גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סטנפורד דוחקת במנהלים להתחבר לרגשות שלהם

האוניברסיטה מחפשת מקורות הכנסה חדשים ע"י פתיחת קורס פופולרי לאינטליגנציה רגשית למנהלים עובדים

הקמפוס באוניברסיטת סטנפורד / צילום: Shutterstock
הקמפוס באוניברסיטת סטנפורד / צילום: Shutterstock

אוניברסיטת סטנפורד החלה להציע את אחד מקורסי הבחירה הפופולריים שלה בבית הספר לעסקים גם לאנשים שאינם לומדים בתוכנית ה-MBA היוקרתית שלה. התנאי המוקדם להרשמה? התחברו לרגשות שלכם.

שמו הרשמי של הקורס הוא "התנהגות ארגונית 374: דינמיקה בין-אישית", אך הסטודנטים וסגל ההוראה מכנים אותו בשם החיבה "Touchy Feely". מטרת הקורס היא להחדיר במנהיגי עסקים לעתיד את המודעות העצמית הנחוצה לבניית מערכות יחסים אפקטיביות יותר ולתקשורת פתוחה יותר עם קולגות.

במשך יותר מ-50 שנה זה היה הקורס החביב על הסטודנטים השאפתנים ובעלי המוח השמאלי בבית הספר לתארים מתקדמים. עכשיו, לראשונה, מציעה סטנפורד גרסה אינטנסיבית ומקוצרת של הקורס, ומשווקת אותו כקורס אימון אישי למנהלים מכהנים.

אזהרה: הקורס אמוציונלי מאוד

הצעד הזה חושף מגוון רחב יותר של משתתפים לחוויה, שעל פי האזהרה בקטלוג הקורסים של סטנפורד, עשויה להיות "אמוציונלית מאוד". לפי תוכנית הלימודים, אחד המרכיבים המרכזיים של הקורס הוא פידבק מתלמידים אחרים. אנשים שהשתתפו בקורס אומרים שהתמצאות בגיליונות אקסל או בתוכניות עסקיות חשובה שם פחות מכנות ופגיעות.

לדברי כמה מהמרצים ומהבוגרים של הקורס, משתתפים רבים פורצים בבכי בכיתה בשלב מסוים. "אם תפסת את עצמך באופן מסוים כל חייך ואז אתה שומע שבעצם לא כך תופסים אותך אחרים, זה מטלטל", אומר אנדי קץ-מייפילד שהשתתף בקורס כשלמד בסטנפורד ב-2010.

בדומה לתוכניות לימודים אחרות לתואר שני, גם התוכנית בת השנתיים של סטנפורד, שעלותה 230 אלף דולר, סובלת מירידה בביקוש מצד אנשי מקצוע צעירים, ולפיכך האוניברסיטה מחפשת מקורות הכנסה חדשים.

מנהלי תאגידים ומנהלים באמצע הקריירה הם שוק צומח מבחינת רבים מבתי הספר לעסקים, לדברי מייקל דזידריו, שעומד בראש הארגון המקצועי Executive M.B.A. Council. סטודנטים כאלה נוטים פחות מבני דור המילניום לסמוך על סיוע כספי מהחברה, על מלגות לימוד ועל עזרה פיננסית למימון השכלתם.

"יש המון ביקוש לחוויה הזאת, ואין הרבה היצע", אומרת שרה סול, חברת סגל בכירה שמפקחת על תוכניות הלימוד החיצוניות של בית הספר לעסקים. לדבריה, במרוצת השנים פנו חברות פרטיות, קבוצות ספורט ואנשים פרטיים לאוניברסיטה בבקשה להציע את הקורס גם במקומות אחרים.

תלמידי התואר השני למינהל עסקים בסטנפורד שמשתתפים בקורס מקבלים ציון בין השאר על בסיס האופן שבו הם נותנים פידבק ולוקחים סיכונים רגשיים בדיונים המתנהלים בכיתה. המשתתפים בגרסה במקוצרת של הקורס מקבלים תעודה שבה מצוין שהם השתתפו בקורס.

סול מעריכה כי 95% מהתלמידים בסטנפורד לוקחים את הקורס, אף שהוא אינו כלול בלימודי החובה.

סגל ההוראה מדגיש שהקורס עוסק באינטראקציה עם אנשים יותר מאשר בבעיות האישיות של התלמיד. "לא מדובר בפסיכותרפיה", אומר בריאן לואורי, איש סגל בכיר שמנהל את מאמציה של סטנפורד להביא את הקורס לעולם הרחב. עם זאת, לדברי בוגרים של הקורס, לעתים קרובות ההרגשה היא בהחלט כמו בטיפול פסיכותרפי. באוניברסיטה ממליצים לדחות את ההשתתפות בו אם הם נמצאים בתקופה של טלטלה רגשית ולהתייעץ עם מטפלים מקצועיים לפני שהם נרשמים אליו.

קץ-מייפילד אומר כי בזכות הקורס הפך למנהל בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר. הוא נזכר כיצד באחת הכיתות אמר לו סטודנט שהתנהגותו הקרירה נתפסת לעתים כהתנהגות נוקשה שמרתיעה אנשים. זו הייתה "התפכחות קשה", הוא מספר.

תלמד איך אחרים רואים אותך

באחד התרגילים התבקשו המשתתפים לדרג את חבריהם לקורס על בסיס יכולת השכנוע שלהם. הסטודנטים חולקו לקבוצות של 12 והתבקשו לסדר - ללא שימוש במילים - את חבריהם לכיתה בשורה - הראשון בשורה הוא המשפיע ביותר והאחרון הכי פחות משפיע. הרעיון היה להראות לסטודנטים שלעמיתיהם יש תפיסה שונה משלהם את החוזקות והחולשות שלהם.

דיקי מו, מייסדת משותפת ומנכ"לית חברת הסטארט-אפ HelloAva, המתמחה בטיפוח העור, נזכרת באחד מתרגילי "שורת המשפיעים" שבהם השתתפה במסגרת לימודיה לתואר שני במינהל עסקים בסטנפורד ב-2016. להפתעתה, הסטודנט שקיבל את המשימה לסדר את חבריו בשורה הציב אותה במקום קרוב מאוד לסוף.

במבוכתה, היא הלכה אחריו כשיצא מהחדר ושאלה מדוע דעתו עליה אינה חיובית יותר. הוא ענה שהנטייה שלה לנהוג בדיפלומטיות במקום להתעמת גורמת לו להתחבר אליה פחות. "אני עדיין חשה חרדה כשאני חושבת על זה", היא אומרת.

קרול טבריזי, סגנית נשיא ב-ebay שהשתתפה בקורס בגרסתו בת השבוע, אמרה שהחוויה עזרה לה בעבודה, לאחר שבאחד הדיונים דיבר אחד המשתתפים בפתיחות על הלחץ העז מצד הוריו להצליח, ועד כמה נראים לו ההישגים ריקים מתוכן ומאכזבים. טבריזי סיפרה כי זמן קצר לאחר מכן, כשאחת העובדות התלוננה בפניה על שאלות מסוימות שהציגו לה קולגות, היא יכלה לחוש שאותה עובדת חוששת שהיא עלולה להיתפס כמי שאינה מסוגלת לבצע את העבודה.

"אמרתי, כל הפחדים והספקות האלה - כל זה הוא דבר פנימי שלך. את חייבת להסתכל על עצמך ולהבין שאת עושה עבודה מעולה". 

עוד כתבות

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

"40 שקל לחבילת סלולר ללא הגבלה? זה מצב שלא קיים באף מדינה מפותחת"

חברות הסלולר הישראליות נערכות למכרז על הדור החמישי בזמן שהן עסוקות בתוכניות הישרדות ובפיטורי עובדים ● סמנכ"ל השיווק של חטיבת פתרונות הרשת של אמדוקס, יוגן פאטל, מזהיר: המשבר בתחום יוביל את ישראל, שהיא אומת הסטארט-אפ, לנחיתות טכנולוגית

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה - וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע ל-8 מיליון שקל ב-8 שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בת"א מצליחים להפיק מיליונים

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

קרן המטבע חותכת בפעם נוספת את תחזית הצמיחה לישראל

קרן המטבע צופה צמיחה של 3.1% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.3%, שגם היא הונמכה בחודש אפריל ● בנוסף, קרן המטבע חתכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-3% בלבד בצל מתיחות הסחר בין סין לארה"ב ● התחזית הנוכחית שפרסמה קרן המטבע משקפת האטה בקרב 90% מהכלכלות בעולם

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

יאיר לפיד ובני גנץ / צילום: שלומי יוסף

לפיד: "אפשר להקים ממשלה ביומיים. אדם אחד עוצר הכול"

ח"כ יאיר לפיד האשים את בנימין נתניהו בפלונטר הפוליטי בפוסט שפרסם בפייסבוק ● "כל מה שאומרים לו זה שהוא לא יוכל להיות ראש ממשלה בשנתיים הקרובות"

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בכירים במטבע של פייסבוק במאמר מיוחד: למה ליברה תעודד חדשנות ותחרותיות

הדיון סביב המטבע הדיגיטלי ליברה נעדר פעמים רבות את היתרונות של המבנה המבוזר שלו, שתיטיב עם החברות ועם הצרכנים

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס