גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אני ילד ירח: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי

50 שנה לנחיתה על הירח וגם בהווה יש מה לחגוג - אם אתם מהטיפוסים שדומעים מול פוטונים מתנשקים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

50 שנה לנחיתה על הירח. קצת יותר משנה אחרי הנחיתה, באוגוסט 1970, באתי אני לעולם - בן הדור הראשון לבני אדם שטסים בחלל והולכים על כוכבים. אין לי ספק שההתרגשות הרבה, הפליאה הנהדרת ותחושת הגאווה האנושית על ההישג הלא ייאמן מצאו את דרכן בקלות מלבבות הוריי הפועמים אל עצם הווייתי וישותי. הנחיתה על הירח היא לא זיכרון שיש לי, היא הרבה יותר מזה: מהנחיתה נוצרתי, היא בתוכי, היא אני. אני ילד ירח. העובדה שאני קיים היא התשובה הכי טובה לטוענים שהאדם מעולם לא נחת על הירח. ואני זה כל אחד, כן?

נכון, זו קריאה מחמיאה בדיעבד של נסיבות בואי לעולם, הרי באותה מידה יכולתי לטעון שאני תוצר של מלחמת ההתשה המייאשת, שאני בכלל ילד תעלה. אבל תמיד סברתי שעדיף לשבת על כתפי ענקים ולהביט רחוק תוך כדי נענוע רגליים בהיסח דעת מאשר לרבוץ על האדמה ולבהות עגמומי ודומם בכוס חצי ריקה. אני ממליץ לכולם לנסות. מבחינתי, באתי לעולם חדש ומופלא ולאנושות שיכולה לעשות כל מה שתבחר. כמו שההורים שלי צבעו לכבודי את חדר הילדים בצבעים עליזים, כך האנושות צבעה עבורי את העולם בצבעי תקווה ושמחה. אם הייתי נולד בין שתי מלחמות העולם אז היה מצבי אחר, כמו שאומר השיר.

האדם הוא תבנית נוף תקופתו ובזכות זה אני, אנחנו, מסתכלים על הירח אחרת מכל האנשים בכל הדורות שהסתכלו על הירח לפנינו. זה לא אותו ירח ולכן לא אותו עולם.

ב.

לרגל היובל לנחיתה ולאור הדברים שנאמרו לעיל, אבקש לדרוש מחדש כאבותיי הלמדנים במשפט היפה של ניל ארמסטרונג כשצעד לראשונה על הירח - "זה צעד קטן לאדם, קפיצה ענקית למין האנושי".

דיון רב שנים נערך סביב העובדה שבהקלטה מהנחיתה אומר ארמסטרונג: That’s one small step for man. ולא for a man, כמו שנכון לומר - איפה ה־a? ארמסטרונג טוען שאמר ומאשים את איכות הקו, אחרים טוענים שהתרגש וגמגם, וכל הטכנולוגיות לניקוי רעשים לא הגיעו להחלטה חד משמעית. בתרגום לעברית אפשר לשאול כמעט את אותה השאלה, אבל עוד יותר יפה: האם ארמסטרונג אומר "זה צעד קטן לָאדם" או "זה צעד קטן לְאדם".

והרי אלה שני משפטים שונים בתכלית השינוי, כל אחד מהם נושא משמעות אחרת: הצעד הראשון על הירח, אותו צעד קטן - מי צועד אותו? "אדם" כללי, נציג מקרי סך הכול (גם אם נבחר והוכשר בקפידה) של המין האנושי כולו? או אדם אחד פרטי בשם ניל ארמסטרונג, טיפוס קצת עצור שנולד בקיץ 1930 באוהיו ונושא עמו זיכרונות ותחושות שהם רק שלו?

שתי התשובות נכונות, כמובן. כל אחת מאיתנו היא גם וגם כל הזמן ואי אפשר להפריד בין הדברים, כמו שמלפפון הוא גם ירוק וגם מוארך. ולמרות זאת, ואף על פי שדי ברור מההקלטה שארמסטרונג אומר "זה צעד קטן לָאדם", אני מבקש מכם ומעצמי לבחור דווקא באפשרות השנייה, שהיא פואטית כשם שהיא הירואית: צעד קטן לְאדם, אדם אחד, קפיצה ענקית למין האנושי.

