גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שר האוצר של מקסיקו התפטר במפתיע: "הממשל מבסס החלטות כלכליות על אידאולוגיה קיצונית"

קרלוס אורזואה התנגד לכמה החלטות של נשיא מקסיקו על מיזמי תשתית וכן לכמה קיצוצי הוצאות ממשלתיות ● הפזו נחלש, אבל שר האוצר החדש שנבחר צפוי למתן את החולשה

קרלוס אורזואה והנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: רויטרס, Henry Romero
קרלוס אורזואה והנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: רויטרס, Henry Romero

שר האוצר המקסיקני קרלוס אורזואה (Urzúa) התפטר בצעד מפתיע, שהעמיק את הספיקות בקרב המשקיעים בנוגע למדיניות הכלכלית של הנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור, ועלול גם לאיים על היציבות הפיננסית במקסיקו.

במכתב התפטרות תקיף הצביע אורזואה על "חילוקי דעות רבים על מדיניות כלכלית" בממשל המקסיקני, "שמבסס כמה החלטות כלכליות על אידיאולוגיה קיצונית".

מקור מקורב לאורזואה מסר שהוא התנגד לכמה החלטות ממשלתיות, כולל ההחלטה לבטל את פרויקט בנייתו של נמל תעופה בנוי למחצה במקסיקו סיטי. הוא גם התנגד לכמה קיצוצי הוצאה ממשלתית כדי לממן תוכניות חברתיות.

הפזו נחלש בעקבות ההתפטרות ל-19.13 פזו לדולר מכ-18.88 לדולר לפני כן. מדד המניות העיקרי IPC ירד ב-1.8%.

להערכת כמה אנליסטים, התגובה בשוק המט"ח צפויה להישאר מוגבלת, בעיקר מפני שהריביות הגבוהות במקסיקו מושכות משקיעים שמחפשים תשואות גבוהות יותר. הפזו הוא המטבע הסחיר השמיני בעולם, והסחיר ביותר בשווקים המתעוררים, לפי הבנק לסליקה בינלאומית מבאזל.

לופז אוברדור, לאומן שמאלן שנכנס לתפקיד הנשיא ב-1 בדצמבר, מינה את תת שר האוצר ארתורו הררה, כלכלן בעל ניסיון בבנק העולמי, לשר האוצר החדש.

"התפתחות שלילית"

התפטרות אורזואה היא "התפתחות מפתיעה ושלילית", אמר אלברטו ראמוס, הכלכלן הראשי לאמריקה הלטינית בגולדמן זאקס, והוסיף שהיא משקפת חיכוכים בממשל המקסיקני.

עם זאת, מינויו של הררה הזוכה להערכה מגביל את האפקט של ההתפטרות בשוקי ההון, אמר חיימה ראוד, מנהל אשראי בכיר במודי'ס.

במסיבת עיתונאים אמש אישר הררה את מחויבות משרד האוצר למשמעת תקציבית ולתוכניות להפחתת רמת החוב הציבורי ביחס לתוצר בכהונת הממשל הנוכחי. הוא הוסיף שהממשלה תמשיך את תמיכתה בחברת הנפט הלאומית פטרוליאוס מקסיקנוס, פמקס, כולל אמצעים להקלת נטל המסים שלה.

משקיעים רבים ראו באורזואה, בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת וויסקונסין, דמות חשובה בממשל, אדם שמחויב לשמירה על משמעת תקציבית כאשר הממשלה החדשה מגדילה את ההוצאה החברתית ואת ההשקעות בפמקס.

"אפשרות ברורה אחת היא שכמה חברים חזקים בממשלה השמאלנית דוחפים לכיוון של מדיניות תקציבית רופפת יותר", אמר אדוארד גלוסופ, כלכלן בקפיטל אקונומיקס. "בלי אורזואה, אחד הניצים בצוות הכלכלי, ייתכן שהחגורה תתרופף".

העניים במרכז

לופז אוברדור פרסם הודעת וידאו שמקבלת את התפטרות אורזואה. הוא אמר שממשלו יישאר מחויב לשינוי המדיניות הכלכלית של 36 השנים האחרונות - תקופה שבה מקסיקו נפתחה למסחר, צמצמה מאוד את תפקיד הממשלה בכלכלה וייצבה את כספי הציבור, אבל התקשתה לייצר צמיחה רחבת בסיס או לצמצם את פערי ההכנסה במדינה.

הוא התחייב להעמיד את העניים במרכז האג'נדה הכלכלית של מקסיקו, להילחם בשחיתות ולצמצם כמה תחומים בממשל כדי לממן תוכניות חברתיות כמו פנסיות גבוהות יותר ותעסוקה לצעירים. לדבריו, זה גרם לחיכוכים בממשל, ובכך הוא התכוון כנראה לאורזואה.

לנשיא ולצוותו הכלכלי היו חילוקי דעות עוד לפני כניסתו לתפקיד. כנשיא הנבחר, אוברדור ביטל את פרויקט העבודות הציבוריות הגדול ביותר במדינה, נמל התעופה של מקסיקו סיטי בהשקעה של 13 מיליארד דולר, שהיה כבר שליש בנוי, בטענה שזהו בזבוז כספים. אורזואה ואחרים התנגדו למהלך הביטול.

לופז אוברדור תמך גם, בניגוד לדעת אורזואה, בהקמת בית זיקוק ב-8 מיליארד דולר לחברת הנפט פמקס. כלכלנים רבים רואים בפרויקט הזה השקעה מיותרת בהתחשב בכך שפמקס, חברת הנפט בעלת נטל החובות הגבוה בעולם במגזר שלה, מתקשה לעצור את ירידת התפוקה שלה.

החברות הבינלאומיות שממשלת לופז אוברדור הזמינה להגיש הצעות למכרז הזה הודיעו שהן לא יוכלו להקים בית זיקוק בגודל כזה בתקצב של 8 מיליארד דולר בתוך שלוש שנים. בתגובה, הנשיא העניק את הפרויקט לפמקס, שלא הקימה מתקן זיקוק זה עשרות שנים.

אורזואה ופקידים נוספים באוצר למדו על ההחלטה הזו כאשר הנשיא הכריז עליה בפומבי במסיבת העיתונאים היומית שלו בבוקר.

הבעיות הכספיות של פמקס הניעו את חברת הדירוג פיץ' להוריד מפמקס את דירוג ההשקעה בחודש שעבר. פיץ' הורידה גם את דירוג החוב הריבוני המקסיקני לדירוג השני הנמוך שלה, בנימוק של התדרדרות פרופיל האשראי של החברה, איומים חיצוניים ממתחי סחר ו"אי ודאות מסוימת במדיניות הפנים-מקסיקנית".

"קול של שכל ישר"

"אורזואה נתפס בדרך כלל כקול של שכל ישר ויציבות בממשל לא צפוי, שפוגע לעיתים קרובות באינטרסים פרטיים", אמר אלחנדרו שטולמן, מנהל יחידת המחקר בחברת הסיכונים הפוליטיים Empra. "המשקיפים היו מודעים למאבק שלו לשכנע את הנשיא אוברדור לקבל החלטות מושכלות".

אורזואה התנגש עם הממשלה גם בעניין קיצוץ השקעות כדי לממן תוכניות חברתיות ואת בית הזיקוק. הממשל החדש קיצץ בשכר עובדי ציבור בכירים וביטל ביטוחי בריאות פרטיים רבים שלהם, מה שהוביל לנטישה של כישרונות בקרב הביורוקרטיה. קיצוצים בתחומים כמו בריאות ציבורית וביטחון ציבורי הובילו למחאות.

האחראי על קיצוצי התקציב לא היה אורזואה אלא רקל בואנרוסטרו, בכירה באוצר שמונתה על ידי הנשיא ודיווחה ישירות לו. אורזואה הרגיש שהקיצוצים ה"לא סבירים" שלה פוגעים בצמיחה הכלכלית.

כלכלת מקסיקו האטה ברבעונים האחרונים, והיא צפויה לצמוח השנה ב-1.1% בלבד, לפי הסקר האחרון של הבנק המרכזי, ירידה מ-2% בשנה שעברה.

אורזואה כיהן שבעה חודשים בלבד כשר האוצר, אחת הכהונות הקצרות בתולדות המדינה, אמר סרחיו נגרטה, כלכלן ופרופסור באוניברסיטה הישועית ITESO בגואדלחרה. הכהונה הקצרה ביותר הייתה של חיימה סרה פושה, שנמשכה 29 ימים ב-1994, כשהפזו קרס והמדינה נקלעה למשבר פיננסי זמן קצר אחרי השבעת הנשיא דאז ארנסטו סדיו.

"הבעיה היא שמי שבאמת אחראי למדיניות הכלכלית איננו שר האוצר, יהיה מי שיהיה, אלא לופז אוברדור", אמר נגרטה.

הנשיא הזה מתעב זמן רב טכנוקרטים, שאחראים לדעתו לביצועים החלשים של כלכלת מקסיקו, וגורמים פנימיים בממשל אומרים שהוא מתעלם לעיתים תכופות מעובדות שלא תואמות את השקפת עולמו.

הנשיא אמר ההיפך

הררה, שר האוצר החדש, אמר במרץ בראיון ל"פייננשל טיימס" שהממשלה לא תשקיע בבית הזיקוק החדש, ותעביר את הכסף לתמיכה בתפוקת הנפט. בתוך זמן קצר אמר הנשיא אוברדור את ההיפך, מה שהוביל כמה משקיעים להסיק שהנשיא הוא האחראי העליון בנושאי מדיניות כלכלית.

לופז אוברדור התחייב מזמן לשמור על מצבה הפיננסי של מקסיקו. באפריל הממשלה קיצצה את ההוצאה שלה ב-0.5% מהתוצר הכלכלי כדי לשמור על גירעון של כ-2.5% מהתוצר. למקסיקו יש חוב ציבורי של 45% בלבד מהתמ"ג, קרוב לרמה של עמיתותיה בשווקים המתעוררים באמריקה הלטינית.

אבל רוב הכלכלנים חשים שהחיסכון המתוכנן של הממשלה ממאבק בשחיתות וקיצוצי ההוצאה לא יספיק, והממשלה תצטרך להכריע בין העלאת מיסים, לבין לקיחת עוד חוב או ביטול כמה פרויקטים חדשים.

מרקו אוביידו, הכלכלן הראשי לאמריקה הלטינית בברקליס, אמר שהוא צופה שממשל לופז אוברדור יישאר נאמן לשמירה על משמעת תקציבית, ובהמשך הדרך הוא יעלה מסים כדי לממן את התוכניות החברתיות השאפתניות, אבל לא לפני 2021. "הם בשלב מאוד מוקדם עם התוכניות הללו, והם בודקים עד כמה הם יכולים להסתמך על צמצום גודלה של הממשלה". 

עוד כתבות

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

האם חיים סבן עשוי לאבד את השליטה בפרטנר?

מהחלטה שקיבל השופט חגי ברנר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, עולה כי קבוצת סבן נמצאת בהפרה של ההסכם שלה מול חברת האצ'יסון ואינה משלמת לה ריבית בסך 10 מיליון שקל

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

הפרקליטות עומדת לחתום על הסכם טיעון עם רונן משה

לפי ההערכות, ההסדר יכלול את שינוי סעיף האישום נגד משה בתמורה ללקיחת אחריות של משה על התנהגותו ● יועץ התקשורת הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו כי נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים

בנימין נתניהו ונבחרת הליכוד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מפלגה בורחת מבשורה: האם בליכוד מסרבים להכיר בהפסד?

מדגמי הטלוויזיה ניסו לתת שואו • הפוליטיקאים העדיפו לשתוק ● ונדמה שבליכוד מסרבים להכיר בסיומו של עידן • טל שניידר ודוד ורטהיים התארחו באולפן "גלובסטוק" בהנחיית ליאת רון בכדי לסכם עוד ערב בחירות ● האזינו

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ’ז/ צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מה אפשר ללמוד ממקרים אחרים בעולם שבהם העם החליט שלא להחליט

32 נגד 32? זה מזכיר כמעט את הבחירות הכורדיות של 1992 ● אבל תיקו, או כמעט-תיקו, מתרחש בארצות דמוקרטיות לעתים קרובות להפתיע ● הנה מה שאפשר ללמוד מניסיונן של דמוקרטיות אחרות ● שימו לב בייחוד לספרד, החוזרת והולכת לבחירות בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים ● ניתוח

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

בניין שדרות תל החי 98 קריית שמונה  / צילום: אייל הצפון

הפודטק יחכה: תנובה ושותפותיה טרם מצאו מבנה להפעיל בו את החממה בצפון

השותפות שזכתה במכרז של רשות החדשנות לתמיכה בגובה 100 מיליון שקל להפעלת החממה, נאלצה להשיק אותה במתנ"ס של קריית שמונה ● זאת לאחר שלא הגיעה להבנות עם בעלי הנכסים בצפון ● החממה: "המבנה המקורי נבחן מחדש היות שלא עמד בקריטריונים של נגישות"

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

משמאל לימין: רובי חן מיונדאי, איל מילר, יובל בהרב, יאיר שניר, איתי פרישמן, טוני סיף וגרהם סטוקהוייזן / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"אף אחד לא רוצה להשקיע בחברה שתסגר עוד שנה או שנתיים"

כך אמר איל מילר מסמסונג נקסט בפאנל "איך למנף את המשקיעים האסטרטגיים שלך?" שהתקיים בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"  ● גרהם סטוקהוייזן, מקרן ההשקעות האירופית של קוקה קולה: "הדבר הראשון שכל קרן תאגידית מחפשת הוא הפוטנציאל הכלכלי"

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"הצלחה עסקית לא חייבים להתחיל מאפס"

בעולם העסקי, גראז' עבר תהליך רומנטיזציה כי הוא מסמל התחלות חדשות, אבל שכחנו שהוא משמש קודם כל לתיקונים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בעולם העיתונות ● דבריה של יו"רית "גלובס" בכנס ג'רני

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"

נתניהו וראשי סיעות הימין / צילום: הליכוד

נתניהו בישיבת הליכוד בירושלים: "אסור שתקום ממשלה שנשענת על מפלגות אנטי ציוניות ערביות"

נתניהו ציין בישיבת הליכוד באוריינט אקספרס כי השר יריב לוין יעמוד בראש צוות המו"מ הקואליציוני ● לדברי דובר הליכוד, בלוק הימין יהיה מתואם לגבי 55 המנדטים שהם מייצגים

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

בחברה החרדית והערבית יצאו להצביע, אבל זה לא מבטיח להם שלטון

אחרי החרם של הציבור הערבי בבחירות מועד א', חזרה הרשימה המשותפת לתמונה - ובגדול • השיח האזרחי על תקציבים ותשתיות מכניס אותם לפוליטיקה הישראלית • המפלגות החרדיות חזקות, אבל השאלה היא אם יוכלו להשתלב בממשלת אחדות • אולי לאריה דרעי יש דרך לשלב בין גנץ לנתניהו והחרדים

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פשרה בייצוגית: פרטנר תפצה לקוחות בסך כולל של 48 מיליון שקל. אז למה הפיצוי מרגיז צרכנים?

לקוחות פרטנר בהווה או בעבר מקבלים בימים אלה הודעה המזמינה אותם לממש 100 שקל לרכישת מוצרים או בתיקוני מכשירים - אך כדי לממש את הפיצוי יש לבצע רישום כלקוח ● בפרטנר נימקו כי הרישום מחויב לפי תנאי הפשרה על-מנת לוודא כי רק הזכאים לפיצוי יממשו אותו

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

לידיעת מתנגדי החיסונים: המחוזי בת"א דחה בקשת אם לבטל החלטה המורה לה לחסן את בנה ב"חיסון המחומש"

שופטי בית המשפט לענייני משפחה משרטטים מזה תקופה את גבולות התערבות המשפט בטיפול של הורים בילדיהם בתחום החיסונים, על רקע הסירוב של הורים רבים לחסן את ילדיהם ● כעת, מתקבל גיבוי להכרעותיהם גם בביהמ"ש המחוזי

יורם טיץ/ צילום: איל יצהר

"הטוב ביותר עוד לפנינו. היזמים הישראלים עומדים במשימה מורכבת"

לפני כמה שנים, אם היית שואל אותי לכמה חברות בישראל יש הכנסות של יותר מ-25 מילון דולר לא הייתי צריך את שתי הידיים כדי למנות אותן. היום יש יותר מ-100 כאלה", כך אמר יורם טיץ, מנכ"ל חברת ארנסט אנד יאנג (EY) על במת כנס הג'רני

מודי שפריר / צילום: רפי דלויה

מודי שפריר: הקמת ממשלת אחדות - אינדיקציה חיובית לשקל

הקמת ממשלת אחדות תצמצם מאד את הסחטנות הפוליטית ותגביר את היציבות הכלכלית והפוליטית", כך אמר האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות ● שפריר מעריך כי כספים קואליציוניים אשר הובטחו בעבר למפלגות החרדיות ימצאו את דרכם לצמצום הגירעון, אך הממשלה החדשה לא תצליח להימנע מהעלאות מסים