גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א: אלטשולר גמל זינקה 8% לעומת ההנפקה

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ● שיכון ובינוי צפויה להיכנס למדד ת"א 35 ● באטמ עדכנה על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד" ● הראל פיננסים: "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר"

הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל-אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל-אביב ננעל בטריטוריה הירוקה, בדומה לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בוול סטריט. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.4%, ת"א 90 עלה ב-0.34% ומדד הבנקים הוסיף 0.3% לערכו.

מניית טבע  איבדה 2.2%, דלק  ירדה ב-1.9% הפניקס  השילה 0.55% ובראק אן וי  איבדה 1.25%. מנגד, מניית שטראוס  עלתה ב-3.4%, ישראכרט טיפסה ב-1%, קמטק  זינקה ב-6.56%, שיכון ובינוי  עלתה ביותר מ-3% לקראת כניסתה למדד ת"א 35 בעדכון המדדים הקרוב.

אלטשולר שחם גמל  זינקה ב-7% לעומת המחיר בו נסגרה ההנפקה. 

מחזור המסחר הסתכם ב-915 מיליון שקל.

16:39

מניית אלטשולר שחם גמל  משלימה עלייה של 8% למחיר של 6.5 שקלים, לעומת מחיר הסגירה בהנפקה, 6.02 שקלים למניה. 

לאחר 9 שנות כהונה של דוד ברודט כיו"ר לאומי הערב הוציא לאומי את ההודעה על כניסתו של סאמר חאג' יחיא לתפקיד.

14:30

מעדכון המדדים החצי-שנתי שפרסמה הבורסה, הצפוי להיכנס לתוקף בתחילת חודש אוגוסט, עולה כי שיכון ובינוי  צפויה להיכנס למדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי מניות שטראוס  ובזן  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות מליסרון , שפיר ואלוני חץ  מטפסות בכ-1%-2%.

בצד השלילי של המדד, הצבע האדום חזר לאחוז במניית דלק קבוצה  שנחלשת בכ-2%, אחרי פתיחת שבוע חיובית עם עלייה של כ-4% שרשמה אתמול בהמשך לצלילה שבועית של כ-14% שהציגה בשבוע המסחר הקודם.

מניית באטמ  שהצטרפה לזירת המסחר המקומית מוקדם יותר החודש במסגרת רישום כפול, עולה כ-3%. ברקע למסחר, החברה עדכנה הבוקר על "השקת פלטפורמת רשת להעברת נתונים מהירה ובנפח גבוה במיוחד", וזאת במסגרת קידום אסטרטגיית 5G. מניית פלסטו קרגל  קופצת במחזור מסחר קטן, ללא דיווח מצד החברה. מניית נתנאל  קופצת בכ-8%, אחרי עלייה של כ-4% אתמול, אחרי שדיווחה בסוף השבוע על הסכם להשכרת "בית גאון" להקמת והפעלת בית מלון.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח תנופורט מטפסת בכ-1%-1.5% על רקע הודעת החברה אודות קבלת היתר לשימוש חורג למסחר בנכס שלה במתחם בילו ל-3 שנים, וצפי לעלייה בשווי הנכס בעקבות זאת. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

(בתמונה: פתיחת המסחר הבוקר בבורסה בתל-אביב של אלטשולר גמל ופניסיה)

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי "אחרי העליות החדות שאפיינו את המחצית הראשונה של 2019, במחצית השנייה של השנה נשים דגש משמעותי יותר על הקטנת סיכונים ומזעור התנודתיות. אחד הצעדים שעשויים לסייע למשקיעים לעשות זאת הוא להגדיל פיזור בתיק ההשקעות, לשלב מספר אפיקי השקעה ולחפש נכסים עם מתאם נמוך, כך שהם יוכלו לספק הגנה על התיק במקרה הצורך".

בהראל פיננסים "מתמקדים כיום בהסטה למניות ישראל לצד ארה"ב, החזקה באג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים-בינוניים לפדיון וחשיפה לדולר במח"מ קצרצר".

בהראל פיננסים שוב הזהירו לגבי שוק האג"ח שמעבר לים, וציינו כי "להערכתנו, כיום יש יותר סיכון באג"ח חו"ל בטווחים ארוכים ובינוניים בארה"ב מאשר סיכוי". בהתאם להערכת המצב שלהם, מציינים שם כי "ביתרות הדולריות נבחן מימוש של הרווחים הנאים מתחילת השנה ומעבר למח"מ תיק אג"ח דולרי קצר יותר, על ידי שילוב פיקדונות דולריים וקרנות כספיות דולריות".

