גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אנטרופי ממליצה לתמוך בשדרוג תנאיו של מנכ"ל שופרסל

תנאי התגמול של איציק אברכהן - העלאה של 10% בשכר ואופציות בשווי 9 מיליון שקל - מקבלים רוח גבית מחברת הייעוץ אנטרופי: "סבירים בהתחשב במשך תקופת כהונתו וכן ביצועי החברה והמניה בשנים האחרונות"

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

אחרי עדכון של חלק מתנאי העסקתו של מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, שנעשו בהמשך למגעים עם גופים מוסדיים, ראשי רשת קמעונאות המזון מקבלים רוח גבית לאישור תנאי העסקתם באסיפת בעלי המניות המתוכננת בשבוע הבא, בדמות תמיכתה של חברת הייעוץ אנטרופי.

באנטרופי תומכים במדיניות התגמול שמבקשת שופרסל לאשר, ובהתאם תומכים באישורה של החלת מנגנון המענקים על אברכהן ובתנאי העסקתו, תומכים בתנאי העסקתו של היו"ר מאוריסיו ביאור ותומכים גם במענקים ההוניים שמבקשת להעניק להם הרשת, שנמצאת בשליטת דסק"ש של אדוארדו אלשטיין. 

לאברכהן מבקשת שופרסל להעלות את השכר החודשי בכ-9.5%, ל-151 אלף שקל, במקום 138 אלף שקל כיום, וכן לתת חבילה של אופציות למניות החברה ושל יחידות מניות חסומות (PSU), בשווי של כ-9 מיליון שקל. 

כאמור, בימים האחרונים שופרסל פרסמה תיקון לחלק מתנאי התגמול, הקשור להיקף המענק המקסימלי שיוכל לקבל אברכהן. כעת מעריכה החברה את עלות העסקתו השנתית ב-6.8 מיליון שקל, על בסיס מענק מקסימום של 1.8 מיליון שקל ושווי תגמול מנייתי 2.25 מיליון שקל, בהתאם לפריסת רכיב תגמול זה לארבע שנים. עלות שכרו השנתית מוערכת ב-2.7 מיליון שקל. ב-2018 עלות העסקתו של אברכהן הסתכמה ב-4.8 מיליון שקל.

בעניין שדרוג רכיב השכר הקבוע של אברכהן, באנטרופי סבורים כי הוא "סביר", בהתחשב במשך תקופת כהונתו וכן ביצועי החברה והמניה בשנים האחרונות ובהתחשב בנתוני ההשוואה שהציג החברה.

את מנגנון המענק השנתי ואת היקפו מעריכים באנטרופי גם כן כ"סביר", וכן מציינים כי הוא "מתמרץ להשאת תוצאות החברה, בשים לב להתקדמות החברה, הערכתנו לחיוב את המהלכים שזו מבצעת לעמידה באתגרים בעולם הקמעונאות, וכן כי המנכ"ל מוביל מהלכים אסטרטגיים בדמות כניסה לתחומי פעילות חדשים, שעשויים לייצר ערך לבעלי המניות".

גם את היקף הקצאת האופציות והמניות החסומות מגדירים באנטרופי כ"סביר", ומוסיפים כי "תנאי ההקצאה הם מאתגרים בהיותם כוללים תנאי סף (למניות החסומות) ומחיר מימוש בפרמיה (לאופציות למניות החברה)".

שכרו של ביאור דומה לשכר היו"ר הקודם

ליו"ר מאוריסיו ביאור מבקשת שופרסל לאשר שכר בעלות שנתית של כ-1 מיליון שקל, במשרה בהיקף של 40%, וחבילת אופציות ויחידות מניה חסומות בשווי של כ-3 מיליון שקל.

בעניין שכרו של ביאור מציינים באנטרופי כי הוא דומה לזה של היו"ר הקודם, ישראל ברמן, והוא "הולם את תפקידו וניסיונו של ביאור". לגבי הרכיב ההוני, בעלות שנתית מוערכת של 750 אלף שקל, באנטרופי מוסיפים כי "הענקתן של האופציות תקרב את האינטרסים של כלל בעלי המניות ועשויה לתמרץ באופן נאות להשקעת מאמצים מצדו".

ביאור, שכיהן כדירקטור בשופרסל, מונה לתפקיד היו"ר לפני כשנה, בסיומה של דרמה שנרשמה בדירקטוריון החברה, שבמסגרתה הודיע היו"ר הקודם, ישראל ברמן, על התפטרותו המיידית בשל מחלוקות עם דירקטורים, ובהם ביאור - מקורבו של אלשטיין.

לפני התפטרותו של ברמן מהתפקיד, אלשטיין הוביל מהלך להדחתו, וזאת זמן קצר לאחר שחברת דסק"ש, שבה מחזיק אלשטיין, מכרה 16.5% ממניות שופרסל תמורת 850 מיליון שקל וחדלה להיות בעלת השליטה, אף שנותרה בעלת המניות הגדולה בחברה, עם החזקה נוכחית של 26% בשווי שוק של 1.5 מיליארד שקל.

מניית שופרסל  רשמה שינויים קלים מתחילת השנה ומשקפת לרשת שווי נוכחי של 5.8 מיליארד שקל.

סיכון הממשל התאגידי "סביר"

בסך-הכול מבקשת שופרסל להקצות לבכיריה אופציות הניתנות למימוש למניות החברה ויחידות מניה חסומות בשווי כולל של יותר מ-27 מיליון שקל, ומלבד חלקם של אברכהן (שיקבל כשליש מההטבה) וביאור, יקבלו שבעה עובדים בכירים נוספים של שופרסל תגמול הוני בסכום מצטבר של כ-15 מיליון שקל.

האופציות שיוענקו למנהלים יהיו ניתנות למימוש בארבע מנות על פני ארבע שנים, החל בסוף מאי 2020, תמורת 26 שקל למניה - מחיר גבוה ב-6.5% משוויה הנוכחי, העומד על 24.5 שקל. יחידות המניה החסומות המוקצות למנהליה של שופרסל "תמומשנה באופן אוטומטי למניות רגילות בעת הבשלת כל מנה", גם זאת בארבע מנות על פני ארבע שנים ובכפוף לתוצאותיה הכספיות של שופרסל.

התגמול המדובר לבכירי שופרסל מוענק להם במסגרת "תוכנית תגמול הוני 2019" של החברה, שאותו אימץ בחודשים האחרונים הדירקטוריון.

נוסף על ההתייחסות שפורסמה לנושאי התגמול, באנטרופי התייחסו גם לסיכון הממשל התאגידי של שופרסל, שאותו הם מעריכים כ"סביר" (Reasonable), וזאת כשבכל ארבע הקטגוריות הרלוונטיות - מבנה דירקטוריון, ביקורת, זכויות בעלי מניות ואתיקה ומדיניות תגמול - ממוקמת שופרסל בטווח הממוצע ביחס לכלל הדירוג באותן קטגוריות. 

עוד כתבות

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה חזקים מקפיצים את וול סטריט; הדאו ג'ונס עולה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה ממשיך לשבור שיאים ויורד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קופצות בהתאם

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"