גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 8% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל-אביב ננעל בטריטוריה הירוקה, בדומה לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בוול סטריט. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ומדד הבנקים הוסיף 0.3% לערכו.

מניית טבע  איבדה 2.2%, דלק  ירדה ב-1.9% הפניקס  השילה 0.55% ובראק אן וי  איבדה 1.25%. מנגד, מניית שטראוס  עלתה ב-3.4%, ישראכרט טיפסה ב-1%, קמטק  זינקה ב-6.56%, שיכון ובינוי  עלתה ביותר מ-3% לקראת כניסתה למדד ת"א 35 בעדכון המדדים הקרוב.

אלטשולר שחם גמל  זינקה ב-7% לעומת המחיר בו נסגרה ההנפקה. 

מחזור המסחר הסתכם ב-915 מיליון שקל.

16:39

מניית אלטשולר שחם גמל  משלימה עלייה של 8% למחיר של 6.5 שקלים, לעומת מחיר הסגירה בהנפקה, 6.02 שקלים למניה. 

לאחר 9 שנות כהונה של דוד ברודט כיו"ר לאומי הערב הוציא לאומי את ההודעה על כניסתו של סאמר חאג' יחיא לתפקיד.

14:30

מעדכון המדדים החצי-שנתי שפרסמה הבורסה, הצפוי להיכנס לתוקף בתחילת חודש אוגוסט, עולה כי שיכון ובינוי  צפויה להיכנס למדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי מניות שטראוס  ובזן  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות מליסרון , שפיר ואלוני חץ  מטפסות בכ-1%-2%.

בצד השלילי של המדד, הצבע האדום חזר לאחוז במניית דלק קבוצה  שנחלשת בכ-2%, אחרי פתיחת שבוע חיובית עם עלייה של כ-4% שרשמה אתמול בהמשך לצלילה שבועית של כ-14% שהציגה בשבוע המסחר הקודם.

מניית באטמ  שהצטרפה לזירת המסחר המקומית מוקדם יותר החודש במסגרת רישום כפול, עולה כ-3%. ברקע למסחר, החברה עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד", וזאת במסגרת קידום אסטרטגיית 5G. מניית פלסטו קרגל  קופצת במחזור מסחר קטן, ללא דיווח מצד החברה. מניית נתנאל  קופצת בכ-8%, אחרי עלייה של כ-4% אתמול, אחרי שדיווחה בסוף השבוע על הסכם להשכרת "בית גאון" להקמת והפעלת בית מלון.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח תנופורט מטפסת בכ-1%-1.5% על רקע הודעת החברה אודות קבלת היתר לשימוש חורג למסחר בנכס שלה במתחם בילו ל-3 שנים, וצפי לעלייה בשווי הנכס בעקבות זאת. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

(בתמונה: פתיחת המסחר הבוקר בבורסה בתל-אביב של אלטשולר גמל ופניסיה)

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "אחרי העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, במחצית השנייה של השנה נשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולחפש נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך".

בהראל פיננסים "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר".

בהראל פיננסים שוב הזהירו לגבי שוק האג"ח שמעבר לים, וציינו כי "להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי". בהתאם להערכת המצב שלהם, מציינים שם כי "ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, על ידי שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות".

לגבי השוק המקומי סבורים שם כי "האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה", ולגבי שוקי המניות הוסיפו כי "אחרי רצף שבועות חיוביים, הבורסות המובילות בארה"ב סגרו שבוע שלילי".

בהראל פיננסים "ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי". 

13:15

מתחזקות הירידות בקבוצת דלק , שמגיעות ל-2.5%. דלק קידוחים  יורדת ב-1.6%.

עליות השערים בת"א 35 התמתנו מעט בשעה האחרונה, ועומדות על קצת פחות מ-0.5%. בולטות בעליות במדד מניות שטראוס , בזן  ושפיר הנדסה . בת"א 90 שיכון ובינוי  עולה ביותר מ-3% וספאנטק  בקרוב ל-4%.

11:40

המסחר בתל-אביב מתנהל בעליות שערים, בהובלת ת"א 35 שעולה 0.6%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים עולה בשיעור דומה. 

מניית אלטשולר שחם גמל  עולה ב-2.5% ביומה הראשון למסחר בתל-אביב לאחר ההנפקה המוצלחת.

טבע  ממשיכה לרכז עניין לאחר שציינה בסוף השבוע האחרון מחיקת ערך של כ-90% למשקיעים ב-4 שנים, ונגעה בשבוע שעבר ברמת שפל היסטורית. בינתיים מנייתה עולה בכ-1.5%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-200 מיליון שקל בלבד.

