גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אני ילד ירח: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי

50 שנה לנחיתה על הירח וגם בהווה יש מה לחגוג - אם אתם מהטיפוסים שדומעים מול פוטונים מתנשקים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

50 שנה לנחיתה על הירח. קצת יותר משנה אחרי הנחיתה, באוגוסט 1970, באתי אני לעולם - בן הדור הראשון לבני אדם שטסים בחלל והולכים על כוכבים. אין לי ספק שההתרגשות הרבה, הפליאה הנהדרת ותחושת הגאווה האנושית על ההישג הלא ייאמן מצאו את דרכן בקלות מלבבות הוריי הפועמים אל עצם הווייתי וישותי. הנחיתה על הירח היא לא זיכרון שיש לי, היא הרבה יותר מזה: מהנחיתה נוצרתי, היא בתוכי, היא אני. אני ילד ירח. העובדה שאני קיים היא התשובה הכי טובה לטוענים שהאדם מעולם לא נחת על הירח. ואני זה כל אחד, כן?

נכון, זו קריאה מחמיאה בדיעבד של נסיבות בואי לעולם, הרי באותה מידה יכולתי לטעון שאני תוצר של מלחמת ההתשה המייאשת, שאני בכלל ילד תעלה. אבל תמיד סברתי שעדיף לשבת על כתפי ענקים ולהביט רחוק תוך כדי נענוע רגליים בהיסח דעת מאשר לרבוץ על האדמה ולבהות עגמומי ודומם בכוס חצי ריקה. אני ממליץ לכולם לנסות. מבחינתי, באתי לעולם חדש ומופלא ולאנושות שיכולה לעשות כל מה שתבחר. כמו שההורים שלי צבעו לכבודי את חדר הילדים בצבעים עליזים, כך האנושות צבעה עבורי את העולם בצבעי תקווה ושמחה. אם הייתי נולד בין שתי מלחמות העולם אז היה מצבי אחר, כמו שאומר השיר.

האדם הוא תבנית נוף תקופתו ובזכות זה אני, אנחנו, מסתכלים על הירח אחרת מכל האנשים בכל הדורות שהסתכלו על הירח לפנינו. זה לא אותו ירח ולכן לא אותו עולם.

ב.

לרגל היובל לנחיתה ולאור הדברים שנאמרו לעיל, אבקש לדרוש מחדש כאבותיי הלמדנים במשפט היפה של ניל ארמסטרונג כשצעד לראשונה על הירח - "זה צעד קטן לאדם, קפיצה ענקית למין האנושי".

דיון רב שנים נערך סביב העובדה שבהקלטה מהנחיתה אומר ארמסטרונג: That’s one small step for man. ולא for a man, כמו שנכון לומר - איפה ה־a? ארמסטרונג טוען שאמר ומאשים את איכות הקו, אחרים טוענים שהתרגש וגמגם, וכל הטכנולוגיות לניקוי רעשים לא הגיעו להחלטה חד משמעית. בתרגום לעברית אפשר לשאול כמעט את אותה השאלה, אבל עוד יותר יפה: האם ארמסטרונג אומר "זה צעד קטן לָאדם" או "זה צעד קטן לְאדם".

והרי אלה שני משפטים שונים בתכלית השינוי, כל אחד מהם נושא משמעות אחרת: הצעד הראשון על הירח, אותו צעד קטן - מי צועד אותו? "אדם" כללי, נציג מקרי סך הכול (גם אם נבחר והוכשר בקפידה) של המין האנושי כולו? או אדם אחד פרטי בשם ניל ארמסטרונג, טיפוס קצת עצור שנולד בקיץ 1930 באוהיו ונושא עמו זיכרונות ותחושות שהם רק שלו?

שתי התשובות נכונות, כמובן. כל אחת מאיתנו היא גם וגם כל הזמן ואי אפשר להפריד בין הדברים, כמו שמלפפון הוא גם ירוק וגם מוארך. ולמרות זאת, ואף על פי שדי ברור מההקלטה שארמסטרונג אומר "זה צעד קטן לָאדם", אני מבקש מכם ומעצמי לבחור דווקא באפשרות השנייה, שהיא פואטית כשם שהיא הירואית: צעד קטן לְאדם, אדם אחד, קפיצה ענקית למין האנושי.

אני ילד ירח / איור : תמיר שפר

פואטית מילא, למה הירואית? כי אם נישיר מבט פנימה ניאלץ להודות שארמסטרונג כבר לא נהיה ודבר קיומנו יימחה מדפי ההיסטוריה מהר יותר מהקצף על שפת הים. ודווקא אז, כשהכול נראה חסר משמעות, עלינו להתרומם מעל ייאוש אפשרי, לטפס מחדש על כתפי הענקים, להפנות את המשפט אלינו, איש איש לעצמו, לקפוץ את הקפיצה, להכליל את ההכללה ולהכריז באומץ: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי. כמו הפרפר שמכת כנפיו הזעירות יכולה לגרום להוריקן - ככה אנחנו. לדברים שאנחנו עושים יש משמעות, כנראה. אנחנו לא צריכים שההיסטוריה תזכור אותנו, אנחנו ההיסטוריה. ואנחנו, כשחושבים על זה, לא "זוכרים" שיש לנו מרפק או תא דם או ריס, אנחנו לא סוחבים אותם איתנו ממקום למקום, כמו שהמדבר לא זוכר את גרגיר החול או כורע תחת משקל הדיונה - אנחנו פשוט אנחנו. מתקדמים, כל הזמן קדימה.

כל צעד קטן לאדם הוא קפיצה ענקית למין האנושי. תהא זו קריאת הקרב שלנו אל מול היומיומי!

ג.

אנחנו לא חוגגים רק את העבר, גם ההווה ראוי לתשבחות משלו. הרעיון המשונה שלפיו יש משמעות למה שאנחנו עושים קיבל אצלי חיזוק נוסף השבוע עת צפיתי משתאה, כמעט דומע, בצילום עמום בשחור-לבן ובו ארבעה חצאי עיגול שמשלימים אחד את השני כטביעת שפתיים על מראה. זה הצילום הראשון אי-פעם שהצליח לתעד בזמן אמת את אחת התופעות הכי מוזרות בעולמנו: השזירה הקוונטית.

את הירח אנחנו רואים, אנחנו מבינים. הוא שם, הלכנו עליו, אנחנו יודעים בדיוק איפה הוא יהיה ואיך יתנהג עוד אלפי שנים קדימה, הוא פועל לפי החוקים שניסחנו. יש ודאות. השזירה הקוונטית, לעומת זאת, נוגדת את כל מה שאנחנו יודעים על העולם. הכול מתרחש, יש לומר, ברמות הכי קטנות של הטבע.

שם אין ודאות, שם חלקיקים שנשזרו, מילה מלטפת, יכולים להמשיך ולתקשר ביניהם מיידית גם אחרי שהופרדו. הם יעשו את זה במהירות שעולה על מהירות האור - זה לבדו נוגד הכול - ולא משנה מה המרחק ביניהם. שימו כל אחד בקצה השני של העולם, וברגע שתצפו במצב של אחד, השני ישתקף מולו מיד.

השזירה הקוונטית, ואני מקווה שאתם מתרגשים כמוני, שוברת לא רק את מחסום המרחב, או המרחק. היא שוברת גם את מחסום הזמן. מדענים הצליחו להדגים חלקיקים שתקשרו ביניהם אף שלא התקיימו באותו זמן. זה כל-כך מוזר, ובכל זאת. זו לא השערה פרועה, השזירה הקוונטית הוכחה שוב ושוב, ואז עוד פעם, והאדם עושה בקוונטים שימוש יומיומי, אבל כמו שאומרים הצעירים היום: אם אין תמונה, זה לא קרה. אז הנה - קרה.

לא רק אנחנו מתקשים להאמין שדבר כזה יכול להיות, גם איינשטיין לא האמין שזה אפשרי. Spooky, קרא לתופעה שמתנגשת עם תורת היחסות הפרטית שלו. והנה, איינשטיין מת, ארמסטרונג מת, אבל אנחנו ממשיכים עם ההיסטוריה, צופים בצילום של שני פוטונים מתנשקים.

ד.

גם אם זה נורא קטן ונורא מסובך, העניין הוא שיש קשר - או יותר נכון, עוד קשר - בין הדברים, קשר שאנחנו לא מבינים, קשר מהיר יותר מהאור וחזק יותר מהזמן. והעניין הוא שאף שאין ודאות לשום דבר הרי שיש משמעות לכל דבר, מוזר כמה שיהיה, כי לכל חלקיק יש חלקיק ששזור בו ומושפע ממנו ומשפיע עליו, ואת הקשר הזה תגלה רק אם תהפוך לחלק ממנו. למה? כי כל צעד קטן לאדם הוא קפיצה ענקית למין האנושי.

תהא זו קריאת הקרב שלנו אל מול היומיומי! 

עוד כתבות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

נגה בת 12 ויש לה את מפתח המאסטר לנשמה שלי

אם יש בעולם שני דברים ללמוד מהם ואחד זה היקום, אין לי בעיה שאריאנה גרנדה תהיה הדבר השני ● טור לנגה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: מפלגת ימינה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

פתרון הדיור של שקד והתוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

ב"ימינה" רוצים שנגור בשטחים, ואפילו מתכננים לשם רכבת ● בכנסת בונים על 140 ח"כים ויש גם תוכנית בנייה חדשה ● עמוס דבוש חוצה את הקווים מי.ח.דמרי לקרדן ● והאם בפירמת דלויט צריכים לחשוש מתביעת ענק בקשר לפרשת נפילת המרפסות בחדרה

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

ענף במשבר: שוק הסלולר זקוק לתיקון גם במחיר היעלמות של אחת החברות מהזירה

המבצע של הוט מובייל בשיתוף סאני, חבילת סלולר ב-14.9 שקל לחודש, מטלטל את השוק, והשאלה היא מי תמצמץ ראשונה - הוט או חברה אחרת • מה רוצה להשיג בעל השליטה פטריק דרהי, למה הסיכוי שהרגולטורים יתערבו הוא קלוש, ומה מרוויחה סאני מהמהלך? • 7 הערות על הענף השברירי

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

בזק תמחק 1.2 מיליארד ש' שציפתה לקבל במסגרת רכישת Yes

זאת בעקבות הודעת הרשות לניירות ערך שאומרת כי הכרה בנכס המס היא בעייתית בעת הזו ● נכס המס נוצר כתוצאה מעסקת בזק-יס והתנאים להכרה בו כנראה שאינם מתמלאים בשלב זה ● בנוסף הודיעה על מחיקה של מיליארד שקל מהשווי של חברת הבת פלאפון

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע