גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שר האוצר של מקסיקו התפטר במפתיע: "הממשל מבסס החלטות כלכליות על אידאולוגיה קיצונית"

קרלוס אורזואה התנגד לכמה החלטות של נשיא מקסיקו על מיזמי תשתית וכן לכמה קיצוצי הוצאות ממשלתיות ● הפזו נחלש, אבל שר האוצר החדש שנבחר צפוי למתן את החולשה

קרלוס אורזואה והנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: רויטרס, Henry Romero
קרלוס אורזואה והנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור / צילום: רויטרס, Henry Romero

שר האוצר המקסיקני קרלוס אורזואה (Urzúa) התפטר בצעד מפתיע, שהעמיק את הספיקות בקרב המשקיעים בנוגע למדיניות הכלכלית של הנשיא אנדרס מנואל לופז אוברדור, ועלול גם לאיים על היציבות הפיננסית במקסיקו.

במכתב התפטרות תקיף הצביע אורזואה על "חילוקי דעות רבים על מדיניות כלכלית" בממשל המקסיקני, "שמבסס כמה החלטות כלכליות על אידיאולוגיה קיצונית".

מקור מקורב לאורזואה מסר שהוא התנגד לכמה החלטות ממשלתיות, כולל ההחלטה לבטל את פרויקט בנייתו של נמל תעופה בנוי למחצה במקסיקו סיטי. הוא גם התנגד לכמה קיצוצי הוצאה ממשלתית כדי לממן תוכניות חברתיות.

הפזו נחלש בעקבות ההתפטרות ל-19.13 פזו לדולר מכ-18.88 לדולר לפני כן. מדד המניות העיקרי IPC ירד ב-1.8%.

להערכת כמה אנליסטים, התגובה בשוק המט"ח צפויה להישאר מוגבלת, בעיקר מפני שהריביות הגבוהות במקסיקו מושכות משקיעים שמחפשים תשואות גבוהות יותר. הפזו הוא המטבע הסחיר השמיני בעולם, והסחיר ביותר בשווקים המתעוררים, לפי הבנק לסליקה בינלאומית מבאזל.

לופז אוברדור, לאומן שמאלן שנכנס לתפקיד הנשיא ב-1 בדצמבר, מינה את תת שר האוצר ארתורו הררה, כלכלן בעל ניסיון בבנק העולמי, לשר האוצר החדש.

"התפתחות שלילית"

התפטרות אורזואה היא "התפתחות מפתיעה ושלילית", אמר אלברטו ראמוס, הכלכלן הראשי לאמריקה הלטינית בגולדמן זאקס, והוסיף שהיא משקפת חיכוכים בממשל המקסיקני.

עם זאת, מינויו של הררה הזוכה להערכה מגביל את האפקט של ההתפטרות בשוקי ההון, אמר חיימה ראוד, מנהל אשראי בכיר במודי'ס.

במסיבת עיתונאים אמש אישר הררה את מחויבות משרד האוצר למשמעת תקציבית ולתוכניות להפחתת רמת החוב הציבורי ביחס לתוצר בכהונת הממשל הנוכחי. הוא הוסיף שהממשלה תמשיך את תמיכתה בחברת הנפט הלאומית פטרוליאוס מקסיקנוס, פמקס, כולל אמצעים להקלת נטל המסים שלה.

משקיעים רבים ראו באורזואה, בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת וויסקונסין, דמות חשובה בממשל, אדם שמחויב לשמירה על משמעת תקציבית כאשר הממשלה החדשה מגדילה את ההוצאה החברתית ואת ההשקעות בפמקס.

"אפשרות ברורה אחת היא שכמה חברים חזקים בממשלה השמאלנית דוחפים לכיוון של מדיניות תקציבית רופפת יותר", אמר אדוארד גלוסופ, כלכלן בקפיטל אקונומיקס. "בלי אורזואה, אחד הניצים בצוות הכלכלי, ייתכן שהחגורה תתרופף".

העניים במרכז

לופז אוברדור פרסם הודעת וידאו שמקבלת את התפטרות אורזואה. הוא אמר שממשלו יישאר מחויב לשינוי המדיניות הכלכלית של 36 השנים האחרונות - תקופה שבה מקסיקו נפתחה למסחר, צמצמה מאוד את תפקיד הממשלה בכלכלה וייצבה את כספי הציבור, אבל התקשתה לייצר צמיחה רחבת בסיס או לצמצם את פערי ההכנסה במדינה.

הוא התחייב להעמיד את העניים במרכז האג'נדה הכלכלית של מקסיקו, להילחם בשחיתות ולצמצם כמה תחומים בממשל כדי לממן תוכניות חברתיות כמו פנסיות גבוהות יותר ותעסוקה לצעירים. לדבריו, זה גרם לחיכוכים בממשל, ובכך הוא התכוון כנראה לאורזואה.

לנשיא ולצוותו הכלכלי היו חילוקי דעות עוד לפני כניסתו לתפקיד. כנשיא הנבחר, אוברדור ביטל את פרויקט העבודות הציבוריות הגדול ביותר במדינה, נמל התעופה של מקסיקו סיטי בהשקעה של 13 מיליארד דולר, שהיה כבר שליש בנוי, בטענה שזהו בזבוז כספים. אורזואה ואחרים התנגדו למהלך הביטול.

לופז אוברדור תמך גם, בניגוד לדעת אורזואה, בהקמת בית זיקוק ב-8 מיליארד דולר לחברת הנפט פמקס. כלכלנים רבים רואים בפרויקט הזה השקעה מיותרת בהתחשב בכך שפמקס, חברת הנפט בעלת נטל החובות הגבוה בעולם במגזר שלה, מתקשה לעצור את ירידת התפוקה שלה.

החברות הבינלאומיות שממשלת לופז אוברדור הזמינה להגיש הצעות למכרז הזה הודיעו שהן לא יוכלו להקים בית זיקוק בגודל כזה בתקצב של 8 מיליארד דולר בתוך שלוש שנים. בתגובה, הנשיא העניק את הפרויקט לפמקס, שלא הקימה מתקן זיקוק זה עשרות שנים.

אורזואה ופקידים נוספים באוצר למדו על ההחלטה הזו כאשר הנשיא הכריז עליה בפומבי במסיבת העיתונאים היומית שלו בבוקר.

הבעיות הכספיות של פמקס הניעו את חברת הדירוג פיץ' להוריד מפמקס את דירוג ההשקעה בחודש שעבר. פיץ' הורידה גם את דירוג החוב הריבוני המקסיקני לדירוג השני הנמוך שלה, בנימוק של התדרדרות פרופיל האשראי של החברה, איומים חיצוניים ממתחי סחר ו"אי ודאות מסוימת במדיניות הפנים-מקסיקנית".

"קול של שכל ישר"

"אורזואה נתפס בדרך כלל כקול של שכל ישר ויציבות בממשל לא צפוי, שפוגע לעיתים קרובות באינטרסים פרטיים", אמר אלחנדרו שטולמן, מנהל יחידת המחקר בחברת הסיכונים הפוליטיים Empra. "המשקיפים היו מודעים למאבק שלו לשכנע את הנשיא אוברדור לקבל החלטות מושכלות".

אורזואה התנגש עם הממשלה גם בעניין קיצוץ השקעות כדי לממן תוכניות חברתיות ואת בית הזיקוק. הממשל החדש קיצץ בשכר עובדי ציבור בכירים וביטל ביטוחי בריאות פרטיים רבים שלהם, מה שהוביל לנטישה של כישרונות בקרב הביורוקרטיה. קיצוצים בתחומים כמו בריאות ציבורית וביטחון ציבורי הובילו למחאות.

האחראי על קיצוצי התקציב לא היה אורזואה אלא רקל בואנרוסטרו, בכירה באוצר שמונתה על ידי הנשיא ודיווחה ישירות לו. אורזואה הרגיש שהקיצוצים ה"לא סבירים" שלה פוגעים בצמיחה הכלכלית.

כלכלת מקסיקו האטה ברבעונים האחרונים, והיא צפויה לצמוח השנה ב-1.1% בלבד, לפי הסקר האחרון של הבנק המרכזי, ירידה מ-2% בשנה שעברה.

אורזואה כיהן שבעה חודשים בלבד כשר האוצר, אחת הכהונות הקצרות בתולדות המדינה, אמר סרחיו נגרטה, כלכלן ופרופסור באוניברסיטה הישועית ITESO בגואדלחרה. הכהונה הקצרה ביותר הייתה של חיימה סרה פושה, שנמשכה 29 ימים ב-1994, כשהפזו קרס והמדינה נקלעה למשבר פיננסי זמן קצר אחרי השבעת הנשיא דאז ארנסטו סדיו.

"הבעיה היא שמי שבאמת אחראי למדיניות הכלכלית איננו שר האוצר, יהיה מי שיהיה, אלא לופז אוברדור", אמר נגרטה.

הנשיא הזה מתעב זמן רב טכנוקרטים, שאחראים לדעתו לביצועים החלשים של כלכלת מקסיקו, וגורמים פנימיים בממשל אומרים שהוא מתעלם לעיתים תכופות מעובדות שלא תואמות את השקפת עולמו.

הנשיא אמר ההיפך

הררה, שר האוצר החדש, אמר במרץ בראיון ל"פייננשל טיימס" שהממשלה לא תשקיע בבית הזיקוק החדש, ותעביר את הכסף לתמיכה בתפוקת הנפט. בתוך זמן קצר אמר הנשיא אוברדור את ההיפך, מה שהוביל כמה משקיעים להסיק שהנשיא הוא האחראי העליון בנושאי מדיניות כלכלית.

