גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף
מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

מי צודק בחילופי ההאשמות בין האוצר לביטוח הלאומי, והאם יימצא פתרון שימנע פגיעה במשק? מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, שלח שלשום מכתב לשר האוצר משה כחלון, ובו הודיע על ביטול ההסכם שנחתם לפני 39 שנה, ובמסגרתו משקיע המוסד את התקבולים החופשיים של באגרות חוב ייעודיות שמנפיקות לו ממשלת ישראל. בשלב ראשון, כתב שפיגלר, תופסק העברת עודפי גבייה לקופת המדינה. הביטול אמור להיכנס לתוקף בעוד חודשיים, בהתאם להתרעה שהתחייב המוסד לתת בהבנות שנחתמו בינו לבין האוצר בתחילת השנה.

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לצעד שעליו הכריז שפיגלר משמעויות מרחיקות לכת: להערכת הביטוח הלאומי, ההיקף השנתי של עודפי הגבייה עומד על 3-2 מיליארד שקל, ואילו באוצר מדברים על סכום גבוה יותר, של 4 מיליארד שקל, שאמור להיפרע בדצמבר. אם הערכה זו נכונה, המשמעות התקציבית תהיה שהגירעון יעלה מעל ל-4% תוצר כבר השנה.

האוצר הגיב בחריפות יוצאת דופן על הצעד: הממונה על התקציבים, שאול מרידור, אף הזהיר כי המשק עלול להיכנס למשבר כתוצאה ממעשי הביטוח הלאומי. שפיגלר לא נותר חייב והגיב: "היה טוב לראש אגף התקציבים להתמקד בגירעון אותו הוא יצר ועליו הוא אחראי, ולא לגלגל את האחריות לפתחנו ולאיים על הביטוח לאומי, המחויב לוודא שציבור המבוטחים הישראלי יקבל את מלוא זכויותיו".

הרקע למהלך של שפיגלר הוא המצוקה הגוברת בביטוח הלאומי לנוכח הגירעון האקטוארי התופח של המוסד, והעובדה שהמדינה אינה נוקטת מהלכים שיבטיחו את איתנותו. מועד פשיטת הרגל הצפוי אינו קרוב, הערכות עדכניות מדברות על סביבות 2050-2045, אולם מדובר בבעיה שיש להתחיל ולהתמודד איתה כעת. במקביל קיים חשש ממשי שהאוצר ינסה לפגוע בקצבאות הביטוח הלאומי, במסגרת מאמציו לסגור את הבור התקציבי ההולך וגדל.

1. החששות: פשיטת רגל מול דירוג האשראי

ההתנהלות של שני הצדדים בעימות הזה מובנת. בשנת 2006 הגישה ועדת מומחים שורת המלצות להבטחת איתנותו הפיננסית של הביטוח הלאומי - אך הממשלה לא פעלה עד כה ליישום המלצותיה. המצב המתמשך הזה הוביל את המנכ"ל שפיגלר "לשבור את הכלים", במטרה לגרום לממשלה להתעורר ולנקוט פעולה.

הנשק שבידי הביטוח הלאומי הוא אכן רב עוצמה: הסכם משנת 1980 מחייב את המוסד להשקיע את כל התקבולים החופשיים שלו באגרות החוב הייעודיות של הממשלה, בריבית העומדת כיום על כ-2.85% בממוצע. מדובר על הכנסות שנתיות למדינה בהיקף של מעל 22 מיליארד שקל - חלקן מהשקעה חוזרת של חוב שנפרע, חלקן מריבית על חוב וחלקן ממה שמכונה בביטוח הלאומי "עודפי גבייה".

