גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחדש משפטו של רונן משה; מבקש לפסול את הודאותיו במשטרה בצל פרשת מסינג

רונן משה מואשם בשני מקרים של מתן שוחד וכן בעבירה של הלבנת הון, וזאת במסגרת פרשיית משנה של פרשת השחיתות ב"ישראל ביתנו" ● סניגוריו של משה ביקשו לנהל תחילה משפט "קטן" בתוך המשפט המרכזי בטענה כי יש לפסול את שלוש ההודאות שמסר משה במשטרה ביחס לחשדות נגדו, וזאת על רקע חשיפת פרשת גיל מסינג

משה רונן / צילום: שלומי יוסף
משה רונן / צילום: שלומי יוסף

אחרי עיכובים רבים, עד מדינה מרכזי, הסדר טיעון עם הנאשמת הנוספת, שתי בקשות לפסלות שנדחו על-ידי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וכשפרשת גיל מסינג ברקע - התחדש הבוקר (ד'), סוף סוף, משפטו של יועץ התקשורת רונן משה - כשנה וחצי לאחר שהוגש כתב האישום. משה מואשם בשני מקרים של מתן שוחד וכן בעבירה של הלבנת הון, וזאת במסגרת פרשיית משנה של פרשת השחיתות ב"ישראל ביתנו" (פרשה "242").

לפי האישום, משה - יועץ תקשורת ובעל חברה לשירותי ייעוץ אסטרטגי ותקשורת, שכיהן בעברו כיועץ של שרים בממשלות ישראל - נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים: לטלי קידר, ששימשה כיועצת בכירה לשר החקלאות יאיר שמיר, שהורשעה הבוקר בקבלת שוחד בעקבות הסדר הטיעון שהושג עמה (וראו בהמשך); וליועץ של שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, אמנון ליברמן, שהפך לעד מדינה בתיק.

השיטה של משה המתוארת בכתב האישום עבדה כך: בתמורה לכספים שהעביר ליועצים, דרש משה מליברמן וקידר כי יקדמו את האינטרסים העסקיים שלו, וירתמו את הגורמים הרלוונטיים במשרדי התיירות והחקלאות לפרסם בפינת הטלוויזיה "דקה לשמונה", ששודרה בצמוד למהדורת החדשות המרכזית בערוצי הטלוויזיה המרכזיים.

משה עשה זאת בזמן שהוא מעניק שירותי ייעוץ לחברה שהפיקה את "דקה לשמונה", ממנה קיבל תשלום של 760 אלף שקל תמורת החוזים שהשיג עם משרדי התיירות והחקלאות. נציין, כי במסגרת ההתקשרות של המשרדים הממשלתיים האמורים במיזם "דקה לשמונה", שילמה לשכת הפרסום הממשלתית לחברת ההפקות 4 מיליון שקל עבור הקמפיין של משרד החקלאות, בעוד בעבור הקמפיין של משרד התיירות הועברו 2.2 מיליון שקל.

לאחר הפיכתו של ליברמן לעד מדינה, ולאור חתימתה לאחרונה של קידר על הסדר טיעון במסגרתו הודתה כי לקחה שוחד ממשה, ניצב כעת משה במערכה כמעט לבדו.

מבקש לפסול את ההודאות

על אף שהדיון שנקבע להיום היה אמור להיות דיון ההוכחות הראשון בתיק, סניגוריו של משה ביקשו לנהל תחילה "משפט זוטא" (משפט "קטן" בתוך המשפט המרכזי) בטענה כי יש לפסול את שלוש ההודאות שמסר משה במשטרה ביחס לחשדות נגדו. זאת, לטענתם, על רקע פרשת גיל מסינג, שבמרכזה, נזכיר, חשף עיתונאי "הארץ" גידי וייץ כי מסינג, שאמור היה להתמנות לדובר צה"ל, הקליט בחשאי את משה עבור המשטרה.

מסינג היה מיודד באותה תקופה עם אמנון ליברמן, ששימש כיועץ התקשורת של השרים סטס מיסז'ניקוב ויאיר שמיר, ומשמש, כאמור, כעד מדינה נגד משה. כך התאפשר למסינג להיפגש עם משה, ולהקליט את השיחה ביניהם, ששימשה לאחר מכן את המשטרה בחקירה נגד משה. חשיפת המקרה בתקשורת הולידה ביקורת שהובילה לכך שמסינג ויתר על תפקיד דובר צה"ל וחזר לעבודתו בחברת צ'ק פוינט.

לטענת סנגוריו של משה, עוה"ד רועי בלכר (שהצטרף לצוות התביעה ממש לאחרונה) ורוית צמח, גורמי האכיפה "שתלו גרסה כוזבת בפיו" של משה. לדברם, "מסכת השיטות והאמצעים הפסולים שננקטו במסגרת הפעלתו של הסוכן גיל מסינג כלפי משה, שללו את רצונו הטוב והחופשי". עוד הם טוענים, כי הפעלתו של משה על-ידי מסינג הובילה לכך שמשה הודח לשבש הליכי חקירה, וליצירת עילת מעצר פיקטיבית. לטענת הסנגורים, באמצעות הפעלת מסינג הובילו גורמי האכיפה את משה "להפנים כי אמירת האמת במסגרת חקירה צפויה תעמוד בניגוד לאינטרסים שלו".

מנגד, טוענות עוה"ד ליאור אחרק וענבל לוי מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, כי יש לדחות את הבקשה לנהל משפט זוטא, בין היתר בעקבות העובדה כי משה נועץ מספר פעמים עם עורכי-דינו בטרם ובמהלך חקירותיו במשטרה. בנוסף, מתנגדים בפרקליטות לדרישה שהעלו סניגוריו של משה לזמן את גיל מסינג להעיד במסגרת משפט הזוטא ולבקשה לפסול את התמלילים שסיפק (ונותרו חסויים).

במסגרת הבקשה שהגישו סניגוריו של משה, העידה הבוקר הפרקליטות את סנ"צ אסף ולפיש, ראש צוות חקירות ביאח"ה בתקופה הרלוונטית, ומי שהיה אחראי על חקירות שהתבצעו בעניינו של משרד התיירות. ולפיש סיפר כי בעקבות חקירתו של אמנון ליברמן, נחשפו במשטרה לשמו של רונן משה ומשם התגלגלה החקירה.

ולפיש, שהיה זה שגבה את שלוש הודעותיו של משה, העיד כי חקירתו של משה הוקלטה בווידאו ולימים הוגשה גם לתמלול. "ברוך השם לא היו שם שום תקלות טכניות, ושלוש החקירות תועדו במלואן", העיד ולפיש, שצפוי לחזור ולהעיד על הודאותיו של משה בהמשך.

קידר הורשעה בלקיחת שוחד

בתוף כך, היום קיבל הסדר הטיעון של הפרקליטות עם קידר את אישורו של בית-המשפט. בהתאם להסדר עליו חתמה, קידר הורשעה בבקשת ובלקיחת שוחד בעת ששימשה יועצת בכירה לשר החקלאות לשעבר, יאיר שמיר, ונגזרו עליה 10 חודשי מאסר. בטרם גזר עליה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, מרדכי לוי את עונשה, אמרה קידר, בעצתו של עורך-דינה, עו"ד עמית חדד: "אני מצטערת מעומק לבי".

לפי כתב האישום המתוקן שהגישה הפרקליטות בעקבות הסדר הטיעון, קידר ביקשה ולקחה שוחד מרונן משה על-מנת לקדם ולשמור על אינטרסים כלכליים שלו בקשר עם פרויקט בשם "דקה לשמונה". סכום השוחד עליו הוסכם עמד על 90 אלף שקל, מתוכם שילם משה בפועל לקידר 56 אלף שקל.

לפי הנטען, משה קיבל מחברה שהפיקה את פרוייקט "דקה לשמונה" 360 אלף שקל, בתמורה לתקציב שהשיג ממשרד החקלאות, שעמד כאמור על 2.2 מיליון שקל.

שתי בקשות פסלות שנדחו

בחודש פברואר השנה דחה העליון בקשה לפסילת השופט מרדכי לוי שהגיש משה . בקשת משה התבססה על גילוי נאות שנתן השופט לוי בפתח המשפט, כשגילה כי בתו שימשה מתמחה במחלקה הכלכלית במחלקה הכלכלית בפרקליטות שליוותה את החקירה, בזמן שבו התנהל התיק במשטרה ובטרם הועברו חומרי החקירה המלאים לפרקליטות לשם קבלת החלטה.

חיות קבעה אז כי "את עיקר טענותיו ממקד משה בכך שבתו של השופט התמחתה במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בכך שכיום היא משמשת פרקליטה בפרקליטות מיסוי וכלכלה, ובזיקה שלה לחקירת פרשת 'ישראל ביתנו'. אולם כבר נפסק כי לפרקליט בשירות הציבורי אין אינטרס אישי ממשי, כלכלי או אחר, בתוצאת ההליך, אף במצב בו הוא מועסק באותה היחידה שנציגיה מופיעים לפני השופט. קל וחומר מקום שבו הפרקליט מועסק ביחידה אחרת, כבענייננו".

בבקשה נוספת שנדחתה בתחילת חודש יוני השנה, התבסס משה על טענות הנוגעות לגילויים החדשים בפרשה. משה טען כי "השאלה בדבר מידת מעורבותה של בתו של השופט לוי בליווי החקירה נותרה ללא מענה מפורט". הנשיאה כתבה בהחלטתה לדחות את הבקשה כי טענות משה כבר נדונו ונדחו בבקשת הפסלות הקודמת.

*** חזקת החפות: ההליך המשפטי נגד רונן משה עודנו בעיצומו. משה כופר במיוחס לו, ועומדת לזכותו חזקת החפות.

עוד כתבות

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

קשיים במו"מ בפלאפון: ועד העובדים מחדש את העיצומים

בין היתר אין הוצאה של ציוד וסחורה מהמרלו"ג (מרכז לוגיסטי), כולל מכשירים ניידים שנשלחו לתיקון ע"י לקוחות החברה

אייל חנקין / צילום: אמיר רון

מינויים ושדרוגים בקבוצת עזריאלי: אושר שכר המנכ"ל אייל חנקין

בעלי מניותיה של ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי אישרו בימים האחרונים את שידרוג עלות העסקת המנכ"ל, אייל חנקין, ובעלת השליטה, דנה עזריאלי, בתפקידה כיו"רית, וכן אישרו את מינויו של דני גילרמן כדירקטור בלתי תלוי בחברה, ואת מינויים של אהוד רצאבי ויוסף שחק כדירקטורים חיצוניים (דח"צים)

אילוסטרציה: shutterstock

בכירים באמזון תרמו ליו"ר ועדת ההגבלים העסקיים בקונגרס שחוקרת את החברה

לפי דיווח ב-CNBC, התרומות בוצעו חודשיים לפני השימוע שנערך ביולי בו השתתפו נציגים מאמזון ומענקיות טכנולוגיה נוספות ● פרופסור למדעי המדינה: "התרומות מצד הבכירים מצביעות על תחושת לחץ או איום גדול מפני רגולציה של הקונגרס" ● אמזון סירבה להגיב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אוקראינה: נתניהו וזלנסקי דנו בפנסיות של יוצאי אוקראינה החיים בישראל

(עדכון) - רה"מ בנימין נתניהו החל את הביקור הרשמי באוקראינה והתקבל ע"י נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במשמר כבוד בארמון הנשיאות בקייב ● על הפרק - דיון בהסכם סחר בין המדינות והסדרת תחום הפנסיות של יוצאי אוקראינה החיים בארץ ● במפגש נחתמו מספר הסכמים

אופיר כהן / צילום: גיא קרן

איך יגיב היועמ"ש בבג"ץ על העתירה לפסילת מינוי אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים?

ביום רביעי ידון בג"ץ בעתירה נגד מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים ע"י השר אמיר אוחנה ● בינתיים הוקפאה כניסתו לתפקיד ● אם היועמ"ש אביחי מנדלבליט יגן על המינוי, הוא יצטרך להסביר מדוע החליט לפעול בניגוד להנחיית היועמ"ש מ–1999 בנוגע למינויים בתקופת בחירות

עשו אקזיט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מחקר חדש מצא: אלה התכונות שמאפשרות להפוך רעיון מהגראז' לאקזיט של מיליארדים

המחקר, שנערך באוניברסיטת בר-אילן, מנסה לייעל את השקעות העתק שזורמות לתעשיית הסטארט-אפים באמצעות זיהוי תכונות היזם ● החוקר ד"ר יחיאל רווה: "לא מדברים על בית הקברות של ההייטק, אנחנו רוצים להפחית את שיעור הכישלון מ־90% ל־70%"

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

גם יגאל דמרי רוצה את אפריקה ישראל: מציע תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל במזומן, מניות ואג"ח של חברת דמרי

גובה ההצעה של דמרי דומה לזה שהגישו יתר המתמודדים על אפריקה ישראל, אך חברת הנדל"ן מציינת כי "מרבית רכיבי ההצעה והתמורות המופיעות בה הן על בסיס מזומן או נכסים סחירים של המציעה" ● מניית דמרי מציגה מתחילת השנה זינוק מרשים של יותר מ-60% בערכה, שהוביל אותה לרמת שיא המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.4 מיליארד שקל

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

מבחן הנאמנות / צילום: Shutterstock  א.ס.א.פ קרייטיב

המבחן של יועצי ההשקעות: אלה התשובות המנומקות

מה צופה עקום התשואות? מה משמעות מדד ה-TR? וכיצד יגיב השוק לעלייה במדד המחירים לצרכן? בחינה מקצועית א' של רשות ניירות ערך נערכה ב-4 ביולי למבקשים לעשות קריירה כיועצי השקעות ● הנה החלק השני של רשימת השאלות והתשובות לבחינה

ח"כ יאיר לפיד ושר הבטחון של יפן, טקשי אוויאה / צילום: תמונה פרטית

כשלושה שבועות אחרי ביטול ביקור נתניהו ביפן, לפיד בטוקיו בפגישות עם שרי הביטחון והחוץ היפנים

לפני כשלושה שבועות ביטל ראש הממשלה נסיעה ליפן בשל סמיכות זמנים לימי סגירת הרשימות ● מספר 2 בכחול לבן ח"כ יאיר לפיד המריא לטוקיו, ומחר צפויות לו שתי פגישות מדיניות בדרג בכיר: האחת עם שר החוץ היפני, טארו קונה, והשנייה עם שר הביטחון של יפן, טקשי אוויאה

דירות חדשות בקרית גת / צילום: איל יצהר

עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות ● מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות ● הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

גרינלנד / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

למה טראמפ רוצה לקנות את גרינלנד, ואיך זה קשור דווקא להתחממות הגלובלית שהוא מעדיף להכחיש

הרעיון של נשיא ארה"ב לקנות את הטריטוריה שנמצאת בבעלות דנמרק נתפס בתחילה כהלצה ● אבל דווקא תופעת ההתחממות הגלובלית, שטראמפ מתכחש אליה, היא הסיבה העיקרית לפוטנציאל כלכלי לא מבוטל שטמון באי ש-85% ממנו מכוסים בכיפת קרח

שמואל מועלם  / צילום: תמר מצפי

בגלל דוח מבקר המדינה: מנהל קופ"ח מאוחדת לשעבר דרש תנאי פרישה מוגדלים – ונדחה

כך הוביל דוח המבקר להטלת סנקציה: מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר, שמואל מועלם, ערער על החלטות הממונה על השכר וביה"ד האזורי לשלול ממנו פיצויים מופלגים בשל דוח חריף של מבקר המדינה על התנהלותו ● ביה"ד הארצי דחה את הערעור וקבע: ניתן להפעיל סנקציות בשל הפרת נורמות ציבוריות ואתיות, גם אם לא מדובר בפלילים

דונלד טראמפ ומנכ"ל אפל טים קוק / צילום: רויטרס

טראמפ: טים קוק הציג טיעונים טובים לגבי הקושי של אפל להתחרות בסמסונג לאחר שיוטלו עליה מכסים

מנכ"ל אפל נפגש לארוחת ערב עם נשיא ארה"ב ואמר לו כי "יהיה קשה לאפל לשלם מכסים אם היא מתחרה בחברה טובה מאוד שלא משלמת מכס" ● לדברי טראמפ, קוק העלה "טיעונים טובים" ● על רוב מוצרי אפל צפוי להיות מוטל מכס יבוא של 10% בקרוב, והם צפויים להיות מושפעים מהמכסים יותר מסמסונג שמייצרת את מוצריה במספר מדינות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בוול סטריט: הנאסד"ק עלה 1.5%; מניית אסתי לאודר זינקה 12.6%

רווחי אסתי לאודר לרבעון עקפו את הציפיות, המניה זינקה ● המדדים באירופה ננעלו בעליות של יותר מ-1% ● התוכנית של סין להוזלת המימון לחברות דחפה את הבורסות: הבורסה בשנחאי זינקה ביותר מ-2%, הונג קונג טיפסה בשיעור דומה, והניקיי היפני עלה ב-0.7%

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

המחקר של בנק ישראל על פריון מנותק מהמציאות העסקית בתחומי המיסוי והסלולר

מה הבעיה של דוח המחקר הראשון תחת הנהגתו של פרופ' אמיר ירון? למרות העובדה שבנק ישראל מתגאה מאוד בעבודת המחקר המקיפה, המלצותיו כלליות מדי, שלא לומר אשלייתיות ● אי-אפשר לכתוב המלצות תאורטיות, צריך לכתוב המלצות מעשיות ● דעה

רחוב ויצמן במרכז כפר סבא / צילום: דוברות עיריית כפר סבא

מתחזקים: משרדי מינהל ההתחדשות העירונית נפתחו בכפר סבא

עיריית כפר סבא מקדמת שורה של תוכנית להתחדשות עירונית במרכז העיר, להקמת אלפי דירות

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

המדינה משותקת, והשטח מכתיב את המציאות: עיריית כפ"ס הוציאה היתרי בנייה לתמ"א 38 – וביטלה אותם

כפר סבא מצטרפת לרשויות מקומיות נוספות שלאחרונה קובעות מדיניות לתוכנית לחיזוק מבנים, מול שיתוק ממשלתי שנובע מתקופת הבחירות ● העירייה: מקדמים תוכנית כוללנית להתחדשות עירונית

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי מציגות: כמה יקר להתנתק מהבעלות ההיסטורית של הבנקים הגדולים

בצל עלייה בהוצאות השיווק והמכירה, הדוחות למחצית הראשונה ב–2019 של ישראכרט, כאל ומקס מראים ירידה ברווחיות אצל שתי החברות שחוו שינוי בעלות השנה, כשכאל מתחילה ליהנות מהחיבור לשופרסל • תיק האשראי החוץ-בנקאי של שלוש החברות גדל ל-16.6 מיליארד שקל ● ניתוח

עובדי ההייטק / צילום: Shutterstock

חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group נרכשה על ידי Bright Mountain Media תמורת 23 מיליון דולר

חברת Bright Mountain Media האמריקאית הודיעה על רכישת חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group תמורת 22.75 מיליון דולר במניות ו-750 אלך דולר במזומן ● מייסדי החברה נדב סלוצקי וג'ואי וינשמן צטרפו לדירקטוריון החברה הרוכשת