גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתכננים עסקאות בינלאומיות? שימו לב לחסמים ולחשיפות

יבוא שירותים לישראל מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, הן לתאגיד הזר והן לתאגיד המקומי ● הנה כמה מהסוגיות והחשיפות העיקריות שיש לשים לב אליהן

ייבוא וייצוא / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ייבוא וייצוא / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מהפיכות הטכנולוגיה והתקשורת עיצבו מחדש את עולם העסקים, כך שהכפר הגלובלי מזמן הזדמנויות עסקיות, שבעבר נראו דמיוניות בלבד. היכולת לבצע עסקאות על פני הגלובוס, ובהן רכישה ומכירה של מוצרים, שירותים וידע, מאפשרת לחברות מקומיות שאין להן ידע בתחום מסוים, אבל יש להן ניסיון ביצועי, לקחת חלק בפרויקטים מורכבים - וזאת על ידי יבוא שירותים וידע מחו"ל.

בדרך כלל, ההתקשרות בין התאגיד המקומי לתאגיד הזר לרכישת השירותים והידע מתחילה עם חתימת הסכם שירותים, שבמסגרתו אפשר שהתאגיד הזר יספק את השירותים, בחלקם במדינת מושבו ובחלקם באמצעות נציגים שאותם ישלח לישראל. 

כידוע, הכלכלה הגלובלית מאתגרת את מערכות המס, שמנסות להדביק את הפער. נזכור כי בשונה מהכלכלה הגלובלית, שבה האינטרס ליצירת קשרים בינלאומיים עסקיים בין תאגידים הוא משותף, הרי שבאופן אינהרנטי, מערכות המס במדינות השונות מתחרות זו בזו בשאלת זכות המיסוי, ובעוד מערך האמנות הבינלאומיות מתקדם ומתעדכן לאטו, הכלכלה הבינלאומית לא מחכה.

בהתאם, יבוא שירותים ארצה מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, לתאגיד הזר ולתאגיד המקומי. ברשימה זו נעמוד על חלק מחשיפות המס הנוצרות כתוצאה מפעילות של הספקת שירותים בישראל על ידי תאגיד זר.

שאלת ניכוי מס במקור

מנקודת מבטו של התאגיד המקומי, חשיפת המס העיקרית היא בסוגיית ניכוי מס במקור בתשלומים לתאגיד הזר בגין השירותים המוענקים לו. מערכת המס בישראל מבוססת על שיטה שלפיה המשלם עבור השירות מנכה מס במקור מהתמורה המגיעה למקבל. שיטת הניכוי במקור נועדה, בראש ובראשונה, להבטיח את גביית המס. עניין זה מתחדד, כשהמקבל הוא תושב חוץ, שבאופן טבעי, לרשויות המס המקומיות יש קושי לגבות ממנו מס.

לכאורה, קבלת אישור על שיעור הניכוי במקור הנדרש היא עניין של מה בכך. עם זאת, הניסיון מלמד שני דברים: ראשית, לא אחת רשויות המס מאתגרות את המבקשים בדרישות ביורוקרטיות כאלה ואחרות, שיוצרות עיכובים מיותרים; ושנית, ייתכנו מחלוקות בדבר מקום הספקת השירותים ושיעור המס שיש לנכות - דבר שיוצר חיכוכים מסחריים ומשמש מצע פורה לסכסוכים עסקיים בין המשלם למקבל.

שיטה זו של ניכוי במקור יעילה כשהשירות שניתן על ידי התאגיד הזר ניתן בישראל, ועל כן, הניכוי במקור הכרחי עבור ייעול הגבייה של רשות המס המקומית. ואולם, מה ההשלכה כשהשירות הזר ניתן במלואו בחו"ל? במקרים כאלה, מחזיקה פעמים רבות רשות המס המקומית במס שנוכה במקור, שנגבה שלא לצורך. לצערנו, מקרים מעין אלה חוזרים ונשנים, ואלה פוגעים פגיעה קשה בקשרים הכלכליים והמסחריים של התאגידים המקומיים עם התאגידים הזרים. נוסף על האישור השוטף לניכוי במקור, המשלם, תושב ישראל, חשוף לשומת ניכויים שבכוחן של רשויות המס לערוך לו. שומת הניכויים באה לעולם פרק זמן ארוך לאחר ביצוע העסקה, ולא אחת זו תופסת את התאגיד הישראלי כשכבר אין לו קשר לתאגיד הזר, ואין לו כל אפשרות להיפרע ממנו במקרה שיחויב בתשלום מס בגין אי-העברת הניכוי כאמור.

שאלת "מוסד הקבע" בישראל

מנקודת מבטו של התאגיד הזר, מתעוררת אחת מהסוגיות הבסיסיות בעולם המס הבינלאומי, והיא שאלת קיומו או יצירתו של "מוסד קבע" בישראל.

על קצה המזלג, נאמר כי על פי אמנות המס הבינלאומיות למניעת כפל מס, קיומו של מוסד קבע במדינה מחייב, בין השאר, את רישומו של התאגיד בישראל לצורכי מס - דבר הגורר אחריו חובות דיווח וחשיפות רגולטוריות שונות.

חרף העובדה שהגדרתו של מוסד קבע משתנה בין אמנת מס אחת לשנייה, ככלל, ניתן לומר שמוסד קבע נוצר כשקיים מקום עסקים קבוע, או אף אם קיים גורם הפועל בשם התאגיד הזר באופן שהוא מהווה "זרוע ארוכה" שלו ורשאי לעשות ולקבל החלטות בשם התאגיד הזר. מכל מקום, שאלת קיומו של מוסד קבע היא שאלה מורכבת, התלויה במשתנים רבים.

לענייננו כאן, נדגיש כי קיומו של מוסד קבע מייצר לתושב הזר חשיפת מס בישראל לצד חשיפת מס במדינת תושבתו, וכן מהווה פתח לדיונים במדינת המקור סביב שאלת הזיכוי מהמס הזר וסביב ייחוס ההכנסות בכל אחת מהטריטוריות. לצד חשיפות אלה, נזכיר כי לא אחת לתאגיד הזר יש אינטרס להירשם לצורכי מס בישראל, והדבר נוגע להיבטי מע"מ ולאפשרות לדרוש החזר מס שנוכה ממנו ביתר.

בסיכומו של דבר, פעילות בישראל באמצעות תאגידים זרים יוצרת הזדמנויות עסקיות מדהימות, לצד חשיפות מס וחשיפות רגולטוריות שונות לא מבוטלות. בשל המורכבות הקשורה בהשתלבות הדין המקומי עם הדין הזר, יעשה נכון כל בעל עסק ישראלי שיש לו רצון לפרוץ לשווקים בינלאומיים, אם יתכנן מראש צעדיו ויהיה מודע להשלכות של התקשרות עסקית במישור בינלאומי. 

הכותבים הם עורכי דין ושותפים במשרד עוה"ד ירון אלדר פלר שורץ ושות'

עוד כתבות

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

משה פדלון/ צילום: שלומי יוסף

אלפי יח"ד בהמתנה: בהרצליה הקפיאו בניית דירות חדשות עד לקבלת תקציבים מהמדינה

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, הודיע בימים האחרונים שבכוונתו לעצור בנייה חדשה כיוון שלדבריו המדינה לא עומדת בהסכם הגג • היום החליטה על כך העירייה רשמית • מבדיקת אתר מדלן, 260 פרויקטי בנייה ייעצרו מיידית • רמ"י: "הערמת קשיים מיותרת מצד העירייה"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

"איך מצביעים בבחירות ואיך ממלאים לוטו": מה עוד חיפשו הישראלים בגוגל

גוגל פרסמה הערב את סיכום השנה במנוע החיפוש שלה ● הבחירות אמנם העסיקו יותר מכל את הישראלים, אך באופן מפתיע ראש הממשלה לא התברג לעשרת האנשים שהכי עניינו את הגולשים ● את מי עוד חיפשו הישראלים בגוגל?

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל (מימין) / צילום: רויטרס / HANNIBAL HANSCHKE

כבר לא גוגל: מהו מקום העבודה הטוב ביותר לעבוד בו ב-2020?

פייסבוק וגוגל שתיהן נפלטו מעשרת המקומות הראשונים בדירוג השנתי של גלאסדור ● שתי החברות התמודדו השנה עם ביקורת רבה מהעובדים בשל החלטות מעוררות מחלוקת של ההנהלה ● אלה עשר החברות שכן נכנסו לרשימה

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

טראמפ כנבל העל של מארוול תאנוס  / צילום: צילום מסך, גלובס

"אתם יודעים שהוא הנבל, כן?": הציוץ של טראמפ גורר לעג ברחבי הרשת

אחד מחשבונות הטוויטר של הקמפיין של טראמפ העלה סרטון ובו טראמפ מוצג כנבל העל של מארוול שדוגל בהשמדת מחצית מהיקום

מריוס נכט - תמר מצפי

החברות Verbal ו-Helthymize מתאחדות ומגייסות 9 מיליון דולר בהובלת קרן aMoon

החברות שפיתחו טכנולוגיות לאבחון מחלות על בסיס שינויים בקול האנושי ימוזגו לחברה אחת ששמה ייקרא Vocalis ● את הגיוס תוביל קרן הון הסיכון למדעי החיים aMoon בהובלת מריוס נכט

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בניה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם ● נכון לעכשיו ללא הצלחה

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

עליות שערים קלות בוול סטריט; הפד רמז כי הריבית לא צפויה להשתנות בשנה הקרובה

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד ● מדד המחירים לצרכן (ליבה) בארה"ב עלה בחודש נובמבר ב-0.2%

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות

אמנון ברקאי, סמנכ”ל ההפקה בחדשות 13 וטלי גורן, סמנכ”לית הרגולציה של קשת / צילום: יח"צ

"גם ככה זו שנה היסטרית לחברות החדשות בכל מה שקשור להוצאות כספיות"

ההיערכות למערכת הבחירות, ובעיקר ליום השידורים המיוחד בבחירות עצמן, מאתגרים את תאגיד השידור ואת קשת ורשת ● לכולם ברור שמתכונת משדר הבחירות תהיה דומה יותר למתכונת החסכנית של בחירות ספטמבר ופחות לסבב הראשון של הבחירות בחודש אפריל

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה בקריאה ראשונה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט במזכר עקרונות לשת"פ אסטרטגי עם חברת תרופות גרמנית

ההסכם כולל השקעה של 1.8 מיליון דולר לפי שווי של 350 מיליון שקל, פרמיה של 52% על מחיר השוק

כלי רכב בנמל חיפה / צילום: ורהפטיג ונציאן

גם שוק הרכב מחכה לממשלה החדשה: מה יקרה ב-2020?

נתוני המכירות של שנת 2019 מזכירים את אשתקד: ארבעה מותגים חולשים על חצי מהענף ● האם 2020 תיראה אותו הדבר (לא בטוח), איך יושפע הענף מהגירעון, ולמה לא צריך להתרגש יותר מדי מהרכב החשמלי?

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ננעל בעליות קלות: ת"א 90 הוסיף 0.3% לערכו, מניית דלק רכב זינקה בעוד 15%

המדדים ננעלו בנטייה חיובית קלה סביב רמות הפתיחה ● קבוצת דלק הודיעה על מכירת יתרת החזקותיה בדלק רכב ● בורסות וול סטריט נפתחו בעליות קלות לקראת פרסום הודעת הריבית של הפד מאוחר יותר הערב