אני ילד ירח / איור : תמיר שפר

פואטית מילא, למה הירואית? כי אם נישיר מבט פנימה ניאלץ להודות שארמסטרונג כבר לא נהיה ודבר קיומנו יימחה מדפי ההיסטוריה מהר יותר מהקצף על שפת הים. ודווקא אז, כשהכול נראה חסר משמעות, עלינו להתרומם מעל ייאוש אפשרי, לטפס מחדש על כתפי הענקים, להפנות את המשפט אלינו, איש איש לעצמו, לקפוץ את הקפיצה, להכליל את ההכללה ולהכריז באומץ: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי. כמו הפרפר שמכת כנפיו הזעירות יכולה לגרום להוריקן - ככה אנחנו. לדברים שאנחנו עושים יש משמעות, כנראה. אנחנו לא צריכים שההיסטוריה תזכור אותנו, אנחנו ההיסטוריה. ואנחנו, כשחושבים על זה, לא "זוכרים" שיש לנו מרפק או תא דם או ריס, אנחנו לא סוחבים אותם איתנו ממקום למקום, כמו שהמדבר לא זוכר את גרגיר החול או כורע תחת משקל הדיונה - אנחנו פשוט אנחנו. מתקדמים, כל הזמן קדימה.

כל צעד קטן לאדם הוא קפיצה ענקית למין האנושי. תהא זו קריאת הקרב שלנו אל מול היומיומי!

ג.

אנחנו לא חוגגים רק את העבר, גם ההווה ראוי לתשבחות משלו. הרעיון המשונה שלפיו יש משמעות למה שאנחנו עושים קיבל אצלי חיזוק נוסף השבוע עת צפיתי משתאה, כמעט דומע, בצילום עמום בשחור-לבן ובו ארבעה חצאי עיגול שמשלימים אחד את השני כטביעת שפתיים על מראה. זה הצילום הראשון אי-פעם שהצליח לתעד בזמן אמת את אחת התופעות הכי מוזרות בעולמנו: השזירה הקוונטית.

את הירח אנחנו רואים, אנחנו מבינים. הוא שם, הלכנו עליו, אנחנו יודעים בדיוק איפה הוא יהיה ואיך יתנהג עוד אלפי שנים קדימה, הוא פועל לפי החוקים שניסחנו. יש ודאות. השזירה הקוונטית, לעומת זאת, נוגדת את כל מה שאנחנו יודעים על העולם. הכול מתרחש, יש לומר, ברמות הכי קטנות של הטבע.

שם אין ודאות, שם חלקיקים שנשזרו, מילה מלטפת, יכולים להמשיך ולתקשר ביניהם מיידית גם אחרי שהופרדו. הם יעשו את זה במהירות שעולה על מהירות האור - זה לבדו נוגד הכול - ולא משנה מה המרחק ביניהם. שימו כל אחד בקצה השני של העולם, וברגע שתצפו במצב של אחד, השני ישתקף מולו מיד.

השזירה הקוונטית, ואני מקווה שאתם מתרגשים כמוני, שוברת לא רק את מחסום המרחב, או המרחק. היא שוברת גם את מחסום הזמן. מדענים הצליחו להדגים חלקיקים שתקשרו ביניהם אף שלא התקיימו באותו זמן. זה כל-כך מוזר, ובכל זאת. זו לא השערה פרועה, השזירה הקוונטית הוכחה שוב ושוב, ואז עוד פעם, והאדם עושה בקוונטים שימוש יומיומי, אבל כמו שאומרים הצעירים היום: אם אין תמונה, זה לא קרה. אז הנה - קרה.

לא רק אנחנו מתקשים להאמין שדבר כזה יכול להיות, גם איינשטיין לא האמין שזה אפשרי. Spooky, קרא לתופעה שמתנגשת עם תורת היחסות הפרטית שלו. והנה, איינשטיין מת, ארמסטרונג מת, אבל אנחנו ממשיכים עם ההיסטוריה, צופים בצילום של שני פוטונים מתנשקים.

ד.

גם אם זה נורא קטן ונורא מסובך, העניין הוא שיש קשר - או יותר נכון, עוד קשר - בין הדברים, קשר שאנחנו לא מבינים, קשר מהיר יותר מהאור וחזק יותר מהזמן. והעניין הוא שאף שאין ודאות לשום דבר הרי שיש משמעות לכל דבר, מוזר כמה שיהיה, כי לכל חלקיק יש חלקיק ששזור בו ומושפע ממנו ומשפיע עליו, ואת הקשר הזה תגלה רק אם תהפוך לחלק ממנו. למה? כי כל צעד קטן לאדם הוא קפיצה ענקית למין האנושי.

תהא זו קריאת הקרב שלנו אל מול היומיומי! 

עוד כתבות

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי

ילדי המילניום

ילדי המילניום, תמונת מצב: 20 ילדים, 20 שנה, 20 שאלות

ביקשנו מעשרים ילדים, ילידי שנת 2000 והלאה, להשיב על עשרים שאלות ● המטרה: לנסות ולהבין דרכם כיצד חושב ומרגיש דור העתיד ● חלק מהתשובות שובות לב, חלק משעשעות, אבל יש גם כמה שצריכות לגרום לנו, המבוגרים, להרהר על המציאות והסביבה שיצרנו להם ● פרויקט מיוחד

עטיפת האלבום

באמצע: למה דניאלה ספקטור נשמעת אותו הדבר באלבום "בהתחלה"

האלבום "בהתחלה" של דניאלה ספקטור ממקם אותה דווקא בלב יצירתה ● השירים מעולים, אך היא עדיין נשמעת אותו דבר

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו סגירה למפעל הביטומן של בזן

הצו ייכנס לתוקף רק בחודש אפריל בכדי לאפשר היערכות משקית ● למרות שבז"ן מודעים לדרישות הסביבתיות כבר מ-2016, החברה לא נערכה כיאות והמשמעות כעת היא הפסקת הייצור עד סוף השנה לפחות ● בזן: "נמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה"

מייסד אינסייט ג'ף הורינג / צילום: מתוך flickr

צ’קים שמנים והערכות שווי נדיבות: כך הפכה אינסייט לשחקן הכי משמעותי בהייטק הישראלי

קרן אינסייט פרטנרס, שרכשה את השליטה בחברת הסייבר ארמיס, השקיעה באופן שיטתי בסטארט-אפים ישראליים מבטיחים רבים ● מאחורי ההשתלטות עומדים משקיעים תחרותיים ורעבים, שזיהו שבישראל יש הזדמנות בחברות צמיחה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

בחזרה לתקופת הנייר: האיסור של טראמפ על עיתונאים למניעת זליגת מידע פנים

החל מחודש מארס השנה יאסר השימוש בטכנולוגיה כלשהי על ידי עיתונאים בחדרי הכינוס של מחלקת העבודה האמריקאית לפני פרסום הודעות, וזאת על מנת למנוע זליגת מידע טרם פרסום ההודעה לציבור

שורוק (מימין) וגרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

בלי פיגומים: הרובוט מפתח תקווה שרוצה לכבוש את עולם הטיח

הסטארט-אפ הקטן Okibo פיתח רובוט שאמור להחליף חמישה זוגות ידיים עובדות, במה שהם מגדירים אחד התחומים הקשים ביותר לאיוש בתחום הבנייה - עבודות טיח בתוך מבנים

יצחק כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

סגן שר האוצר מוותר על המינוי לשר השיכון: "לא רציתי שמינויי יהיה על חשבון פיטוריה של השרה שאשא ביטון"

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע שהוא מוותר על התפקיד בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה ● פסיקת בג"ץ מלפני כשבועיים קבעה שאין לעשות סבבים פנים ממשלתיים בתקופת מעבר וכי ניתן למנות שרים רק מתפקידי שרים שעזבו באופן מוחלט

פוסום שנפגע בשריפה באוסטרליה / צילום: רויטרס

סיכונים חדשים והקלה אפשרית: גשם וברד באוסטרליה הבוערת

יבשת של קיצון: הממטרים הכבדים הגיעו לאוסטרליה, אך לצד ההקלה בשריפות הם מייצרים בעיות חדשות

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

מנהל התיקים של קוטלר מכר עבורו מניות הפועלים רגע לאחר שהחל בתפקיד המנכ"ל

מכר עבורו מניות הבנק בכ-72 אלף שקל ונותר עם מניות בהיקף 33 אלף שקל ● מקורביו של קוטלר מציינים שעוד טרם כניסתו לתפקיד המנכ"ל כל החזקותיו הועברו לנאמנות עיוורת ומנוהלים על ידי גורם בלתי תלוי וללא ידיעתו

צילום: יוסי זמיר

ביקור התזמורת: איך הגיעו פסנתרים לרחובות הערים בישראל ולמה השכנים מיואשים?

יזמים יצרו אותם בטכנולוגיה ייחודית, מפעל הפיס מימן והעיריות והמועצות האזוריות מתגאות בהנגשת המוזיקה במרחב ● כולם מרוצים מהפרויקט שמציב פסנתרי רחוב ביישובי ישראל, חוץ מכמה שכנים שמיואשים מהקקופוניה

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

אור פירון–זומר/ צילום: דניאל אדרי

מפיקת הלוויות שגייסה כבר 2 מיליון שקל: "מוטל עלינו לחנך את השוק"

אור פירון-זומר הקימה מיזם חלוצי להפקת לוויות, ובתוך ארבע שנים כבר גייסה 2 מיליון שקל ● בארוחת ערב שערכה לחברותיה היא אומרת: "העבודה שלנו כרוכה בשיתוף פעולה עם גורמים שלא תמיד רוצים בקיומנו, כי אנחנו מערערים את המצב הקיים"

טראמפ בעצרת בחירות באריזונה / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

דעה: כשהשקר הופך לחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של הממשל

בחלוף שלוש השנים הראשונות של דונלד טראמפ בבית הלבן, אנו חייבים להזכיר לעצמנו: לא, זו אינה נשיאות נורמלית ● ברד הכזבים הבלתי פוסק שממטיר טראמפ (15,413 מאז השבעתו על פי ה'שקר-מטר' של "וושינגטון פוסט") עלול להקהות את החושים, וזו אולי המטרה ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

בית חולים אסף הרופא - מיטות אישפוז / צילום: איל יצהר

שווים יותר ושווים פחות: למה נסגרה המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא ומה זה אומר על הקשר בין הון לרפואה?

בתי החולים מפעילים מרפאות באמצעות קרנות המחקרים, מה שמאפשר הגמשת תקנים והזרמת כספים. אבל מה קורה כשיש הפסדים? סגירת המרפאה לטרשת נפוצה באסף הרופא, כשלא ברור כמה חולים טופלו בה ומה היה מצבה הכלכלי לאשורו, מציגה את הבעיה שבשיטה

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

ברקת על סוכנויות ביטוח של חברות כרטיסי אשראי: "צריך לדעת שאין מדובר רק בתחרות טורפנית לזמן קצר"

לאחר שרשות התחרות נתנה אור ירוק להקמת סוכנות ביטוח בבעלות חברת כרטיסי אשראי, הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מבהיר מהם תנאיו ושיתיר זאת רק לסוכנות אובייקטיבית שתפעל מול מגוון חברות ביטוח

 צילום: מאיר כהן

"אין לי הרבה חברים, אמירה שמצחיק להגיד בעולם של עוקבים ורשתות חברתיות, אבל זאת האמת”

לי בירן אינו רק ליבי מכוכב נולד, סלב נוער, זמר עם סינגל טרי וכוכב סדרות למבוגרים, אלא גם יזם ואיש עסקים, שסדרת היוטיוב שיצר זכתה בפרס

הכרזת סל התרופות / צילום: משרד הבריאות, יח"צ

גם בלי ממשלה: אילו תרופות נכנסו לסל התרופות ואילו נשארו בחוץ?

ועדת סל התרופות הכריעה היום אילו תרופות חדשות יכנסו לסל התרופות במימון של 500 מיליון שקל שהתווספו לסל