גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו יכריע היום בנוגע לגורלו של שדה דב; הצפי: ייסגר ביולי

לפי גורמים המקורבים לשיחות, ראש הממשלה קיבל אומדן כספי למשמעות של דחייה בסגירת שדה דב, ו"נאמר לו שכל יום עשוי לעלות מיליארדי שקלים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי
ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

היום (ה') צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור את החלטתו בעניין שדה דב. אמש (ד') נועד נתניהו עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ועם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' באשר להשלכות של דחיית סגירת השדה מ-1 ביולי, קרי יום שני הקרוב.

לפי רוח הדברים של גורמים המקורבים לשיחות, ראש הממשלה קיבל אומדן כספי למשמעות של דחייה בסגירת שדה דב, ו"נאמר לו שכל יום עשוי לעלות מיליארדי שקלים".

גם גורם אחר טוען כי הכיוון שאליו נוטה ראש הממשלה הוא לאפשר את סגירת השדה במועד. עם זאת, יש מי שטוען כי נתניהו "הוא בונקר. לא נוכל לדעת באמת מה הוא מתכנן עד שיודיע על כך". 

היום אמור נתניהו לשוחח שוב עם השר סמוטריץ' בנושא ולאחר מכן ימסור את החלטתו. 

בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת / צילום: ליאב פלד

אתמול כינס ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי ישיבת חירום עם נציגים מהעירייה ועם נציגים ממטה המתנגדים לסגירת שדה דב, במהלכה אמר כי הוא יופתע אם יוחלט לדחות את סגירת השדה. בעניין זה יש להניח שאם נתניהו לא יאפשר דחייה - בהתאם למתווה החוק של סמוטריץ' המציע לדחות את סגירת השדה ב-3 שנים ולהמשיך במקביל בהליכי התכנון והבנייה - הוא יפצה את תושבי אילת בהקצאות כספיות לטובת שיפור תשתיות, בהן בין היתר תשתיות שיקלו על הגישה לשדה התעופה רמון המרוחק 20 ק"מ מהעיר אילת.

מאיר יצחק הלוי ראש עיריית אילת / צילום:  שלומי יוסף

אי-ודאות בנתב"ג 

ובינתיים בנתב"ג נערכים. האם אכן שדה התעופה ערוך לקלוט את לוח הטיסות המתוכנן של ארקיע וישראייר מ-1 ביולי במקרה ששדה דב ייסגר?

בארקיע, שמבצעת כ-70% מהטיסות לאילת, אומרים ל"גלובס" כי בגלל העומס המבורך של עונת הקיץ והתנועה הבינלאומית בנתב"ג, כבר ביום ראשון הקרוב, עוד טרם תרד הסכין על עשרות תנועות שדה דב, נתב"ג אינו מסוגל לקלוט שתי טיסות של ארקיע המיועדות לטוס לאילת מתל-אביב. כ-700 נוסעים בתנועת הלוך ושוב ייאלצו לשנות את מועד הטיסה שלהם.

בשיחה עם טייס בכיר בארקיע, הוא אומר ל"גלובס" כי "יש פער גדול בין מה שנאמר החוצה ובין מה שנאמר לנו. הטייסים יודעים שהכול הצגה, נתב"ג לא ערוך לקלוט את הפעילות שלנו. מי שמטיס בפועל יודע שזה קשקוש. הטסתי יותר מ-5,000 טיסות בקו שדה דב-אילת ב-13 השנים האחרונות, ואני יודע משיחה עם גורם בכיר ברשות שדות התעופה שקשור לפיקוח, שלא יוכלו לתת לנו עדיפות. אותו גורם אמר לי: 'אתה רוצה את התשובה הרשמית שנתבקשנו לענות או את האמת - אז האמת היא שלא נוכל לתת לך באמת עדיפות'".

אותו טייס מדגיש כי "מדובר בנושא של סידורי קרקע, הקצאת חניונים מרוחקים וכדומה. אם היום סידורי הקרקע שלנו בשדה דב כדי לתדלק ולהכין מטוס לטיסה נוספת עומדים על 20 דקות לסבב - בנתב"ג זה שעה לפחות. זה זמן הסעה למסלול שיכול לקחת 15 דקות, וזה תור שרק מתארך בקיץ. במצב הזה נוריד 50% מהטיסות לאילת". תנועת הטיסות של ארקיע בקווים לאילת נעה בין 10-30 טיסות הלוך ושוב.

בישראייר מדגישים כי הלו"ז שהחברה ביקשה שיעבור לנתב"ג כבר משובץ בלוח הטיסות. מדובר ב-6 טיסות המיועדות ל-1 ביולי. רק שתי טיסות בשלב זה פתוחות למכירה, והחברה נערכת לירידה של 25% בתנועת הנוסעים.

עוד מציינים בישראייר כי מי שקנה טיסה לשדה דב, קיבל הודעה לפיה עתיד הטיסה לוט בערפל לאור חוסר הבהירות באשר לגורל השדה. צרכנים אלה רשאים לקבל את כספם חזרה או לקבל שיבוץ בטיסה שתמריא מנתב"ג.

בינתיים בנתב"ג ממשיכים בהיערכות. מ-1 ביולי הסדרי החניה בנמל התעופה ישונו, כאשר בחניון על הגג של החניון הצמוד לטרמינל 1 - ממנו ממריאות הטיסות לאילת - יעמדו לרשות הטסים לאילת חניות ייעודיות. 

בתוך כך, במטה המאבק נגד סגירת שדה דב מתייחסים היום לאיום בעלי הקרקעות כי יתבעו את המדינה על הפרת ההסכם עימם אם יידחה מועד סגירת השדה, ואומרים: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נתלה היום באמירותיו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט על-מנת שלא לדחות את פינוי שדה דב בחקיקת-בזק. על-פי הפרסומים, מנדלבליט ציין כי כל דחייה של הפינוי תעלה למדינה בין 4-8 מיליארד שקל. זוהי פנייה של 180 מעלות מהעמדה שהציג היועמ"ש בכתב ההגנה שהגישה המדינה לפני פחות משנה, לפיה אין מועד לפינוי שדה דב בהסכם עם בעלי הקרקעות. כמו כן, בכתב ההגנה הובהר כי דחייה של פינוי שדה דב בעקבות חקיקה של הכנסת לא יכולה להיחשב כהפרה של המדינה בגלל עיקרון הפרדת הרשויות בין הכנסת והממשלה. מדוע עמדה זו לא הוצגה בפני נתניהו? או שמא היא הוצגה, והוא בוחר להתעלם ממנה?", כך טוענים היום בעיריית אילת. 

עוד כתבות

משה כחלון/ צילום: שלומי יוסף

משה כחלון מכחיש שיפרוש מהכנסת אחרי הבחירות

הכחשותיו של כחלון בעקבות הפרסומים בתקשורת הבוקר מתקבלות בחשדנות, לאור הצהרות אחרות של הפוליטיקאי בשנים האחרונות שהתבררו כלא נכונות

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

גיל טייכמן / צילום: אביב חופי

שהאחרון ייכבה את האור: כונסי הנכסים של גיל טייכמן מבקשים לפטר עובדים

בשלב הראשון מדברים הכונסים על פיטוריהם של 9 מתוך 30 עובדי החברה, כשההערכות הן שלאחר ביצוע שני פרויקטים גדולים בשבועות הקרובים יבקשו הכונסים את פיטוריהם של 13 עובדים נוספים ● בשבוע שעבר מינה ביהמ"ש כונסי נכסים לחברה לאחר שצברה חובות של 20 מיליון שקל, 6 מיליון מהם לבנקים

דרור אריה, יו"ר מפלגת נעם / צילום: מתוך יוטיוב

לא נורמלי: רגע לפני פתיחת הקלפיות, מפלגת "נעם" פורשת

בכל מערכת הבחירות מפלגת "נעם" לא עברה בסקרים את אחוז החסימה, וההנחה הייתה שהקמפיין הפוליטי נועד לתת חשיפה מרבית לאג'נדה נגד הלהט"ב ● ראשי המפלגה בהודעת הפרישה: "חשפנו את המזימה לגנוב את המדינה מהעם, אנחנו כאן כדי להישאר"

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

כמה כסף קיבלו חברות התעופה הזרות על הפעלת קווים לנתב"ג?

מנתוני משרד התיירות עולה כי חברות התעופה הזרות קיבלו מענקים של יותר מ-50 מיליון שקל על הפעלת קווים מיעדים שונים לנתב"ג משנת 2016 ועד היום ● מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "מענקי המשרד לחברות התעופה מוכיחים את עצמם פעם אחר פעם"

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

איך נחלץ עופר נמרודי מהרשעה בהעסקת עובדת זרה בביתו?

ביה"ד הארצי לעבודה קיבל חלקית את ערעורו של נמרודי שהורשע בביה"ד האזורי ופסק כי ייגזר עליו עונש של "ענישה אך ללא הרשעה" ● ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי פקחי רשות ההגירה שאיתרו את העובדת הזרה נכנסו לחצר ביתו של נמרודי בגניבה

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין למפלגה שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

חושש מסבב ג'? הבקשה המקורית של בני גנץ מנשיא המדינה

במסגרת אירוע שהתקיים הערב בתל אביב, פנה יו"ר סיעת "כחול לבן" לנשיא המדינה בבקשה מקורית: אל תטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד שלא יסכים להשיב את המנדט לנשיא בתום התקופה, במידה ולא הצליח להרכיב קואליציה

בורסת לונדון / צילום: פול האקט, רויטרס

בורסת לונדון דחתה את הצעת המיזוג עם בורסת הונג קונג

בורסת לונדון LSE דחתה הצעת מיזוג בשווי 36.6 מיליארד דולר של בורסות הונג קונג ● בהונג קונג מאוכזבים מהתגובה, אך הודיעו שימשיכו לשוחח עם בעלי מניות LSE על הצעה בניגוד לרצון הנהלת הבורסה

אורית פרקש הכהן / צילום: יח"צ

מה האמת בטענות של אורית פרקש-הכהן על מונופול הכשרות של הרבנות?

בכחול לבן אומרים ש"אין סיבה שמוצרים כשרים מחו"ל שמגיעים לישראל ישלמו פעם שנייה על הבדיקות של הרבנות" ● הכצעקתה?

בנייה בנתיבות, בשבוע שעבר / צילום: דייגו מיטלמן

מדד המחירים מספק קצת נחת לכחלון: מחירי הדירות יורדים ב-0.3%; האינפלציה מתקרבת ליעד

קצב האינפלציה מתחילת השנה עלה במקצת ל-0.8% לעומת 0.6% ביולי ●  מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוגוסט, בהתאם לצפיות השוק ● מחירי הדיור אמנם ירדו לעומת מאי-יוני 2019, אך עלו ב-0.7% ב-12 החודשים האחרונים

גירושין: איפה עדיף לאישה לפתוח תיק/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה ביטל ביה"ד את תשלום המזונות של ספורטאי העבר

ספורטאי עבר שילם לאשתו מזונות במשך 17 שנה, במסגרת הסדר "שלום בית או לחלופין גירושין" ● ההסדר בוטל לאחר שלא יושם במשך שנים ארוכות

השקעות אלטרנטיביות. מתנהלות אחרת משוק ההון/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

מי הכי שווה: איך אפשר להשוות בין ביצועי התיקים בגופי ההשקעות

השוואה של מוצרים שונים באותו בית השקעות עשויה לתת לנו תמונה שגויה במדידת איכות הניהול

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ

עתירה לועדת הבחירות: סגרו את הצ'ט בוט של נתניהו

העתירה מתבססת על פעילות הליכוד באמצעות הצ'ט בוט, שמפרסם איור של תוצאות סקרים עם הכיתוב "כרגע על פי המצב בסקרים הפנימיים שלנו, אנחנו מפסידים בבחירות" ● העתירה מבקשת "למחוק ולהפסיק כל פעילות של הצ'ט בוט של הליכוד אשר מפרים את הוראות הדין בישראל"

עשן עולה ממתקן הנפט של ערמקו בעיר אבקאיק/ צילום: רויטרס

מאיפה הגיעו המל"טים שהצליחו לסגור את ברז הנפט של ערב הסעודית?

"לא מתימן", אומר מייק פומפיאו, הוא מאשים את איראן, אבל טווח המל"טים הח'ותיים דווקא גדל ל-1,500 ק"מ ● השאלה היא למה להם להסתבך ● התשובה היא שסיבוכים הם הרגל רב שנים של מהפכנים אסלאמיסטים ● דעה

הזוכים ב-ThePITCH ב-2018 / צילום: שאולי לנדנר

1 מתוך 200: אלו הסטארט-אפים שעלו לגמר תחרות ThePITCH

ביום רביעי הקרוב, במסגרת הג'רני, ייערך גמר תחרות ThePITCH, שבו יתמודדו שמונה סטארט-אפים ● תחומי העיסוק שלהם - מאבטחה ועד חלבונים ומנועי חיפוש

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק מכר מניות פאלו אלטו ב-2.5 מיליון דולר

המחירים הממוצעים של המניות בעסקאות נעו בין כ-208 דולר לכ-216 דולר

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

המדינה תשקיע 5 מיליון שקל בהתחדשות עירונית בשכונות מצוקה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תשקיע את הסכום בתכנון של מעל 21 אלף יחידות דיור ● 13,112 מתוכן יהיו יחידות דיור חדשות בשכונות ותיקות בעלות פוטנציאל להתחדשות בישובים פרדס חנה-כרכור, יבנה ורמלה