גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר מלחמת הסחר 1: כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992

מתחי הסחר עם ארה"ב והימנעות של עסקים מהשקעות גדולות גברו בהשפעתם על התמריצים שהגיעו מבייג'ינג ● כלכלנים צופים כעת הקלות נוספות מטעם המדינה לעידוד הצמיחה

מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס
מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס

כלכלת סין צומחת כעת בקצב האיטי ביותר זה עשרות שנים, על רקע מתחי הסחר המתמשכים עם ארה"ב ועסקים שנמנעו מהשקעות גדולות למרות העידוד של בייג'ינג.

הכלכלה צמחה בקצב שנתי של 6.2% בלבד ברבעון השני, אפריל-יוני, לעומת 6.4% ברבעון הראשון. כלכלנים צפו צמיחה של 6.3%.

השקעות העסקים נשארו נמוכות על בסיס רבעוני, למרות שבחודש שעבר נרשמה התחלה של הבראה פוטנציאלית כאשר בייג'ינג עודדה את הבנקים להלוות יותר. היצוא ירד ביוני בהשוואה ליוני 2018 אחרי ששיחות הסחר עם וושינגטון נכשלו, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ העלה את המכס על מוצרי יבוא רבים מסין.

הנתונים מראים שהאסטרטגיה הסינית של עידוד הצמיחה על ידי קיצוץ של 291 מיליארד דולר (2 טריליון יואן) במסים נכשלת באופן כללי. ראש הממשלה לי קקיאנג שהכריז על הקיצוץ במרץ, הגדיר אותו כדרך הוגנת ויעילה להקל על חברות.

סנטימנט העסקים ברבעון שעבר היה בן ערובה של הפיתולים והפניות במחלוקת הסחר. מבוי סתום בדיונים עם ארה"ב ניפץ את התקוות לעסקה בסוף מאי, והעסקים הסיניים חוששים ששתי המעצמות אינן יכולות לפתור את המחלוקות ביניהן, אף על פי שהנשיאים טראמפ ושי ג'ינפינג נועדו בסוף יוני ביפן והסכימו לחדש את השיחות.

"צריכה להיות תנודתיות גדולה בכלכלה הסינית כעת", אמר טינג לו, הכלכלן הראשי לסין בחברת נומורה אינטרנשיונל. לקיצוצי המס אין כנראה השפעה גדולה על הסנטימנט, להערכתו.

מצפים לעוד תמיכה

כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992 לפחות, כאשר נתוני הצמיחה החלו להתפרסם. כלכלנים צופים שבייג'ינג תקל עוד יותר את ההגבלות על הלוואות כדי להשיג את יעד הצמיחה הרשמי לשנה זו, של 6%-6.5%. הציפייה לתמריצים נוספים היא הסיבה שבורסת שנגחאי נסחרה בעליות למרות הנתון החלש.

מאו שנגיונג, דובר של לשכת הסטטיסטיקה הלאומית, אמר שלסין יש "יתרות מספיקות של מדיניות" כדי לייצב את הכלכלה במחצית השנייה של השנה, כולל עוד הפחתות מסים והגדלה ההשקעה בתשתיות.

ההשקעה בגשרים, כבישים ועוד תשתיות עלתה במחצית הראשונה של השנה ב-5.8% לעומת 5.6% בינואר-מאי. תפוקת המפעלים עלתה ביוני ב-6.3% מיוני 2018, מול עלייה של 5.3% במאי.

בכל זאת, כלכלנים מפקפקים בכך שנתוני ההבראה בייצור ביוני, לפי הסטטיסטיקה הרשמית, הם בני-קיימא. נומורה חישבה שברבעון השני, תפוקת המפעלים עלתה ב-6.5% על בסיס רבעוני, מול עלייה של 6.5% ברבעון הראשון.

ליו לי-גנג, כלכלן בסיטיגרופ, אמר שהעלייה ביוני נבעה מעלייה בהלוואות חדשות. גידול של פחות מ-6% בהשקעות בייצור במשך חודשים רצופים לפחות (אפריל-מאי) משך כלפי מטה את הייצור הכולל ברבעון שעבר, לדבריו.

פיי שינגפינג, מומחית שיווק בחברת סופרסטאר שנזן אוטומיישן, שמייצרת ערכות סוללה לכלי רכב חשמליים ולטלפונים ניידים, אמרה שקשה לעשות עסקים בגלל האטה חדה בשוק הרכב הסיני.

היא מקווה שהממשלה תשיק מדיניות מיטיבה יותר לעידוד צריכה מקומית, בייחוד בתעשיית הרכב. "בלי עוד אמצעי תמיכה, יהיה לנו קשה בשנים הבאות".

נתון חיובי נוסף ביוני היה הצריכה, עם מכירות גבוהות מהצפוי לצרכן. ז'ו האיבין, כלכלן בג'יי.פי מורגן, אמר שמכירות גבוהות יותר של כלי רכב העלו את המכירות לצרכן ויעלו את הצריכה במחצית השנייה של השנה.

המשק לא מגיב

בייג'ינג מעודדת זה חודשים את הערים להוציא יותר כספים, והיא מקילה את האשראי, אבל המשק לא מגיב במהירות. אנליסטים מעריכים שהרשויות המקומיות נמנעות מהשקת פרויקטים חדשים מחשש שהמפלגה תאשים אותן בצבירת עוד חוב. הצנע הזה אולי מבשר טובות למצבה הפיננסי של סין בטווח הארוך, אבל רכבת מהירה, כבישים מהירים ועוד מיזמים ברמה הארצית לא יספיקו כדי להגדיל את ההשקעה בתשתיות במחצית השנייה של השנה.

במקביל, אי הוודאות ביחס לסכסוך הסחר בין סין לארה"ב מעיקה על סנטימנט העסקים. היצוא הסיני ירד ביוני ב-1.3% מיוני 2018 אחרי עלייה של 1.1% במאי, לפי נתונים רשמיים מהשבוע שעבר.

כלכלנים אומרים שייתכן שבייג'ינג תיאלץ לרופף את המדיניות המוניטרית, על אף שהסכנה היא שרמות החוב יעלו. אחרי יציבות יחסית בשנה שעברה, החוב הכולל בסין הגיע ל-274% מהתמ"ג הסיני שהיה 13 טריליון דולר בסוף מארס, עלייה מ-242% בסוף דצמבר, לפי חישובי קבוצת מקוארי האוסטרלית.

ז'ו נינג, פרופסור במכון הלאומי למחקרים פיננסיים באוניברסיטת צינגואה, אמר שהקלת דרישות ההון העצמי מהבנקים או הפחתת ריביות הבסיס יסכנו את ערך היואן, ויעיקו על שיחות הסחר. אמצעים אלו גם התבררו כפחות יעילים להמרצת צמיחה. זו הסיבה לכך שאין לפי שעה תמריצים כאלו שהציבור קיווה שיהיו, אמר ז'ו. 

עוד כתבות

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתחם שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

שנתיים לרכישת ניו-פארם, למה שופרסל עדיין רחוקה מלקצור את הפירות?

שינויים במטה, החלפת אסטרטגיה והפסדים של עשרות מיליוני שקלים - שנתיים לאחר רכישת ניו-פארם מידי המשביר לצרכן, שופרסל עדיין לא הצליחה לאזן את הרשת ● מה תעשה ענקית השיווק הגדולה בישראל עם רשת הפארם שלה? ● ניתוח

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ  / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ?

חמישה חדרים ביבנה, ארבעה חדרים בבאר-שבע או באשקלון - או שלושה חדרים באשדוד?

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

תלמידים בכיתת לימוד./ צילום: איל יצהר

צומחת, אבל לאט יותר: ההוצאה הלאומית לחינוך עלתה רק ב-4% ב-2018

ההוצאה הלאומית לחינוך ב-2018 הסתכמה ב-110 מיליארד שקל – עלייה של 4% לעומת 2017 ● משקי הבית ותרומות ממשיכים לממן קרוב לרבע מההוצאה לחינוך

הדמיה של פרויקט הנדל"ן שיבנה במרכז ירושלים / צילום: מתי רוזנשטיין אדריכלות

אור ירוק לפרויקט מתחם בית הכנסת מוסיוף בירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים הפקידה תוכנית של היזם לורנט לוי מבעלי "אופטיקל סנטר" לפרויקט מלונאות מסחר ומגורים במתחם בית הכנסת מוסיוף