גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך ממשיכים את המומנטום ומה עושים עם כאל: האתגרים של מנכ"ל דיסקונט החדש, אורי לוין

מנכ"ל דיסקונט הנכנס, שמינויו הוכרז היום, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה משקיבלה קודמתו לילך אשר-טופילסקי ● ההצלחה שלה בחילוץ דיסקונט מדשדוש היא גם האתגר שלו: הוא יידרש לשמור על הצמיחה המואצת, להוביל התייעלות נוספת, לחמוק מהפסדים באשראי אחרי צמיחה מואצת, להחליט אם למכור את כאל ולפצח את שוק אפליקציות התשלומים ● ועוד לפני כן, הוא צריך לבנות הנהלה חדשה

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מנכ"ל חדש בבנק דיסקונט: אורי לוין, מנכ"ל אי.די.בי ניו יורק, הבנק האמריקאי של קבוצת דיסקונט. הוא יחליף את לילך אשר-טופילסקי המכהנת בתפקיד מאז 2013, לאחר שנבחר היום על ידי דירקטוריון הבנק, בראשות היו"ר שאול קוברינסקי. מועד כניסתו לתפקיד טרם נקבע, והמינוי טעון עדיין את אישור בנק ישראל, שלוין צפוי לקבל. הליך המינוי היה מהיר יחסית: 40 יום מהודעת הפרישה של אשר-טופילסקי.

לוין נחשב מקורב למנכ"לית היוצאת, עוד מהימים ששניהם עבדו בבנק הפועלים, והיא זו שהביאה אותו לדיסקונט במהלך 2014. כמי שנמנה עם האנשים הכי קרובים אליה בבנק, לצד רן עוז, לוי הלוי ואחרים, הוא לקח חלק מרכזי בגיבוש האסטרטגיה המוצלחת שהובילה בדיסקונט. בתפקידו כמנכ"ל אי.די.בי ניו יורק הביא לוין את הבנק לשיא ברווח הנקי בסוף 2018 - 96.2 מיליון דולר, זינוק של 93% בהשוואה ל-2017.

יש כמה נקודות דמיון בין הרזומה של לוין לזה של אשר-טופילסקי. המנכ"ל החדש של דיסקונט, בעברו טייס קרב בחיל האוויר, מחזיק כמוה בתואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה יוקרתית זרה (לונדון ביזנס סקול במקרה שלו), ובניסיון בפירמת ייעוץ עסקי בינלאומית מובילה (מקינזי לונדון). התפקיד הראשון של שניהם בעולם הבנקאות בישראל היה כעוזרים אישיים של מנהלים בכירים בפועלים - במקרה של לוין היה זה מנכ"ל הבנק לשעבר צבי זיו.

אלא שלוין, ששימש בתפקידו הקודם בדיסקונט בישראל כמנהל התכנון, האסטרטגיה והכספים, יקבל לידיו בנק חזק בהרבה מזה שקודמתו קיבלה. בשנים האחרונות רשם דיסקונט צמיחה ניכרת בשלל היבטים, ובראשם תיק האשראי ומדדי הרווחיות והיעילות, אחרי שבעבר ידע שנים קשות יותר. "אני זוכה להתמנות לתפקיד המנכ"ל כאשר קבוצת דיסקונט נמצאת במצב הטוב בתולדותיה", אמר היום לוין, תוך שהוסיף כי "לצד ההישגים, עולם הבנקאות משנה את פניו ועלינו מוטלת החובה להתחדש, להתאים עצמנו למציאות המשתנה ולהמשיך לייצר ערך ומובילות אמיתיים ללקוחותינו. אני בטוח שיחד נוביל את הקבוצה לשיאים חדשים".

שני הבנקים הגדולים חוזרים לאיים

בהתאם לדבריו, לוין מקבל בנק חזק וצומח, אך לא חסר אתגרים. בראש ובראשונה עליו לשמור על המומנטום החיובי, תוך שימור מערכת יחסי העבודה בדיסקונט שאשר טופילסקי יצרה, וזאת במקביל לבנייה של הנהלה חדשה. למעשה, לוין כבר צריך למנות "חצי הנהלה" מחדש: לאחרונה נודע שיעזבו את דיסקונט אורית אלסטר, מנהלת החטיבה העסקית הוותיקה, ורן עוז, יו"ר כאל, שעובר לתפקיד מנכ"ל מגדל. כמו כן, על לוין למנות מנכ"ל חדש לאי.די.בי ניו יורק, במקומו. כל זאת עוד מבלי לקחת בחשבון עזיבות נוספות, שיכולות להיות בבנק לאחר מינויו.

ההצלחה של אשר-טופילסקי מהווה גם אתגר ללוין: כיצד להמשיך ולצמוח באותו הקצב, כשלא אחת צמיחה מואצת בתיקי אשראי מניבה הפסדי אשראי בפיגור זמנים. לכך מתווספים שני איומים אפשריים: הראשון שבהם הוא ששני הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים, חוזרים בימים אלה לאסטרטגיה של צמיחה - דבר שיקשה על דיסקונט להמשיך במסלול הצמיחה המואץ של השנים האחרונות. השני הוא ששנים חזקות אלה נרשמו בתקופה שבה הכלכלה הישראלית נהנתה משנים מוצלחות, והשאלה היא מה יקרה אם וכאשר היא תישנה כיוון.

בנוסף, לוין אמור להצעיד את הבנק קדימה בהיבטים הטכנולוגיים. כיום יש לדיסקונט אפליקציית תשלומים שלא הוא פיתח, הנקראת פייבוקס, וממשק שירות מקוון בשם דידי. זו רחוקה מלהיות הבשורה הדיגיטלית שהבנק זקוק לה: בשנים האחרונות הוא בעיקר סגר פערים מהעבר ביחס למתחרים, שבעצמם לא דורכים במקום. עתה הוא צריך לעשות עוד כברת דרך קדימה, גם בהיבטים של החדשנות הדיגיטלית.

אתגר מרכזי נוסף נוגע לשאלה כיצד לוין יהפוך את חברת כרטיסי האשראי כאל ליתרון גדול יותר על הפועלים ועל לאומי, שנפרדו מהחברות שבבעלותם. במקביל הוא ודיסקונט יצטרכו להוות גב שנותן יתרון לכאל בתחרות מול מקס (לשעבר לאומי קארד) וישראכרט.

כיום מניבה כאל חלק לא זניח מרווחי דיסקונט. היא עוסקת בתחום שהופך למשמעותי יותר ויותר עבור כל הבנקים, בגלל השינויים בממשקים בינם לבין לקוחות הקצה - שירותי תשלומים. רפורמת שטרום הובילה להפרדה של הפועלים ולאומי מחברות כרטיסי האשראי שלהם, שהפכו למתחרות, בעוד שכאל נותרה בשליטת דיסקונט (לצד שותפות מיעוט של הבינלאומי).

בחוק שטרום נקבע כי ההחזקה של דיסקונט והבינלאומי בכאל תיבחן מחדש ב-2021. עד אז יצטרך לוין להחליט אם הוא מעדיף למכור את החברה, או שמא יבחר לשמור עליה, ואז לפעול כדי לשמר מבחינה רגולטורית את המצב הקיים לתקופה נוספת. כיום הנוהג הוא שכאל פועלת כחברה עצמאית ולא כשלוחה של דיסקונט, והוא צפוי להימשך - אך גם זו סוגיה שלוין יידרש לה בשלב מוקדם של כהונתו.

שאלת ההחזקה בכאל מתחברת לאתגרים של לוין בתחום הטכנולוגיה. בפועלים ולאומי כבר החליטו שאפליקציות התשלומים שלהן, ביט ופפר פיי בהתאמה, הן כלי משמעותי שאמור להתחרות בחברות כרטיסי האשראי. בדיסקונט, לעומת זאת, יש דילמה בנוגע לפייבוקס: מצד אחד, יש לו חברת כרטיסי אשראי בבעלותו. מנגד, אסור לו לאבד את המעמד שיש לו בשוק אפליקציות התשלומים.

ללוין אתגרים נוספים בזווית משמעותית אחרת, של ההתייעלות. אם בעבר דיסקונט אופיין ביחסי עבודה בעייתיים מאוד מבחינת ההנהלה ובעלי המניות, בשנים האחרונות הוא הצליח לשנות זאת, ובהתאם לשפר במידה ניכרת את יחסי היעילות שלו. על לוין להמשיך את המגמה ואף להוביל התייעלות נוספת. הוא גם יהיה אחראי על פרויקט המעבר המשמעותי של הבנק, מלב הסיטי בתל אביב לאזור התעשייה החדש במערב ראשון לציון. 

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

נדב קדרון/ צילום: תמר מצפי

תוצאות ניסוי של אורמד הקפיצו את מניית מפתחת גלולת האינסולין כ-80% בתוך חודש

התוצאות פורסמו ב-12 בנובמבר, אולם העלייה נרשמה לאחר שהחברה הסבירה את התוצאות ואת מבנה התחרות בשוק למשקיעים, הן בפגישות והן בדוחותיה הכספיים

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

תל אביב מחפשת כיוון; מגמה מעורבת עם שינויים מינוריים במדדים

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בולטות בצד החיובי; נייס נחלשת ● סלקום מתקנת חלקית לאחר הזינוק של אתמול ● אופטימיות סחר דחפה אמש את המדדים בוול סטריט לעליות של כ-0.6% ● היום תתקיים פסגת אופ"ק בווינה לקראת הסכם להמשך קיצוץ קצב הפקת הנפט

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

הפגנת מחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב לקראת פסגת האקלים במדריד / צילום: שני אשכנזי, גלובס

כמה משרות יוצר דולר שמושקע באנרגיה ירוקה לעומת דולר שמושקע בדלקים מזהמים?

פסגת האקלים של האו"ם, שנפתחה השבוע, מושכת אליה נציגי ממשלות ופעילי איכות סביבה מכל העולם • איך ישראל משתלבת במאמץ הממשלות להפחתת נזקי האקלים, האם כדאי להשקיע בתעשייה ירוקה והאם המגזר העסקי, מתוך אינטרס כלכלי, הוא זה שיציל את העולם?

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ריבאונד בוול סטריט: אופיטמיות סחר דחפה את המדדים לעליות; הנפט זינק לקראת פגישת אופ"ק

המדדים המובילים בניו יורק עלו בכ-0.6% ושברו רצף ירידות של שלושה ימים ● לפי דיווח ב"בלומברג" ארה"ב וסין קרובות להסכם ● סקר ה-ADP בארה"ב הצביע על תוספת של 67 אלף משרות בחודש נובמבר, מתחת לתחזיות ● הנפט קפץ בכ-4% על רקע דוח המלאים ולקראת הפסגה של אופ"ק מחר בווינה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ, גלובס

משה כחלון רומז על פרישתו מן החיים הפוליטיים בימים הקרובים

לא ברור אם כוונתו של כחלון היא להסיר את שמו מרשימת הליכוד לכנסת הבאה או התפטרות מתפקיד שר האוצר ● תוכניותיו לא ברורות אך, ככל הנראה יעבור למגזר הפרטי ויעשה לביתו

מחנה מעצר למהגרים בארה"ב / צילום: USA TODAY NETWORK, רויטרס

השערוריה שמטלטלת את ארה"ב: מקינזי ייעצה לקצץ במזון ובתרופות למהגרים לא חוקיים כדי להאיץ גירושם

ארגון "פרופבליקה" חשף 1,500 מסמכים מהם עולה כי חברת הייעוץ הוותיקה ייעצה לממשל האמריקאי איך לחסוך בעלויות הטיפול במהגרים הבלתי חוקיים ששוהים במחנות מעצר בסמוך לגבול ● הפרשה מעלה סימני שאלה אתיים סביב פעילות החברה