גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מנכ"ל חדש בבנק דיסקונט: אורי לוין, מנכ"ל אי.די.בי ניו יורק, הבנק האמריקאי של קבוצת דיסקונט. הוא יחליף את לילך אשר-טופילסקי המכהנת בתפקיד מאז 2013, לאחר שנבחר היום על ידי דירקטוריון הבנק, בראשות היו"ר שאול קוברינסקי. מועד כניסתו לתפקיד טרם נקבע, והמינוי טעון עדיין את אישור בנק ישראל, שלוין צפוי לקבל. הליך המינוי היה מהיר יחסית: 40 יום מהודעת הפרישה של אשר-טופילסקי.

לוין נחשב מקורב למנכ"לית היוצאת, עוד מהימים ששניהם עבדו בבנק הפועלים, והיא זו שהביאה אותו לדיסקונט במהלך 2014. כמי שנמנה עם האנשים הכי קרובים אליה בבנק, לצד רן עוז, לוי הלוי ואחרים, הוא לקח חלק מרכזי בגיבוש האסטרטגיה המוצלחת שהובילה בדיסקונט. בתפקידו כמנכ"ל אי.די.בי ניו יורק הביא לוין את הבנק לשיא ברווח הנקי בסוף 2018 - 96.2 מיליון דולר, זינוק של 93% בהשוואה ל-2017.

יש כמה נקודות דמיון בין הרזומה של לוין לזה של אשר-טופילסקי. המנכ"ל החדש של דיסקונט, בעברו טייס קרב בחיל האוויר, מחזיק כמוה בתואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה יוקרתית זרה (לונדון ביזנס סקול במקרה שלו), ובניסיון בפירמת ייעוץ עסקי בינלאומית מובילה (מקינזי לונדון). התפקיד הראשון של שניהם בעולם הבנקאות בישראל היה כעוזרים אישיים של מנהלים בכירים בפועלים - במקרה של לוין היה זה מנכ"ל הבנק לשעבר צבי זיו.

אלא שלוין, ששימש בתפקידו הקודם בדיסקונט בישראל כמנהל התכנון, האסטרטגיה והכספים, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה מזה שקודמתו קיבלה. בשנים האחרונות רשם דיסקונט צמיחה ניכרת בשלל היבטים, ובראשם תיק האשראי ומדדי הרווחיות והיעילות, אחרי שבעבר ידע שנים קשות יותר. "אני זוכה להתמנות לתפקיד המנכ"ל כאשר קבוצת דיסקונט נמצאת במצב הטוב בתולדותיה", אמר היום לוין, תוך שהוסיף כי "לצד ההישגים, עולם הבנקאות משנה את פניו ועלינו מוטלת החובה להתחדש, להתאים עצמנו למציאות המשתנה ולהמשיך לייצר ערך ומובילות אמיתיים ללקוחותינו. אני בטוח שיחד נוביל את הקבוצה לשיאים חדשים".

שני הבנקים הגדולים חוזרים לאיים

בהתאם לדבריו, לוין מקבל בנק חזק וצומח, אך לא חסר אתגרים. בראש ובראשונה עליו לשמור על המומנטום החיובי, תוך שימור מערכת יחסי העבודה בדיסקונט שאשר טופילסקי יצרה, וזאת במקביל לבנייה של הנהלה חדשה. למעשה, לוין כבר צריך למנות "חצי הנהלה" מחדש: לאחרונה נודע שיעזבו את דיסקונט אורית אלסטר, מנהלת החטיבה העסקית הוותיקה, ורן עוז, יו"ר כאל, שעובר לתפקיד מנכ"ל מגדל. כמו כן, על לוין למנות מנכ"ל חדש לאי.די.בי ניו יורק, במקומו. כל זאת עוד מבלי לקחת בחשבון עזיבות נוספות, שיכולות להיות בבנק לאחר מינויו.

ההצלחה של אשר-טופילסקי מהווה גם אתגר ללוין: כיצד להמשיך ולצמוח באותו הקצב, כשלא אחת צמיחה מואצת בתיקי אשראי מניבה הפסדי אשראי בפיגור זמנים. לכך מתווספים שני איומים אפשריים: הראשון שבהם הוא ששני הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, חוזרים בימים אלה לאסטרטגיה של צמיחה - דבר שיקשה על דיסקונט להמשיך במסלול הצמיחה המואץ של השנים האחרונות. השני הוא ששנים חזקות אלה נרשמו בתקופה שבה הכלכלה הישראלית נהנתה משנים מוצלחות, והשאלה היא מה יקרה אם וכאשר היא תישנה כיוון.

בנוסף, לוין אמור להצעיד את הבנק קדימה בהיבטים הטכנולוגיים. כיום יש לדיסקונט אפליקציית תשלומים שלא הוא פיתח, הנקראת פייבוקס, וממשק שירות מקוון בשם דידי. זו רחוקה מלהיות הבשורה הדיגיטלית שהבנק זקוק לה: בשנים האחרונות הוא בעיקר סגר פערים מהעבר ביחס למתחרים, שבעצמם לא דורכים במקום. עתה הוא צריך לעשות עוד כברת דרך קדימה, גם בהיבטים של החדשנות הדיגיטלית.

אתגר מרכזי נוסף נוגע לשאלה כיצד לוין יהפוך את חברת כרטיסי האשראי כאל ליתרון גדול יותר על הפועלים ועל לאומי, שנפרדו מהחברות שבבעלותם. במקביל הוא ודיסקונט יצטרכו להוות גב שנותן יתרון לכאל בתחרות מול מקס (לשעבר לאומי קארד) וישראכרט.

כיום מניבה כאל חלק לא זניח מרווחי דיסקונט. היא עוסקת בתחום שהופך למשמעותי יותר ויותר עבור כל הבנקים, בגלל השינויים בממשקים בינם לבין לקוחות הקצה - שירותי תשלומים. רפורמת שטרום הובילה להפרדה של הפועלים ולאומי מחברות כרטיסי האשראי שלהם, שהפכו למתחרות, בעוד שכאל נותרה בשליטת דיסקונט (לצד שותפות מיעוט של הבינלאומי).

בחוק שטרום נקבע כי ההחזקה של דיסקונט והבינלאומי בכאל תיבחן מחדש ב-2021. עד אז יצטרך לוין להחליט אם הוא מעדיף למכור את החברה, או שמא יבחר לשמור עליה, ואז לפעול כדי לשמר מבחינה רגולטורית את המצב הקיים לתקופה נוספת. כיום הנוהג הוא שכאל פועלת כחברה עצמאית ולא כשלוחה של דיסקונט, והוא צפוי להימשך - אך גם זו סוגיה שלוין יידרש לה בשלב מוקדם של כהונתו.

שאלת ההחזקה בכאל מתחברת לאתגרים של לוין בתחום הטכנולוגיה. בפועלים ולאומי כבר החליטו שאפליקציות התשלומים שלהן, ביט ופפר פיי בהתאמה, הן כלי משמעותי שאמור להתחרות בחברות כרטיסי האשראי. בדיסקונט, לעומת זאת, יש דילמה בנוגע לפייבוקס: מצד אחד, יש לו חברת כרטיסי אשראי בבעלותו. מנגד, אסור לו לאבד את המעמד שיש לו בשוק אפליקציות התשלומים.

ללוין אתגרים נוספים בזווית משמעותית אחרת, של ההתייעלות. אם בעבר דיסקונט אופיין ביחסי עבודה בעייתיים מאוד מבחינת ההנהלה ובעלי המניות, בשנים האחרונות הוא הצליח לשנות זאת, ובהתאם לשפר במידה ניכרת את יחסי היעילות שלו. על לוין להמשיך את המגמה ואף להוביל התייעלות נוספת. הוא גם יהיה אחראי על פרויקט המעבר המשמעותי של הבנק, מלב הסיטי בתל אביב לאזור התעשייה החדש במערב ראשון לציון. 

עוד כתבות

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בתל אביב: מניית טבע זינקה בקרוב ל-7%

המדדים המובילים עלו קלות בדומה לסנטימנט מעבר לים ● אפקון החזקות קפצה ב-3.75%, ישרכארט עלתה ב-1.2% ● אלקטרה במו"מ עם ג'נריישן קפיטל למכירת כל החזקותיה בחברת נגב גז טבעי, גז טבעי דרום ונגב החברה לתשתיות תמורת 135 מיליון שקל

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עםמינימום שמתחתיו ההנפקה לא תצא אל הפועל של 5 מיליון דולר ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

עופר גרינבאום / צילום: איל יצהר

שיפור בתוצאות פועלים אי.בי.אי; מצטרפת להשקעה של עילדב בחברת המימון החוץ בנקאי מלרן

חברת החיתום שסבלה מירידה חדה בהכנסות בשנת 2018, סגרה את הרבעון השני עם הכנסות של כ-19 מיליון שקל, והמניה התחזקה ב-7% ● מלרן עוסקת במתן שירותי מימון לבתי עסק מהמגזר הערבי

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף

בודהה. אמונה היא עניין חברתי / צילום: שאטרסטוק

להאמין, להתפלל, לצרוך: דת המותגים עדיין רלוונטית מתמיד

למרות משבר האמונה בעשור האחרון, למותגים עדיין יש כוח שמשיק לסממנים דתיים, והם רלוונטיים יותר מאי־פעם

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים שאמצעים אלה מגבילים את ארה”ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה”ב יעלה ל–9% - רמה שלא נראתה מאז 1947