גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המוסדיים קבעו לאלטשולר שחם גמל ופנסיה שווי של 1.13 מיליארד שקל; ומה זה אומר על פסגות?

הצעת מכר מוצלחת לחברת הגמל וההשתלמות הגדולה בישראל: המנכ"ל יאיר לוינשטיין ובית ההשקעות אלטשולר שחם ייפגשו עם קרוב ל-300 מיליון שקל ● בהמשך השבוע צפוי להתקיים השלב הציבורי של הצעת המכר, שלאחריו יחזיק לוינשטיין ב-14.4% ממניות אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בעוד בית ההשקעות יחזיק ב-60.6%

גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי
גלעד אלטשולר / צילום: ענבל מרמרי

הצלחה במהלך הצעת המכר של אלטשולר שחם גמל ופנסיה, שתצטרף בקרוב לבורסת ת"א לפי שווי של יותר ממיליארד שקל: אמש הושלם המכרז המוסדי ב-IPO של חברת הגמל וההשתלמות הגדולה בישראל, שנמצאת בבעלות בית ההשקעות אלטשולר שחם והמנכ"ל יאיר לוינשטיין, ובמסגרתו התקבלו ביקושי יתר, שהביאו את שווי החברה לרמה של 1.13 מיליארד שקל.

מבחינת המוכרים, אלטשולר שחם ולוינשטיין, מדובר בהצלחה מרשימה, מכיוון שהשווי שבו ירכשו הגופים המוסדיים חלק ממניותיהם גבוה ביותר מ-25% מהסכום המינימלי שהסכימו לקבל עבורן. 

במסגרת הצעת המכר התקבלו במכרז המוסדי ביקושים של כ-970 מיליון שקל, ובעלי המניות ייפרדו מ-25% ממניות החברה תמורת 283 מיליון שקל (לוינשטיין ייפגש עם 55 מיליון שקל ויישאר עם החזקה בשווי כ-163 מיליון שקל, בעוד בית ההשקעות אלטשולר שחם יקבל לידיו כ-228 מיליון שקל ויישאר עם חבילת מניות בשווי כ-685 מיליון שקל). 

שיאה של צמיחה ארוכה

מבחינת המוכרים מדובר באקזיט חלקי, שנעשה בשיאה של צמיחה ארוכה ומשמעותית, שהובילה את החברה ממעמד של "עוד גוף גמל" למעמד של השחקן הגדול בשוק זה. הצעת המכר נעשית חודשים מעטים לאחר שאלטשולר שחם פנסיה וגמל נהפכה לאחת מארבעת הגופים שנבחרו להציע קרן פנסיה ברירת מחדל לכל הציבור - דבר שאמור להביא לה לקוחות רבים באפיק הצומח של הפנסיה החדשה המקיפה. עם זאת, לקוחות אלה עלולים להיות ללא רווחיות.

בהמשך השבוע צפוי להתקיים השלב הציבורי של הצעת המכר, שלאחריו יחזיק לוינשטיין ב-14.4% ממניות אלטשולר שחם גמל ופנסיה, בעוד בית ההשקעות אלטשולר שחם יחזיק ב-60.6%. בית ההשקעות אלטשולר שחם מוחזק על ידי קלמן שחם (45%), גילעד אלטשולר (45%) ורוני בר (10%). מניית החברה צפויה להיכלל עם תחילת המסחר במדד ת"א-90 (ודרכו גם במדד ת"א-125). 

מדובר בחברת גמל והשתלמות מצליחה, שעתה מתחילה לרשום גידול נאה גם בתחום הפנסיה, שבו היא עדיין שחקנית משנית ביחס לקבוצות הביטוח. למעשה, החברה מגיעה עתה לבורסה בעיצומן של שנים שבהן רשמה גידול מואץ בנכסיה ובמספר לקוחותיה, הודות להצטיינות בתשואות. דבר זה בא לידי ביטוי ברווחיה, כשבשלוש השנים האחרונות חילקה החברה דיבידנדים בהיקף של 153 מיליון שקל (שעיקרם חולק ערב ההנפקה). לקראת ההנפקה החברה גם קבעה מדיניות דיבידנד, לחלוקה של 75% מהרווח.

את ההנפקה הובילו חברות החיתום רוסאריו קפיטל ולאומי פרטנרס, והיא לוותה על ידי פועלים אי.בי.אי, לידר הנפקות, מנורה חיתום ואפסילון. ההנפקה לוותה על ידי עו"ד אילנית לנדסמן ממשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן ועל ידי רו"ח שי בזק ממשרד ארנסט אנד יאנג.

מה זה אומר לגבי פסגות?

הנפקת אלטשולר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה השנייה של גוף פיננסי בבורסת ת"א מתחילת השנה, לאחר הנפקת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט באפריל. הנפקה זו עשויה להשליך על הנפקה פוטנציאלית נוספת שעשויה להגיע לבורסה בעתיד הלא-רחוק - של בית ההשקעות הגדול בישראל, פסגות.

הפעילות של אלטשולר שחם, שמקבלת עתה תג מחיר מהמשקיעים המוסדיים - שחיים את שוק החיסכון לטווח ארוך טוב מכולם - מספקת זווית ראייה נוספת על תמחור של פעילויות חיסכון לטווח ארוך, שמוטות לגמל ולפנסיה, ושגם נמנות עם קרנות הפנסיה ברירת מחדל. זאת, נוסף על בית ההשקעות הלמן אלדובי, שעיקר פעילותו בתחום החיסכון לטווח ארוך, ושנסחר בבורסה לפי שווי של כ-154 מיליון שקל.

בעלת השליטה בבית ההשקעות פסגות היא קרן ההשקעות אייפקס, שפעילותה בישראל מנוהלת על ידי זהבית כהן. הקרן נמצאת זה כבר בהליכים של בחינת מימוש ההחזקה בפסגות. במסגרת זו נשאלת שאלת התמחור של בית ההשקעות, שפועל במגוון תחומי השירותים הפיננסיים.

ההנפקה של אלטשולר שחם גמל ופנסיה, שנמצאת במומנטום חזק הרבה יותר מזה של פעילויות החיסכון לטווח ארוך של פסגות, מספקת תג מחיר מקסימלי לפעילות זו של פסגות. נכון להיום מנהלת אלטשולר שחם גמל ופנסיה נכסים בהיקף של כ-91.3 מיליארד שקל, כך שתג המחיר שנקבע במכרז המוסדי עומד על 1.24% מהנכסים. בית ההשקעות הלמן אלדובי, שרוב פעילותו בתחום החיסכון לטווח ארוך, נסחר בשווי שמהווה כ-0.84% מהנכסים שהוא מנהל.

מספרים אלה עשויים להצביע על כך שפעילות החיסכון לטווח ארוך בלבד של פסגות, לא כולל חיסכון לטווח קצר, ניהול תיקים והשקעות למוסדיים, ברוקראז' ועוד, עומדת על פחות מ-700 מיליון שקל - אם היא תקבל את המכפיל של פעילות אלטשולר שחם (המצליחה יותר), ועל פחות מ-600 מיליון שקל, אם היא תקבל מכפיל של 1% על הנכסים (שגבוה מזה של הלמן אלדובי). תג מחיר כזה כנראה יקשה על כהן לקבל את השווי שהיא רוצה בהנפקה של בית ההשקעות פסגות, ושאותו היא מעריכה בדוחות הקרן שלה ב-1.9 מיליארד שקל (בנטרול חוב). 

עוד כתבות

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

מני מזוז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון: יזם שסירב למכור דירה לערבים בירושלים יפצה אותם ב-40 אלף שקל

חברת מי-טל הנדסה סירבה למכור דירה בפסגת זאב לבני זוג ערבים ● ביהמ"ש העליון קבע כי מדובר באפליה, שכן מדובר בקרקע מדינה ששווקה במכרז, ופסק כי החברה תפצה כל אחד מבני הזוג ב-20 אלף שקל ● השופט מני מזוז: "נדירים הם המקרים בו צפה האפליה במלוא כיעורה ללא שהיא מוסוות באמתלה כזו או אחרת"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה זינקה בכ-19% עם נעילת יום המסחר בוול סטריט

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

רז ברטוב / צילום: סיון פרג'

רז ברטוב ימונה לסמנכ"ל טכנולוגיה וחדשנות בביטוח ישיר

ברטוב הודיע לאחרונה על פרישה מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות בפרטנר ● הוא יחליף במהלך אוקטובר את יבגני וולפין

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים שאמצעים אלה מגבילים את ארה”ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה”ב יעלה ל–9% - רמה שלא נראתה מאז 1947

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"