גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית ההכשרה מחדש של אמזון: צורך אמיתי עטוף בהרבה יחסי ציבור

בסוף השבוע האחרון הכריזה אמזון על השקעה של 700 מיליון דולר בתוכנית הכשרה מחדש של שליש מכוח העבודה שלה בארה"ב ● התומכים התלהבו מכך שהשוק החופשי לא מחכה לממשלה, המבקרים דיברו על השקעה שלא עולה על זו של חברות אחרות, אבל כולם מסכימים על המגמה - יותר ויותר תאגידים מבינים שלאור המחסור בעובדים מיומנים הם צריכים לקחת את המושכות לידיהם

מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס
מרכז הפצה של אמזון בארה"ב / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

אמזון, ענקית הקמעונאות ששיבשה תעשיות שלמות - מחנויות ספרים ועד סופרמרקטים - יצאה בסוף השבוע האחרון בהכרזה שהפכה לאירוע תקשורתי: היא תשקיע כ-700 מיליון דולר בהכשרה מחדש של עובדיה עד שנת 2025. אמזון הבינה מה שהבינו חברות כמו AT&T, בואינג ודיסני לפניה - יותר מדי עובדים מועסקים בתפקידים שעומדים להיעלם בקרוב, והן עצמן יסבלו ממחסור בעובדים עם מיומנויות המתאימות למקצועות שהביקוש להם צפוי לגדול. מפעילי רחפנים, לדוגמה.

התוכנית של אמזון היא ללא ספק עולה בהיקפה על תוכניות דומות קודמות, שהושקעו בהן בין 50 ל-200 מיליון דולר. אמזון מתכוונת להכשיר שליש מעובדיה בארה"ב, כלומר, 100 אלף עובדים - מספר גבוה ממספר הסטודנטים הנרשמים מדי שנה ללימודים באוניברסיטאות המדינה וממספר הבוגרים השנתי מאוניברסיטאות אלה.

במסגרת תוכנית ההכשרה החדשה, אמזון מתכוונת לשלם עד 12 אלף דולר לעובדי מחסנים שישיגו תעודה או תואר ב"מקצועות בביקוש גבוה", על פי הגדרת לשכת הסטטיסטיקה התעסוקתית של ארה"ב. העובדים יוכלו להשתתף בתוכניות לימוד במקום העבודה שאינן קשורות דווקא לתפקידיהם הנוכחיים, והם לא יידרשו להתחייב לעבוד באמזון בסיום הלימודים.

שיעור לסנדרס או ניפוח תקשורתי?

האם התוכנית המדוברת אכן ראויה להתפעלות? תלוי את מי שואלים. ב"וול סטריט ג'ורנל" הגיבו בהתלהבות וטענו שמדובר בתוכנית טובה בהרבה מתוכניות ההכשרה הפדרליות או מהתוכניות של איגודי העובדים, שאין להן קשר אמיתי לצורכי העובדים בעתיד. מעבר לכך, נטען, אמזון תממן לימודי תואר שני למהנדסי תוכנה בתחום של למידת מכונה - תואר שעולה בארה"ב כ-40 אלף דולר. אם חברות נוספות ילכו בעקבות אמזון, תזכה ארה"ב בכוח עבודה משכיל יותר ובעל נטל חובות קטן יותר, ומי יודע, כותבים שם, אולי הקולג'ים עוד יפחיתו מחירים כדי להתחרות באוניברסיטת אמזון, ויכול להיות בכך שיעור למתמודד על הנשיאות ברני סנדרס, שנוהג לחבוט בג'ף בזוס ובאמזון. "בקרב הזה, השוק החופשי מבטיח לעובדים לימודי קולג' ותואר שני בחינם ללא כל עלות למשלמי המסים. ניתן לתאר זאת כתוכנית לימודים לפרוגרסיבים במדעי הקפיטליזם", כותב העיתון הכלכלי.

בסוכנות "בלומברג" ההתייחסות להודעה של אמזון הייתה סקפטית יותר. אמזון מצטיינת בהפיכת אירועים תאגידים שגרתיים לאירוע חדשותי בעל חשיבות עולמית, נטען שם, ואם מסתכלים על המספרים, אפשר להתחיל להנמיך ציפיות. לטענת החברה, היא תוציא כ-700 מיליון דולר על הכשרת 100 אלף עובדים עד 2025. כלומר, 1,077 דולר לעובד בשנה. לפי אומדן של "ההתאחדות לפיתוח כישרונות", הממומנת בידי חברות טכנולוגיה, ארגון ממוצע משקיע בהכשרה 1,296 דולר לעובד בשנה, יותר מההתחייבות של אמזון. מה זה אומר? שאמזון בסך הכול הוכיחה שוב שהיא מומחית בהפחתת עלויות.

"בזוס אינו האליל הראשון במגזר שפועל כך", נכתב בבלומברג. "סטיב ג'ובס היה ידוע בכישרונו לעוות את המציאות. ביל גייטס תיאר לאחרונה את אויבו הוותיק ג'ובס במונחים מיסטיים ואמר ש'הטלת קסמים הייתה חלק מההילה שלו'. כולנו צריכים להיות קוסמים קטנים במה שנוגע להודעות של חברות. כמה הבטחות, כמו שיגור חבילות על ידי רחפנים בשנת 2018, לא התממשו. הבטחות אחרות נראות פחות מרשימות כשמבינים איך הקסם מתבצע בפועל".

לא כולם נהנים מתוכניות ההכשרה

בין שמדובר בבשורה אמיתית ובין שמדובר בניפוח תקשורתי, מסתמנת מגמה: המגזר העסקי נכנס לעסקי החינוך וההכשרה. דוח של בנק ההשקעות גולדמן זאקס, שפורסם ביוני השנה, העריך שהשתתפות המגזר העסקי בהוצאות על חינוך, שעמדה ב-2018 על 4% בלבד, תעלה ליותר מ-11%.

בינתיים, רוב החברות מתקשות לבצע הכשרות מחדש של עובדים באופן מוצלח ולעתים קרובות מדי מעדיפות לפטר או להוציא עובדים לפרישה מוקדמת. לא תמיד החברות יודעות מה הן בדיוק היכולות של עובדיהן, והעברת מספר גדול של עובדים למשרות חדשות דורש זמן (הפיכת מהנדס מכונות למהנדס חשמל דורשת יותר מרבעון או אפילו שנה פיסקלית אחת), כסף ומחויבות. בדרך כלל קל יותר "למכור" צעדי פיטורים לבעלי המניות, שרואים בפרידה מעובדים לא מיומנים ושכירת עובדים חדשים מהלך שחוסך עלויות. מה גם שחברות תוהות מדוע עליהן להשקיע בהכשרת עובדים שאחר כך אולי יעזבו אותן.

גם ב-AT&T, שהשיקה תוכנית הכשרה מחדש לעובדיה כבר ב-2016, ומציעה להם בין השאר מערכת מקוונת המציגה לאילו משרות יש ביקוש גבוה ולאילו משרות יש ביקוש נמוך, ומה השכר הצפוי בהן, בוטלו 15,600 משרות ב-2018, בעקבות שינויים שנבעו מרכישות שביצעה החברה, כמו טיים וורנר. רבות מהמשרות שבוטלו היו במוקדי שירות שנסגרו בעקבות אוטומציה של חלק מהעבודה והוצאת עבודה למיקור חוץ. 

בקרב עובדי החברה אף נשמעה הטענה שתוכניות ההכשרה מחדש לא מגיעות לכל שכבות העובדים בחברה. בשיחה עם "וול סטריט ג'ורנל" באפריל השנה, אמרה נציגת העובדים: "החברה מקטינה את מצבת כוח-האדם שלה, ואם אין בשבילך תפקיד, אתה לא יכול לקבל הכשרה לתפקיד חדש".

ייתכן שהציפיות מתוכניות הכשרה כאלה הן מוגזמות מלכתחילה. כמה עובדי פס ייצור ב-AT&T יכולים באמת להפוך למפתחי תוכנה?

אריק ברינג'ולפסון, העומד בראש מיזם הכלכלה הדיגיטלית של MIT, טען בשיחה עם "וול סטריט ג'ורנל" שלעתים קרובות קל לחברות להשקיע בטכנולוגיה חדשה יותר מאשר להתמודד בהצלחה עם האתגרים הארגוניים הכרוכים בהכשרה מחודשת של עובדים קיימים. "זה דבר אחד להשקיע בלמידה חישובית, וזה דבר אחר להמציא מחדש ארגון או מודל עסקי", אמר. "מבחינה כמותית, ההון אנושי מהווה נתח גדול יותר של הכלכלה מאשר נכסים פיזיים כמו מפעלים, טכנולוגיה וציוד, ואנחנו מבינים אותו פחות טוב".

הנתונים מראים זאת: חברות מוציאות מדי שנה, באופן מצטבר, מיליארדי דולרים על טכנולוגיה לצורך ביצוע שינויים בארגון, אבל בסקר מנהלים שעשתה אקסנצ'ר מתברר שרק 3% מהם מתכוונים להגדיל באופן ניכר את התקציב להכשרת עובדים בשלוש השנים הבאות. 

בארה"ב, הממשלה לא מספקת תמריצים או סיוע למעסיקים המעוניינים לפתח תוכניות הכשרה מחדש, וזה עשוי להיות מכשול נוסף. בסינגפור ובצרפת הגישה היא אקטיבית יותר. לאחרונה הן החלו להעניק לעובדים מענק שנתי למימון הכשרה מקצועית, ובקנדה השיקו את התוכנית "קריירה שנייה באונטריו", שבמסגרתה מקבלים עובדים מעוטי כישורים שאיבדו את מקום עבודתם עד 28 אלף דולר קנדי למימון הכשרה במשרות שהביקוש להן נמצא במגמת עלייה. נוסף על כך, מקבלים העובדים תשלומים לכיסוי הוצאות כמו טיפול בילדים ותחבורה.

המפתח להצלחה של תוכניות הכשרה, אומר מנכ"ל חברת מחקרי השוק Burning Glass מאט סיגלמן, הוא תקופת הכשרה קצרה ובת ביצוע, שתאפשר לעובדים ללמוד מיומנויות חדשות באופן שיניב לעובדים ולמעסיקים גם יחד תשואה על ההשקעה. מעבר לכך, הוא אומר, מעסיקים יכולים לתרום יותר בסיוע לעובדים למצוע מסלולי קריירה טובים יותר, מה שמכונה על ידי מומחים לתעסוקה "קירוב מיומנויות": אבחון מיומנויות קיימות וזיהוי עבודות מבטיחות שמתאפיינות בשכר גבוה יותר או בצמיחה בביקוש, המצריכות השקעה מינימלית של זמן וכסף לצורך הכשרה מחדש.

הצעדים של AT&T, אמזון וחברות אחרות מלמדים שארגונים מתחילים להפנים את האחריות שלהם, אבל עד שתוכניות כאלה יהפכו ליעילות ונפוצות, כדי שכל עובד יוכל לעשות שיעורי בית לבד, יש צורך בפלטפורמה ידידותית למשתמש שתאסוף את כל הנתונים הנדרשים לזיהוי המגמות והקורסים הרלוונטיים בשוק, הזמינים במיליארדי מודעות דרושים, בפרופילים מקצועיים, במאגרי הנתונים של רשתות חברתיות כמו Github או Meetup, וברשימות הקורסים של ספקיות שירותי הכשרה. 

עוד כתבות

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בבית המשפט לקראת הודאה / צילום: מרים צחי

המסרונים המפלילים של בעלי בזק ו-250 סמסים בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ': נחשפו תמלילי חקירת אשת רה"מ

בתוכנית המקור בערוץ 13 נחשפו הערב תמלילים מחקירתה של שרה נתניהו שאף מעומתת בחקירה עם תכתובות בין שאול אלוביץ ומנכ"ל וואלה דאז אילן ישועה ● אלוביץ קושר בתכתובות במפורש בין סיקור חיובי להטבות רגולטוריות ● נתניהו נדרשת להגיב על מעורבותה בענייני משרד התקשורת ובהפעלת לחץ לקבלת סיקור חיובי

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

דורית בייניש / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

ביניש: "יש היום הסתה נגד הפרקליטות, בראש המסיתים עומד מי שקרוי 'שר המשפטים'"

את הדברים הללו אמרה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

צניחה של 40% בארבעה עשורים בצריכה: מה גרם לענקית החלב מארה"ב לפשוט רגל

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות ● על אף הירידה בצריכת משקה החלב, הצריכה של מוצרי חלב הכוללת עלתה כמעט ב-20% בתקופה זו, כי הצרכנים קונים יותר יוגורט וגבינות

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

"הורי גידלו אותי בלי טכנולוגיה. הבן שלי רשאי לצפות בטלוויזיה שעה בשבוע"

אוון שפיגל, מייסד ומנכ"ל סנאפ, מספר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" על האופן שבו הוא מגדל את הילדים שלו, על העיצוב המחודש שהיה שנוי במחלוקת ("הוא הצלחה") ועל פייסבוק: "התחרות איתנו גרמה להם להציע יותר ערך ללקוחות"

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

מחשבים מסלול מחדש למשרד, והזינוק של בית שמש. כותרות הנדל"ן

למה הפקקים בדרך לתל אביב טובים לראשי הערים רמי גרינברג ומוטי ששון? ● ראשת עיריית פריז ומלחמתה במשבר האקלים ● למה חייכו השבוע בעיריית כפר סבא ולמה באשדוד תפסו את הראש ● וגם: תשובות לכל השאלות (כמעט) על המשך דרכה של תמ"א 38

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מנייתה של Wix צונחת בוול סטריט לאחר צמצום תחזית שנתית

הישראלית שנסחרת בוול סטריט הציגה עלייה מפתיעה ברווח ובהכנסות ברבעון השלישי של השנה, אך צמצמה את טווח התחזיות לשנת 2019 כולה ● צופה הכנסות בטווח של 763-761 מיליון דולר, לעומת התחזיות הקודמת להכנסות בטווח של 765-761 מיליון דולר

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

שאול שני / צילום: איל יצהר

שנה לאחר כישלון ההנפקה: ספינת הדגל לשעבר של ההייטק הישראלי ECI בדרך למיזוג עם חברה אמריקאית

ריבון קומיוניקיישנס הציבורית חתמה על הסכם למיזוג עם ECI של שאול שני תמורת 32.5 מיליון ממניותיה ועוד 355 מיליון דולר במזומן ● המיזוג מגיע לאחר כישלון הנפקתה של חברת ציוד התקשורת הישראלית הוותיקה בלונדון לפני כשנה ● בעלי המניות של ריבון פחות מרוצים מהמהלך ושווי השוק שלה נחתך ברבע בארה"ב

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"