9:45

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח הבוקר באופטימיות זהירה (ב'). מדד ת"א 35 רושם עלייה מתונה על רקע היציבות שנרשמה אתמול בבורסה המקומית, וחרף הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. גם יתר המדדים נסחרים בעליות קלות. 

שטראוס  ובזן  בולטות בת"א 35 עם עליות של כ-1.8%. בקרב המניות האחרות קרדן אן.וי.  וכרמית  עולות בקרוב ל-10% ומנדלסון תשתיות  עולה ב-8%.

גם דלק  צפויה לרכז עניין לאחר שתיקנה אתמול במעט את הנפילות שרשמה בשבוע שעבר בצל החשש ממינוף עסקת איתקה. הקבוצה תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון. בינתיים נסחרת המניה בירידה של 0.7%.

דירקטוריון מליסרון  מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש. לפי הערכות, הוועדה תבחן כשלושים מועמדים פוטנציאליים.

בסוף השבוע פרסמה הבורסה את העדכונים הצפויים במדדים המובילים, ואלה יכללו את כניסתה לראשונה של מניית שיכון ובינוי למדד הדגל - ת"א 35, ויציאתן של יחידות ההשתתפות של ישראמקו.  

בסיכום שבועי גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-1.1 מיליארד שקל, עיקר הסכום (כ-900 מיליון שקל) על-ידי חברת התקשורת בזק בהנפקה פרטית למוסדיים, והיתרה (כ-200 מיליון שקל) על-ידי חברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה בהנפקה לציבור.

בשוק האקוויטי גויסו כ-430 מיליון שקל בשתי הנפקות לציבור - חברת ניהול קרנות הפנסיה וקופות הגמל של אלטשולר שחם השלימה הצעת מכר ראשונה של מניות לציבור כשבעליה מכרו כ-25% מהונה תמורת קרוב ל-290 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-1.2 מיליארד שקל אחרי ההנפקה, וחברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס גייסה כ-140 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. עוד בשוק האקוויטי, חברת אנלייבקס הנסחרת בבורסת נאסד"ק הגישה מסמכים לרישום מניותיה למסחר בתל-אביב במסגרת רישום כפול.

ברקע לפתיחת שבוע המסחר בעולם, עיני המשקיעים מופנות להודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שעשוי להכריז ביום חמישי הקרוב על הורדת הריבית, כך לפי הערכת יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון. "לפי השווקים, הסיכויים להורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי הם קצת מעל ל-50%. דראגי חושש מהתמתנות בפעילות הכלכלית על רקע השפעת מלחמת הסחר".

הבוקר באסיה המדדים נסחרו בירידות שערים בהמשך לנעילה השלילית בניו יורק בסוף השבוע האחרון, שם מדד הנאסד"ק איבד 0.74%.

 

ברקע למסחר, המתיחות עם איראן עולה מדרגה כאשר בריטניה בוחנת סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית ועולה החשש מקשיי מעבר של סחורה במיצרי הורמוז. מחיר הנפט עולה ב-2%.

עוד כתבות

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

סערת הגירעון: מנכ"ל האוצר ייפגש עם היועמ"ש, צפוי לדרוש חקירה פלילית של ההדלפות מדוח המבקר

שי באב"ד פנה למנדלבליט בבקשה לפגישה דחופה, על רקע היחסים העכורים בינו לבין שאול מרידור, במטרה להחזיר את משרד האוצר לפעילות תקינה • הדברים מגיעים על רקע חשיפות "גלובס" של טיוטת המבקר העוסקת בגירעון ובהסרת פרקים הנוגעים למחלוקות הקשות בין בכירים באוצר

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

כן אדוני המנהל: דיקן בית הספר המפורסם בעולם למנהל עסקים חושב שהשיטה הכלכלית זקוקה לתיקון דחוף

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה

תנ"צ גיא ניר / צילום: גלובס

דרמה במשטרה: כתב האישום נגד תת ניצב גיא ניר יבוטל

לאחר סאגה משפטית של 4 שנים, המשטרה הציעה לתת ניצב גיא ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר, ועוזרתו דאז רפ"ק צ' למחוק את כל סעיפי האישום נגדם, שמייחסים להם התנהגות שאינה הולמת שוטר

סקר הסקרים

סקר ראשון אחרי פיזור הכנסת: כחול לבן שומרת על פער של 3 מנדטים מהליכוד

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת