גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הדיון היום הוא כדי לוודא שיהיו לנו גם את הגוגל, הפייסבוק, האמזון, והאפל הבאות"

נציגי ענקיות האינטרנט, ביניהן גוגל, אפל, אמזון ופייסבוק, העידו היום בשימוע מול תת-הוועדה להגבלים העסקיים בבית הנבחרים האמריקאי ● זו הפעם הראשונה בה חברות הטכנולוגיה הגדולות צריכות לענות על שאלות של נבחרי הציבור בארה"ב בכל הנוגע לטענות כי הן מפרות את חוקי ההגבלים העסקיים

הקונגרס האמריקאי / צילום: שאטרסטוק
הקונגרס האמריקאי / צילום: שאטרסטוק

בשימוע שנערך הערב (ג') לנציגי ענקיות האינטרנט מול תת-הוועדה להגבלים העסקיים בבית הנבחרים האמריקאי. נציגים של גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל זומנו להעיד בפני הוועדה כדי לענות לשאלות חבריה אודות ההשפעות הליליות של שליטתן העצומה בשוק והשפעתה העצומה על חדשנות בתחום.

המשתתפים מטעם הענקיות הם אדם כהן, מנהל המדיניות הכלכלית בגוגל, נייט סוטון, היועץ הכללי לענייני רגולציה באמזון, מאט פרולט, ראש תחום פיתוח המדיניות הגלובלית בפייסבוק, וקייל אנדיר, סגן נשיא לחוק תאגידי באפל. בנוסף, הוזמנו להגיע לדיון גם מומחים בתחום כמו פרופסור טים וו מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה.

אמנם לא מדובר במנכ"לים ומנהלים בכירים המוכרים לציבור, אך הופעתם בפני הוועדה מסמלת את הפעם הראשונה בה חברות הטכנולוגיה הגדולות צריכות לענות על שאלות של נבחרי הציבור בארה"ב, בכל הנוגע לטענות כי הן מפרות את חוקי ההגבלים העסקיים.

דיוויד סיסליין, יו"ר הוועדה שהתכנסה היום פתח ואמר כי "ראש הועדה הזו אמר לאחרונה, כי 'יש רק שחקן מרכזי אחד או שניים בכל תחום חשוב במרחבים אינטרנטיים'. יותר מ-90% מהחיפושים האינטרנטיים בארה"ב מתבצעים בגוגל. אמזון שולטת כמעט במחצית מעסקאות המתבצעות באינטרנט וכמעט למחצית מהמשפחות בארה"ב יש חשבון אמזון פריים, ולמתחה הגדולה שלה, איביי, יש רק 6% מהשוק. פייסבוק שולטת ב-58% משוק הרשתות החברתיות האמריקאי, ויש לה כ-2.7 מילאירד משתמשים חודשיים. למרות עליה של מתחרות מסין כמו טיקטוק, לפייסבוק יש למעלה מ-80% מההכנסות משוק הרשתות החברתיות האמריקאי, ואף חברה של רשתות חברתיות לא נוסדה בארה"ב מאז 2011. לבסוף, אפל מואשמת בכך שהיא מונעת תחרות מאפליקציות בפלטפורמות שלה. מנהל בכיר בחנות האפליקציות של אפל אמר לאחרונה כי לאפל יש כח רב 'והיא משתמשת בו כנשק נגד תחרות'".

"דוחות שונים מצאו כי החברות הללו לא יאותגרו מחברות מתחרות, ובאותו הזמן יש הסכמה שהכח שלהן מונע מסטארט-אפים להכנס לשוק ולהתחרות בענקיות שלהן. בשנים האחרונות, מספר הסטארט-אפים שקיבלו מימון ירד באופן משמעותי. בנוסף, הסטארט-אפים תלויים בפלטפורמות הללו כדי לפתח את המוצרים שלהן. בעשור האחרון, חברות הטק הגדולות קנו מאות חברות, שרבות מהן היו מתחרות פוטנציאליות או ממשיות. אף אחת מהרכישות הללו לא אותגרו על ידי מחוקקים ורגולטורים בתחום ההגבלים העסקיים. הדיון היום הוא לא רק על מנת לדבר על החברות הללו, אלא כדי לוודא שיהיו לנו גם את הגוגל, הפייסבוק, האמזון, והאפל הבאות".

זהו השימוע הגדול ביותר בוועדה זו מזה כשני עשורים, מאז שביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, הגיע להעיד בוועדה מטעם החברה ב-1998 בצל טענות דומות. אז הדיון התמקד בהפיכתה של מיקרוסופט למונפול בכל הקשור למערכות הפעלה למחשבים. חודשיים אחריו, משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד החברה, שכמעט הסתיימה בפירוקה.

השימוע מתמקד בחדשנות וביזמות, ועלתה בו הטענה כי ענקיות הטכנולוגיה משפיעות לרעה על החדשנות, בין היתר מאחר שהן ממהרות לרכוש או להעתיק פתרונות ופיצ'רים של סטארט-אפים חדשניים, מה שמוריד את הסיכוי של סטארט-אפים כאלה לקבל השקעות גבוהות מקרנות הון סיכון. בין היתר, השמיע את הטענה הזו כריס יוז, מייסד-שותף בפייסבוק שפרסם טור דעה מפורט לפני מספר חודשים, בו קרא לפרק את חברת הענק.

השאלה המרכזית שנבדקת על ידי חברי הוועדה בהקשר זה היא האם וכיצד ענקיות הטכלנולוגיה הדומיננטיות יכולות לחסום מתחרים מלהכנס לשווקים. פייסבוק, גוגל ואפל לא חיכו לוועדה כדי לענות על שאלה זו, ובחודשים האחרונים הן הוציאו סדרה של הצהרות וראיונות תקשורתיים. המשותף להם הוא הטענה כי הן תורמות באופן מובהק לתעשיית הטכנולוגיה, וכי למרות גודלן, תחומי החדשנות השונים נשארים תחרותיים.

בנוסף לפעולות בית הנבחרים לבחינת התחרות בשווקים הדיגיטליים, לפי דיווחים מחלקת ההגנה האמריקאית ורשות הסחר הפדרלית החלו בביצוע חקירות נגד אפל, אמזון, גוגל ומיקרוסופט. בנוסף, הסנטורית אליזבת וורן, שמתמודדת לראשות המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, קוראת לפירוק ענקיות הטכנולוגיה בשל עוצמתן הרבה שמשפיעה לרעה על הכלכלה והדמוקרטיה, לדבריה. היום, דווח בכלי התקשורת האמריקאים כי מייסד ומנכ"ל פלנטי, פיטר תיל, מתנגד לעמדה זו של וורן ואמר כי היא המועמדת "המסוכנת ביותר" מבין מועמדי המפלגה הדמוקרטית.

במקביל, אפל עומדת בפני תלונה לרשות התחרות באיחוד האירופי, שהוגשה על ידי ספוטיפיי, על כך שיצרנית הטלפונים הניידים לא מאפשרת לה תחרות הוגנת מול אפליקציית המוזיקה שלה עצמה. זהו אחד מני דיונים בתלונות ותביעות נגד ענקיות הטכנולוגיה המתקיימים באיחוד האירופי. נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב חוקרת את פייסבוק ואת אמזון בגין מהלכים אנטי-תחרותיים שיתכן וביצעו.

מוקדם יותר היום, נציגי פייסבוק התייצבו לשימוע מול ועדת הבנקאות, לדיון בנושא מטבע ליברה, המטבע הקריפטוגרפי אותו החברה מתכוונת להשיק. הועדה קיבלה את פני הנציגים בעוינות, והאשימה אותם ביהירות ובכך שהם "משחקים באש". שער הביטקוין צנח הערב בחדות מתחת ל-10,000 דולר, לפי נתוני אתר CoinMarketCap, זאת על רקע השימוע בקונגרס האמריקאי. הביטקוין איבד מערכו כ-9% ביממה האחרונה וירד לרמה של כ-9,680 דולר.

הליברה הוא מטבע מבוסס בלוקצ'יין, בדומה לטכנולוגיה שעל בסיסה נמצא הביטקוין, הוא ישמש לתשלומים דיגיטליים וינוהל על ידי ועדה חיצונית לחברה. למרות הבטחותיה של פייסבוק כי תשתף פעולה עם הרגולטורים, גורמים שונים בהם נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, ושר האוצר האמריקאי העלו חששות מנוצ'ין כי ליברה עשוי להיות מנוצל לרעה על ידי מלביני כספים וטרוריסטים, וכי מדובר בסוגיית הביטחון הלאומי של ארה"ב, וכי יש להכפיף את הפרויקט לרגולציה רבה.

עוד כתבות

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

תחנת הכח אלון תבור /  צילוםיוסי זמיר חברת החשמל

אנרג'יאן תמכור לתחנת אלון תבור גז טבעי בכמיליארד דולר על פני 15 שנים

המחיר בעסקה נמוך בכ-40% מזה שמשלמת חחברת חשמל עבור גז ממאגר תמר ● העסקה מותנית בהשלמת הרכישה של אתר אלון תבור על ידי קבוצת MRC - הכוללת את  מאיר שמיר, רפק, קרן ג'נריישן קפיטל וחברה סינית - מידי חברת החשמל תמורת כ-1.9 מיליארד שקל

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות נערכת להחרפת המאבק בסאני; פנתה לנשיא סמסונג

לדברי ההסתדרות, המשבר בסאני, יבואנית סמסונג, נגרם נוכח גרירת הרגליים של ההנהלה במו"מ להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות, וללא נכונות לקיום דיאלוג אמיתי ● סאני: "מחויבים למו"מ הקיבוצי"

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD צופה ירידה בצמיחה בישראל לקצב של 2.9% בשנתיים הבאות

כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא הגז ● בדוח הרבעוני שלו הודיע הארגון כי הצמיחה הגלובלית האיטית תימשך, וכי הוא צופה שיפור צנוע בקצב הצמיחה העולמית רק ב-2021

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

רוכב אופניים בתל אביב/ צילום: איל יצהר

רוכבים על גל הפינטק: החברה שתבטח לכם את האופניים

המהפכה הדיגיטלית שהפכה את העיתונות, הטלוויזיה, המסחר הבינ"ל ומה לא, מגיעה גם לתחום הפיננסים ● במדור חדש זה נעסוק במה שקורה וחם בעולם הפינטק הצומח במהירות ● והפעם: הסטארט-אפ Laka שמציע מודל מקוון מקורי לביטוח לאופניים

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל: היועמ"ש החליט להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

קזינו באילת / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

אחרי ששוויו הוערך בעבר במיליארד דולר: קזינו לוטרקי ביוון צפוי להימכר ב-15 מיליון אירו

חברת קווינקו, המחזיקה במחצית מהשליטה בקלאב הוטל לוטרקי, צופה רווח של 5.5 מיליון אירו ממכירתה ורווח דומה ממכירת קרקע בקמבודיה

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות