גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט: הנפט צנח ב-4.7%, מדד הפחד נפל בכ-8%; אירופה ננעלה בעליות

מדד S&P 500 נסוג מרמת שיא כל הזמנים ● מחיר הזהב טיפס ב-0.8% מעל ל-1,416 דולר לאונקייה ● פריגו העלתה את תחזית הרווח למניה לשנה הנוכחית ב-10 סנט, ברקע להשלמת העסקה לרכישת Ranir

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס
וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המדדים העיקריים בוול סטריט רשמו התאוששות קלה, וננעלו בעליות קלות. הדאו רשם עליה של 0.26%, הנאסד"ק עלה 0.22%, ה-S%P 500 רשם עליות של 0.29%.

הנפט ירד 4.77%, מדד הפחד צנח בכ-8%.

21:40

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ביציבות וללא שינוי מהותי. ה-VIX נופל בכ-5.4%.

הנפט ממשיך לצנוח ויורד ב-4.7%.

מחיר הזהב מטפס ב-0.8% מעל ל-1,410 דולר לאונקייה

18:40

יום לאחר החתימה על הארכת ההסכם לקפאת הפקת הנפט מצד קרטל אופ"ק לעוד 9 חודשים, מחירו מאבדת כעת 3.3% לרמה של 57.17 דולרים. בתוך כך, התשואות על האג"ח הממשלתיות מאבדות גובה ברקע לירידה בציפיות האינפלציה.

מחיר הזהב מטפס ב-0.8% מעל ל-1,400 דולר לאונקייה.

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים ללא שינוי מהותי. מדד הפחד (VIX) נופל בכ-5%, וזאת כשברקע המדדים משייטים ברמות שיא, ושיחות הסחר בין סין לארה"ב חודשו.

יו"ר קרן המטבע העולמי, קריסטין לגארד, מועמדת להחליף את מריו דראגי בתפקיד נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB).

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות, בהובלת הפוסטי הבריטי שעלה 0.8%. הקאק טיפס ב-0.16%, והדאקס ננעל ללא שינוי מהותי.

16:30

המסחר בבורסות וול סטריט נפתח ביציבות, אחרי העליות אתמול. המדדים דאו ג'ונס, S&P 500 והנאסד"ק נסחרים ללא שינוי אחרי העליות אתמול. ברקע: אי ודאות בנוגע לכוונתה של ארה"ב להטיל מכסים על האיחוד האירופי. מוקדם יותר אמר הנשיא טראמפ כי החל סבב השיחות מול הסינים בסוגיית הסחר.

ישראליות בוול סטריט

חברת התרופות הדואלית פריגו  השלימה את רכישת Ranir Global Holdings תמורת 750 מיליון דולר. העסקה תתרום 10 סנט לשורת הרווח, ובשל כך החברה הדואלית העלתה את תחזית הרווח למניה בשנת 2019 כולה.

מנכ"ל פלוריסטם  יקי ינאי פרסם מכתב למשקיעים ובו הבהיר היטב כי מינוי כמנכ"ל אינו שינוי קוסמטי. (לכתבה המלאה)

חברת איתוראן  הדואלית הודיעה על רכישה חוזרת של עד 25 מיליון דולר על רקע נסיגת המניה. 

בשבועות האחרונים קרן Raging Capital מכרה מניות DSPG  בעסקאות בשוק הפתוח בהיקף כולל של 17.7 מיליון דולר, וירדה מהחזקה של 9.6% ל-4.1% מהון המניות

15:30

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בשעה זו בירידות קלות, ומאותתים על יציבות בפתיחת המסחר.

הבנק המרכזי של אוסטרליה ביצע הבוקר הורדת ריבית כפולה לרמה של 1%, וזאת על רקע החשש מהאטה גלובלית.

חברת סרגון הישראלית צונחת בכ-8% בטרום-מסחר בוול סטריט, וזאת על רקע האזהרה שפרסמה החברה בנוגע לעיכוב בהזמנות מהודו.

12:45

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים כעת ביציבות, אחרי העליות שנרשמו אתמול. באירופה המסחר מתנהל במגמה מעורבת. 

