גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חזרה לשגרת עליות בחודש יוני הניבה מחצית שנה חלומית

מבעד לתמרות העשן של דצמבר האחרון, חזינו בינואר השנה כי לפנינו שנת השקעות מצוינת ● כעת, לאחר העליות של חודש יוני, נראה כי המחצית הראשונה של 2019 תומכת בתחזית הזו

הלוגו של אפל בבורסת נאסד"ק היום / צילום: רויטרס
הלוגו של אפל בבורסת נאסד"ק היום / צילום: רויטרס

חודש יוני מסכם את המחצית הראשונה של 2019 בתיקי ההשקעות של ציבור המשקיעים, עם תשואות גבוהות ונחת למשקיעים, כפי שעולה מהעליות במדדי אג'יו לתיקים המנוהלים. העליות ביוני היו היפוך מגמה לביצועי מאי השליליים, ונראה שלא רק המחצית הפתיעה לטובה, אלא גם ביצועי המדדים ביוני, שהשאירו את מאי השלילי מאחור וזאת בשנה מלאת הפתעות חיוביות בתיקי ההשקעות, בעיקר עקב ציפיות שליליות שנוצרו בתחילת השנה.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים רבים ומגוונים, בהם פסגות, אלטשולר שחם, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, תפנית דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט. המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

בחודש יוני עלו המדדים בעוצמה גבוהה, החל ממדד תיק האג"ח, אשר עלה בשיעור של 0.8%, דרך תיק ה-20:80, ולאחריו תיק ה-30:70, אשר עלו בשיעורים של 1.42% ו-1.7%, בהתאמה, ועד תיק המניות, שהגדיל ועלה בשיעור של 3.81% ביוני לבדו.

כאמור, בבחינת המחצית הראשונה אנו רואים תשואות יוצאות דופן יחסית לתקופה כה קצרה. בתקופה זו, מדד תיק האג"ח עלה בשיעור של 4.62%, מדדי תיקי ה-20:80 וה-30:70 עלו בשיעורים של 5.82% ו-6.22% בהתאמה, ואילו מדד תיק המניות עלה בתקופה קצרה זו בשיעור של 9.86% ובעיגול, קרוב ל-10% בחצי שנה בלבד.

כדי לשים את הביצועים הנאים בפרספקטיבה רחבה יותר, כדאי להכליל גם את שנת 2018, שהייתה קשה יותר עבור מדדי התיקים. לדוגמה, מרכיב האג"ח בתיקים עלה בקצב שנתי של כ-1.82% מתחילת שנת 2018, כלומר במשך 18 חודשים. שיעור זה דומה לשיעור התשואה הממוצע שהיה גלום באג"ח בשנה האחרונה.

במקביל, מרכיב המניות בתיקים עלה בשיעור של כ-4.68% במהלך 18 החודשים האחרונים, מעט מתחת לקצב ארוך-הטווח שלהם, זאת עקב קשיי השוק המקומי והתלות שלו במניות בודדות. בתוך כך, בחינה של שילוב של מניות ואג"ח מראה, כי ביצועי המחצית הראשונה של השנה הנוכחית תרמו רבות לחזרת ביצועי התיקים לקצב התשואה המצופה, וכי הם התגברו במידה משמעותית על החולשה ועל הפסדי דצמבר ומאי האחרונים.

עולם של מניות ושל סיכונים

ומהי בעצם התשואה "המצופה"? הרי הדבר תלוי במידת הסיכון שנלקח בתיקים, בהרכב הנכסים, התפיסה שלפיה מבוצעות הבחירות בתיק ועוד. בבואנו לעשות זאת, ברור כי הכלכלה בעידן המודרני אינה מספקת ריבית ותשואה בגובה משמעותי ולכן אין מה לצפות לתשואה משמעותית מאפיקים המבוססים על תשלומי ריבית כתשואה למשקיע, אפיקים אשר בעבר היו נחשבים "כאפיקים סולידיים". רבים, גם משקיעים "סולידיים", נוטים היום להגדיר את האפיקים מבוססי הריבית, כמסוכנים "לא פחות" ואולי "אף יותר" מאפיקי המניות.

כך, זה תקופה ארוכה, בהיעדר אלטרנטיבת ריבית נאותה, הנטייה של משקיעים היא להגדיל את הסיכונים. כיצד הדבר נעשה? ראשית, באמצעות שוקי המניות. קשה לחלץ נתון מהימן מתוך חתכי נתוני בנק ישראל על תיק הנכסים של הציבור, אולם מעבודה שוטפת ודיונים מקצועיים שאותם אנו מקיימים עם לקוחות, ארגונים ומשפחות כאחד, ניכר כי קיימת השלמה גוברת והולכת עם מרכיב מניות גדול יותר מאשר היה נהוג לחשוב עליו בעבר. השקפת עולם זו של ליברליות ואי-חשש מסיכונים וממניות, מועברת אל מנהלי התיקים באמצעות השיחות עם לקוחותיהם, והדבר מקבל ביטוי גם בעובדה שהמנהלים ממצים את מרבית שיעור המניות המותר להם במדיניות התיק.

התנהגות זו חוזרת על עצמה גם באפיק האג"ח הקונצרניות. תיקי ההשקעות ראו בשנים האחרונות הטיה גדולה יותר לאג"ח אלו על חשבון אג"ח ממשלתיות, וזאת כדי ליהנות מהסיכון "המנייתי" הגלום באג"ח, זאת עקב הריביות הנמוכות. כך מרכיב זה הלך וגדל, תוך העדפת האג"ח בעלות הדירוג הנמוך יותר, כמרכיבים שמהם המשקיעים מעדיפים להפיק את התשואה.

הליכה לכיוון הסיכון המנייתי היא דבר המאפיין את העידן הנוכחי, והיא קושרת טוב יותר את ביצועי הכלכלה ורווחיות החברות במגזר העסקי, אל ביצועי התיקים. הציבור מבקש להשתתף ברווחיות זו באמצעות השקעה במניות ובאג"ח של החברות, ואינו רואה את הריבית כמקור לתשואה. דרך נוספת להשתתף בפעילות הכלכלית היא השקעות אלטרנטיביות פרטיות ובלתי סחירות, כלומר השקעה ישירה בכלכלה שלא באמצעות שוקי ההון הסחירים, אך בכך נעסוק בפעם אחרת.

לקיחת סיכונים זו היא מצב ראוי ובריא יותר במשחק הכלכלי, שהרי התשואה מתקבלת מהשקעות של החברות ומהשתתפות של המשקיעים בסיכון. מצב זה הוא חלופה להשקעה באג"ח בטוחות ובפיקדונות בריבית גבוהה, שאינה דורשת יצירתיות אלא מאפשרת לבעליו של הכסף להרוויח ללא טרחה מיוחדת. במובן זה, עולם הריבית הנמוכה הביא את המשחק הכלכלי בין משקי הבית לבין הפירמות למקום הוגן יותר.

מדדי אג'יו

אז מה תרם לתשואות החודש?

נחזור אל תיקי ההשקעות, וננתח את ההתקדמות שלהם החודש, ובעיקר - נבדוק האם אפשר להמר על כך שהיא תימשך בתקופה הקרובה. ניקח לדוגמה את התיק המכיל עד 30% מניות והשאר באג"ח; מדד התיק עלה ב-1.7% ביוני. מרכיבי המניות במדד עלו בכ-4.2% ותרמו כ-1.2% מתוך סך התשואה החודשית, כלומר המניות אחראיות לקרוב ל-70% מהתשואה בתיק. מדובר בתרומה משמעותית מאוד, שנוצרה כתיקון חיובי לחודש מאי השלילי.

יתרת התשואה במדד תיק זה, כלומר כ-30% מתוך ה-1.7%, התקבלה ממדדי האג"ח, כלומר מעט יותר מ-0.5%. תרומה זו נוצרה בעיקר מרווחי הון, ולא מתשואה שוטפת הגלומה באג"ח. האחרונה ממילא נמוכה מאוד, כאמור מתחת ל-2% לשנה, שהם פחות מ-0.2% לחודש ללא רווחים או הפסדי הון, כלומר שינויים במחירים שיתווספו לכך. משמעות הדבר היא שחלק האג"ח בתיק ה-70:30 יוכל לתרום רק כ-0.14% לתיקים, ולא נוכל לצפות ליותר מכך מבלי שיתווספו לכך גם רווחים או הפסדי הון.

כידוע, רווחי הון בהיקף לא מבוטל נוצרו לאחרונה כאשר התברר כי פני המדיניות המוניטרית בארה"ב הם לכיוון של הרחבה, כלומר הורדת ריבית, במקום המדיניות המצמצמת שהייתה ב-2018 והובילה לעלייה בריבית. גם בשוקי אג"ח נוספים עקומי הריבית השתטחו בעקבות ארה"ב ורוחות מלחמת המטבעות שחזרו לנשב בשווקים, ואולי הם אף יוכלו לרדת יותר. אלו יצרו את אותם רווחי הון שתרמו לתשואת תיק ה-30:70 של מעל 0.3%, שהם כ-20% מהתשואה החודשית הכוללת.

במילים אחרות, הציפיות להפחתת הריבית הובילו את התיקים לרווחי הון נאים מאוד לאחרונה, והדבר יכול להימשך ככל שהשווקים והבנקים המרכזיים יחליטו כי העולם יכול להמשיך להתקיים, ואולי אף ראוי להתקיים, בריבית נמוכה ולא משמעותית. במצב זה רווחי ההון יוכלו להמשיך לתרום לתיקים לצד רווחים נאים משוקי המניות, בדרך ממחצית חלומית בתשואות, לשנת השקעות מצוינת ומפתיעה לטובה כפי שצפינו בשיאו של המשבר האחרון ופרסמנו בטור זה בינואר השנה. 

הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, המייעצת לחברות, מוסדות וקיבוצים בניהול השקעות ונכסים פיננסיים ומלווה משפחות ('פמילי אופיס'). אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק

עוד כתבות

משרדי חברת ADT ביקנעם / צילום: אתר החברה

יצרנית מכונות החיתוך ADT מיקנעם נמכרה לידי רוכש סיני בכ-30 מיליון דולר

קרן ההון סיכון הבורסאית תעוזה, שהחזיקה ב-18.9% ממניות ADT, דיווחה כי קיבלה בתמורה למניות שהיו ברשותה סכום של 5.9 מיליון דולר ● הרוכש הוא קונגלומרט ציבורי של חברות סיניות עם פעילות אסטרטגית להתפתחות העתידית של ADT

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

לווייני תקשורת של סאטקום באפריקה  / צילום: אתר החברה

מניית סאטקום קופצת: חידוש חוזה בקונגו בכ-28 מיליון דולר לשלוש שנים

גילת טלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של סאטקום, חידשה חוזה לאספקת שירותי תקשורת לוויינית עם חברת התקשורת וודאקום ● בסאטקום מציינים, כי הרווחיות התפעולית הממוצעת מהחוזה בקונגו בשנים הקודמות הייתה בשיעור של כ-30%

תחנת הכוח בבאר טוביה./ צילום: מצגת החברה

אקזיט קטן בבאר טוביה: איש עסקים אמריקאי ימכור מניותיו בתחנת הכוח IPM ב-9 מיליון דולר

מייקל מונלייט קיבל הצעת רכישה מגוף פרטי, המשקפת שווי של כ-800 מיליון שקל לתחנת הכוח ● שותפיו של מונלייט נדרשים להחליט עד אמצע נובמבר אם ברצונם להפעיל זכות סירוב ראשונה לעסקה ● גלובל פאוור, השותפה גם היא ב-IPM, מסרה כי "החברה לומדת את הודעת המציע ותבחן את צעדיה בהתאם"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7% ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה 31% על רקע תוצאות חדשות מניסוי במוצר המוביל שלה למחלת פברי

מניית פרוטליקס, המפתחת תרופות המבוססות על חלבונים אנושיים בתוך תאי צמח מהונדסים גנטית, משקפת שווי חברה של 108 מיליון שקל ● תוצאות ראשונות של הניסוי פורסמו בספטמבר 2018, אחרי 6 חודשי טיפול ב-16 חולי פברי, וכעת מתפרסמות תוצאות מטיפול באותם חולים במשך שנה

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה. כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

המהומות בברצלונה, ספרד / צילום:  REUTERS/Albert Gea

רכשתם כרטיס לקלאסיקו? כנראה שהפסדתם אלפי אירו

בעקבות המהומות בספרד בוטל המשחק הנחשק בין ברצלונה לריאל מדריד שאמור היה להתקיים ביום שבת ● כ-2,000 ישראלים ועוד 20 אלף תיירים מרחבי העולם ייאלצו לחשוב כיצד למזער את ההפסדים של עלות כרטיס הכניסה למשחק, הטיסות והמלונות - שעלולים להגיע לסך של למעלה מ-2,000 אירו

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן 'Mobilion' מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארטאפ לספקי החלפים הבין לאומיים

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה קבע בית המשפט העליון כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

ממשיכים לדחוף את ליברה: מארק צוקרברג יעיד בקונגרס בארה"ב

מנכ"ל ומייסד הרשת החברתית פייסבוק יענה על שאלות הקונגרס בנוגע להשפעת החברה שלו על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

מגדילה את פורטפוליו הנדל"ן: מגדל רכשה את מתחם אלביט בנתניה ב-223 מיליון שקל

המתחם, שנרכש מקבוצת בית שומר ומהקבלן ראובן דמרי, כולל כמה מבנים ברחוב המחשב, הסמוך לבניין עיריית נתניה ● השטח הבנוי כולל 32 אלף מ"ר וכ-500 מקומות חניה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09% ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט, ושעדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות ראש הממשלה הבריטי או כל גורם אחר