ענקית הפינטק שנהנית משוק המס בארה"ב

אינטואיט היא חברת תוכנה המציעה לאזרחים הגשת דוחות מס מקוונים ללא רואה חשבון, ותוכנה לניהול חשבונות לעסקים קטנים ועצמאיים בארה"ב • החברה נהנית מגידול בנתח השוק ומצמיחה אורגנית בהכנסות ומנייתה עלתה בחמש שנים בכ-230%

שני מוצרי הדגל של אינטואיט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
שני מוצרי הדגל של אינטואיט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"בעולם הזה שום דבר לא יכול להיות בטוח, חוץ ממוות ומסים", כתב בנג’מין פרנקלין לחבר בשנת 1789. חברת אינטואיט (Intuit Inc, סימול INTU) מציעה פתרונות שהופכים את נושא המס לקצת יותר נוח. אינטואיט היא חברת תוכנה בתחום הפינטק (טכנולוגיות פיננסיות) ששירותיה מאפשרים לעסקים קטנים, ליחידים ולרואי חשבון בארה"ב לנהל בקלות יחסית את תהליכי השכר והגשת המס.

מוצרים דיגיטליים חזקים וקמפיינים שיווקיים יעילים הובילו לרווחים משמעותיים ונגיסת נתח שוק של שני משתמשי הקצה העיקריים שלה, אנשים פרטיים ועסקים קטנים. החברה נהנית מצמיחה אורגנית דו ספרתית בהכנסות וברווח למניה. בחמש השנים האחרונות עלה מחיר מניית אינטואיט  בכ-230%, לעומת כ-50% במדד S&P 500.

אינטואיט מציעה שני מוצרי דגל, TurboTax ו-QuickBooks. מוצר TurboTax, המהווה כ-2.5 מיליארד דולר או 42% מכלל ההכנסות בשנת הכספים 2018, הוא פלטפורמה בעיקר להכנת דוחות למס הכנסה ללקוחות פרטיים בארה"ב. דרך TurboTax אזרחים יכולים להגיש בעצמם דוחות מס מקוונים ללא שימוש ברואה חשבון. מוצר QuickBooks, המהווה כ-3.0 מיליארד דולר או 50% מההכנסות, הוא תוכנה לניהול חשבונות לשימוש עסקים קטנים ועצמאיים בארה"ב.

אינטואיט היא חברה גדולה ורווחית מאוד, אשר שני מוצרי הדגל שלה מציגים גידול משמעותי בנתח השוק שלהם במהלך העשור האחרון. החברה נסחרת כיום בשווי שוק של כ-70 מיליארד דולר. החברה סיימה את שנת הכספים 2018 עם הכנסות של 6.0 מיליארד דולר ורווח נקי מתואם של 1.5 מיליארד דולר, או 5.78 דולר למניה. אימוץ גבוה יותר של מוצריה הניע צמיחה דו ספרתית בהכנסות וברווחים, כאשר ההכנסות ב-2018 עלו ב-16% והרווחים ב-30% (מושפע משינויים במס החברות בארה"ב). לחברה תזרים מזומנים מפעילות של 2.1 מיליארד דולר ב -2018, לעומת 1.5 מיליארד דולר ב-2016, עם מאזן חזק הכולל כ-3 מיליארד דולר במזומן נטו. התוצאות הפיננסיות האחרונות היו חזקות, ועוקפות בעקביות את הערכות האנליסטים לצמיחת המשתמשים וההכנסות.

גידול משמעותי בנתח השוק

אינטואיט נהנתה משני גורמים מבניים חשובים: הראשון הוא שהגשת מסים בארה׳׳ב היא תהליך מורכב בשל מספר שכבות מס (מקומיים, מדינה ופדרליים), השני הוא מעבר למוצרים חשבונאיים דיגיטליים. לחברה יש נתח שוק צומח במהירות השולט על שני סוגי לקוחות עיקריים: צרכנים דרך TurboTax ועסקים קטנים דרך QuickBooks. הוצאות מחקר ופיתוח גבוהות, כ-18% מההכנסות, שיעור גבוה מאשר בגוגל ומיקרוסופט, סייעו לאינטואיט לספק תוכנות איכותיות, שהביסו מתחרות עתיקות כמו H&R Block וגם מתחרות חדשות כמו Xero.

בשנת 2018 המספר הכולל של הגשות מס ל-IRS (רשות המסים של ארה"ב) היה 152 מיליון, עלייה קלה מ-143 מיליון ב-2008. במהלך אותה תקופה, מספר התיקים שהוכנו עם תוכנת TurboTax של אינטואיט גדל מ-22 מיליון ב-2008 ל-41 מיליון ב-2018. מספר התיקים של רואי חשבון המקצועיים, CPA, נותר באותה תקופה כמעט ללא שינוי, 69 מיליון ב-2018 לעומת 67 מיליון ב-2008. ההכנסות מחטיבת הצרכן באינטואיט גדלו בשנת 2018 ב-14% והסתכמו ב-2.5 מיליארד דולר, הרווח התפעולי גדל אף הוא ב-14% והגיע ל-1.6 מיליארד דולר. המתחרה H&R Block, אשר מציעה הכנת מס מקצועית וגם שירותים דיגיטליים דומים ל-TurboTax, איבדה נתח לאינטואיט בשנים האחרונות.

במגזר העסקים הקטנים והעצמאיים, דרך QuickBooks אינטואיט סיימה את שנת הכספים 2018 עם 4.5 מיליון לקוחות משלמים, עלייה של 25% לעומת השנה שלפניה, וגידול משמעותי מסך של 2.1 מיליון משתמשים בלבד בשנת 2014. QuickBooks משמשת בדרך כלל כפלטפורמה משותפת מקוונת של עסקים קטנים ורואי חשבון. למוצר QuickBooks יש שוק יעד גדול משמעותי לעומת שוק היעד הצרכני, שמוערך על ידי אינטואיט ב-48 מיליון משתמשים פוטנציאלים בארצות הברית בלבד. הכנסות חטיבת העסקים הקטנים צמחו בשנת 2018 ב-18% והגיעו ל-3 מיליארד דולר, הרווח התפעולי הסתכם ב-1.3 מיליארד דולר, גידול של 17% ביחס ל-2017. אינטואיט היא ללא ספק הגדולה ביותר בשוק תוכנות ניהול חשבונות למגזר העסקים הקטנים, עם נתח שוק של מעל מ-80%.

המלצת תשואת יתר מאופנהיימר

מניית אינטואיט נסחרת כיום במכפיל רווח למניה עתידי לשנת 2020 של 34.5, פרמיה למתחרה ישיר H&R Block וקרוב לטווח הגבוה של הממוצע ההיסטורי של המניה. אופנהיימר מדרגת את מניית אינטואיט בהמלצת תשואת יתר עם מחיר יעד של 269 דולר. אנו מצפים לצמיחה אורגנית חזקה במגזרי הצרכנים ובעסקים הקטנים שיניעו צמיחה חד ספרתית גבוהה בהכנסות וצמיחה דו ספרתית ברווח למניה בשנים הקרובות. מאזן חזק ותזרים המזומנים החופשיים תומכים בהשקעות פנימיות גבוהות של החברה וברכישה פוטנציאלית, וכן גם מאפשרים פוטנציאל לרכישת מניות חוזרות. החברה מדורגת לעתים קרובות כאחת החדשניות ביותר בעולם: בשנת 2017 החברה דורגה על ידי פורבס במקום השמיני ברשימת Future 50.

הכותבים מנכ"לית משותפת בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל, ואנליסט באופנהיימר. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988