נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 8% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% • שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 • באטמ עדכנה על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" • הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל-אביב ננעל בטריטוריה הירוקה, בדומה לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בוול סטריט. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ומדד הבנקים הוסיף 0.3% לערכו.

מניית טבע  איבדה 2.2%, דלק  ירדה ב-1.9% הפניקס  השילה 0.55% ובראק אן וי  איבדה 1.25%. מנגד, מניית שטראוס  עלתה ב-3.4%, ישראכרט טיפסה ב-1%, קמטק  זינקה ב-6.56%, שיכון ובינוי  עלתה ביותר מ-3% לקראת כניסתה למדד ת"א 35 בעדכון המדדים הקרוב.

אלטשולר שחם גמל  זינקה ב-7% לעומת המחיר בו נסגרה ההנפקה. 

מחזור המסחר הסתכם ב-915 מיליון שקל.

16:39

מניית אלטשולר שחם גמל  משלימה עלייה של 8% למחיר של 6.5 שקלים, לעומת מחיר הסגירה בהנפקה, 6.02 שקלים למניה. 

לאחר 9 שנות כהונה של דוד ברודט כיו"ר לאומי הערב הוציא לאומי את ההודעה על כניסתו של סאמר חאג' יחיא לתפקיד.

14:30

מעדכון המדדים החצי-שנתי שפרסמה הבורסה, הצפוי להיכנס לתוקף בתחילת חודש אוגוסט, עולה כי שיכון ובינוי  צפויה להיכנס למדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי מניות שטראוס  ובזן  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות מליסרון , שפיר ואלוני חץ  מטפסות בכ-1%-2%.

בצד השלילי של המדד, הצבע האדום חזר לאחוז במניית דלק קבוצה  שנחלשת בכ-2%, אחרי פתיחת שבוע חיובית עם עלייה של כ-4% שרשמה אתמול בהמשך לצלילה שבועית של כ-14% שהציגה בשבוע המסחר הקודם.

מניית באטמ  שהצטרפה לזירת המסחר המקומית מוקדם יותר החודש במסגרת רישום כפול, עולה כ-3%. ברקע למסחר, החברה עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד", וזאת במסגרת קידום אסטרטגיית 5G. מניית פלסטו קרגל  קופצת במחזור מסחר קטן, ללא דיווח מצד החברה. מניית נתנאל  קופצת בכ-8%, אחרי עלייה של כ-4% אתמול, אחרי שדיווחה בסוף השבוע על הסכם להשכרת "בית גאון" להקמת והפעלת בית מלון.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח תנופורט מטפסת בכ-1%-1.5% על רקע הודעת החברה אודות קבלת היתר לשימוש חורג למסחר בנכס שלה במתחם בילו ל-3 שנים, וצפי לעלייה בשווי הנכס בעקבות זאת. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר
 אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/ צילום עומר מסינגר

(בתמונה: פתיחת המסחר הבוקר בבורסה בתל-אביב של אלטשולר גמל ופניסיה)

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "אחרי העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, במחצית השנייה של השנה נשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולחפש נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך".

בהראל פיננסים "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר".

בהראל פיננסים שוב הזהירו לגבי שוק האג"ח שמעבר לים, וציינו כי "להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי". בהתאם להערכת המצב שלהם, מציינים שם כי "ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, על ידי שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות".

לגבי השוק המקומי סבורים שם כי "האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה", ולגבי שוקי המניות הוסיפו כי "אחרי רצף שבועות חיוביים, הבורסות המובילות בארה"ב סגרו שבוע שלילי".

בהראל פיננסים "ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי". 

13:15

מתחזקות הירידות בקבוצת דלק , שמגיעות ל-2.5%. דלק קידוחים  יורדת ב-1.6%.

עליות השערים בת"א 35 התמתנו מעט בשעה האחרונה, ועומדות על קצת פחות מ-0.5%. בולטות בעליות במדד מניות שטראוס , בזן  ושפיר הנדסה . בת"א 90 שיכון ובינוי  עולה ביותר מ-3% וספאנטק  בקרוב ל-4%.

11:40

המסחר בתל-אביב מתנהל בעליות שערים, בהובלת ת"א 35 שעולה 0.6%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים עולה בשיעור דומה. 

מניית אלטשולר שחם גמל  עולה ב-2.5% ביומה הראשון למסחר בתל-אביב לאחר ההנפקה המוצלחת.

טבע  ממשיכה לרכז עניין לאחר שציינה בסוף השבוע האחרון מחיקת ערך של כ-90% למשקיעים ב-4 שנים, ונגעה בשבוע שעבר ברמת שפל היסטורית. בינתיים מנייתה עולה בכ-1.5%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-200 מיליון שקל בלבד.

9:45

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח הבוקר באופטימיות זהירה (ב'). מדד ת"א 35 רושם עלייה מתונה על רקע היציבות שנרשמה אתמול בבורסה המקומית, וחרף הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. גם יתר המדדים נסחרים בעליות קלות. 

שטראוס  ובזן  בולטות בת"א 35 עם עליות של כ-1.8%. בקרב המניות האחרות קרדן אן.וי.  וכרמית  עולות בקרוב ל-10% ומנדלסון תשתיות  עולה ב-8%.

גם דלק  צפויה לרכז עניין לאחר שתיקנה אתמול במעט את הנפילות שרשמה בשבוע שעבר בצל החשש ממינוף עסקת איתקה. הקבוצה תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון. בינתיים נסחרת המניה בירידה של 0.7%.

דירקטוריון מליסרון  מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש. לפי הערכות, הוועדה תבחן כשלושים מועמדים פוטנציאליים.

בסוף השבוע פרסמה הבורסה את העדכונים הצפויים במדדים המובילים, ואלה יכללו את כניסתה לראשונה של מניית שיכון ובינוי למדד הדגל - ת"א 35, ויציאתן של יחידות ההשתתפות של ישראמקו.  

בסיכום שבועי גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-1.1 מיליארד שקל, עיקר הסכום (כ-900 מיליון שקל) על-ידי חברת התקשורת בזק בהנפקה פרטית למוסדיים, והיתרה (כ-200 מיליון שקל) על-ידי חברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה בהנפקה לציבור.

בשוק האקוויטי גויסו כ-430 מיליון שקל בשתי הנפקות לציבור - חברת ניהול קרנות הפנסיה וקופות הגמל של אלטשולר שחם השלימה הצעת מכר ראשונה של מניות לציבור כשבעליה מכרו כ-25% מהונה תמורת קרוב ל-290 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-1.2 מיליארד שקל אחרי ההנפקה, וחברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס גייסה כ-140 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. עוד בשוק האקוויטי, חברת אנלייבקס הנסחרת בבורסת נאסד"ק הגישה מסמכים לרישום מניותיה למסחר בתל-אביב במסגרת רישום כפול.

ברקע לפתיחת שבוע המסחר בעולם, עיני המשקיעים מופנות להודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שעשוי להכריז ביום חמישי הקרוב על הורדת הריבית, כך לפי הערכת יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון. "לפי השווקים, הסיכויים להורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי הם קצת מעל ל-50%. דראגי חושש מהתמתנות בפעילות הכלכלית על רקע השפעת מלחמת הסחר".

הבוקר באסיה המדדים נסחרו בירידות שערים בהמשך לנעילה השלילית בניו יורק בסוף השבוע האחרון, שם מדד הנאסד"ק איבד 0.74%.

 

ברקע למסחר, המתיחות עם איראן עולה מדרגה כאשר בריטניה בוחנת סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית ועולה החשש מקשיי מעבר של סחורה במיצרי הורמוז. מחיר הנפט עולה ב-2%.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988