לגבי השוק המקומי סבורים שם כי "האפיק הקונצרני מעניין בעיקר בדירוגי A ומעלה", ולגבי שוקי המניות הוסיפו כי "אחרי רצף שבועות חיוביים, הבורסות המובילות בארה"ב סגרו שבוע שלילי".

בהראל פיננסים "ממשיכים לראות את השוק המקומי כשוק אטרקטיבי בעל פוטנציאל תשואה גבוה אשר מתפקד טוב ובעל סטיית תקן נמוכה יותר מהשוק האמריקאי". 

13:15

מתחזקות הירידות בקבוצת דלק , שמגיעות ל-2.5%. דלק קידוחים  יורדת ב-1.6%.

עליות השערים בת"א 35 התמתנו מעט בשעה האחרונה, ועומדות על קצת פחות מ-0.5%. בולטות בעליות במדד מניות שטראוס , בזן  ושפיר הנדסה . בת"א 90 שיכון ובינוי  עולה ביותר מ-3% וספאנטק  בקרוב ל-4%.

11:40

המסחר בתל-אביב מתנהל בעליות שערים, בהובלת ת"א 35 שעולה 0.6%, ת"א 90 מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים עולה בשיעור דומה. 

מניית אלטשולר שחם גמל  עולה ב-2.5% ביומה הראשון למסחר בתל-אביב לאחר ההנפקה המוצלחת.

טבע  ממשיכה לרכז עניין לאחר שציינה בסוף השבוע האחרון מחיקת ערך של כ-90% למשקיעים ב-4 שנים, ונגעה בשבוע שעבר ברמת שפל היסטורית. בינתיים מנייתה עולה בכ-1.5%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-200 מיליון שקל בלבד.

9:45

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח הבוקר באופטימיות זהירה (ב'). מדד ת"א 35 רושם עלייה מתונה על רקע היציבות שנרשמה אתמול בבורסה המקומית, וחרף הירידות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. גם יתר המדדים נסחרים בעליות קלות. 

שטראוס  ובזן  בולטות בת"א 35 עם עליות של כ-1.8%. בקרב המניות האחרות קרדן אן.וי.  וכרמית  עולות בקרוב ל-10% ומנדלסון תשתיות  עולה ב-8%.

גם דלק  צפויה לרכז עניין לאחר שתיקנה אתמול במעט את הנפילות שרשמה בשבוע שעבר בצל החשש ממינוף עסקת איתקה. הקבוצה תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון. בינתיים נסחרת המניה בירידה של 0.7%.

דירקטוריון מליסרון  מינה ועדת איתור למנכ"ל במקומו של אבי לוי הפורש. לפי הערכות, הוועדה תבחן כשלושים מועמדים פוטנציאליים.

בסוף השבוע פרסמה הבורסה את העדכונים הצפויים במדדים המובילים, ואלה יכללו את כניסתה לראשונה של מניית שיכון ובינוי למדד הדגל - ת"א 35, ויציאתן של יחידות ההשתתפות של ישראמקו.  

בסיכום שבועי גויסו בשוק האג"ח הקונצרני כ-1.1 מיליארד שקל, עיקר הסכום (כ-900 מיליון שקל) על-ידי חברת התקשורת בזק בהנפקה פרטית למוסדיים, והיתרה (כ-200 מיליון שקל) על-ידי חברת האשראי החוץ בנקאי פנינסולה בהנפקה לציבור.

בשוק האקוויטי גויסו כ-430 מיליון שקל בשתי הנפקות לציבור - חברת ניהול קרנות הפנסיה וקופות הגמל של אלטשולר שחם השלימה הצעת מכר ראשונה של מניות לציבור כשבעליה מכרו כ-25% מהונה תמורת קרוב ל-290 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-1.2 מיליארד שקל אחרי ההנפקה, וחברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס גייסה כ-140 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. עוד בשוק האקוויטי, חברת אנלייבקס הנסחרת בבורסת נאסד"ק הגישה מסמכים לרישום מניותיה למסחר בתל-אביב במסגרת רישום כפול.

ברקע לפתיחת שבוע המסחר בעולם, עיני המשקיעים מופנות להודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שעשוי להכריז ביום חמישי הקרוב על הורדת הריבית, כך לפי הערכת יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון. "לפי השווקים, הסיכויים להורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי הם קצת מעל ל-50%. דראגי חושש מהתמתנות בפעילות הכלכלית על רקע השפעת מלחמת הסחר".

הבוקר באסיה המדדים נסחרו בירידות שערים בהמשך לנעילה השלילית בניו יורק בסוף השבוע האחרון, שם מדד הנאסד"ק איבד 0.74%.

 

ברקע למסחר, המתיחות עם איראן עולה מדרגה כאשר בריטניה בוחנת סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית ועולה החשש מקשיי מעבר של סחורה במיצרי הורמוז. מחיר הנפט עולה ב-2%.

עוד כתבות

יגאל דמרי / צילום:איל יצהר

גם יגאל דמרי רוצה את אפריקה ישראל: מציע תמורה של כ-1.1 מיליארד שקל במזומן, מניות ואג"ח של חברת דמרי

גובה ההצעה של דמרי דומה לזה שהגישו יתר המתמודדים על אפריקה ישראל, אך חברת הנדל"ן מציינת כי "מרבית רכיבי ההצעה והתמורות המופיעות בה הן על בסיס מזומן או נכסים סחירים של המציעה" ● מניית דמרי מציגה מתחילת השנה זינוק מרשים של יותר מ-60% בערכה, שהוביל אותה לרמת שיא המשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-1.4 מיליארד שקל

אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

פיענוח פשעים וזיהוי רמאים: איך הפך הקול שלנו לטביעת האצבע החדשה?

פיתוחים טכנולוגיים, ובראשם הבינה המלאכותית, מאפשרים להתחקות אחר ניואנסים בקול וכך לאתר רמאים ולסייע לרופאים לאתר מחלות

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועץ המשפטי לממשלה?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת נסיונות ההצטרפות לליכוד, שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לנתניהו שתעבוד למענו אצל היועץ המשפטי למממשלה אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מוריס קאהן, בני לנדא ועשרות בכירי משק נוספים לנתניהו: עצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה

שורה ארוכה של אנשי כלכלה ומשק, בהם גם שמואל חרל"פ, יוסי ורדי ואודי אנג'ל, כתבו בפנייה רשמית לרה"מ כי "כמה מאות ילדים אינם מאיימים על צביונה של מדינת ישראל. לפני עשר שנים הענקת מעמד לקבוצה של 600 ילדי מהגרי עבודה שמאז גדלו, שירתו בצה"ל לצד ילדינו והינם אזרחים ישראליים למופת. אנו קוראים לך לפעול באותה הדרך"

שרה פריש / צילום: דוברות הכנסת

השופטת בדימוס שרה פריש הודיעה על אי קבלת התפקיד של יו"ר וועדת ההיתרים

"לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם!", כך כתבה הערב השופטת בדימוס שרה פריש למבקר המדינה מתניהו אנגלמן

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו מגיב לסרטון זריקת החלה של אשתו באוקראינה

עוד ציין נתניהו בסרטון הפייסבוק כי "אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב ומשרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים - ניחא, שיהיה כך"

מכשירי גלקסי של סמסונג / צילום: יח"צ

סאני מתחילה למכור חבילת סלולר ב-14.90 שקל

החברה תמכור את השירות על בסיס הרשת של הוט מובייל

שמואל מועלם  / צילום: תמר מצפי

בגלל דוח מבקר המדינה: מנהל קופ"ח מאוחדת לשעבר דרש תנאי פרישה מוגדלים – ונדחה

כך הוביל דוח המבקר להטלת סנקציה: מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר, שמואל מועלם, ערער על החלטות הממונה על השכר וביה"ד האזורי לשלול ממנו פיצויים מופלגים בשל דוח חריף של מבקר המדינה על התנהלותו ● ביה"ד הארצי דחה את הערעור וקבע: ניתן להפעיל סנקציות בשל הפרת נורמות ציבוריות ואתיות, גם אם לא מדובר בפלילים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אוקראינה: נתניהו וזלנסקי דנו בפנסיות של יוצאי אוקראינה החיים בישראל

(עדכון) - רה"מ בנימין נתניהו החל את הביקור הרשמי באוקראינה והתקבל ע"י נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי במשמר כבוד בארמון הנשיאות בקייב ● על הפרק - דיון בהסכם סחר בין המדינות והסדרת תחום הפנסיות של יוצאי אוקראינה החיים בארץ ● במפגש נחתמו מספר הסכמים

בית למכירה בניו יורק / צילום: Shannon Stapleton/רויטרס

טירוף המשכנתאות חוזר? היקף ההלוואות לרכישת בתים בארה"ב עבר את שיא 2008

עם זאת, תמונת החובות ב-2019 שונה, מאחר שתנאי ההלוואות נוקשים יותר, ופחות חובות לא נפרעים כיום ● המשכנתאות נשארו אומנם הרכיב הגדול ביותר של חובות משקי-הבית, אך הן ירדו בחלקן היחסי, מאחר שהצרכנים לוקחים יותר הלוואות לקניית רכב וללימודים אקדמיים

בניה בשכונה החדשה מצפה ימים, צפת / צילום: עיריית צפת

הסבת מפעל הבטון של איטונג פגעה בתוצאות אינרום: הרווח הנקי צנח ביותר מ-20% ברבעון השני

חברת מוצרי הבנייה מציגה ירידה של 9% בהכנסות הרבעוניות ל-228 מיליון שקל וצניחה ברווח הנקי ל-23 מיליון שקל ● יביא לה מזל? מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר, עמרי לוטן, ימונה לתפקיד מנכ"ל החברה הבת נירלט

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

קשיים במו"מ בפלאפון: ועד העובדים מחדש את העיצומים

בין היתר אין הוצאה של ציוד וסחורה מהמרלו"ג (מרכז לוגיסטי), כולל מכשירים ניידים שנשלחו לתיקון ע"י לקוחות החברה

איתן פטיגרו / צילום: יח"צ יוסי זליגר

ראש מועצת שוהם: בעלי קרקע מעכבים בנייה? שישלמו ארנונה כאילו הכול בנוי

ראש המועצה איתן פטיגרו מציע להשית על המתעכבים בבנייה ארנונה בגובה שימוש בזכויות הבנייה במגרש: "לממש את פוטנציאל ההכנסות ולמנוע פילים לבנים"

גל הבר, אלון גונן / צילום: יח"צ

לאחר שמכר אשתקד מניות Plus500 תמורת מאות מיליוני שקלים: אלון גונן חוזר לקנות מניות בחצי המחיר

מנייתה של פלטפורמת המסחר המקוון נפלה 55% בשנה האחרונה, על רקע חולשה בתוצאות שנבעה מהחמרת הרגולציה בתחום ● היקף הרכישות של גונן - כ-43 מיליון שקל

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

האם בקרוב כל הפירות והירקות בסופר יגיעו כשהם ארוזים?

משרד החקלאות יוצא במכרז לתמיכה ישירה ברשת שיווק שתציע פתרונות לאריזת פירות וירקות ● המכרז מיועד לרשתות השיווק ומאפשר להן להציע פתרונות לאריזת פירות וירקות, בתמורה לתמיכה ישירה משוערת של 9.5 מיליון שקל

אופיר כהן / צילום: גיא קרן

איך יגיב היועמ"ש בבג"ץ על העתירה לפסילת מינוי אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים?

ביום רביעי ידון בג"ץ בעתירה נגד מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים ע"י השר אמיר אוחנה ● בינתיים הוקפאה כניסתו לתפקיד ● אם היועמ"ש אביחי מנדלבליט יגן על המינוי, הוא יצטרך להסביר מדוע החליט לפעול בניגוד להנחיית היועמ"ש מ–1999 בנוגע למינויים בתקופת בחירות

תעשייה מסורתית \ צילום: שאטרסטוק

הלמ"ס: ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בחודשים אפריל-יוני

התאחדות התעשיינים: "הוואקום המנהיגותי הכלכלי מדרדר במהירות את המשק הישראלי למיתון"

דונלד טראמפ ומנכ"ל אפל טים קוק / צילום: רויטרס

טראמפ: טים קוק הציג טיעונים טובים לגבי הקושי של אפל להתחרות בסמסונג לאחר שיוטלו עליה מכסים

מנכ"ל אפל נפגש לארוחת ערב עם נשיא ארה"ב ואמר לו כי "יהיה קשה לאפל לשלם מכסים אם היא מתחרה בחברה טובה מאוד שלא משלמת מכס" ● לדברי טראמפ, קוק העלה "טיעונים טובים" ● על רוב מוצרי אפל צפוי להיות מוטל מכס יבוא של 10% בקרוב, והם צפויים להיות מושפעים מהמכסים יותר מסמסונג שמייצרת את מוצריה במספר מדינות

גללי פלדה במפעל הייצור / צילום: רויטרס

חד-אסף מפטרת עשרות עובדים על רקע הוזלת יבוא הפלדה לעומת ייצור מקומי

יצרנית הפלדה נימקה את הפיטורים בצורך לצמצם את היקפי הייצור בישראל ולהגדיל את מרכיב היבוא, "בלי לפגוע בהיקף המכירות הכולל" ● המניה מגיבה לדיווח בעלייה של 5%

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

המחקר של בנק ישראל על פריון מנותק מהמציאות העסקית בתחומי המיסוי והסלולר

מה הבעיה של דוח המחקר הראשון תחת הנהגתו של פרופ' אמיר ירון? למרות העובדה שבנק ישראל מתגאה מאוד בעבודת המחקר המקיפה, המלצותיו כלליות מדי, שלא לומר אשלייתיות ● אי-אפשר לכתוב המלצות תאורטיות, צריך לכתוב המלצות מעשיות ● דעה