גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אתיופיה היא אחת הכלכלות הצומחות בעולם. תעשו איתנו יותר עסקים"

נציגים של ממשלת אתיופיה הגיעו לישראל כדי לנסות לשדרג את יחסי המסחר בין המדינות ● רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מסביר למה כדאי להשקיע במדינה שבה נערך ניסיון הפיכה לפני כחודש, ומספר על הביקור אצל בני משפחתו של סלומון טקה

רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל / צילום: ענבל מרמרי
רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל / צילום: ענבל מרמרי

נציגים של הממשלה האתיופית מבקרים בימים אלה בישראל, בתזמון לא אידאלי. לפני כחודש נערך באתיופיה ניסיון הפיכה כושל שבמהלכו נרצחו הרמטכ"ל וכמה בכירי ממשל. כאן, ברחובות ישראל, עדיין לא שככה מחאתם של הישראלים יוצאי אתיופיה שפרצה לאחר ששוטר ירה למוות בסלומון טקה.

רטה אלמו נגה, שגריר אתיופיה בישראל, מאמין בכל לב שדווקא זה הזמן לחזק את השותפות הכלכלית בין אתיופיה לבין ישראל. הוא מדבר על כך שב"קהילת ביתא ישראל (יהדות אתיופיה), יש חברים משכילים ופעילים שיכולים למלא תפקיד משמעותי בקשר בין המדינות, והם כבר עובדים על זה. בנוסף לכך שהם יכולים לפעול באתיופיה כמקומיים ללא הגבלות על משקיעים זרים, הם גם דוברים את השפה ומבינים את התרבות. כשהם מגיעים לאתיופיה מתייחסים אליהם כאל חלק מהקהילה.

"במשך חמשת החודשים שאני בתפקיד כאן, רבים מהם באים אליי ומספרים לי שהם מעוניינים לעבוד ולהשקיע באתיופיה. אני רואה בהם אנשים שיש להם רגל אחת באתיופיה ורגל אחת בישראל. השורשים שלהם באתיופיה עדיין חזקים".

חלק מהאנשים שאתה מדבר עליהם הגיעו לכאן כתינוקות ואחרים נולדו בישראל.
"מי שמכיר את העבר שלו, יש לו בסיס חזק לבנות את העתיד, והעתיד עבורם טמון ביחסים כלכליים בין ישראל לאתיופיה".

חלק מהצעירים שאלמו מדבר עליהם נוכחים בפגישה שלנו. מדובר בחמישה אנשי עסקים צעירים ממוצא אתיופי שהקימו לפני זמן קצר את ג'רווי (JerWay). הם אלה שיזמו, יחד עם השגריר, את הבאת המשלחת.

שר החוץ של אתיופיה ושרים נוספים היו אמורים להגיע לכאן ולהשתתף בכנס רב-משתתפים. ברגע האחרון דרג המשתתפים במשלחת ירד לסגני שרים. אנשי ג'רווי טוענים כי מי שאחראי על כך הוא משרד החוץ הישראלי, שהערים לדבריהם קשיים ביורוקרטיים.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "משרד החוץ הן במטה בירושלים והן דרך השגרירות באדיס אבבה עמדו בקשר שוטף עם שגרירות אתיופיה בישראל ומשרד החוץ האתיופי שארגנו את האירוע והמשלחת. אנחנו מקדמים בברכה משלחת זו שתתרום לקידום היחסים הכלכליים בין המדינות, בהתאם למדיניות שה"ח ישראל כ"ץ לקידום ההיבט הכלכלי בפעולות משרד החוץ. שינוי הרכב המשלחת הינו עניין אתיופי פנימי ואינו קשור כלל לצד הישראלי. נשמח לארח בישראל את שר החוץ האתיופי בכל עת כפי שהובהר לצד האתיופי.אנו מצרים על ביטול הכנס הכלכלי וממשיכים לטפל בפן הפורמלי של הביקור שיכלול בין היתר מפגש בין סגני השרים האתיופים לשרים ישראלים. אתיופיה הינה מדינת מפתח באפריקה, ואנו מייחסים לה תפקיד מרכזי במדיניות החזרה לאפריקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

בלי קשר לדרג - המשלחת האתיופית תנסה לשדרג את יחסי הסחר בין המדינות שמסתכמים בימים אלה בכמה עשרות מיליוני דולרים בשנה.

איזה שותפות כלכלית יכולה להיות בין שתי המדינות?
אלמו: "אנחנו רואים הרבה פוטנציאל בישראל בתחומי החקלאות, הבריאות, החינוך, המדע והטכנולוגיה והחדשנות. בנוסף, אתיופיה מהווה פוטנציאל להשקעות, קודם כל בשל גודלה במונחי הכלכלה, האוכלוסייה והשטח וגם המיקום שלה באפריקה. אם מסתכלים על התמונה הגדולה, אפריקה מתפתחת, ואתיופיה מתפתחת. זו אחת הכלכלות הצומחות ביותר בעולם, עם שוק של 110 מיליון איש ועם מעמד ביניים צומח.

"בתחום החינוך למשל, ב-20 השנה האחרונות עברנו ממדינה עם שלושה ארבעה מוסדות להשכלה גבוהה, למעל 45 מוסדות, ועם יותר מחצי מיליון בוגרי קולג' כל שנה, רובם במקצועות כגון הנדסה, רפואה ומדעי המחשב. כוח העבודה הפעיל מגיע ל-54 מיליון איש, והוא זול יחסית. בנוסף יש לנו הסכמי פטור ממס נרחבים עם ארצות-הברית, יפן, קנדה, טורקיה ועוד. אתיופיה חברה בשוק המשותף של אפריקה הדרומית, מה שמעניק לה גישה לשוק של 350 מיליון איש". בתוך כך, הכלכלה האתיופית צומחת בעשור האחרון בקצב של יותר מ-10% כל שנה.

משקיעים חוששים מחוסר יציבות ואתם חוויתם רק לפני כחודש ניסיון הפיכה.
"זה היה ניסיון כושל. אף פעם לא היה באתיופיה ניסיון הפיכה מוצלח. רמת היציבות באתיופיה היא אחת הגבוהות באפריקה. בשנה שעברה חווינו העברת שלטון דמוקרטית ומסודרת בין ראש הממשלה היילמריאם דסלן לבין ראש הממשלה הנוכחי, ד"ר אביי אחמד. כיום הממשלה עובדת על סדרה של רפורמות עמוקות כדי להביא שינוי הן בתחום הפוליטי והן בתחום הכלכלי".

"גידולי כותנה ושומשום ברמה גבוהה"

אתיופיה עלתה בשנים האחרונות על הרדאר של משקיעים מכל רחבי העולם. אלמו מספר שהמדינה מושכת כיום משקיעים מסין, מטורקיה, מהודו, מארצות-הברית, מגרמניה ועוד. גם ישראלים משקיעים במדינה, אבל לא מספיק לטעמו.

מה יכול למשוך את המשקיעים לאתיופיה? תשתית מפותחת של כבישים, כ-17 פארקי תעשייה עם כבישי גישה סלולים, עם חשמל ומים. בנוסף אתיופיה מחשבת ל"האב" פיננסי שמציע אנרגיה זולה, גידולי כותנה ושומשום ברמה גבוהה, הטבות מס למשקיעים מסוגים שונים".

80% מתושבי אתיופיה מתפרנסים מחקלאות, ומטבע הדברים רוב ההשקעות זורמות לשם. אלמו מאמין שהטכנולוגיה הישראלית יכולה לשפר את התפוקה של כל יחידת שטח וגם להביא שירותי בריאות טובים יותר לאזורים מרוחקים.

אתה מדבר על מדינה שנמצאת שנמצאת בתנופת התפתחות. זה מחלחל לחקלאים העניים באזורים כפריים?
"אני חושב שכן. יש למשל משקיע ישראלי שמשקיע בחווה לגידול אבוקדו. הוא מספק הכשרה לחקלאים קטנים באזור החווה שלו, וגם קונה מהסחורה שלהם לצורך ייצוא. גם בכותנה, יש חוות מסחריות של משקיעים, שהחקלאים הקטנים בסביבה יכולים להיעזר בציוד וגם בידע שהן מביאות".

מה אתה מצפה שיקרה בביקור המשלחת מאתיופיה כאן?
"אני מאמין שמעבר להצגת היתרונות של אתיופיה, עשויים להיווצר גם קשרים שיניבו פעילויות של ממש".

"המוות של סלומון טקה מזעזע"

השגריר האתיופי הגיע לפני כשבועיים לביקור בבית משפחתו של סלומון טקה. "המוות שלו מזעזע", הוא אומר, "אני מאמין שמדינת ישראל והממשלה ימצאו פתרון ראוי לבעיה, וגם שחברי הקהילה יטפלו בזה בצורה חכמה. אתם חברה של אנשים שהגיעו ממקומות שונים בעולם, תרבות מעורבת, כור היתוך. אני מאמין שהממשלה תנקוט אמצעים דרך מדיניות לפתור את הבעיה. הקהילה של יוצאי אתיופיה צריכה מנהיגות חזקה שתפתור את הדברים בצורה פרקטית וחכמה ובדרכי שלום".

הביקור שלך מהווה מחאה נגד המדיניות הישראלית?
"הגעתי אל המשפחה כדי לנחם אותם. יש לנו יחסים מאוד טובים עם קהילת ביתא ישראל, אבל זהו עניין בין הקהילה לבין ממשלת ישראל, ואנחנו לא מתערבים בכך. אני רק אומר שצריך להגיע לפתרון של שלום, וגם הקהילה צריכה לחתור לפתרון בדרכי שלום". 

עוד כתבות

אייל לפידות / צילום ארכיון: תמר מצפי

הושלמה מכירת מניות כלל ביטוח לאייל לפידות; אי.די.בי פספסה הכנסה של יותר מ-60 מיליון שקל

אי.די.בי קיבלה 107.5 מיליון שקל עבור 5% ממניות כלל ביטוח - שבינואר 2018 יכלו, לכאורה, להימכר ב-170 מיליון שקל ● כחלק מהעסקה, הגיש לפידות בקשה להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

הפרקליטות: המבחנים לסיקור חיובי כשוחד תואמים את החשדות נגד נתניהו

כך טוענים בפרקליטות, שם הביעו שביעות-רצון מהכרעת הדין שנתנה היום השופטת לימור מרגולין-יחידי בעניין איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון לשעבר ● בהכרעת הדין נפסק כי בתנאים מסוימים יכולה מערכת יחסים בין נבחר ציבור וכלי תקשורת להיחשב כמערכת יחסים שוחדית

ערן גוטוירץ / צילום: כדיה לוי

"אני מוטרד מתנאי התשלום. קל יותר לנצל אותי בהשוואה לעסקים גדולים"

ערן גוטוירץ (41), מייסד ומנכ"ל חברת "הרחובות שלנו", מוטרד בעיקר מנושא תנאי התשלום: "מורכב יותר להתמודד עם לקוחות גדולים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם ● צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

מיישרת קו עם המתחרות: גם מגדל מפסיקה לשווק פוליסות ביטוחי סיעוד לפרט

הושלמה היציאה של החברות שמכרו לציבור ביטוחי סיעוד לפרט, בצל שינויים דמוגרפיים והריבית האפסית • לא יושפעו: מי שמבוטחים בביטוחי הסיעוד הקבוצתיים, או מי שכבר מחזיק בביטוח סיעוד לפרט

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "במדינות ערב יש נכונות גוברת והולכת למיסוד הקשרים עם ישראל"

ראש הממשלה הגיע היום במפתיע לכנס לציון 25 להסכם השלום עם ירדן, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי ● נתניהו: ביורוקרטיה מעכבת הקמת רשת מסילות רכבת בין ישראל, ירדן וערב הסעודית

סופה של התמ"א 38/ צילומים: איל יצהר, shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

כל מה שרציתם לדעת על שלוש השנים שנותרו עד סופה של תמ"א 38

האם מי שלא יצא לדרך עד כה פספס? מה יצטרכו לעשות מי שירצו לחזק בניין אחרי שיפקע תוקף התוכנית? מי יוכל להתיר פרויקטים חדשים? • "גלובס" עושה סדר בעקבות החלטת המועצה הארצית לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

בני גנץ / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

גנץ: מחר אפגש עם ליברמן בנוגע למתווה שהציע לממשלת אחדות

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו לקיים עמו מו"מ ישיר, אמיתי וכן: "בוא נדבר תכל'ס, על מה שמעניין את אזרחי ישראל - ולא רק על מה שמעניין אותך. זו השעה, זו הציפייה של אזרחי ישראל משנינו, מכולנו, והם לא יסלחו לנו אם לא נעשה זאת"

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס העיתונות באילת בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים בידוריות, למנכ"ל חדשות 12 שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם, מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ לעמית סגל?

השטח ש-Playtika שכרה בהרצליה פיתוח / אדריכלות ועיצוב סטודיו: רואי דוד, צלם: איתי בנית

בכמה שוכרת חברת הגיימינג Playtika כ-3,800 מ"ר בהרצליה פיתוח?

וגם: אילו עוד דירות ובתים נמכרו והושכרו בהוד השרון, בת"א ובירושלים?

אלי יונס / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

בדרך לתפקיד יו"ר הפניקס? יונס קיבל את דמי הייעוץ לקרנות הרוכשות ויצטרף לדירקטוריון

יונס משתחרר ממגבלת שכר הבכירים ● לאחר שיצטרף לדירקטוריון הפניקס יונס עשוי להתמנות לתפקיד יו"ר הקבוצה האם מעל יו"ר הפניקס ביטוח ● לא מן הנמנע שיונס יבחר להיות "רק" דירקטור רגיל

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

AM:PM לא מספיקה? מוטי בן משה לוטש עיניים לרשת מגה

גורמים בשוק מספרים כי בן משה קיים לאחרונה פגישות במטרה לבחון אפשרות לרכוש את רשת מגה, שבעבר הייתה בבעלות קבוצת אלון ● בן משה השתלט על קבוצת אלון לאחר הסדר החוב ודרכה קיבל את השליטה על רשת המרכולים AM:PM

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות היא סכנה לביטחון ישראל"

נתניהו קרא לגנץ לרדת "מהרעיון המטורלל הזה - להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתלויה באחמד טיבי ואיימן עודה וחברי הרשימה המשותפת שתומכים בטרור ולא מכירים בכלל בזכות קיומה של מדינת ישראל"

איתן מאיר  / צילום: שני נחמיאס

איתן מאיר מונה ליו"ר תמר פטרוליום במקומו של רן אפרתי

מאיר ייכנס לתפקיד בתחילת ינואר 2020 ויחליף את רן אפרתי ● בתפקידו האחרון כיהן מאיר כמנכ"ל חברת האנרגיה דליה במשך 11 שנים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

בנק מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף

מיזוג דקסיה במרכנתיל מתקרב: אגוד רוכש תיק אשראי בהתאם לתנאי של רשות התחרות

בנק אגוד חתם על עסקה לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות בסיכון גבוה מידי מרכנתיל-דקסיה, שמעריכים כי ישלימו את המיזוג עד תחילת דצמבר

תחנת אורות רבין בחדרה/ צילום: יוסי וייס חברת החשמל

מוטרדים מגובה חשבון החשמל? ב-2020 התעריף עשוי לרדת ב-3%-5%

הסיבה העיקרית לירידת התעריפים: הוזלה חדה במחירי הדלקים והתחזקות השקל וגם הכנסות חד-פעמיות מזכיות משפטיות של חח"י ומכירת תחנת כוח שהייתה ברשותה ● החדשות הרעות: נשלם יותר על אנרגיות מתחדשות ● האם הצרכנים ייהנו מהירידה בתשומות של הסקטור היצרני?