גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות המשלוחים והנסיעות החדשות שואפות לשבש שווקים מסורתיים - אבל מחסלות בעיקר את עצמן

אובר וליפט "שורפות" מיליארדים כדי למשוך לקוחות, בשוק המצרכים לארוחות החברות נופלות כמו דומינו, ותעשיית משלוחי המזון מוצפת במתחרות ● למה החברות החדשניות עסוקות במלחמה ביניהן במקום להילחם בשחקניות הוותיקות, ואיך הצרכנים נהנים מכך?

נהגת של אובר בפעולה / צילום: רויטרס, Rodrigo Garrido
נהגת של אובר בפעולה / צילום: רויטרס, Rodrigo Garrido

"שיבוש" (Disruption) היא מילה נפוצה ואהובה בעמק הסיליקון, אך משקיעים מתחילים להבין שמדובר בחרב פיפיות. חברות רבות מנסות "לשבש" שוק קיים - כך למשל, אובר  וליפט  שמו לעצמן למטרה לשבש את תעשיית המוניות. מגרש החברות השואפות לתואר "משבשת" של שוק מסוים הפך לכל-כך צפוף, שכמות הזמן שהן מקדישות להכשלה הדדית זהה לכמות הזמן שהן מקדישות לקריאת תיגר על השחקניות המבוססות שאותן הן רוצות להדיח.

כפי שניסח זאת פרופ' קלייטון כריסטנסן מבית הספר לעסקים של הרווארד בשנות ה-90', חברות משבשות מתחילות את הקריירה שלהן באמצעות משיכת צרכנים מתחתית הסולם, אלה שאינם זוכים לשירות מספק - לפני שהן מעפילות אל פלח השוק האיכותי. כעת הורחבה הגדרה זו, כך שכל חברה שמשתמשת באופן כלשהו בטכנולוגיה כדי לתקוף חברות מבוססות - זוכה לכינוי "משבשת".

אובר לא משבשת רק את שוק המוניות, אלא נכנסה גם לשוק משלוחי המזון באמצעות אובר איטס, לצד DoorDash, גראבהאב, Postmates וחברות רבות אחרות. בשוק הנדל"ן צצו חברות iBuying - חברות סטארט-אפ שמשתמשות בטכנולוגיה כדי לאמוד את שוויין של יחידות דיור ולהציע עבורן מחיר - כמו Opendoor ו-Offerpad. הן מבקשות לשבש את מודל הנדל"ן המסורתי באמצעות מכירה מהירה של יחידות דיור בעזרת אלגוריתמים.

שליח של גראבהאב./ צילום:  Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב,

הבעיה מתחילה כשהמשבשות נלחמות זו בזו, אז הן מתחילות "לשרוף" המון כסף של משקיעים, בעודן רושמות התקדמות זעומה במאמציהן להתבסס ולעבור לרווחיות. ניתן לקרוא לזה דילמת המשבשת הדואלית.

אמזון כבשה את השוק בלי תחרות

סיפורן של ספקיות ערכות המצרכים משמש כאות אזהרה בהקשר הזה. חברת בלו אפרון הייתה חלוצה בתחום עם ניסיון להפוך את "הבישול הביתי המדהים לזמין לכולם". אולם בסביבה עתירת הון סיכון שחיפש את הדבר החדש הבא, בלו אפרון מצאה את עצמה מול מספר גדול של מתחרות. Munchery, שגייסה 125 מיליון דולר ושנסגרה לאחרונה, הצהירה שמשימתה היא "להפוך ארוחות טעימות, בריאות, איכותיות וזולות לחוויה נגישה לכל אדם בכל מקום". נשמע מוכר?

ערכה של בלו אפרון./ צילום:  אתר החברה

לא מדובר בחברה היחידה שקרסה: Chef'd נסגרה ב-2018 ו-Sprig ב-2017. גם החברות Spoonrocket ו-Bento כבר אינן קיימות. בלו אפרון עדיין חיה ובועטת, אך מחיר מנייתה צלל בכ-95% ממחירה בהנפקה הראשונית לציבור לפני שנתיים, ושוויה עומד על 90 מיליון דולר בלבד. מ-2014 "שרפה" בלו אפרון יותר מחצי מיליארד דולר, כך על-פי FactSet.

גם תעשיית משלוחי המזון עלולה ללכת במסלול דומה. SeamlessWeb, שהתמזגה בסופו של דבר עם גראבהאב ב-2013, פרצה את הדרך לתחום משלוחי המזון המקוונים של ימינו. כיום, כמות החברות שמחקות אותה עולה על גדותיה. הן נאבקות זו בזו על פעילות עסקית משותפת, שכן סועדים רבים מדווחים שהם משתמשים במספר רב של יישומים, באותה המידה שהן נאבקות על הגדלת הפופולריות של שוק המשלוחים המקוון.

