גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרבעון השני הניב חצי מהתשואה באפיקי החיסכון לטווח ארוך לעומת הרבעון הראשון

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני האפיקים החדשים - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של 9%, עיקרן ברבעון הראשון ● ומי המנהלים המובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני?

יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר
יהודה בן אסאייג / צילום: איל יצהר

הרבעון השני של 2019 הניב לחוסכים באפיקי החיסכון לטווח ארוך בישראל כמחצית מהתשואה שנרשמה באפיקים אלה ברבעון הראשון השנה. על פניו, נראה כי מדובר בהאטה, אבל למעשה, מדובר בהמשך מגמה חיובית מאוד עבור החוסכים בקרנות הפנסיה החדשות, בפוליסות ביטוחי המנהלים של חברות הביטוח, בקופות הגמל לתגמולים ובקרנות ההשתלמות. מתחילת השנה ועד עתה, רשמו אפיקים אלה תשואה מצטברת של 6.7% עד 7.3%.

ברבעון השני השנה רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות תשואה נומינלית ברוטו של כ-2.2% בממוצע. הפוליסות המשתתפות ברווחים - ביטוחי המנהלים, שנמכרו בשנים 1992 עד 2003, ושמהווים את התיק הגדול ביותר של חברות הביטוח - רשמו תשואה של 2.8% ברבעון; ואילו קרנות הפנסיה החדשות המקיפות רשמו תשואה ממוצעת של 2.4%. בשקלול תשואות ממוצעות, שנעו ברבעון הראשון בטווחים של 4.3% עד 4.8%, עולה כי עד כה מציגה 2019 למשקיעים קצב גידול נאה, שמוסיף עבורם ערך.

תשואות הפוליסות המשתתפות במחצית הראשונה ב2019

ארבעת אפיקי החיסכון לטווח ארוך שהזכרנו, הם פנסיוניים או חיסכון לטווח ביניים, והמשותף לכולם הוא הטבות מס ייעודיות, שהמדינה מעמידה לטובת המרצת הציבור לחיסכון במכשירים אלה. לצדם, יש שני מכשירי השקעה חדשים, לא פנסיוניים, שהמדינה יזמה ושהיא נותנת להם הטבות - בין אם בדמות הפקדת מזומן ממש מטעם המדינה בקופות הגמל חיסכון לכל ילד, ובין אם בדרך של דחיית אירוע המס ליום פדיון כספי החיסכון בקופות הגמל להשקעה.

במחצית הראשונה של 2019 רשמו שני אפיקי הגמל החדשים האלה - גמל להשקעה וחיסכון לכל ילד - תשואות נומינליות ברוטו של כ-9%, כשעיקר העליות נרשם ברבעון הראשון. מגמה זו דומה בכל האפיקים, וזאת בגלל שינוי הכיוון שנרשם בשווקים במאי, אף שכבר השתנה מאז.

תשואות החיסכון הפנסיוני עד כה ב2019

מנורה וכלל ביטוח מובילות בתשואה

ומיהם הגופים המנהלים שמובילים בדירוגי התשואה נכון לסוף יוני 2019? בתחום הפנסיה החדשה המקיפה, מדובר בארבעה גופים הבולטים מעל השאר: קרנות הפנסיה החדשות המקיפות של מנורה מב החז  ושל כלל עסקי ביטוח  הגדולות, וגם קרנות הפנסיה המקיפות החדשות של הלמן אלדובי השק  ושל אלטשולר שחם, שנמנות עם קרנות הפנסיה ברירת מחדל שנבחרו על ידי המדינה; בדירוג הפוליסות המשתתפות ברווחים, בולטות כלל ביטוח שבראש ואחריה מנורה מבטחים, שאליה צמודה הפניקס.

על פי נתוני אתר הפנסיה-נט של רשות שוק ההון, מסלולי "ספיר" של כלל ביטוח ו"כללי" של מנורה מבטחים הובילו את דירוג המסלולים הכלליים, שהם הגדולים ביותר בשוק הפנסיה, עם תשואות של 6.7% ושל 6.5% ב-12 החודשים האחרונים, בהתאמה.

מעבר לקבוצת המסלולים הכלליים, שהם שריד לימים של לפני החלת מודל ניהול ההשקעות בתלות בגילאי החוסכים, יש שלוש קבוצות גילאים עיקריות - עד 50, מ-50 עד 60, וגיל 60 ומעלה, עד גיל פרישה. בקבוצה הראשונה, של עד גיל 50, מובילה הקרן של אלטשולר שחם, כשאחריה הקרן של הלמן אלדובי, ומנורה מבטחים שלישית. בקבוצת גילאי 50 עד 60, מי שמובילה היא הקרן של מנורה מבטחים, כשאחריה הקרנות של הלמן אלדובי ושל אלטשולר שחם. ואילו בקבוצת גילאי 60 ומעלה, המובילות הן (בסדר יורד): מנורה מבטחים, הלמן אלדובי וכלל ביטוח.

תשואות קרנות הפנסיה החדשות במחצית הראשונה ב2019

קרנות הפנסיה החדשות, המקיפות והכלליות מנהלות נכסי ציבור בהיקף של כ-376 מיליארד שקל. מדובר ב"כרית ביטחון" סוציאלית חשובה מאוד עבור הציבור הרחב, שחוסך באמצעותן את הפנסיה הצוברת שלו. למעשה, קרנות הפנסיה המקיפות החדשות הן האפיק הכי צומח בתחום החיסכון הפנסיוני, כשלצדן עוד שני מכשירים: קופות הגמל לתגמולים, שבהן מנוהלים 236 מיליארד שקל, וביטוחי המנהלים שמנוהלים בשוקי ההון, ושבאמצעותם מנוהלים כ-345 מיליארד שקל.

לגבי האפיק האחרון, נציין כי מדובר בפוליסות חיסכון שמוכרות חברות הביטוח, והן נחלקות לכמה תיקים, כשהסכום שאותו פירטנו אינו כולל את הפוליסות הוותיקות עם התשואה המובטחת ושזכאיות לאג"ח מיועדות מהמדינה. מתוך הפוליסות שאין בהן תשואה מובטחת, ושמנוהלות בשוקי ההון, התיק הגדול ביותר הוא תיק הפוליסות המשתתפות ברווחים, שבאמצעותו מנוהלים כ-169 מיליארד שקל.

מחצית ראשונה טובה למבטחים הוותיקה

בחינת התשואות בפוליסות המשתתפות ברווחים, שהן עדיין מסלולי הדגל של חברות הביטוח, מלמדת כי כלל ביטוח הובילה ביוני את השוק בדירוג התשואות ל-12 החודשים האחרונים. אחריה ניצבו מנורה מבטחים והפניקס , עם תשואות נומינליות ברוטו של 6.07%, 5.72% ו-5.71%, בהתאמה.

לצד התשואות בגופים הפרטיים שמנהלים מסלולי השקעה ושפתוחים לכל הציבור, יש עוד גוף מוסדי גדול שמנהל סכומי עתק עבור ובשביל הציבור - עמיתים, הגוף המוסדי הגדול בשוק, שאינו פתוח ללקוחות חדשים כבר מאז 1995. בעמיתים, גוף הניהול של שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, יש כמה תיקי השקעה, שהמרכזיים ביניהם הם אלה של מבטחים הוותיקה, של מקפת הוותיקה ושל קג"מ.

לגבי מבטחים הוותיקה נציין כי המחצית הראשונה של 2019 הטיבה עמה, עם תשואה נומינלית ברוטו של 8.44%, לאחר שבכל שנת 2018 רשמה תשואה של מינוס 1.12%. במקפת הוותיקה, התשואה במחצית הראשונה של 2019 עמדה על 8.49%, בהמשך לתשואה שלילית של מינוס 0.66% שנרשמה בכל 2018. בקג"מ שנת 2018 הייתה שלילית, עם תשואה של מינוס 2.09%, ואילו במחצית הראשונה של 2019 היא בלטה עם תשואה חיובית חזקה של 8.64%. 

עוד כתבות

אורי שהם / צילום: ליאור מזרחי

תקלה קיצונית: נאשם נשפט ונגזר דינו - בתיק של נאשם אחר

התקלה התגלתה כשהנאשם ביקש לקבוע מועד לדיון להקראת האישום - וגילה לתדהמתו כי כבר הורשע, ועונשו נגזר ● השופט בתגובה לתלונה: "אין לי כלים לחקור מי הוא שנשפט לפניי" ● נציב התלונות אורי שהם קבע כי האשם למחדל איננו רובץ לפתחו של השופט, וסגר את התלונה נגדו

בורסת דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, Associated Press

הראלי נמשך: עליות של עד 4.5% בבורסות אירופה

מדד הדאקס הגרמני מוביל את העליות באירופה, המשך לעליות החדות אתמול ● עליות של יותר מ-2% במסחר בחוזים על מדדי ניו יורק

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

השוק בקריית שמונה. ריק בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: שוכרי נכסים? במקרים רבים החוק יעמוד לצידכם

חוק החוזים מאפשר לשוכרים שלא יכולים להשתמש בנכס ששכרו להשתחרר מהשכירות ללא קנס, במקרים מסוימים ● מגפת הקורונה ללא ספק תהיה מקרה כזה

 

הפגנת העצמאים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכסף בחשבון: 122 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים למענק מהמדינה כבר קיבלו אותו

רשות המסים העבירה ביומיים האחרונים כחצי מיליארד שקל לזכאים למענק מהמדינה; המענק הממוצע עומד על כ-4,000 שקל ● אתמול אחה"צ, שלחה רשות המסים הודעות סמס לעשרות אלפי עסקים שזוהו כפוטנציאליים לקבלת המענק וטרם הגישו בקשה

עמיר פרץ מעביר את פטיש יו"ר הכנסת לבני גנץ, היו"ר המיועד / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

הכנסת אישרה הלילה את חקיקת היסוד של תוכנית הסיוע הכלכלית

החקיקה אושרה לאחר הכנסת תיקונים של ועדת הכספים שיעגנו פיקוח של הכנסת על התוכנית הכלכלית לסיוע למשק ● במסגרת התיקונים נקבע כי שינויים בסעיפי התוכנית הכלכלית בשיעור של 15% אחוזים ומעלה, יחייבו את אישור ועדת הכספים. בנוסף יועבר דיווח חודשי לוועדה על אופן יישום התוכנית

עסקים סגורים בתקופת משבר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הישראבלוף של החל"ת: כך מנצלים מעסיקים את העובדים שלהם, ואת המדינה

מבדיקת "גלובס" עולה כי מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, ממשיכים לדרוש מהם למלא משימות • חלק מהעובדים מדווחים על מענקים שהובטחו להם ברגע שישובו לעבודה, אבל רובם עושים זאת ללא תמורה ובלבד שהמעסיק יקלוט אותם עם החזרה לשגרה

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

איך מזהים פייק ניוז ובדיקות קורונה במקדונלד'ס: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

נשים מחכות בתור למכולת בברצלונה, ספרד / צילום: Emilio Morenatti, AP

מילות קוד וקו חם בווטסאפ: כך מתמודדים בעולם עם העלייה באלימות נגד נשים

הסגר שנכפה על רבים ברחבי האירופה מביא לעלייה במספר מקרי האלימות במשפחה ● בניסיון להתמודד, רשויות וארגוני הנשים פיתחו דרכים חדשות כדי להנגיש עזרה לנשים וילדים פגיעים

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הגרף היומי: העולם מאוחד בדאגה לבני המשפחה. ומה עם הכלכלה?

סקר שבוצע לאחרונה בסין, גרמניה, אנגליה וארה"ב ביקש לבחון מהן הדאגות העיקריות בקרב הציבור בנוגע להשפעת הקורונה על חייהם ● הדאגה העיקרית: בריאות בני המשפחה הקרובה

בורסות אירופה / צילום: Associated Press

ראלי ענק בוול סטריט: הדאו ג'ונס זינק ב-7.7%, מדד הנאסד"ק זינק ב-7.3%

בבית הלבן מדברים על פוטנציאל להתייצבות בהתפשטות המגפה; האטה בספרד, באיטליה ובגרמניה ● נדחתה הפגישה בין מדינות אופ"ק לבעלות בריתן, הנפט איבד גובה ● הזהב זינק ב-3% ● מניית בואינג המריאה בכ-19%

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

היועמ"ש: "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

מיכאל בירנהק / צילום: איל יצהר, גלובס

“ה'ביטחוניזציה' של משבר הקורונה היא תקדים מסוכן. לא הצבא צריך לנהל אותו"

פרופ' מיכאל בירנהק, מומחה לדיני פרטיות, מתריע מפני הצעדים שעושה המדינה באמצעות גופי הביטחון כדי לאסוף מידע על אזרחי ישראל: "משבר אזרחי צריך להיות מנוהל ומפוקח באמצעות כלים אזרחיים וע"י גורמים אזרחיים" ● מזהיר גם מ"תקדימים שיישארו ביום שאחרי"

אבי חימי, כנס לשכת עוה"ד / צילום: דרור סיתהכל

לשכת עורכי הדין: חנויות בקניון פטורות משכר דירה; שוכרי דירות אינם פטורים

בנייר עמדה שנשלח לשר המשפטים מסבירים בכירי הלשכה כי עסקים שהושבתו כליל עקב תקנות החירום בגין הקורונה, פטורים משפטית מחובת תשלום שכר דירה ● עם זאת, לא ניתן לקבל קשיים כלכליים שאליהם נקלעו שוכרי דירות כסיבה להפרת החוזה

ביקוש עצום בפאזלים / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

לא רק ביצים ונייר טואלט: המוצרים שהמחסור בהם כבר מעבר לפינה

עם כל הכבוד למוצרי יסוד כמו נייר טואלט וביצים, מתברר שהקורונה מציבה במחסור גם ענפים שבימי שגרה לא חלמו להפוך לנדרשים כל-כך, וזוכים כעת לרנסנס ואף לשוק שחור שהתפתח מתחת לרדאר ● ומהן הדרכים היצירתיות שמצאו הספקים להתמודד עם המחסור ולהרוויח?

אשר לוי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אורבוטק לשעבר אשר לוי מונה ליו"ר NSO

לוי, שעזב את אורבוטק לאחר מכירתה, משמש גם כיו"ר של חברת לנדא פרינטינג ● באחרונה הצטרפו ל-NSO מספר בכירים עם רקע ביטחוני

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דעה: הבנקים לא מלכ"רים, אך לא צריכים להגזים

הבנקים צריכים לעשות מאמצים ולסייע ללקוחות דווקא היום, ולא רק להצהיר שהם מסייעים ונותנים גרייס

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

דעה: לעשות הכל ועכשיו כדי ששוק הנדל"ן לא ייעצר

ועדות תכנון שפועלות בהילוך ראשון ידחו תוכניות בחצי שנה ועצירת מכרזי רמ"י היא טעות ● לא צריך לחכות לסוף המשבר כדי להניע את הכלכלה כבר עכשיו

רחבת כיכר טרוקדרו כשברקע מגדל אייפל המפורסם עומדת ריקה מאדם / צילום: hibault Camus, Associated Press

דעה: איך יוצאים ממשבר של פעם במאה?

מגיפת הקורונה זה לא משבר רגיל, 2008 זה "משחק ילדים" לעומתו ● משבר כה חמור מצריך גם פתרון שנוקטים פעם ב-500 שנה ● הגיע הזמן שהמיליארדרים יפעלו כמו ב-1907, יכניסו את היד לכיס וירגיעו את השווקים

צ'אנגפנג זאו (CZ), מנכ"ל Binance, גיא בן-ארצי, מנכ"ל Bancor  / צילום: רויטרס, יח"צ

מייסדיה הישראלים של חברת הבלוקצ'יין בנקור נתבעים בבקשה לייצוגית בארה"ב

אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גיא וגליה בן-ארצי הם בין הנתבעים ברשימה של 11 בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בניו יורק בסוף השבוע שעבר ● לטענת התובעים, המטבעות הדיגיטליים שהונפקו ע"י בנקור, בייננס וחברות בלוקצ'יין אחרות הם למעשה ניירות ערך שלא נרשמו כחוק