציין מהי עמדתם הרשמית - האם יבקשו להאריך את הוראת השעה שממשיכה להעמיד על 0% את המכס, או שיאפשרו להחזירה ל-6% כפי שקבוע בחוק כיום ● מדובר במכסים שהוסרו לפני כשנתיים למשך שנה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" שהוביל כחלון, כשבתום 2018 הוארכה התוכנית בשנה נוספת

תחנת רכבת תחתית שרופה בסנטיאגו, צ‘ילה./ צילום: רויטרס

כאשר ריח העובש של מערכות דמוקרטיות נמאס על ההמונים

מה מחלץ אנשים מן הלולאה החונקת של פוליטיקאים ללא דינמיות? לא פעם זו תוצאה השקולה כנגד שיר הילדים האנגלי המפורסם, "הכול בגלל מסמר קטן" ● מהונג קונג, דרך עיראק ולבנון, עד צ'ילה ואקוודור, ממשלות סמכו יותר מדי על האינרציה ● עכשיו קצת מאוחר מדי

גיורא בר דעה / צילום: סיון פרג'

האם הכניסה של שטראוס לאמזון ישראל תמשוך אחריה חברות מזון נוספות?

חברת שטראוס החלה למכור מארזי קפה באמצעות האתר הישראלי של אמזון • יותר מאשר בשורה עבור שטראוס, מדובר בבשורה עבור הפעילות המקומית של אמזון בישראל

רוברט לוקאסיו, מייסד ומנכ"ל לייבפרסון / צילום: אתר החברה

"רק תגידו לכולם - עובדים ומשקיעים - את האמת, אל תספרו להם בולשיט"

במאמר שפרסם במגזין "פייננשל טיימס" כותב מייסד ומנכ"ל לייבפרסון, רוברט לוקאסיו, על האשליה שבה חי בתקופת הבועה, שגרמה לו להתמקד בצמיחה ולא ברווח, על העצה שקיבל "לבזבז מהר את הכסף - לפני שתתרסק מהמצוק", וגם על הקושי לגלות את האמת המרה למשקיעים ולעובדים