לעתים קרובות, המשמעות של הגדלת מספר הסועדים היא דמי משלוח נמוכים יותר, או אי-גביית דמי משלוח, וכן זמני משלוח קצרים יותר - שמצריכים מספר גדול יותר של נהגים בתשלום. שיטוט באתר האינטרנט VC Fund My Life, שמציג הנחות ודברים חינמיים שסטארט-אפים מציעים, העלה הנחות מ-Postmates ,DoorDash ו-Caviar, בנוסף לחברות אחרות. בשל התחרות הגוברת, איבדה מניית גראבהאב קרוב ל-45% מערכה בתשעת החודשים האחרונים.

חלק מהבעיה טמון בכך שמשבשות פוטנציאליות אינן זוכות ביתרון השחקנית הראשונה בשוק כפי שהיה בעבר. לא נרשמה שום הסתערות המונית למכירת ספרים באינטרנט לאחר שאמזון פתחה את האתר שלה ב-1995. רשתות ספרים מבוססות כמו בארנס אנד נובל ובורדרס לא זיהו את האיום - עד שהיה מאוחר מדי.

לעומת זאת, Opendoor, חלוצת ה-iBuying, חייבת להתמודד גם עם שחקניות חדשות כמו Offerpad ,Knock ו-Flyhomes, וגם עם ענקית הנדל"ן המקוונת Zillow - שהודיעה השנה כי תסיט את המיקוד שלה ממודל מכירת הפרסום לסוכנויות נדל"ן, ותתמקד ביתר שאת בקונספט האוטומטי. מנכ"ל Zillow ריץ' בארון כינה את חברות ה-iBuying "איום קיומי" למודל המסורתי של החברה וחש שעליו להיות מעורב באופן משמעותי, כך על-פי דיווחים.

החברות מבזבזות על "פיתוי" לקוחות

התחרות המחריפה משקפת עידן שבו משקיעים גדולים, שמחפשים נואשות אחר תשואות לנוכח הריבית הנמוכה, מזרימים כסף לחברות סטארט-אפ באופן חסר תקדים. על-פי חישובי ה"וול סטריט ג'ורנל", נכון לאפריל עדיין היו בבעלות פרטית 88 חברות סטארט-אפ אמריקאיות עם שווי של מיליארד דולר או יותר - לעומת 43 חברות כאלה לפני חמש שנים בלבד.

אובר וליפט הן אולי הדוגמאות הבולטות ביותר של דילמת המשבשת הדואלית. עדיין לא ברור מי הייתה הראשונה בשוק (ליפט נוצרה מחברה ותיקה יותר בשם Zimride), אך שתיהן מציעות בדיוק את אותו שירות הזמנת הסעות. התוצאה - בארה"ב עסוקות שתי החברות במאבק טריטוריאלי על בסיס חופף של לקוחות, למרות שהפוטנציאל של מרבית שוק התחבורה עדיין אינו מנוצל.

אובר./ צילום:  Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב,

למרות ששתי החברות הוסיפו לאחרונה חלופות זולות יותר כמו אופניים וקטנועים, הן ממשיכות לבזבז את חלק הארי של המימון שלהן על "פיתוי" של לקוחות. אובר "שרפה" קרוב ל-10 מיליארד דולר במזומנים מאז 2016, על-פי FactSet, בעוד שליפט - הקטנה מבין השתיים - בזבזה 1.4 מיליארד דולר. למרות כל הכסף שבוזבז, הודיעה ליפט במסמכים לרגולטורים כי שירותי קריאת ההסעות היוו 1% בלבד מסך הקילומטרים שנסעו כלי הרכב בארה"ב ב-2016.

שתי החברות נשארות לא רווחיות, אך ליפט גייסה 2.6 מיליארד דולר בהנפקתה הראשונית לציבור במארס, ואובר גייסה 8.1 מיליארד דולר בהנפקה ראשונית במאי, מה שמספק לשתיהן שפע של "תחמושת" להמשיך לשבש זו את זו. נותר רק לראות כמה מכל הכסף הזה "ייחטף" בידי לקוחות קיימים מתוחכמים שמנצלים את היריבות בין שתי החברות כדי לחלץ הנחות והטבות מכל אחת. 

עוד כתבות

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

טים קוק: מערכת המיסוי הגלובלית צריכה להשתנות

מנכ"ל אפל אמר את הדברים דווקא בעת שקיבל פרס מרשות אירית שאחראית על משיכת חברות זרות למדינה ● "אני בהחלט האדם האחרון שיגיד שהמערכת הנוכחית מושלמת, ואני מקווה שה-OECD יצליחו למצוא פתרון אחר. אנחנו מאוד רוצים שזה יהיה הוגן"

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

דו"ח האינטרנט השנתי של בזק / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח האינטרנט השנתי של בזק: וואטסאפ הפופולרית ביותר, נטלפיקס בצמיחה

הגיל הממוצע לקבלת סמארטפון הוא 10, יותר ויותר הורים מגבילים את זמן הצפייה במסכים, והמקצוע המועדף על הילדים הוא כוכבי רשת ● לראשונה בזק לא פרסמה בדוח נתונים על מהירויות הגלישה

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין