גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לדיירים שלנו אין התחייבות על כמה שנים הם יישבו בנכס, אבל הביטחון שלנו בהם הרבה יותר גדול"

רשת בתי הדיור המוגן מגדלי הים התיכון הכפילה את שווייה בשנים האחרונות על רקע הצמיחה בפעילותה ובתוצאותיה, והיא מושכת משקיעים מוכרים כמו דוד פתאל וחן למדן ● בעל השליטה והיו"ר, מוטי קירשנבאום: "השתנתה תפיסתם של המבוגרים לגבי איך הם רוצים לבלות את שארית חייהם; להיכנס לדיור מוגן זאת עסקה פיננסית כבדה, ולכן הלקוחות עושים אותה בזהירות"

מוטי קירשנבאום, בעל השליטה ויו"ר מגדלי הים התיכון / צילום: איל יצהר
מוטי קירשנבאום, בעל השליטה ויו"ר מגדלי הים התיכון / צילום: איל יצהר

ימים ספורים לאחר חזרתו של מוטי קירשנבאום ממה שניתן להגדיר כ"פנסיה זמנית", נראה כי הוא מעולם לא עזב את תפקידו כיו"ר רשת בתי הדיור המוגן מגדלי תיכון . בסיור הקצר שערך לנו בנכס החברה בגני תקוה, הוא השתדל לדקדק בפרטים ולא להחמיץ כמה שיותר מהשירותים ומהמתקנים שיש לרשת להציע לדייריה.

הנכס בגני תקוה, אחד מהבתים החדשים של מגדלי הים התיכון, אכן מדגים את הגדרת החברה בדוחותיה, שלפיה נכסיה מתאפיינים "ברמת גימור גבוהה ובשירותים יוקרתיים", החל בפסנתרן בלובי, דרך בריכת השחייה וחדר הכושר המטופחים ועד לשלל החוגים והפעילויות העומדים לרשות הדיירים. 

קירשנבאום, שבאחרונה חגג יום הולדת 62, הודיע לפני כשנתיים, בהחלטה יוצאת דופן בעולם העסקי של ימינו, על פרישה זמנית מראשות דירקטוריון מגדלי הים התיכון, בשל רצונו "לממש תוכנית אישית" - חופשה משפחתית מעבר לים, שתוכננה במקור לשנה, ונמשכה בסופו של דבר זמן כפול מכך. מי שהפך ליזם בולט בתחום בתי הדיור המוגן, מספר כי ההחלטה לעשות הפסקה מניהול החברה היתה "אחת התובנות שלי מעולם הפעילות הזה - שרצוי, כשעוד אפשר, לעשות פאוזה. ההפסקה שלקחתי הייתה מתנה לחיים, אף שהייתי באמצע העשייה, ושאני אוהב מה שאני עושה".

כניסתו של קירשנבאום לעולם הדיור המוגן נעשתה כבר לפני 17 שנה, כשזכה ב-2002 יחד עם שותפו בוריס לוין במכרז שפרסמה מועצת רמת השרון לחטיבת קרקע המיועדת לדיור מוגן. קירשנבאום מספר כי "הדרישה במכרז הייתה ניסיון בתחום הגיל השלישי והנדל"ן, וזכינו בו בתחום שלשנינו היה חדש, אבל השילוב שלנו היה מוצלח. לוין הגיע מרקע של הפעלת בתי חולים סיעודיים, ואני מרקע של נדל"ן" (ראו עוד במסגרת).

"הבית ברמת השרון היה הצלחה"

כניסת השניים לפעילות בתחום הדיור מוגן נעשתה הרבה לפני שהוא נהפך לפופולרי כפי שהוא כיום, וקירשנבאום מספר כי "אז הפוטנציאל לא היה כזה ברור כמו כיום, אבל אנחנו הבנו כבר אז כמה דברים. העובדה שהעולם מתבגר והולך בקצב גבוה, וצפוי להגיע למספרים משמעותיים של אוכלוסייה מבוגרת, וכן כי חלקים משמעותיים מאוכלוסייה זו מתבססת פיננסית עם השנים".

"נוסף על כך", אומר קירשנבאום, "גם השתנתה תפיסת העולם של מבוגרים לגבי איך הם רוצים לבלות את שארית חייהם. הם מחפשים משמעות ומחפשים פעילויות, והבדידות שלהם גוברת. כיום הדברים האלה כבר די מובנים מאליהם, אבל אז זה היה פחות מובן, וכל אותם גורמים, יחד עם העובדה שגרתי ברמת השרון וידעתי שיש שם אוכלוסייה מבוגרת ללא פתרון עבורה, גרמו לי וללוין לחשוב שיהיה מעניין להיכנס לתחום. 'הבית ברמת השרון' נפתח ב-2007 והיה הצלחה גדולה, שבאה לידי ביטוי במכפלת שיעורי התפוסה של הנכס במחירים - מה שמייצר את תזרימי המזומנים".

כשלוש שנים לאחר ש"הבית ברמת השרון" התחיל לפעול, הגיעה קפיצת המדרגה הגדולה בפעילות של קירשנבאום, עם רכישת רשת "משכנות כלל", שכללה ארבעה בתי דיור מוגן (שפעלו תחת המותג "מגדלי הים התיכון"), מידי המיליארדר הבריטי והיהודי ליאו נואי. העסקה, בהיקף של כ-300 מיליון שקל, שמומנה ממקורות עצמיים ובעזרת הקרנות בראשית ו-KCPS (שהפכו לבעלי מניות בחברה), בוצעה באמצעות מיזוג - וזאת כחלק מרצונו של קירשנבאום "להנחיל באותם בתים את התרבות שהייתה לנו ברמת השרון".

מאז התווספו לרשת הדיור המוגן (קירשנבאום: "אנחנו לא בתי אבות, שהם הפורמט הישן") שני בתים נוספים - בגני תקוה ובירושלים - ובשבועות האחרונים הונחה אבן הפינה לפרויקט השמיני שלה, ברחובות, ועם סיום הקמתו תמנה הרשת קרוב ל-1,900 דירות, לעומת כ-1,650 דירות שיש לה כיום. שוויים של שמונת בתי החברה, המיועדים כולם לאוכלוסיית הגיל השלישי, עומד על 3.35 מיליארד שקל.

המניה עלתה ב-25% בשנה האחרונה

התרחבות הפעילות באה לידי ביטוי בצמיחה של 33% בהכנסות החברה בשלוש השנים האחרונות, מ-131 מיליון שקל ב-2016 ל-175 מיליון שקל ב-2018. בשורה התחתונה, הרווח הנקי אשתקד הסתכם בכ-63 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 92 מיליון שקל ב-2017 ושל 126 מיליון שקל ב-2016, בעיקר בהשפעת שערוכים, סעיפי מימון ומסים.

צמיחת הפעילות השוטפת מעוררת עניין אצל לא מעט משקיעים, ששלחו את מניית מגדלי הים התיכון לטפס בכ-25% בשנה האחרונה - מה שהוביל אותה להיסחר ברמות שיא. אחרי שבשלוש השנים האחרונות המניה הכפילה את ערכה, היא משקפת למגדלי הים התיכון שווי שוק נוכחי של כ-1 מיליארד שקל.  

מניית מגדלי הים התיכון

סביב רמות השיא במניה, מגדלי הים התיכון דיווחה בחודשים האחרונים על שני שינויים בגרעין השליטה שלה, בעקבות רכישות רחבות היקף ממניותיה. לפני שבועות ספורים עדכנה החברה על הקצאה פרטית של כ-4% מהונה לדוד פתאל, המייסד ובעל השליטה של חברת המלונאות פתאל, תמורת כ-40 מיליון שקל, לפי מחיר מניה המתקרב ל-7 שקלים ונמוך בכ-8% משוויה הנוכחי. קודם לכך, באפריל דיווחה החברה על מכירת כ-5% מהונה, שהיה בידי קרן המנוף KCPS, תמורת כ-50 מיליון שקל, ועל פי הערכות, כמחצית מהסכום השקיע חן למדן - בעל השליטה בחברת השילוח והלוגיסטיקה אוריין. מכירה זו נעשתה לפי מחיר מניה נמוך במעט (כ-1.5%) מהמחיר שלפיו השקיע פתאל בחברה.

קירשנבאום אומר לגבי שני המשקיעים החדשים כי הם "משקיעים פיננסיים, שהחליפו את הקרנות שהחזיקו במניות, וקיבלו במקומן את המושבים בדירקטוריון החברה". נוסף על פתאל ולמדן, מלבד קירשנבאום ולוין שהם שני בעלי המניות הגדולים, עם בעלי העניין הבולטים בחברה כיום, אף שמרביתם בעלי החזקות קטנות, נמנים קרן ספרה, יאיר סרוסי ויגאל שרמיסטר. סך החזקות בעלי העניין בחברה עומד על 56%, לצד החזקות של כ-10% בידי מנורה מבטחים וכ-5% בידי קבוצת הראל.

הבוקר עדכנה מגדלי הים התיכון כי הבטיחה גיוס של כ-320 מיליון שקל בהנפקת אג"ח שהיא מבצעת של סדרה חדשה (ד'), שהתמורה ממנה תשמש, בין השאר, לפירעון מוקדם מלא של אג"ח סדרה ב'. החברה נהנה מביקושים גבוהים בהנפקה, ושיעור הריבית השקלית שנקבע על האג"ח הוא 2.8%.

"האוכלוסייה הרלוונטית היא מהעשירונים העליונים"

המודל העסקי של פעילות מגדלי הים התיכון מבוסס על פיקדון שמשלם הדייר, בסכום שנע בטווח של 1-2 מיליון שקל, ומעניק לאותו דייר זכות שימוש בדירה שהוא מקבל עד לסוף ימי חייו. סכום הפיקדון נשחק על פני השנים, בקצב שנתי של 3%-4%, עד שהוא מגיע לכ-40% מהסכום ההתחלתי.

מלבד הפיקדון, הדיירים בבתי הדיור המוגן משלמים סכום חודשי של דמי החזקה, שבמגדלי הים התיכון נע בטווח של 7,000-10,000 שקל, וכולל את שירותי הבסיס שמציע הנכס, מלבד אוכל. הכנסות נוספות שמהן נהנית החברה מגיעות מהשכרה של מחלקה סיעודית ושטחים נוספים בנכס, וכן מתשלומים "עבור שירותים שאינם נכללים בסל השירותים הבסיסי של הבית".

קהל היעד שלכם הוא עשירים בלבד?  

קירשנבאום: "הדיירים הם אנשים עצמאיים, עם יכולת כלכלית המאפשרת להם להגיע אלינו, והאוכלוסייה הרלוונטית היא מהעשירונים העליונים, 7-10, אבל יש לנו מחשבות לנסות ולהנגיש את הבתים שלנו לפלחי אוכלוסייה נוספים".

לדברי קירשנבאום, בבית דיור מוגן שכבר עובד באופן שוטף, אחרי שלב השיווק, יש תחלופה שנתית של 10% מהאוכלוסייה, ולפי הנתונים שהחברה מציגה, שיעורי התפוסה בנכסים שאחרי שלב השיווק, נעים סביב 90% ואף יותר מכך.

באיזה גיל אנשים נכנסים לבית דיור מוגן?

 "מי שמגיע בדרך כלל הם אנשים בגילאי 75 ומעלה, מתפקדים, שחלק מהם עוד עם 'שאריות' של עבודות שהיו להם, וחלק גדול מהם רוצה להמשיך לקיים את החיים כפי שהיו עד עכשיו, רק במסגרת יותר מתאימה. מדובר באנשים שמגיעים אחרי שעשו משהו בחייהם, והם מעורבים במה שמתרחש פה, והרבה פעמים אנחנו לומדים מהם".

לדברי קירשנבאום, "כלקוחות, ההחלטה להיכנס לדיור מוגן משמעותית מאוד, ונוגעת לקטע החיים האחרון. זאת עסקה פיננסית כבדה, ולכן הלקוחות עושים אותה בזהירות. הם מבקרים בכמה פרויקטים, מתייעצים עם חברים ובני משפחה, ולוקח להם הרבה זמן לקבל החלטה".

מה אתם עושים כדי שיבחרו דווקא בכם? 

"כדי לאפשר לדיירים את מה שהיו רוצים לעשות בחלק הזה של חייהם, אנחנו נותנים להם את צד החומרה - הנכס, עם כל השטחים הציבוריים שבו, נוסף על אבטחה, מרפאה ומחלקות סיעודיות צמודות. אבל האתגר הגדול הוא בצד התוכן. אנחנו משתדלים לספק לדיירים עולם שלם של תכנים, פעילויות, תעסוקה, עניין ומשמעות לחיים, וזאת כפועל יוצא של העובדה שיש פה צוותים שעובדים בחברה כבר 25-30 שנה, ויודעים מה האוכלוסייה המבוגרת רוצה. אנחנו משתדלים לתת לדיירים את הנכון והטוב ביותר עבורם".

יש תחרות גדולה בתחום?

"אנחנו חיים בעולם תחרותי, ואנחנו לא היחידים בתחום. יש כיום בארץ כ-70 בתים בתחום הדיור המוגן. חלק מהעניין של חברות חדשות להיכנס לתחום בשנים האחרונות, התעורר בעקבות שינוי הנחיה של רשות ניירות ערך, שמולה קיימתי במשך שנים דיונים בנושא, וגם הבאתי דוגמאות מחו"ל. בסופו של דבר, הרשות החליטה לאפשר לרשום דיור מוגן כנדל"ן להשקעה, ולא כרכוש קבוע, והמשמעות של השינוי היא שעליית הערך של הנכסים משתקפת בדוח רווח והפסד. 

"השינוי החשבונאי בתחום, יחד עם ההכרה בכך שהעולם הולך לכיוון של ביקושים גדלים לגיל השלישי, הפך את את תחום הדיור המוגן מנישה שבעיקר גורמים פרטיים עוסקים בה, לתחום שמעורר עניין של גורמים משמעותיים, כמו קבוצת עזריאלי. אבל בסך הכל, חיינו גם קודם לכן בעולם תחרותי, ואנחנו עדיין חיים בו".

מה הסיכונים שטמונים בפעילות?

"אנחנו פועלים בתחום סופר-דפנסיבי. יש לנו נדל"ן מניב, עם דיירים שאין להם התחייבות לגבי כמה שנים הם יישבו בנכס, כמו שיש במשרדים או במסחר, אבל הביטחון שלנו בדיירים הרבה יותר גדול מאשר במגזרי נדל"ן מניב אחרים, כי זה הבית של הדיירים שלנו והחיים שלהם. אנחנו מובילים את התחום בזכות העובדה שאנחנו מהוותיקים והגדולים בו, והמותג של 'מגדלי הים התיכון' ידוע ומוערך, אבל אנחנו משתדלים שלא לנוח על זרי הדפנה, אלא להמשיך בפעולות שישמרו את המובילות שלנו".

ההערכה במגדלי הים התיכון היא כי שוק הדיור המוגן בישראל כולל כ-12,500 יחידות דיור בכ-70 בתים, והרשתות המתחרות הבולטות בו הן "משען", "אחוזות רובינשטיין", "בית בכפר", "עד 120" ו"פאלאס" מקבוצת עזריאלי. 

מה סף הכניסה ליזם שרוצה להיכנס לתחום?

"היצע הקרקעות המיועדות לדיור מוגן מוגבל מאוד, וזה חסם שעומד בפני כל השחקנים בתחום. מעבר לכך, צריך לדעת כי בפרויקט של דיור מוגן לא מספיק להיות יזם נדל"ן. האתגר האמיתי הוא בתפעול הנכס, אחרי האכלוס, והוא מחייב הבנה גדולה מאוד כיצד לגרום לדיירים להיות מרוצים, כשהם מצדם מעדיפים להגיע לגוף מוכר עם ניסיון - מה שיוצר חסם כניסה נוסף".

מה לגבי התרחבות לחו"ל?

 "היו לנו בעבר פניות לאפשרות ליציאה לחו"ל, בעיקר בזכות המשמעות הרבה שאנחנו מייחסים לעולם התוכן, שלא קיים בחו"ל, אבל בשלב הזה החלטנו שיש לנו עוד מספיק מה לעשות בארץ. בחמש השנים הקרובות, הייתי רוצה לפתח עוד 2-3 פרויקטים". 

לפני הדיור המוגן: קירשנבאום יזם והוביל את הקמת איירפורט סיטי

הפעילים הוותיקים בשוק ההון זוכרים את שמו של מוטי קירשנבאום בעיתונות הכלכלית עוד לפני כניסתו לעסקי הדיור המוגן, כמי שיזם והוביל את פארק העסקים "איירפורט סיטי" הסמוך לנמל התעופה בן גוריון.

תחילת דרכו של קירשנבאום בעולם הנדל"ן הולכת אחורה דרך ארוכה, עד לתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת, כשנכנס למעורבות בפרויקט נדל"ן קטן יחסית, ובהמשך, עם סיום לימודי ראיית החשבון שלו הוא טס לארה"ב והקים חברת בנייה. 

קפיצת המדרגה הגדולה שלו בתחום נרשמה אחרי שחזר לישראל, אז התחבר לקבלן מתחום הביצוע, אברמי אדמוב - חיבור שבעקבותיו פנו אליהם חברי מושב ברקת בבקשה שיציעו להם רעיונות לניצול הקרקעות שבידיהם. קירשנבאום מספר כי "אחת מהקרקעות הייתה בצומת אל-על, וגידלו עליה כותנה, ואני חשבתי שאפשר לנצל את אותו שטח אחרת. כולם מסביב הסבירו לי למה הפרויקט הזה ייכשל, אבל אני שאבתי ביטחון ממה שראיתי במקומות אחרים בעולם, ששדה תעופה הוא מחולל כלכלי ושאפשר לעשות שם פארק עסקים".

לדבריו, "טסתי לכנס באזור לוס אנג'לס שעסק בנושא, ומכיוון שהייתי הזר היחיד באותו כנס, באחת ההפסקות המרצה שאל אותי למה הגעתי. השאלה הובילה לדיון שלם במסגרת הכנס על השטח, שלאחריו הבנתי מה צריך לעשות בו, וכך נולד פרויקט איירפורט סיטי".

לצורך הקמת הפרויקט חיפש קירשנבאום שותף פיננסי, ופנה לג'ו אלמליח, בעל השליטה בקבוצת חיפושי הנפט הנזילה יואל-ישראמקו באותה תקופה, שהכיר אותו בתקופתו בארה"ב. לדברי קירשנבאום, "לאלמליח לא היה אז קשר לתחום הנדל"ן, אבל היה לו הרבה כסף בחברות שלו, ובהמשך נפגשתי עם איתן רף, אז יו"ר בנק לאומי, שאמר לי כי לא רק שהבנק יממן את הפרויקט, אלא גם ירצה להיות שותף בו. כך, פתאום, כל הפרויקט קיבל תפנית. אלמליח, תמורת המימון, קיבל כמחצית מהפרויקט, לאומי לקח עוד כ-10%. בהמשך מכרתי את חלקי לקבוצת יואל, שכבר עברה לשליטתו של קובי מימון, לפי שווי פרויקט של כ-55 מיליון דולר".

ייזום פרויקט "איירפורט סיטי" הפגיש את קירשנבאום גם עם יאיר סרוסי, לימים יו"ר בנק הפועלים, שהחליף אותו בתפקיד יו"ר מגדלי הים התיכון בשנתיים האחרונות. "הכרתי את סרוסי לראשונה כשניסינו לעניין את מורגן סטנלי להיכנס לפרויקט. אז סרוסי ניהל את פעילות הבנק בישראל, ומשם התחברנו. כשרציתי לקחת את פסק הזמן מראשות הדירקטוריון של מגדלי הים התיכון, הוא בדיוק התפנה, ובגלל הקשר בינינו הרגשנו נוח להעביר לו את המושכות", מספר קירשנבאום.

דרכם של קירשנבאום וסרוסי נפגשה גם לאחר שקירשנבאום יצא מאיירפורט סיטי, כשב-2007, רגע לפני המשבר הכלכלי העולמי, הקים את חברת יורופורט, שאחד מהשותפים בה היה סרוסי, ושתחתיה יזם את פרויקט "איירפורט סיטי בלגרד" שבסרביה, שנמכר בהמשך לאפריקה ישראל. פרויקט זה עלה לכותרות בימים האחרונים, עם הודעתה של אפריקה נכסים כי חתמה על הסכם לרכישת החזקותיה (כ-46%) של חברת תדהר, שותפתה בפרויקט, תמורת כ-66 מיליון אירו, נוסף על חלקה ברווחי הפרויקט מתחילת הרבעון השני של 2019 ועד למועד השלמת העסקה.

על יורופורט, שנסחרה בבורסת ת"א באמצעות אג"ח, מספר קירשנבאום כי "אחרי המכירה לאפריקה ישראל השקענו באוקראינה, שם צירפנו כשותפים את חברת ג'י.טי.סי - מה שהחזיר לנו את רוב ההשקעה שלנו שם". לדבריו, "ההרפתקה שלנו במזרח אירופה נגמרה בנזק קל, ופרענו את האג"ח שהנפקנו במלואו. עם הכספים שקיבלנו מהעסקאות שביצענו, הכנסנו את יורופורט לפעילות בתי האבות, ובהמשך ביטלנו את החברה וחילקנו לבעלי המניות את מניות מגדלי הים התיכון".  

עוד כתבות

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

עקרון השוויון של מנדלבליט: פרסם קווים מנחים לאירועים נפרדים

בדיון דחוף שעסק בסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, קבע היועץ המשפטי לממשלה קווים מנחים ● מנדלבליט עמד על כך שרשות לא תנקוט צעדים להפרדה מגדרית בארועי תרבות, אולם ציין כי ישנם הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות

אנגלה מרקל. הביאה סגנון צילום: רויטרס,
Hannibal Hanschke

התשואה על האג"ח של גרמניה ל-30 שנה - מתחת לאפס

המשקיעים נוהרים לחוף מבטחים, ולצד היפוך עקום התשואות באג"ח של ממשלת ארה"ב, אלה של גרמניה לטווח הארוך מציעות תשואה שלילית ● המשמעות: המשקיעים יקבלו תמורה נמוכה מהסכום שהשקיעו, ולו רק בכדי להבטיח לא לאבד יותר מערך ההשקעה

יואב וינברג / צילום: עינת לברון

מניית אמת מחשוב צונחת: דוח חלש יחסית בהשוואה לדוחות טובים שפרסמו חברות אחרות ממגזר ה-IT

רווחי החברה ברבעון צנחו בחצי, והיא מסבירה זאת בעסקאות מהותיות בשיעורי רווח נמוכים מהממוצע

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

עימות בין תומכי "עוצמה יהודית" ובין טיבי מחוץ לאולם ביהמ"ש

הדיון בבג"ץ בבקשות לפסילת "עוצמה יהודית" ומועמדיה הסתיים בעימות מחוץ לאולם בין תומכי המפלגה ממשיכת דרכו של הרב כהנא ובין ח"כ אחמד טיבי וכמה ממלוויו ● תומכי "עוצמה יהודית" קראו לעבר טיבי: "אתה תומך בשאהידים, תחזור למקום שבאת ממנו" - וטיבי השיב להם: "אני בעל הבית פה"

סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

הרשתות לא הציגו מחירים באינטרנט - וייקנסו ב-2.6 מיליון שקל

הרשות להגנת הצרכן הודיעה ל-10 רשתות מזון בולטות כי יוטל עליהן קנס כולל של 2.6 מיליון שקל, בטענה כי הפרו את חוק המזון בסעיפים הנוגעים להצגת מחירים באינטרנט

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

צמיחה ניכרת במכירות של וילי פוד מיתרגמת גם לשיפור ברווח

הרווח של וילי פוד במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-16.1 מיליון שקל ● החברה רשמה צמיחה של 15% בהכנסות במחצית למרות אובדן הזיכיון של המותג לורפק

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

דוחות טובים לביג: ה-NOI עלה ב-5% ל-155.7 מיליון ש' ברבעון

הרווח הנקי של ביג ברבעון השני עלה בכ-3% לעומת הרבעון השני אשתקד ל-54.6 מיליון שקל ● ה-NOI מחנויות זהות בישראל ובארה"ב עלה ב-3.5% במחצית וב-1.2% ברבעון השני

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנוע טורבו: רכישת חישולי כרמל לצד צמיחה אורגנית הזניקו את ההכנסות והרווח של מנועי בית שמש

הרווח הנקי ברבעון השני שולש ל-4 מיליון דולר ● מניית מנועי בית שמש קפצה היום ומשקפת לחברה שבשליטת קרן פימי שווי של יותר ממיליארד שקל - לאחר שהכפילה את ערכה בשלוש שנים

פרויקט מתחם צעירים האצל חולון / הדמיה: אלד פסגות, יח"צ

אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 נרחב בתל גיבורים בחולון

במסגרת הפרויקט יתווספו 59 דירות ל-80 דירות קיימות בחמישה בניינים ברחוב האצ"ל שבחולון

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

פטריק דרהי / צילום: רויטרס

ענף במשבר: שוק הסלולר זקוק לתיקון גם במחיר היעלמות של אחת החברות מהזירה

המבצע של הוט מובייל בשיתוף סאני, חבילת סלולר ב-14.9 שקל לחודש, מטלטל את השוק, והשאלה היא מי תמצמץ ראשונה - הוט או חברה אחרת • מה רוצה להשיג בעל השליטה פטריק דרהי, למה הסיכוי שהרגולטורים יתערבו הוא קלוש, ומה מרוויחה סאני מהמהלך? • 7 הערות על הענף השברירי

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה/ צילום: רויטרס

בחמאס דוחפים להסלמה כדי לאלץ את נתניהו לוויתורים טרם הבחירות

לפי גורם ישראלי, בחמאס יש ויכוח לגבי התועלת בהפגנות על הגדר, אך יש גורמים בהנהגה שדוחפים להסלמה לפני הבחירות ● עם זאת, כנראה לא מדובר בהסלמת ירי הרקטות ● "גם חמאס לא מוכן עדיין לעימות אמיתי והוא מבקש לדחות עימות כזה ככל שניתן"

יוסף ג'בארין   / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

האם ח"כ יוסף ג'בארין שולט בנתונים על העצורים המינהליים בישראל?

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת יוסף ג'בארין הפתיע כשטען כי בערך 500 עצורים מינהליים כלואים בישראל מבלי שנשפטו ● האם זה אכן המספר? ● המשרוקית של גלובס

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

אחרי הספקים, יינות ביתן מסתבכת גם עם הרגולטור: תשלם את הקנס הגבוה ביותר על חוסר שקיפות במחירים

הרשות להגנת הצרכן דיווחה היום על כוונה להטיל קנסות לעשר רשתות שהפרו את החוק שמחייב שקיפות מחירים בהיקף של 2.6 מיליון שקל, לאחר שהמחירים שלהן לא שודרו לאתרי השוואת מחירים ● מי שספגה את מספר ההפרות והקנס הגבוהים ביותר היא יינות ביתן בהיקף של כחצי מיליון שקל על 13 הפרות שביצעה

מזודות חכמות: הדור הבא/ צילום: יחצ

האינטרנט של הדברים החכמים: הגאדג'טים שמגדירים מחדש יעילות

פלסטר ש"נותן" תרופות, מזוודה עם מנעולים המבוססים על טכנולוגיות זיהוי, שעון שמכוון את עצמו לזמן המקומי וארגז חול עם חיטוי אוטומטי שמזהה חתולים שונים

רכב של מאזדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חולשה בפעילות המסורתית של דלק רכב: מכירת מכוניות מאזדה צללה ב-30% ברבעון ונתח החברה בשוק הרכב המקומי הצטמצם ל-5%

ללא תרומתה של חברת התשתיות ורידיס, היה מחזור ההכנסות הרבעוני יורד ב-16% ● הרווח הרבעוני של דלק רכב צנח ב-29%, אך בסיכום המחצית סייעו סעיפי מט"ח להגדיל את הרווח ב-40%, ל-168 מיליון שקל