גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הגל האפור" של העובדים מספק תנופה לעולם שצמיחתו נמצאת בהאטה

יותר ויותר אנשים בגיל פרישה בכלכלות מפותחות ממשיכים לעבוד ואינם פורשים לפנסיה

עובדת ביפן/  צילום:  רויטרס, Kim Hong-Ji
עובדת ביפן/ צילום: רויטרס, Kim Hong-Ji

עולם שצמיחתו הכלכלית בהאטה מקבל עידוד ממקור לא צפוי. כאשר יותר תושבים בכלכלות המתקדמות מתקרבים לגיל 60 או עוברים אותו, חלק גדול יותר מהם ממשיך לעבוד ולא פורש לפנסיה.

ההשתתפות בכוח העבודה - שיעור האנשים שעובדים או מחפשים עבודה - בגילאים 55 עד 64 החלה לטפס בכלכלות המתקדמות בערך מתחילת המאה, אחרי עשרות שנים של ירידה. ב-2010 בערך, ההשתתפות בקרב בני 65 ויותר החלה לעלות, והגיעה לשיא של כמעט 50 שנה, 15.3%, בעולם המפותח בשנה שעברה.

העלייה בהשתתפות בכוח העבודה של בני 55 ויותר באיטליה, יפן, ארה"ב, בריטניה, גרמניה וצרפת מאז 2001 הגיעה לסך כולל של 18.8 מיליון עובדים, עלייה של 5.5% בהיצע כוח העבודה, לפי נתוני ארגון OECD.

עובדים יותר

"הגל האפור" הזה נובע משינויים בקצבאות, משיפור בבריאות ומהשכלה משופרת, ויש לו כמה השלכות חיוביות: הוא עשוי להאריך את ההתרחבות העסקית הנוכחית על ידי אספקת עוד עובדים למעסיקים כאשר האבטלה רושמת שיאי שפל. התעסוקה הזו מקזזת את ההשלכה השלילית של הזדקנות האוכלוסייה, ומאזנת את כספי הציבור.

"צריך שיותר אנשים, חלק גדול יותר מהאוכלוסייה, יצטרפו לכוח העבודה, כד לייצר אותה כמות של תוצר", אמרה פטיה טופלובה, כלכלנית בקרן המטבע הבינלאומית. "זה נחוץ מאוד במרבית המדינות הללו, כי האוכלוסיות צפויות לרדת ברוב העולם המפותח בעשור הבא".

ההשתתפות בכוח העבודה של עובדים מבוגרים יותר החלה לרדת בשנות ה-70 במאה שעברה, במידה רבה בגלל מדיניות שעודדה פרישה מוקדמת, כמו הורדת גיל הפרישה והטבות פרישה נדיבות.

בשנות ה-90 כמה מדינות הפכו כיוון. איטליה העבירה חוקים שהעלו הדרגתית את גיל הפרישה המוקדמת ל-61 בשנת 2011 מ-52 משנת 1996. החוקים הללו העלו את ההשתתפות בכוח העבודה של גברים בגילאי 55 עד 59, ל-78% ב-2014 מ-54% ב-2001, לפי קורטני קויל, פרופסור לכלכלה במכללת וולסלי, שחקרה את הנושא עם כמה עמיתים.

ב-1998 החלה גרמניה להפחית את ההטבות לפרישה מוקדמת. לקראת סוף המאה, היא הפחיתה גם את תקופת קבלת דמי אבטלה לעובדים מבוגרים. ההשתתפות בכוח העבודה של בני 55 עד 64 נסקה ל-73.6% בשנה שעברה מ-43.1% ב-2003.

גם עליית תוחלת החיים מילאה תפקיד במגמה הזו. כמה עובדים מבוגרים נשארים לעבוד גם מפני שחסכונות הפרישה שלהם לא מספיקים לשנות חייהם, בייחוד אחרי שהמשבר הפיננסי פגע בערכיהם של מניות ונדל"ן.

בעוד שאוכלוסיות מבוגרות מאיטות את הצמיחה ברחבי העולם, הצמיחה הכלכלית הייתה כנראה איטית יותר ללא השתתפותן בכוח העבודה. אילו אותו שיעור של גרמנים בגילאים 55 עד 79 היה בכוח העבודה ב-2018 כמו ב-1991, כוח העבודה הכולל בגרמניה היה מתכווץ ב-2.4% שהם מיליון עובדים בתקופה זו, לפי ניתוח של מארק קיז, כלכלן תעסוקה ב-OECD. במקום זאת, הוא התרחב ב-9.6%, שהם 3.8 מיליון עובדים. גם כוח העבודה באיטליה היה מתכווץ ללא הגידול בהשתתפות המבוגרים.

למגמה הזו יש השלכות על תקציבים ציבוריים. יותר עובדים בגיל הפרישה או אחריו ממשיכים לשלם מסים ודמי פרישה, ורבים מהם לא מושכים את הקצבאות שלהם, ומשפרים בכך את מצבן האקטוארי של מערכות הפנסיה הציבורית. היתרות של מערכת הפנסיה הציבורית בגרמניה (מאגר תשלום קצבאות הפנסיה) עלו לכ-38 מיליארד אירו ב-2018 (43 מיליארד דולר) מכ-2 מיליארד אירו בלבד ב-2005.

עם זאת, העלייה בהשתתפות בכוח העבודה כשלעצמה אינה מספיקה כדי לקזז את ההשלכה השלילית על הצמיחה של הזדקנות האוכלוסייה בעשרות השנים הבאות, בייחוד במדינות שמזדקנות במהירות כמו יפן וגרמניה.

