גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני מרגיש מאד נוח באי נוחות. בסוף זה הופך ממכר ומענג"

האם הקיום האנושי סובב סביב ניסיון להתחמק מאי נוחות? אם תשאלו את ד"ר אייל דורון, התשובה היא "בהחלט" ● הוא עצמו בוחר לעקור את משפחתו בכל ארבע שנים מהסביבה הנוחה והמוכרת לסביבה חדשה ● בראיון ל"ליידי גלובס" מספר חוקר היצירתיות איך הוא מכניס את עצמו למצבים מורכבים, שאותם הוא מכנה 'אי נוחות נינוחה'

ד"ר אייל דורון / צילום: רמי זרנגר
ד"ר אייל דורון / צילום: רמי זרנגר

פעם בארבע שנים הוא ומשפחתו עוברים דירה. עוברים לעיר אחרת, מחליפים בתי ספר, שכנים ואווירה. "זה חלק מאג'נדה, מההחלטה שלנו להתרגל לשינויים ולסביבות חדשות", מספר ד"ר אייל דורון, החוקר ומפתח חשיבה יצירתית.

כן, לרובנו זה נשמע כמו חתיכת תיק, להתחיל את החיים מחדש שוב ושוב. ודורון אכן סופג ביקורת, כשחלק מהאנשים מאמינים שמדובר בניסוי על חשבונם של הצעירים: "אתה פוגע בילדים שלך", "מתעלל בהם" ו"משוגע חסר אחריות", היו רק חלק מהתגובות שקיבל, אלא שלו עצמו אין ספק בכך שכשהוא מעמיד את ילדיו בסיטואציה של אי נוחות, הוא מכין אותם היטב לעולם. לדבריו, זאת הדרך לשרוד בעולם החדש: "להגיע לסיטואציה לא מוכרת ולמצוא את המסלול המדויק, זה כל מה שאדם צריך, וצריך ללמד את זה מגיל אפס, באקדמיה, וגם אנחנו את עצמנו", הוא מסביר.

יש קורלציה חיובית בין יצירתיות והצלחה לבין היכולת לשהות בחוסר נוחות?
"החיים שלנו הם באי נוחות מתמדת, וכל הקיום האנושי הוא ניסיון להתמודד עם זה, לארגן את זה, להדחיק את זה, לייצר לזה אשליות. בגלל שהאדם נמצא במצב של הדחקה מתמדת, הוא מסדר לעצמו עולם מאורגן בתוך הכאוס".

איך ההבנה הזאת מניעה יצירתיות?
"יצירתיות קשורה לאי נוחות ברמה המהותית, להבנה שהקיום שלי הוא שברירי ושהכול יכול להתהפך עליי. כל אדם צריך לנהל דיאלוג עם חוסר הוודאות בחיים שלו, בצורה שהוא יכול להכיל. זה אומר לאתגר את עצמך, למתוח גבולות. אני עושה את זה באופן קבוע".

זו הייתה חוויה מפרקת

דורון, 49, חי ונושם יצירתיות. לאחרונה הוא פרסם את ספרו 'להמציא מחדש, הורות וחינוך במאה ה-21', שעוסק, בין היתר, בהזרקת גמישות מחשבתית לתהליך ההורות. הוא מציע לעצב את ההורות שלנו בתור חוויה וחקירה עצמית, ולארגן אותה כמעין משחק מוחות נגד המציאות, אילוצי הזמן והנורמות. בחיים האמיתיים, הוא אומר, אף אחד לא יסביר לילדה שלכם אילו עמודים למלא בחוברת, מפני שהיא כותבת את חוברת חייה, ולכן על הילדים לעבור ממצב של ממלאי הוראות - למצב של מגדירי האתגרים. מהפכת החינוך במאה ה-21, לפי דורון, מושתתת על עקרונות של הסקה תוך כדי תנועה; אנחנו נזרקים למשחק בלי לדעת מראש את הכללים, וצריכים לסמוך על עצמנו שנסתדר, איכשהו.

לתפיסתו, לשהות באי נוחות יש חלק גדול בתהליך הזה, שכן היא מהווה מוטיבציה הכרחית ליצירתיות. במסלול החיים הפרטי שלו, הוא מספר, היוותה השהות באזור הזה תמריץ משמעותי לא פעם בדרכו לפרוץ קדימה. "בגיל 30 נסעתי לקורס ב-BBC", הוא מספר. "זאת הייתה אחת החוויות המפרקות מנטלית שהיו לי. הייתי כוכב ועילוי עד שהגעתי לחדר עם חמישה בימאים בריטים שנונים כמו שרק בריטים יודעים להיות. יום אחד הגעתי לשם לבוש נורא יפה והם הגיעו עם מכנסיים קצרים, למחרת הגעתי לבוש קצר והם באו לבושים יפה. קניתי סלט, הם אכלו תפוח, הבאתי תפוח והם כולם אכלו סטייק".

אחרי שבוע שלם שבו לא הצליח להיטמע, התחיל דורון לביים. כשהקשיב להקלטות שלו, הבין שגם בחזית הזאת הוא מתקשה לתת פייט ראוי למקומיים, והחליט לעשות משהו שונה לחלוטין. "לא הייתה לי ברירה, הייתי צריך להתמודד איתם, אבל לא בשטח שלהם, כי אין לי דרך להיות אלגנטי כמוהם. התוצאה הייתה שכולם עשו תוכנית בישול ואני עשיתי תוכנית מופרעת: 'סטריפ פוקר פילוסופי'. האנשים ב-BBC קראו אחד לשני, ניסו להבין מי זה המטורף הזה. חוסר הנוחות דחק אותי למקומות יצירתיים, כי לא הייתה לי דרך אחרת לנצח שם".

הזדמנות נוספת לפרוח מתוך אי הנוחות נוצרה עבורו לפני כעשור, כשהתחיל להרצות באנגלית. "בהתחלה חוויתי השפלות", הוא משחזר, "תארי לך שאת רגילה שכשנגמרת הרצאה כולם באים ואומרים לך 'וואו, מדהים, זאת ההרצאה הכי טובה ששמענו'. ואז את גומרת הרצאה באנגלית, ואף אחד לא ניגש, בטח לא המנהל שהזמין אותך".

מה זה גרם לך?
"זה גרם לי להגיד 'אני חייב לפצח את זה', ואז עשיתי עוד הרצאה ועוד הרצאה ועוד אחת. ואז הייתה הרצאה שלפניה דיברתי יומיים רק באנגלית, כדי להתרגל. אמרתי לעצמי: 'אני לא אוותר על זה'. ואחרי ההרצאה אמרו לי: 'אתה נהדר, אבל אתה חושב בעברית, תחשוב באנגלית'. ואני הייתי צריך להגיד: 'כן, כן, תודה', להכיל את זה וללכת עם מועקה. להיות באי נוחות זה לְזַמן את המועקה באופן יזום, שזה, לכאורה, לא הגיוני, כי האדם פועל על פי עקרון ההנאה והעונג. מי רוצה את זה? מראש זה ייגמר לא טוב, אז גם לְזַמן מועקות?".

למה לא להיות במקום שבו אתה במיטבך?
"אין דרך אחרת להתקדם מלבד להיכנס לוורסיה פחות טובה עכשיו, כדי להיות בוורסיה יותר טובה אחר כך. אתה צריך להגיד לעצמך 'אתה ורסיה ראשונה, טיוטה שלך'. זה נורא קשה לאדם שהוא פרפקציוניסט ולומד כל הזמן ודייק את עצמו במשך 20 שנה".

אחד התחביבים של דורון הוא התייחדות עם דמויות שמהוות עבורו השראה. הוא קורא את ספריהן, צופה בקטעים מצולמים ומנהל איתן דיאלוגים מורכבים. לאחרונה הוא בזוגיות כזאת עם היזם ריד הופמן, ממייסדי לינקדאין. חד צדדית, אמנם, אבל מלאת תובנות. "לרוב המנטורים שאני פוגש, ללא ידיעתם, יש זיכרונות ילדות על הפנים, קושי ומחסור. יצירתיות נובעת מהרצון לכפר, להשלים. תמיד מעניין אותי אם אנשים שהיו יפים, רכים ולא מזיעים, יכולים להיות יצירתיים. אני עד היום חושד בריד הופמן שהיה ילד אאוטסיידר, ומהמצוקה הזאת אמר 'אני ארשת את זה ככה שאין מצב שלא אהיה מוקף בחברים'.

"קחי גם את מאסלו, ילד שלא קיבל מענה לאף צורך בילדותו. אמא שלו נעלה את המקרר ופתחה אותו רק כשהייתה רעבה, וניפצה את גולגולות החתולים שלו על הקיר במרתף לנגד עיניו, ואבא שלו אמר לו שהוא מכוער עד שפחד לנסוע בקרון של הרכבת כדי שהכיעור שלו לא יסנוור אנשים. הוא לא קיבל שום צורך, שנא את אמא שלו שנאה תהומית, ולא סלח לה על ערש דווי, והאיש הזה פיתח את תאוריית הצרכים".

אייל דורון / צילום: אריק סולטן

נוחות על הסקאלה

על אף העובדה שדורון מכניס את עצמו לאזורים מורכבים מתוך מודעות מלאה, הוא מעדיף לכנות אותם 'אי נוחות נינוחה'. "אני מרגיש מאוד נוח באי הנוחות הזאת. בסוף אתה לומד לנהל עם זה דיאלוג, וזה נהיה ממכר, זה נהיה מענג". לדבריו, כדי להפיק את המיטב מהסיטואציה יש להתמקם נכון על הסקאלה שבין אי נוחות לנוחות: "אתה מדייק לעצמך את הרגע הזה שבו מתחת את הקפיץ, אבל לא קרעת אותו - הרי בסוף אתה לא קופץ באנג'י לא קשור. ואז אי הנוחות יותר מספקת ממתסכלת, יותר מענגת ממעיקה. שיא הביצוע שלי ממוקם במצב ביניים: אני מכניס את עצמי למצב של דריכות, סקרנות, של שאלות שאני לא יודע עליהן את התשובות".

איך מדייקים את אי הנוחות?
"בכל יום נתון בעבודה את צריכה להיות במצבי חוסר נוחות ובמקומות שאת לא יודעת האם את יכולה לסמוך על עצמך בהם ב-100%, לשאוף לסיטואציות כאלה. אם את עובדת רק מתוך ודאות - לא באת לעבודה. המשמעות של זה היא שהעולם זז, ואת תקועה במקום. עכשיו תחליטי על האסטרטגיה, איך למתוח את עצמך: תזמי פרויקטים, תלמדי כישור חדש, שבלאו הכי תצטרכי לעבודה הבאה, לא משנה מה היא תהיה. את לא יכולה לעשות רק מה שמוכר לך".

איך מתמודדים עם שהות בתוך אי נוחות?
"תתחילי באי ודאות קטנה, תמשיכי לבינונית והלאה. כמו בבושקות. למה אני רוצה שהילדים שלי יהיו בשינויים של סביבה מגיל צעיר? כי אני יודע שהסביבה תשתנה להם כל החיים.

"אנשים רואים במצב יציב ודאות וביטחון, ובמצב של שינוי - סכנה. צריך להבין שזה בדיוק הפוך: אם אתם עובדים היום במקום שלא משתנה - אתם במקום הכי מסוכן שיכול להיות, וצריכים להימלט משם, כי המקום הזה נמצא בלה לה לנד.

"אם החברה שאתם עובדים בה מתמזגת, מתפרקת, ואתם מרגישים אי נוחות, אתם צריכים לשחרר את אנחת הרווחה הכי גדולה שיש, כי אתם במקום שהכי מחובר למה שקורה בעולם".

על אילו נקודות לוחצת אי הנוחות, בדרכה ליצירתיות?
"ספק, חסר, אתגר, מצוקה. מצב שאני רוצה שיסתיים ואז מפעיל יצירתיות. זה יכול להיות ילד שיש לו מבחן פתע, או מנהל שצריך לפטר שלושה עובדים ולא בנוי לזה. שניהם צריכים לפתח אסטרטגיה יצירתית איך נכון להם לעשות את זה. אנחנו מפתחים לעצמנו אסטרטגיות חיים קטנות וגדולות הנובעות מרמות שונות של חוסר נוחות, חוסר ודאות, בעיה, אתגר".

אי נוחות היא מוטיבציה עיקרית ליצירתיות?
"היא מוטיבציה חיצונית הכרחית, אבל לא מספיקה. חייבים גם מוטיבציה פנימית טהורה. אבל אי נוחות יכולה לדחוק אותי, לטלטל אותי, לעורר אותי להתחיל מהלך".

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

בורסת שנחאי / צילום: רויטרס

מתחזקות העליות באסיה למרות החששות מנגיף קורונה; גם שנחאי בירוק

בורסת שנחאי מטפסת ביותר מ-0.5%, לאחר שמחקה ירידות של 1% מתחילת המסחר ● הונג קונג וסיאול מזנקות 1.3% ● צמיחה חזקה בכלכלת קוריאה הדרומית ● המסחר בארה"ב הסתיים אמש בירידות, לאחר שנוסע מסין אובחן כמקרה הראשון בארה"ב של וירוס קורונה

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"