באוצר חוששים שביטול ההסכם לא רק יזניק את הגירעון השנה, אלא שגם יהיו לו השלכות על דירוג האשראי של המדינה. החוב לביטוח הלאומי, העומד על יותר מ-250 מיליארד שקל, מוגדר כיום בחוב פנימי בממשלה. לפי הערכות פנימיות באגף החשב הכללי, במקרה של ביטול ההסכם תהיה המדינה חייבת לגייס חוב בשוק ההון כדי לממן את התשלומים לביטוח הלאומי. מדובר אמנם בתשלומים עתידיים, אולם המשמעות המיידית עשויה להיות שינוי בהגדרת החוב של הביטוח הלאומי מפנימי לחיצוני. במקרה כזה יקפוץ החוב הממשלתי בקרוב ל-20 אחוזי תוצר, מכ-60% כיום לכ-80%. צעד כזה יגרור בוודאות השלכות קשות על דירוג האשראי.

2. הרקע: איומים, אזהרות והסכם ביניים

עוד בספטמבר שעבר הודיע המוסד הלאומי כי בכוונתו לבטל את ההסכם עם המדינה החל מ-2019. בצעד חריג שלחו אז הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, והחשב הכללי רוני חזקיהו מכתב משותף לשפיגלר, ובו התריעו כי ביטול ההסכם יקפיץ את הגירעון התקציבי ל-3.9%. בנוסף טענו השנים כי המהלך פוגע במבוטחים, משום שאף השקעה אחרת נטולת סיכון בשוק ההון לא תניב את התשואה שמבטיחות אגרות החוב הייעודיות של האוצר.

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

בביטוח הלאומי לא נבהלו, והחלו בהקמת ועדת השקעות עצמאית. הם אף פנו לאישים כמו נגיד בנק ישראל לשעבר פרופ' דוד קליין, ומנכ"לית מגדל לשעבר ענת לוין בהצעות לקחת על עצמם תפקידים בגוף החדש. פרופ' דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר בביטוח הלאומי, השיב לאוצר כי אם ההשקעה באגרות החוב הייעודיות אכן טובה יותר מכל השקעה אחרת, הרי שאין לאוצר סיבה לחשוש שוועדת ההשקעות תבחר להשקיע באפיקים אחרים.

מסע הלחצים של האוצר הניב בסופו של דבר הסכם ביניים שנעשה בתיווך מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, יואב הורביץ. בהסכם נקבע כי ועדה ממשלתית בראשות הורביץ ובהשתתפות צמרת האוצר תדון בדרישות הביטוח הלאומי, ובראשן שהאוצר יתחייב להימנע בעתיד מכל חקיקה שתפגע בזכויות המבוטחים וכן דרישה להבטיח עצמאות מוחלטת למוסד.

שפיגלר דרש עוד כי אם האוצר יבקש לחרוג מהסכמות אלה, הוא יידרש להחזיר לביטוח הלאומי את כל החוב. באוצר מתנגדים נחרצות לשתי הדרישות. באוצר אומרים כי הגבייה מהמבוטחים אחראית רק ל-43 מיליארד שקל מתוך 90 מיליארד שקל שהביטוח הלאומי יוציא השנה - כך שהטענות של שפיגלר שמדובר בכספי מבוטחים או בעודפי גבייה אינן נכונות.

3. ההסלמה: מי מנצל את הבחירות?

מכל מקום, כפי שכותב שפיגלר במכתבו לכחלון, צוות המו"מ שהוקם בעקבות הסכם הביניים לא ניהל עבודה קדחתנית וקיים רק שתי פגישות עבודה. "נציגי האוצר", כותב שפיגלר, "נחו על זרי הדפנה ב'שב ואל תעשה', זלזלו בעמדות הביטוח הלאומי, התעלמו מצרכיו התפעוליים ואף הגדילו לעשות בעת שהעלו על הכתב בקשות לקבלת נתונים ביטוחיים אודות תשלומים שוטפים, לכאורה במטרה להקניט ולהלך אימים על עובדי המוסד".

באוצר אומרים בתגובה לטענות שפיגלר כי אפילו אם הוא צודק בכל האשמותיו, אין כל הגיון בביטול ההסכם כעת - כאשר ממשלת המעבר מנועה משפטית מלחתום על הסכם שיסדיר מחדש את מעמדו של המוסד ואת יחסיו עם המדינה. מאחר וידי האוצר כבולות, הרי שמדובר לטענת המשרד במהלך שכל תכליתו פוליטית. "לנסות לנצל את הבחירות כדי לנגח זה לא אחראי", אמר היום מרידור, "אם ניכנס למשבר - זכרו את היום הזה".

בביטוח הלאומי דוחים גם את הטענות על הטיימינג. "מאז החתימה על הסכם הביניים מ-6.1, שהיה תוצר לוואי של מו"מ אינטנסיבי בעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת ה-21, התנהל מו"מ בנוגע לדרישות הביטוח הלאומי ובראשן מניעת פגיעה של אגף התקציבים בזכויות וקצבאות הציבור הישראלי", אומרים שם, "מהשלב הראשון המשא ומתן קרטע, כאשר בניגוד לעמדת מנכ״לי משרד רה"מ והאוצר, שצידדו בדרישות הביטוח הלאומי, ראש אגף התקציבים פעל לכאורה לטרפד כל ניסיון להבנות והסכמות עם המוסד.

"שר העבודה והרווחה ומנכ"ל הביטוח הלאומי הפגינו איפוק ואורך רוח למיצוי המשא ומתן מעבר לזמן שנקבע לכך בהסכם הביניים. בעקבות הגרעון התקציבי החריג וקיצוצי מיליונים בתקציבי הרווחה וההצהרות שיש להעמיק את הקיצוצים בעתיד, כל זאת בזמן בחירות, הביטוח הלאומי נדרש כנאמן הציבור לנקוט צעד שימנע פגיעה בזכויות ובקצבאות של הציבור בישראל. בטענה שמדובר בעיתוי בתקופת בחירות יש עזות מצח, חוצפה וצביעות לשמה". 

עוד כתבות

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הון סיכון / צילום: שאטרסטוק

גלורי ונצ'רס הסינית סגרה קרן חדשה של 96 מיליון דולר להשקעה בחברות מישראל ומסין

לפי הפרסומים, הקרן, שתשקיע במטבע היואן, הגיעה לסגירה בסכום של 96 מיליון דולר ● לצד זאת, גלורי הגיעה גם לסגירה ראשונה של קרן נוספת שתשקיע בדולרים וצפויה להגיע לסכום של 100 מיליון דולר.

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

ההתנחלות אפרת ביו"ש / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית

החלת החוק הישראלי על חלקים משטח C לא תהיה רק פעולה סמלית ● הניהול באמצעות צווים צבאיים יפנה מקום לרשויות אזרחיות, ולמשטר שבו קל יותר להפקיע קרקע פרטית ● ההשפעה על חיי היומיום תהיה מוגבלת אצל מתנחלים, אבל מהפכנית לפלסטינים במקרה שיקבלו תושבות

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

האלגוריתם של Skyline AI / הדמיה: יח"צ

הסטארט-אפ Skyline AI רואה בקורונה הזדמנות צמיחה

עד היום גייסה החברה 25 מיליון דולר בשני סבבי ההשקעה ● "התקופה הזו יצרה עבורנו הזדמנות צמיחה אדירה והוכחת היתרון הבולט של הטכנולוגיה, בתקופה שבה שוק הנדל"ן בארה"ב קפא והשתנה בפרק זמן קצר מאוד"

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

אורי יהודאי/ צילום:איל יצהר

יהודאי ושלושה בכירים לשעבר בפרוטרום שוחררו בתנאים מגבילים: "ממצאים המחזקים את החשד לשוחד"

לפי החשד, אורי יהודי, שהיה נשיא פרוטרום, וכן הבכירים לשעבר אלון גרנות, ארי רוזנטל וגיא גיל שיחדו פקידים ברוסיה ובאוקראינה וביצעו בנוסף עבירות דיווח, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכדור בעניין היטל ההיצף על המלט עבר לידי השר פרץ - הוועדה המייעצת המליצה שלא להעלותו

עתה, משהמלצות הוועדה נמסרו לשר פרץ, עומדים לרשותו 15 ימים להחלטה, שמבחינתו כנראה שלא תהיה קלה כל כך, זאת משום שלפרץ מכריז לאורך כל דרכו הפוליטית, כי הוא מתעתד להגן על התעשייה הישראלית