בנוסף, תנועות פופוליסטיות באירופה מאיימות לפעול נגד מדיניות של תעסוקת מבוגרים, אמר אקסל בורש-זופן, כלכלן במרכז מינכן לכלכלת הזדקנות. "יש מה שאני מכנה תגובת נגד לפנסיונרים בכמה מדינות באירופה", הוא אמר. לדוגמה, הקואליציה האנטי-ממסדית באיטליה עלתה לשלטון לפני שנה בהבטחה לשפר את תנאי הפנסיה. הסוציאל-דמוקרטים בדנמרק זכו בבחירות ב-5 ביוני בעזרת הבטחה לאפשר פרישה מוקדמת על ידי ביטול כמה חוקים חדשים קודמים.

קיז מצביע גם על יפן, שממשיכה לשחות נגד הזרם הכלכלי המקובל, למרות הזדקנות האוכלוסייה שלה. ב-2018, 77% מהיפנים בגילאי 55 עד 64 היו בכוח העבודה, עלייה מ-68.2% ב-2011. "אם מדינות אחרות ילכו בדרך של יפן, יהיה עדיין מרחב לגידול די משמעותי בתעסוקה, גם מהרמות הגבוהות הנוכחיות", הוא אומר. 

עוד כתבות

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

נתניהו והשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט / צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו נפגש עם שליח ארה"ב למזרה"ת גרינבלט

בפגישה השתתפו גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר ● נשיא ארה"ב אמור לנאום באו"ם ביום שלישי הקרוב

מיקרו-אגרסיה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לוקחים ללב: מדוע מיעוטים נעלבים יותר וכיצד זה פוגע בבריאותם

האם העובדים שלכם "מתקשים" להבין שאתם הבוסים שלהם או הקולגות נוטים לטעות בשם שלכם? אם כן, אתם כנראה חלק מקבוצת מיעוט שחווה מצבים כאלה מדי יום ● ד"ר סטפני קוק מכנה את האירועים האלה "מיקרו-אגרסיה" והיא מצאה כי הצטברותם עלולה לגרום לתחלואה ולהסביר אפילו חלק מההבדלים בתוחלת החיים בין קבוצות מיעוט לרוב

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאומי, הפועלים והפניקס חשופים לחוב של WeWork בכ-100 מיליון דולר

בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר ● במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

שמעון התרסי. האם באמת התכוון לפרוק עול? / צילום: שאטרסטוק

שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש וברא את המיתוג של הנצרות

הוא היה קנאי מלידה, הקפיד על קלה כחמורה ורדף את תלמידי ישו בשליחות הסנהדרין ● אבל אז, "בדרך לדמשק", בערך לפני 1,985 שנה, התגלה לו האור ● שאול התרסי הפך לפאולוס הקדוש והניח את היסודות לדת חדשה ● הוא פטר את המצטרפים מעול המצוות וציווה עליהם רק לאהוב את משיחם ● המותג שלו התחיל במחוז מרוחק בשערי המדבר ונעשה דת עולמית, המוסיפה להתפשט

מחאת האקלים בניו יורק / צילום: רויטרס EUTERS/Shannon Stapleton

משבר האקלים: מיליונים הפגינו ברחבי העולם. צפו בתמונות המדהימות

יותר מ-4 מיליון אנשים ב-185 מדינות על פני 7 יבשות השתתפו בשביתת התלמידים של "יום שישי למען העתיד", התנועה העולמית אותה הקימה גרטה טונברג, המועמדת כעת לפרס נובל על פועלה

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

חצבים 2019 / צילום: יותם יעקבסון

החצבים כבר כאן

בסוף הקיץ, כשכבר נדמה שאי אפשר לסבול עוד את החום, פורחים החצבים ומזכירים שהסתיו כבר ממש בפתח ● הצעות למסלולים שבכולם אפשר לראות את הפרח המשמח

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

האקונומיסט: "קינג ביבי נכשל והכתר נשמט מידיו, שלטון נתניהו מגיע לסיומו"

השבועון הבריטי מקדיש היום לבחירות בישראל כתבה נרחבת וממהר להכריז כי המותג הפוליטי הכל יכול הובס, למרות שגם לגנץ אין עדיין דרך ברורה לקואליציה ● ערב הבחירות באפריל הקדיש האקונומיסט לנתניהו את כתבת השער, הכתיר אותו כפוליטיקאי המוכשר ביותר בישראל אך הזהיר מפני מדיניותו שתוארה כהרסנית לדמוקרטיה

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

ישראליות בוול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock

נעילה שלילית בניו יורק; הנסדא"ק נחתך ב-0.8%; מדד הפחד קפץ בכ-6.8%

מדד הדאו ג'ונס ירד היום 0.6%, S&P 500 ירד 0.5% מערכו ● נציגי המשלחת הסינית לשיחות הסחר ביטלו ביקור עם חקלאים במונטנה שבארה"ב ● טראמפ הודיע כי הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ● בבורסות אירופה הקאק זינק ב-0.56%, הדאקס ננעל ביציבות ואילו הפוטסי הבריטי איבד היום 0.16% מערכו

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

הרכבת הקלה בירושלים. משתלבת במרקם העירוני/צילום: נחשון פיליפסון

חתונה או חופש? המדינה תצטרך למצוא מודל נכון להקמת המטרו

מדינת ישראל ניסתה כבר את מודל חיי הזוגיות פעמיים, עם שתי הזכייניות של שני הקווים האדומים של הרכבת הקלה בתל אביב ובירושלים ● בתל אביב העסק התפוצץ מיד אחרי החתונה, בירושלים הזוגיות הייתה רווית ריב ומדון