מחיר הנפט נסחר סביב 60 דולר לחבית, בהמשך להסכם של קרטל אופ"ק, ומפיקות הנפט האחרות בהובלת רוסיה, על הארכת הסכם הקפאת הפקת הנפט בעוד 9 חודשים.

הנשיא טראמפ אמר כי סבב שיחות סחר מול הסינים כבר החל, וזאת בהמשך למפגש הפסגה בסוף השבוע האחרון ביפן, ה-G20, שם הוסכם על הפסקת אש ולא להעלות מכסים באופן הדדי.

11:30

יאנווילאם אקט, הכלכלן הראשי של יוליוס בר, הבנק השוויצרי המתמחה בבנקאות פרטית, אמר היום במסגרת מושב כלכלה עולמית בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה IPS בבינתחומי הרצליה: "הפד נמצא בנקודה רגישה כשהאינדיקטורים הכלכליים בארה"ב טובים, המשק האמריקאי מייצר תעסוקה ברצף, שיעור אי התעסוקה נמוך, גביית המסים עודפת וכן הלאה. מנגד, הדאגה בשווקים גבוהה לאור אי הוודאות הקיימת וקיימת ציפייה להורדת ריבית. לאור זאת, הפד נדרש לנהל מדיניות שתושפע גם מפסיכולוגיה בשווקים ולא רק מנתונים כלכליים גרידא. למרות זאת, הפד יצטרך לפעול בצורה מאוד זהירה, הורדת ריבית תוביל לשיפור מצב הרוח בשווקים אך עלולה להוביל להופעת אינפלציה שתדרוש תיקון והעלאת ריבית, מהלך שייתכן שיגיע בתזמון לא מוצלח בו האינדיקטורים הכלכליים פחות טובים".

עוד הוסיף אקט בראייה מאקרו כלכלית, "ארה"ב ושאר הדמוקרטיות בעולם המערבי מתנהלות באופן שונה מהסינים. בחירות כל 4 שנים גורמות לתכנון ולביצוע של מהלכים להשתנות. מנהיג שרואה בחירות באופן מתנהג שונה. הסינים לעומת זאת רואים אסטרטגיה לשנים ארוכות קדימה, מבצעים תכנית חומש שרודפת תכנית חומש, מבלים זמן ארוך בחשיבה על רעיונות מחוץ לקופסא בכדי להגביר את כוחם. בארה"ב הכלכלה חזקה וטראמפ ירצה לשמור על הרגיעה היחסית ולהגיע לבחירות בעמדה טובה. באירופה לעומת זאת, יש סימנים מדאיגים, בצד המנהיגותי - 5 עמדות בכירות באיחוד האירופי נמצאות על סף איוש מחדש וזה מעלה סימני שאלה רבים לגבי מדיניות עתידית, במקביל חילוקי הדעות עם איטליה, הברקזיט שבעצמו מוביל למשבר מנהיגות בבריטניה וכלכלות מזרח אירופה שדורשות השפעה נוספת. כל אלה משתלבים עם צורך במדיניות מוניטרית ברורה על רקע שיעורי הריבית האפסיים".

10:20

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בעליות. פוטסי עולה ב-0.2% וקאק ודאקס מוסיפים 0.1%. סטוקס 600 עולה ב-0.2%. המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת. ניקיי ו-ASX 200 עלו ב-0.1%, קוספי ירד בכ-0.4% ומדד שנחאי ננעל ללא שינוי. מדד הנג סנג מזנק כעת ב-1.3%.

הבנק המרכזי באוסטרליה הוריד את הריבית במדינה ל-1% בהתאם לציפיות. מדובר בהורדה שנייה ברציפות של רמת הריבית.

8:30

הביטקוין (BTC) פתח את המחצית השנייה של השנה במגמה שלילית, והבוקר צנח למחיר הנמוך ביותר בעשרת הימים האחרונים, כשנסחר סביב כ-9,880 דולר, אחרי ירידה של 11% ביממה האחרונה, לפי נתוני אתר CoinMarketCap.

6:20

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר במגמה מעורבת. הנג סנג מזנק ב-1.3%, ASX 200 מוסיף 0.3%, וניקיי עולה ב-0.1%. מדד שנחאי יורד ב-0.1%, ומדד הקוספי מאבד 0.2%. 

המסחר בוול סטריט ננעל אמש (ב') בעליות. מדד S&P 500 עלה ב-0.8% לשיא חדש: 2,964.47 נקודות. מדד נאסד"ק זינק ב-1%, ודאו ג'ונס טיפס ב-0.44%. המסחר באירופה ננעל במגמה חיובית אתמול. דאקס ופוטסי זינקו בכ-1%, וקאק הוסיף 0.54%. סטוקס 600 עלה ב-0.8%.

בסוף השבוע הגיעו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג להבנות והחליטו להכריז על הפסקת אש במלחמת הסחר. בשיאה של ועידת ה-G20 שהתקיימה באוסקה, יפן, נועדו שני המנהיגים לפגישה שכל העולם ציפה לה, שארכה כ-80 דקות. לדברי טראמפ, הפגישה הלכה כמו שצריך, והמשא-ומתן עם סין יימשך. אתמול אמר הנשיא האמריקאי כי שיחות הסחר החדשות עם סין כבר התחילו. "הם מדברים בטלפון, אבל הם גם נפגשים", אמר טראמפ. "השיחות בעצם התחילו כבר לפני המפגש שלנו. ההסכם צריך להיות לטובתנו, בגלל שהיה לסינים יתרון משמעותי במשך הרבה שנים". 

מניות השבבים זינקו במסחר בארה"ב אתמול על רקע הפסקת האש בין סין לארה"ב בנוגע לסחר. מיקרון עלתה בכ-4%, מניית סקייוורקס זינקה ב-6%, ברודקום ומניית קוואלקום הוסיפו כ-2%.

ארגון אופ"ק הסכים להאריך את הקפאת הפקת הנפט ב-9 חודשים. הבוקר נסחר הנפט בירידות של כ-0.4% ומחיר חבית עומד על 58.93 דולר. 

המסחר בהונג קונג התחדש היום לאחר יום חופש אתמול. מאות מפגינים יצאו אתמול לרחובות לרגל יום השנה ה-22 להעברת השליטה בהונג קונג לידי הסינים. לצד מחאה ברחובות הונג קונג, המפגינים הצליחו גם לחדור לתוך הפרלמנט. הם הרסו תמונות, ריססו גרפיטי על הקירות ואף תלו על דוכן הנאומים את דגל הונג קונג מימי השלטון הבריטי. המשטרה ירתה גז מדמיע על המפגינים והצליחה לפזר את רובם. בניין הפרלמנט צפוי להיות סגור היום. 

הבנק האוסטרלי צפוי לפרסם היום את החלטת הריבית שלו. לפי הצפיות, הריבית תרד לרמה של 1% מ-1.25%. בבריטניה צפוי להתפרסם היום מדד מנהלי הרכש בתעשיית הבנייה, שלפי הערכות יעמוד על 49.3 נקודות. אחר-הצהריים נגיד הבנק המרכזי הבריטי צפוי לנאום. 

הדולר מתחזק ב-0.2% מול היואן הסיני ונסחר ללא שינוי מול הין היפני. 

עוד כתבות

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

בעקבות מזג האוויר: נדחה שיגור האסטרונאוטים האמריקאים על גבי חללית SpaceX

18 דקות לפני השיגור הודיעה בקרת השיגור לשני האסטרונאוטים כי "בשל תנאי הבטיחות והעובדה שכמה פרמטרים בנוגע למזג האוויר אינם עומדים בהם, אנחנו נאלצים לבטל את השיגור" ● ניסיונות שיגור נוספים נקבעו מראש ל-30 במאי ול-31 במאי

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

נפלו ברשת: לן בלווטניק היה אמור להיות נמל המבטחים של ערוץ 13. אז מה השתבש בדרך?

בידיים של המיליארדר לן בלווטניק, ערוץ 13 היה אמור להגיע לחוף מבטחים. זה לא קרה ● עשרות שיחות עם אנשי תקשורת ועיתונאים חושפות את מסלול ההידרדרות: החילופים התכופים בצמרת, אובדן האמון בין ההנהלה לעיתונאים, הקרב האבוד על הרייטינג והמחנאות בקרב כתבי החדשות

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

שוק העבודה מתחיל להתאושש? עלייה קלה במספר החוזרים לעבודה

בשירות התעסוקה מדווחים כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, נרשמו בשירות התעסוקה 103,155 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 202,332

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד