גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר מלחמת הסחר 1: כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992

מתחי הסחר עם ארה"ב והימנעות של עסקים מהשקעות גדולות גברו בהשפעתם על התמריצים שהגיעו מבייג'ינג ● כלכלנים צופים כעת הקלות נוספות מטעם המדינה לעידוד הצמיחה

מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס
מפעל לייצור כלי עבודה בסין / צילום: רויטרס

כלכלת סין צומחת כעת בקצב האיטי ביותר זה עשרות שנים, על רקע מתחי הסחר המתמשכים עם ארה"ב ועסקים שנמנעו מהשקעות גדולות למרות העידוד של בייג'ינג.

הכלכלה צמחה בקצב שנתי של 6.2% בלבד ברבעון השני, אפריל-יוני, לעומת 6.4% ברבעון הראשון. כלכלנים צפו צמיחה של 6.3%.

השקעות העסקים נשארו נמוכות על בסיס רבעוני, למרות שבחודש שעבר נרשמה התחלה של הבראה פוטנציאלית כאשר בייג'ינג עודדה את הבנקים להלוות יותר. היצוא ירד ביוני בהשוואה ליוני 2018 אחרי ששיחות הסחר עם וושינגטון נכשלו, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ העלה את המכס על מוצרי יבוא רבים מסין.

הנתונים מראים שהאסטרטגיה הסינית של עידוד הצמיחה על ידי קיצוץ של 291 מיליארד דולר (2 טריליון יואן) במסים נכשלת באופן כללי. ראש הממשלה לי קקיאנג שהכריז על הקיצוץ במרץ, הגדיר אותו כדרך הוגנת ויעילה להקל על חברות.

סנטימנט העסקים ברבעון שעבר היה בן ערובה של הפיתולים והפניות במחלוקת הסחר. מבוי סתום בדיונים עם ארה"ב ניפץ את התקוות לעסקה בסוף מאי, והעסקים הסיניים חוששים ששתי המעצמות אינן יכולות לפתור את המחלוקות ביניהן, אף על פי שהנשיאים טראמפ ושי ג'ינפינג נועדו בסוף יוני ביפן והסכימו לחדש את השיחות.

"צריכה להיות תנודתיות גדולה בכלכלה הסינית כעת", אמר טינג לו, הכלכלן הראשי לסין בחברת נומורה אינטרנשיונל. לקיצוצי המס אין כנראה השפעה גדולה על הסנטימנט, להערכתו.

מצפים לעוד תמיכה

כלכלת סין צמחה בקצב האיטי ביותר מאז 1992 לפחות, כאשר נתוני הצמיחה החלו להתפרסם. כלכלנים צופים שבייג'ינג תקל עוד יותר את ההגבלות על הלוואות כדי להשיג את יעד הצמיחה הרשמי לשנה זו, של 6%-6.5%. הציפייה לתמריצים נוספים היא הסיבה שבורסת שנגחאי נסחרה בעליות למרות הנתון החלש.

מאו שנגיונג, דובר של לשכת הסטטיסטיקה הלאומית, אמר שלסין יש "יתרות מספיקות של מדיניות" כדי לייצב את הכלכלה במחצית השנייה של השנה, כולל עוד הפחתות מסים והגדלה ההשקעה בתשתיות.

ההשקעה בגשרים, כבישים ועוד תשתיות עלתה במחצית הראשונה של השנה ב-5.8% לעומת 5.6% בינואר-מאי. תפוקת המפעלים עלתה ביוני ב-6.3% מיוני 2018, מול עלייה של 5.3% במאי.

בכל זאת, כלכלנים מפקפקים בכך שנתוני ההבראה בייצור ביוני, לפי הסטטיסטיקה הרשמית, הם בני-קיימא. נומורה חישבה שברבעון השני, תפוקת המפעלים עלתה ב-6.5% על בסיס רבעוני, מול עלייה של 6.5% ברבעון הראשון.

ליו לי-גנג, כלכלן בסיטיגרופ, אמר שהעלייה ביוני נבעה מעלייה בהלוואות חדשות. גידול של פחות מ-6% בהשקעות בייצור במשך חודשים רצופים לפחות (אפריל-מאי) משך כלפי מטה את הייצור הכולל ברבעון שעבר, לדבריו.

פיי שינגפינג, מומחית שיווק בחברת סופרסטאר שנזן אוטומיישן, שמייצרת ערכות סוללה לכלי רכב חשמליים ולטלפונים ניידים, אמרה שקשה לעשות עסקים בגלל האטה חדה בשוק הרכב הסיני.

היא מקווה שהממשלה תשיק מדיניות מיטיבה יותר לעידוד צריכה מקומית, בייחוד בתעשיית הרכב. "בלי עוד אמצעי תמיכה, יהיה לנו קשה בשנים הבאות".

נתון חיובי נוסף ביוני היה הצריכה, עם מכירות גבוהות מהצפוי לצרכן. ז'ו האיבין, כלכלן בג'יי.פי מורגן, אמר שמכירות גבוהות יותר של כלי רכב העלו את המכירות לצרכן ויעלו את הצריכה במחצית השנייה של השנה.

המשק לא מגיב

בייג'ינג מעודדת זה חודשים את הערים להוציא יותר כספים, והיא מקילה את האשראי, אבל המשק לא מגיב במהירות. אנליסטים מעריכים שהרשויות המקומיות נמנעות מהשקת פרויקטים חדשים מחשש שהמפלגה תאשים אותן בצבירת עוד חוב. הצנע הזה אולי מבשר טובות למצבה הפיננסי של סין בטווח הארוך, אבל רכבת מהירה, כבישים מהירים ועוד מיזמים ברמה הארצית לא יספיקו כדי להגדיל את ההשקעה בתשתיות במחצית השנייה של השנה.

במקביל, אי הוודאות ביחס לסכסוך הסחר בין סין לארה"ב מעיקה על סנטימנט העסקים. היצוא הסיני ירד ביוני ב-1.3% מיוני 2018 אחרי עלייה של 1.1% במאי, לפי נתונים רשמיים מהשבוע שעבר.

כלכלנים אומרים שייתכן שבייג'ינג תיאלץ לרופף את המדיניות המוניטרית, על אף שהסכנה היא שרמות החוב יעלו. אחרי יציבות יחסית בשנה שעברה, החוב הכולל בסין הגיע ל-274% מהתמ"ג הסיני שהיה 13 טריליון דולר בסוף מארס, עלייה מ-242% בסוף דצמבר, לפי חישובי קבוצת מקוארי האוסטרלית.

ז'ו נינג, פרופסור במכון הלאומי למחקרים פיננסיים באוניברסיטת צינגואה, אמר שהקלת דרישות ההון העצמי מהבנקים או הפחתת ריביות הבסיס יסכנו את ערך היואן, ויעיקו על שיחות הסחר. אמצעים אלו גם התבררו כפחות יעילים להמרצת צמיחה. זו הסיבה לכך שאין לפי שעה תמריצים כאלו שהציבור קיווה שיהיו, אמר ז'ו. 

עוד כתבות

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

מיכלית נפט / צילום: רויטרס Tim Chong

קשיי אספקת נפט לאחר שהמורדים בלוב חסמו חלק גדול מהייצוא

גורמים שונים מעריכים כי החסימה הייתה מתוכננת והיא חלק מטקטיקה של הפעלת לחץ על המדינות המשתתפות ב"וועידת השלום לעתיד לוב"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נחלשו הירידות בבורסה בתל אביב: המדדים מאבדים כ-0.3%

מדד ת"א 35 מאבד 0.3%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים יורד ב-0.6% ● הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג ● אנרג'יקס ואנלייט מאבדות גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל ב-3 שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

יובל לנדסברג / צילום: אמיר מאירי

התרגיל של סנו יעלה לה יותר ממיליון שקל

התובעים טענו כי החברה גרעה כ-7% מהמידות שעליהן היא הצהירה על גבי האריזה ● כעת תגדיל את המוצרים כפיצוי: ניילון נצמד במארז זוגי באורך כולל של 60 מטר יגדל לאורך כולל של 66 מטר ומארז של ניילון נצמד באורך של 150 מטר יוגדל לאורך של 160 מטר

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

טראמפ בדאבוס: מזהיר מ"נביאי זעם" אקלימיים ומצטרף ליוזמת נטיעת טריליון עצים

בנאום שהוקדש להצגת השיפור שחל במצבה הכלכלי והחברתי של ארה"ב תחת כהונתנו, ציין הנשיא האמריקאי את העלייה במספר המועסקים במדינה, את העלייה ההדרגתית בשכר ומדדים נוספים המצביעים על שיפור כלכלי, לצד שינוי תמונת הסחר העולמית בעקבות המאבק עם סין

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד הרצוג

פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יצחק הרצוג נגד שניים בגין טקסט מכפיש ששיתפו נגדו ונגד אימו אורה הרצוג

אופיר כץ, הליכוד / צילום: דוברות הכנסת

האם אחוזי ההצבעה באזורי ליכוד מסורתיים ירדו?

ח"כ אופיר כץ מהליכוד אמר כי "במקומות שהליכוד מקבל בהם מעל 30%, הייתה בספטמבר ירידה באחוז ההצבעה" ● האם הקמפיין האגרסיבי בספטמבר כשל במשיכת המצביעים בערי הליכוד? הנה המספרים ● המשרוקית של גלובס

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי מכפילה את החזקתה בחברת התרופות קמהדע ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלות בארקיע נמשכות: המנכ"ל ניר דגן פורש; אמיר ארז ימונה למנכ"ל החדש

(עדכון) - דגן, שכיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות, יוחלף ע"י מנכ"ל פזגז לשעבר ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק