גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התזמון המוצלח של אבי יוחנן: בעלי רשת "זול ובגדול" השקיע במאפיות אנג'ל והמניה זינקה 40% בחודשיים

בשבועות האחרונים הפך אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% ● הקפיצה במניה מייצרת לו רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים

ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי
ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי

מתחת לרדאר, הפך בשבועות האחרונים איש העסקים אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית אנג'ל, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% מהון המניות שלה בשלב הנוכחי. תזמון השקעתו של יוחנן, בעלי רשת המזון "זול ובגדול", נראה מוצלח למדי, עם קפיצה של יותר מ-40% שרשמה מנייתה של אנג'ל  מאז השקעתו העיקרית, שנעשתה במהלך חודש מאי. זינוק זה מייצר ליוחנן רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים על המניות שרכש לאחרונה. 

יוחנן, שעלה לאחרונה לכותרות בקשר לרכישה אפשרית של ביתו של אלי רייפמן בסביון מידי כונס הנכסים, החזיק בשנים האחרונות נתח של כ-1.5% ממניות אנג'ל. את קפיצת המדרגה בהחזקותיו בחברה ביצע לקראת סוף חודש מאי, אז רכש בעסקה מחוץ לבורסה את מניותיו של יצחק סלע, שהחזיק בהן כ-20 שנה, תמורת כ-9 מיליון שקל, ולפי מחיר מניה של 27 שקל, שהיה אז דומה למחיר השוק (הנמוך בכ-30% ממחיר המניה הנוכחי, המתקרב ל-40 שקל). בהמשך הגדיל יוחנן את החזקותיו באמצעות רכישות קטנות בבורסה, בהיקף המצטבר למיליוני שקלים בודדים, ובמחירי מניה הנעים סביב 32 שקל.

אביבאבי יוחנן, בעלי זול ובגדול / צילום: יח"צ

כפי הנראה, יוחנן מזהה פוטנציאל בפעילותה של אנג'ל, ובסביבתו מעריכים כי הוא אף עשוי להגדיל את החזקותיו ולהיות מעורב בניהול החברה, אך בינתיים לא בטוח שיש מי מבין בעלי המניות המרכזיים באנג'ל שיסכים לוותר בקלות על החזקותיו. אנג'ל לא מצליחה להרוויח כבר תקופה לא קצרה, אך השקעתו של יוחנן עשויה ללמד על כך שהוא מאמין בפעילותה ובנכסיה הכוללים נדל"ן - בין היתר מפעל החברה בגבעת שאול בירושלים, שלפי הערכות גלום בו פוטנציאל שווי גדול, ומפעל נוסף בלוד.

יוחנן, כאמור, הוא בעלי רשת קמעונות המזון זול ובגדול, המפעילה 32 סניפים ומעסיקה כ-700 עובדים. לפני כחצי שנה התמודדה זול ובגדול על רכישת רשת הקו אופ שקרסה ונקלעה להקפאת הליכים. במסגרת המכרז לרכישת הרשת, גובה ההצעה שהציעה זול ובגדול לרכישת 42 הסניפים העירוניים של הקו אופ הסתכם בכ-153 מיליון שקל, ואולם ההצעה שניצחה לבסוף הייתה ההצעה של רשת מחסני השוק.

הפסדים גדולים בפעילות העוגות

דוחותיה הכספיים של אנג'ל (המתפרסמים פעם בחצי שנה), מעידים על הרעה ניכרת בעסקיה, עם הפסדים תפעוליים משמעותיים בעסקי העוגות, שבסיכומה של 2018 התקרבו ל-11 מיליון שקל, ובשלוש שנים (2016-2018) הצטברו ליותר מ-23 מיליון שקל. ההפסד התפעולי של עסקי העוגות ב-2018 הוביל את אנג'ל לסכם את השנה שעברה בהפסד של כ-15 מיליון שקל, יותר מכפול מהפסד של כ-6.5 מיליון שקל שרשמה החברה ב-2017.

בסיכום 2018, הכנסותיה של אנג'ל מפעילות העוגות נשחקו ב-20% ל-32 מיליון שקל, והרווח הגולמי ממנה ירד בכ-35%, לכ-3.5 מיליון שקל. כך, ההפסד התפעולי מפעילות זו התקרב ל-11 מיליון שקל, אחרי הפסד תפעולי של כ-7.5 מיליון שקל ב-2017 ושל יותר מ-5 מיליון שקל ב-2016.

למרות התוצאות השליליות, בשוק מאמינים שאם אנג'ל - הנסחרת בשווי של כ-200 מיליון שקל - תבצע את ההתאמות הנכונות ותפסיק את פעילות העוגות שלה, היא תוכל לממש את הפוטנציאל. בחברה עצמה מציינים, כי הפיכת שוק העוגות "לשוק תחרותי מאוד, וכניסת שחקנים קטנים, כגון בתי קפה המספקים עוגות, מהווה גורם שלילי המשפיע על מעמדה התחרותי של הקבוצה".

עוד עולה מהדוחות, כי על רקע המצב בפעילות העוגות, החברה שכרה יועץ "אשר מיישם בימים אלה, יחד עם החברה, תוכנית עסקית רב-שנתית לתחום העוגות", שבמסגרתה החברה בוחנת ומיישמת בין היתר הפסקת ייצור מוצרים לא רווחיים, שיפור תהליכי הייצור ומעבר לרכישת מוצרים קנויים בסדרות קטנות. בסוף 2018 סיים את תפקידו מנכ"ל מפעל העוגות, הממוקם באזור התעשייה הר-טוב שבסמוך לבית שמש.

פעילותה המרכזית של אנג'ל היא בתחום הלחם, שם נרשמה בשנת 2018 שחיקה של 2% בהכנסות, שהצטברו ל-393 מיליון שקל, וההפסד התפעולי ממנה הצטמצם ב-14% לכ-3 מיליון שקל. סך הכנסותיה השנתיות של אנג'ל נשחק בכ-3% ל-468 מיליון שקל, הרווח הגולמי עלה בשיעור מתון של כ-1% ל-163 מיליון שקל, אולם ההפסד התפעולי השנתי גדל ב-160% ל-13 מיליון שקל.

למעט שנת 2016, שבמהלכה נהנתה אנג'ל מרווח הון חד-פעמי, החברה לא מצליחה להרוויח כבר כמה שנים ברצף, ולצד זאת מציגה מגמת שחיקה בהכנסותיה.

המניה נשחקה מאז כניסת שטיבל

מאפיית אנג'ל (או בשמה המלא "שלמה א. אנג'ל"), נמצאת בשליטת יצרנית הקמח הפרטית שטיבל והמנכ"ל ירון אנג'ל, ומחלקת את פעילותה לשלושה מגזרים - העיקרי הוא ייצור, שיווק והפצת לחמים, נוסף על ייצור, שיווק והפצת עוגות ומאפים תחת המותג "אנג'ל", וכן ייצור ושיווק עוגות ופיתות בארה"ב תחת המותג "Angel's Bakery".

שטיבל נכנסה לשותפות במאפייה המשפחתית בשנת 2011, אז רכשה את מניותיו של גד אנג'ל (23% מההון) תמורת כ-90 מיליון שקל לפי שווי חברה של כ-370 מיליון שקל (פרמיה של יותר מ-30% על מחיר השוק דאז) במהלך שגם סייע לסיים סכסוך בין המוכר לבין בן הדוד, מנכ"ל החברה, ירון אנג'ל, וכמה בעלי עניין נוספים.

מאז כניסתה של שטיבל לאנג'ל בתחילת 2011, מניית החברה נשחקה בכ-20% ושווי ההחזקות הנוכחי של שטיבל באנג'ל עומד על כ-50 מיליון שקל בלבד.

למרות התוצאות הכספיות הלא מחמיאות, בימים האחרונים אישרו בעלי מניות החברה "מענק בשיקול דעת" ובחריגה ממדיניות התגמול שלה, בהיקף של 300 אלף שקל (כארבע משכורות) למנכ"ל ירון אנג'ל. עוד אישרו בעלי המניות באסיפה את הארכת הסכם העסקתו של אנג'ל, כמו גם של יגאל חיאט, המשנה למנכ"ל, ושל סמנכ"לית הכספים רות מירון, שניהם מבעלי השליטה באנג'ל, וכן את הארכת ההתקשרות מול יוסי אנג'ל, אחיה של רות מירון. 

עוד כתבות

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר

מעצר, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

סין: ראש האינטרפול לשעבר נשלח ל-13.5 שנים בכלא

זאת באשמת קבלת שוחד, יותר משנה אחרי שהוא נעלם באופן דרמטי כשהוא עדיין מחזיק בתפקיד הבינלאומי שלו

רוברט פרישקו /   צילום: אורון טודורוס

העתיד הוא בשיפור הממשק עם שירות קיים: "האפליקציה כמוצר מתה ב-2015"

מנכ"ל זמינגו, רוברט פרישקו, מסביר מדוע עתיד אפליקציות הבריאות הוא בממשקים לשירותי רפואה ולא כמוצרים בפני עצמם

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

טראמפ בעצרת בחירות במישיגן / צילום:  Leah Millis : צילום

דעה: משפט טראמפ בסנאט מתחיל - הזיכוי די מובטח, אך האם הכתם יימחק?

אחרי שגוף ביקורת של הקונגרס קבע כי התנהלות טראמפ בפרשת אוקראינה היא עבירה על החוק, משפט האימפיצ'מנט מגיע לנקודת ההתחלה בסנאט ● מידת הזיהום של הכביסה המלוכלכת שצפויה לצוץ במהלך הדיונים, עלולה לעצב את דימויו ומורשתו של הנשיא ה־45 לדורות הבאים ● דעה

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

“רובע החדשנות” בב”ש / הדמיה: HQ אדריכלים

באר שבע רוצה להקים רובע חדשנות. לא ברור מי יתקצב אותו

העירייה תגדיר ותפתח אזור ממוקד שישמש נקודת מפגש מרכזית, האוניברסיטה ובית החולים יורידו גדרות ומשרדי הממשלה יעסקו ביחסי ציבור • תוכנית "רובע החדשנות" של בירת הנגב שמבקשת ליצור "אקוסיסטם" לרעיונות פורצי דרך נחשפת וחושפת בטן רכה: חוסר במימון

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

מכריזה מלחמה על דקטלון: פוקס משיקה רשת מוצרי ספורט חדשה משלה

קבוצת האופנה תקים רשת חדשה בשם "Just Sport" שתתחרה בשחקניות הוותיקות בענף כמו מגה ספורט • זוהי הפעם הראשונה זה שנים שקבוצת פוקס מפתחת רשת עצמאית משלה

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021