גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוריס קאהן מציין יובל לאפולו 11 ומסכם שבוע על חלל

וגם: יו"ר חברת החשמל מחכה למהפכת הקוצ'קוין, איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס וההישג המרשים של השמאית ונהגת המרוצים

מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין  / צילום: יוחנן הראל
מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין / צילום: יוחנן הראל

נראה כי שבוע עמוס עבר על איש העסקים מוריס קאהן. בזמן שבעולם מציינים 50 שנה לנחיתת החללית אפולו על הירח, הגיע נשיא עמותת SpaceIL למגוון אירועים מקומיים שהתקיימו לכבוד אותו רגע היסטורי.

בתיאטרון רמת גן הוצג השבוע המחזה "איש על הירח" בביצועם של שחקנים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. ההופעה, שהועלתה בהשראת סיפורה של החללית "בראשית", התקיימה בהדרכתם של תלמידים מבית הספר בית צבי. לצד קאהן כאורח כבוד, נכחו בהופעה גם ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן; אביטל מויאל, נציגת סוכנות החלל הבינלאומית; ודוד בנימין, מנכ"ל בית צבי.

המופע, בבימויו של צביקי לוין, סיכם שנה עבור קבוצת 14 בוגרים ובוגרות בעלי מגבלה שכלית-התפתחותית ממועדון "רעות". הניסיון לנחות על הירח היווה עבורם השראה - במהלך ההופעה הם ביצעו שירים מקלאסיקות ישראליות המזכירות את הירח, ובקטעי המעבר סיפרו את סיפורם האישי.

ועוד בחגיגות: אמש ערכו שגרירות ארה"ב בישראל והמועדון האסטרונומי של אוניברסיטת תל אביב, הקרנה של הסרט התיעודי החדש "אפולו 11", אליה הגיעו כאלף מוזמנות ומוזמנים, בהם גם קאהן. בהתייחסו לפרויקט הבא הוא הסביר: "אנחנו כרגע עסוקים בלחשוב מה נעשה אחרת הפעם, מה המתכון הנכון להצלחת בראשית 2. עלינו לחשוב על כך באופן יסודי ולהיות זהירים. אנחנו לא מעוניינים להרוס את המוניטין שבנינו ואת ההישג שהשגנו עם בראשית. למדנו הרבה וזה נהדר, אבל עכשיו נעשה יותר מזה. בסרט 'אפולו 11' ראינו שלאמריקאים היה טיל גדול ששוגר ישירות אל הירח בהשקעה של מיליארדי דולרים, אנחנו לעומת זאת היינו צריכים לעשות את המסע הזה בגשושית קטנה ובסיבובים ובתקציב של מאה מיליון דולר בלבד".

באירוע זה נכחו: טרי דיווידסון, ראש המחלקה לדיפלומטיה ציבורית בשגרירות ארה"ב; פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית; ד"ר דוד פולישוק, אסטרונום ממכון ויצמן; פרופ' שי צוקר, אסטרונום מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' ליאו קורי, דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב; ואחרים.

הניחו לביטקוין: יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל, מחכה למהפכת הקוצ'קוין

אם אתם מתרגלים רק עכשיו לעולם הבלוקצ'יין ולביטקוין, יפתח רון-טל, יו"ר חברת החשמל, סבור שעלינו להיערך למונח נוסף - קוצ'קוין. בקוצ' הכוונה לקוט"ש: קילוואט לשעה.

רון-טל, שהשתתף השבוע בוועידה ה-8 לתשתיות ישראל שהתקיימה ביוזמת מידע כנסים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב, הכריז "תתחילו לעכל את המושג קוצ'קוין - זה הבלוקצ'יין של עולם האנרגיה בעוד 20 שנה. לשם אנו הולכים". עוד הוא טען "כל מי שיושב כאן - בעוד כעשרים שנה, על הבית שלו תהיה תחנה קטנה לייצור חשמל. כשהמהפכה תבשיל ניתן יהיה להכריז על תום עידן המזהמים הגדולים בתחנות הגדולות ותהיה לנו איכות חיים טובה יותר. כל אזרח יהיה גם יצרן חשמל, כל אחד מאיתנו שייצר לעצמו חשמל, יוכל לסחור ברזרבות שיישארו לו בעזרת מטבע מסחר ייחודי".

במתרשמים מהאנרגיות היו: שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ; אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה; שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר; גיא סמט, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה; שאול מרידור, הממונה על אגף תקציבים במשרד האוצר, יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; ד"ר שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל; יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו; אלי כהן, מנכ"ל מקורות; יאיר סרוסי, יו"ר אנלייט; דן הראל, יו"ר רכבת ישראל; עוזי יצחקי, יו"ר חברת נמלי ישראל פיתוח ונכסים; ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה ישראל; אלי אסולין, מנכ"ל דוראד; חגי מילר, מנכ"ל גלובל פאוור; תומר ישראלי מנכ"ל מידע כנסים; אורית טנא, מנהלת הוועידה; ואחרים.

אלי כהן, אשל ארמוני, אורית טנא, יגאל לנדאו, יפתח רון טל, שמואל פלדל ויאיר סרוסי  (צילום: OHAD GIGI)

אמיר ברנע, איריס שטרק, אמיר איל וליאת נויבירט / צילום: שלומי יוסף

"גם לחלום יש מחיר": איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס

תחום הקנאביס, כלומר שווין של החברות העוסקות בו, עלה השבוע לדיון במסגרת פאנל של לשכת רואי החשבון, שנערך בבית הלשכה בתל אביב. תחת הכותרת "אתגרים ומה הלאה?", ביקשו הנוכחים להבין האם ניתן להעריך חברות בענפים שטרם התגבשו, כאלה שמושכים התעניינות רבה אך גם נמצאים באי-ודאות גבוהה, דוגמת הקנאביס.

מנחי הפאנל, רו"ח אלי אלעל, מנכ"ל חברת שווי הוגן, ורו"ח יובל זילברשטיין מפרומתאוס, אירחו את רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון; פרופ' אמריטוס אמיר ברנע מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב והמרכז הבין תחומי בהרצליה; אמיר איל, יו"ר ובעלי קבוצת ההשקעות אינפיניטי; רו"ח יבגני אוסטרובסקי, סגן בכיר ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ולשעבר מנהל מערך להערכות שווי ופיתוח שוק ברשות לניירות ערך; שמוליק ויינשטיין, מנהל תחום בכיר הערכות שווי ושינויי מבנה ברשות המיסים; זאב מורג, מנכ"ל אנטרופי שירותי מחקר כלכלי; ורו"ח יאיר לפידות, מנכ"ל משותף ילין לפידות בית השקעות.

בהתייחסו להערכת שווי חברות מתחומים כמו הקנאביס, טען מורג כי "מאוד מסוכן לבצע הערכות שווי בתחומים כאלה. יש בועות, ועל כל הערכה או שתיים שיתממשו יש הרבה יותר חברות שלא יצליחו. לכן אני מציע להיזהר מלתת הערכות שווי מופרזות במקרים כאלה".

דעה אחרת הציע איל. "אפשר למצוא מודלים להערכת חברות חלום. גם לחלום יש מחיר ואפשר למצוא מנעד לכך. שאלת ההשקעה אינה תלויה בפרופיל הסיכון אלא בשאלה מהו הסיכון, וזה מתבטא בענפים כמו הקנאביס, חברות הנדל"ן במזרח אירופה ועוד", הוא אמר.

עוד נכחו: רו"ח אלינה פרנקל רונן, מ"מ והמשנה לנשיאה; ורו"ח עו"ד ליאת נויבירט, סגנית הנשיאה.

אמיר ברנע, איריס שטרק, אמיר איל וליאת נויבירט (צילום: שלומי יוסף)

כושר וסיבולת

הישג נוסף לשמאית המקרקעין נחמה בוגין. נהגת המרוצים (שהיא גם משפטנית) הגיעה למקום הראשון בטורניר הסיבולת הארצי של ליגת פיג'ו, שנערך השכם בבוקר שבת בערד. 

מדובר במרוץ סיבולת, משום שמתחרים בו צוותים של שלושה נהגים (ונהגות) שחולקים ביניהם נהיגה ארוכה יחסית - בת כשעתיים, במהלכה יש לוודא שמירה על הרכב ותדלוקים במהלכה.

בוגין, שחצתה ראשונה את קו הסיום, עמדה בסופו של האירוע על הפודיום יחד עם חבריה לצוות - רז גבריאלי וסופי גולן. השלושה נהגו בפיג'ו 208 טורבו (N7 TURBO RACING), רכב שנרכש לאחרונה על ידי בוגין ושודרג על ידה, כחלק מפעילותה בתחום המרוצים. עלות הרכב מוערכת ב-150 אלף שקל, לפני השדרוגים הנדרשים.

"זו תחושה של שכרון חושים", העידה בוגין, "מרוץ סיבולת מחייב מקצוענות, חוסן מנטלי, אסטרטגיה, חברות ופרגון. אני מודה לחברת פרודרייב של ראם סמואל וגידי קרונין על ההפקה".

בוגין חובבת נהיגה ספורטיבית כבר מספר שנים, היא האשה היחידה שהשתתפה באליפות ישראל הראשונה למרוצי מכוניות ואף העפילה לגמר התחרות.

נחמה בוגין וצוות הטורניר (צילום: אורון גולקרוב)

עוד כתבות

חברות התקשורת / עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

חברות הסלולר מבקשות דחייה במכרז הדור החמישי

פרטנר מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בסוגיית מבנה דירקטוריון החברה, סלקום מבקשת דחייה בשל אי-השלמת המו"מ עם גולן טלקום ואקספון, והוט מובייל מבקשת דחייה על רקע אי-הוודאות בפרטנר

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

 מרים פרץ בטקס הדלקת המשואות/ צילום: באדיבות כאן 11

טקס הדלקת המשואות שוב מעורר אש: למה הועדף במאי לא מוכר על פני מנוסים ומצליחים?

ל"גלובס" נודע כי במכרז של משרד התרבות על הפקת טקס המשואות זכתה שוב חברת טרגט מרקט, שהעניקה בזמנו לשרת התרבות מירי רגב טקס עטור קלוז-אפים ● המכרז הוא לארבע שנים בתקציב של 8.4 מיליון שקל לשנה

כספומט ביטקוין. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין צמח ב-46% מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

עוד גיוס לחברת פינטק: קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו-SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות שערים בת"א; עזריאלי ושטראוס מתחזקות אחרי הדוחות, פועלים נחלשת

טבע מובילה את הירידות וצונחת ב-4% ● בנק הפועלים דיווח על ירידה ברווחים ● אלקטרה נדל"ן צוללת 9% אחרי דוחות ● עזריאלי ושטראוס דיווחו על צמיחה ברווחים

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

אופיר אקוניס, הליכוד / צילום: יח"צ

האם נציגי מפלגות ערביות כבר ישבו בוועדת חוץ וביטחון?

האם חברי מפלגות ערביות זכו להיכנס להיכל הביטחון של הכנסת? כן - אבל לא לקודש-הקודשים ● המשרוקית של גלובס

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: "אפעל להקמת ממשלת אחדות עם כחול לבן, בלי לפיד ובלי ליברמן"

(עדכונים שוטפים) - בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות נוספות" ● נתניהו: "ליברמן אמר שילך עם הצד שלא יסרב. עכשיו נותר רק לראות אם הוא יעמוד בהתחייבויותיו"

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

נכס של סטרווד ווסט./ צילום: מצגת החברה

סטרווד ווסט מסתבכת: לאחר שמחזיקי האג"ח פתחו בהליך משפטי, נאלצת להתמודד עם טענות של נושה מובטח בארה"ב

לדברי חברת הנדל"ן האמריקאית הנסחרת בת"א, הטענות לא אמורות לפגוע מהותית בעסקיה, אבל נראה שבשוק סקפטיים לגבי זאת, והאג"ח שהנפיקה, בהיקף של יותר מ-900 מיליון שקל, נסחרו היום בירידה של יותר מ-3% למחיר המשקף הפסד של כ-60% למשקיעים בהנפקה

רביב מלמד, נפתלי חייט ומירי רטנר./ צילום: איל יצהר

ואיאר גייסה 109 מיליון דולר לבדיקות זולות לגילוי מוקדם של סרטן השד

הסבב הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-188 מיליון דולר

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום / צילום: איל יצהר, גלובס

מכירות אשדר צמחו יותר מפי 2 ברבעון השלישי: "לאור האי-ודאות לגבי הבחירות, ניכר גידול בקצב רכישת הדירות"

דוחותיה הכספיים של חברת הבנייה מספקים עדות נוספת לפריחת ענף הנדל"ן למגורים בישראל ● הכנסות אשדר גדלו ב-120% ל-487 מיליון שקל, הרווח הנקי זינק ב-150%

ליהיא פינטו–פריימן  / צילום: איליה מלניקוב, יח"צ

"יכולנו להתאבל ולהגיד, שיט, הכול ירד לטמיון. אבל החלטנו לראות בזה הזדמנות"

הרעיון נולד אצל ליהיא פינטו-פריימן בערב התרמה בלונדון, כשרצתה לדעת איפה אפשר לקנות שמלה שראתה ● כדי לפתח את הטכנולוגיה היא גייסה מדען מפרויקט מאיץ החלקיקים בשווייץ, והצליחה להעמיד את SYTE, השזאם של האופנה ● עכשיו, אחרי שסגרה גיוס של 30 מיליון דולר, היא מסבירה ל"ליידי גלובס" מה אנחנו לא מבינים על השפה של דור ה–Z

לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן / צילום: Jack Gruber-USA TODAY, רויטרס

כך הואשם הקצין היהודי בנאמנות כפולה בשימוע האימפיצ'מנט

מאמץ רפובליקני לקעקע אמינותו של של לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן, שמשפחתו היגרה מבריה"מ לארה"ב בהיותו בן שלוש ● וינדמן, שהאזין לשיחת טראמפ עם נשיא אוקראינה, העיד: "אין זה יאה שנשיא ידרוש ממדינה זרה לחקור את יריבו הפוליטי" ● פרשנות