לופז אוברדור התחייב מזמן לשמור על מצבה הפיננסי של מקסיקו. באפריל הממשלה קיצצה את ההוצאה שלה ב-0.5% מהתוצר הכלכלי כדי לשמור על גירעון של כ-2.5% מהתוצר. למקסיקו יש חוב ציבורי של 45% בלבד מהתמ"ג, קרוב לרמה של עמיתותיה בשווקים המתעוררים באמריקה הלטינית.

אבל רוב הכלכלנים חשים שהחיסכון המתוכנן של הממשלה ממאבק בשחיתות וקיצוצי ההוצאה לא יספיק, והממשלה תצטרך להכריע בין העלאת מיסים, לבין לקיחת עוד חוב או ביטול כמה פרויקטים חדשים.

מרקו אוביידו, הכלכלן הראשי לאמריקה הלטינית בברקליס, אמר שהוא צופה שממשל לופז אוברדור יישאר נאמן לשמירה על משמעת תקציבית, ובהמשך הדרך הוא יעלה מסים כדי לממן את התוכניות החברתיות השאפתניות, אבל לא לפני 2021. "הם בשלב מאוד מוקדם עם התוכניות הללו, והם בודקים עד כמה הם יכולים להסתמך על צמצום גודלה של הממשלה". 

עוד כתבות

סוגיית תשלום המעמ בגין הטיפים טרם הושלמה / צילום: שלומי יוסף

יציבות במשרות הפנויות במשק; איפה חסרות הכי הרבה ידיים עובדות?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בממוצע חודשי, מספר המשרות הפנויות המבוקשות ביותר הן למהנדסים ● אלפי משרות פנויות גם בתחום המכירות ● ומה בתחום המסעדנות?

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

הפיילוט של ווינד - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר / צילום: יח"צ

לא רק קורקינט: ווינד יצאה בפיילוט - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר

החברה ביצעה השקה שקטה ופיזרה עשרות אופניים חשמליים ברחבי ת"א, לצד הקורקינטים שכבר פועלים בהצלחה ● עדיין אין תאריך כניסה לפעילות שגרתית, ובשלב זה מדובר בניסוי ● האופניים יושכרו תמורת 85 אגורות לדקת שימוש ללא דמי פתיחה

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

תושבים בבייג’ינג / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

"משבר הקורונה אמור להיות משמעותי יותר; שוק ההון עוד מעכל"

כך אמר אלון גלזר מלידר שוקי הון במסגרת פורום דן & ברדסטריט בתל אביב ● אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות: "סביב שולחן ועדת השקעות היינו מעט דרוכים"

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

יום שלישי של ירידות בוול סטריט לאחר אזהרת אפל

המדדים המובילים פתחו את יום המסחר בירידות של עד 0.5% ● אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ● HSBC פספסה את התחזיות ● ירידות באירופה

בנימין ושרה נתניהו מצביעים בפריימריז/  צילום: הליכוד

מערך דלת לדלת והסעות הליכוד בשיתוף אפליקציית אלקטור יצא לדרך

כך נראה הממשק בין מאגר הנתונים לבין מבצע דלת לדלת של הליכוד, המתנהל בימים אלה, ועד מערך ההסעות לקלפיות - המנוהלים כולם דרך אפליקציה וקבוצות הוואטסאפ של המפלגה ● לפי תוכנית הליכוד, שיאו של המבצע יגיע ביום הבחירות כאשר ב-14 הימים שלפניהן נעשית עבודת התשתית

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וירוס הקורונה והשווקים: לפרק את המולקולה

התנודתיות בשוקי ההון עולה מדרגה, וסוחרים מתוחכמים יכולים לנצל זאת לטובתם, בשעה שמשקיעים סולידיים יותר עושים התאמות בתיק ● מי שבחר לצאת מיד מהשוק בגלל פאניקה - הפסיד

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

אזרחים ותיקים בשדה התעופה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הקורונה היא רק תירוץ? סוכני נסיעות זועמים על גל ביטולים בחסות חוק הגנת הצרכן

בהלת וירוס הקורונה חיזקה תופעה שמעמידה היום את סוכני הנסיעות בבעיה: לטענתם, חוק הגנת הצרכן נדיב מדי לאזרחים מעל גיל 65 ומאפשר להם לבטל עסקאות בקלות ● "בעבר היו ביטולים מעת לעת, היום זה טירוף. אנחנו מפסידים מאות אלפי שקלים"

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר רושמת ירידה בהכנסות הרבעון הרביעי ומספקת צפי מאכזב

החברה בניהולו של ראסל אלוונגר צופה הכנסות של 300 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 ● ההכנסות ברבעון הרביעי ירדו ל-306 מיליון דולר