גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפלצות החלטורות: חברות המשלוחים הקונבנציונליות רועדות

מאות אפליקציות מניעות את עולם התעסוקה החדש, ולפי הערכות כבר בשנה הבאה כ-40% מכוח העבודה בארה"ב יהיו עצמאיים ללא מקום עבודה קבוע ● היכולת לתת לאנשים להרוויח עוד כסף, או ביתר קלות, היא הבטחה חזקה, והמימוש שלה מוביל לצמיחה אדירה

airbnb / צילום: Shutterstock
airbnb / צילום: Shutterstock

שליחים, מבשלים, מתורגמנים, מארחים, מעצבים ומה לא - לפי הערכות עד שנת 2020 כ-40% מכוח העבודה בארה"ב יהיו עצמאיים ללא מקום עבודה קבוע. בעשור האחרון פותחו מאות אפליקציות שמאפשרות את "כלכלת החלטורות", שמייצרת חברות ענק ומשנה מודלים כלכליים בני עשרות שנים ויותר.

את השינוי מובילים מספר כוחות הפועלים במקביל: שוק העבודה והביקוש לעובדים שמשתנה במהירות, במקביל לשינוי בהעדפות הצרכנים. כרגע מושפעים מהתופעה בעיקר שני דורות - דור הבייבי בומרס שיוצא לגמלאות ומחפש אלטרנטיבות להרוויח עוד כסף, כדי לבלות יותר; ודור המילניום עליו נאמר שהוא מעדיף חוויות על פני רכוש ובוחר בגמישות תעסוקתית שמציעה עבודה כעצמאי וכפרילנסר, אשר מאפשרת את סגנון החיים הרצוי.

החברה שהפכה למייצגת את כלכלת החלטורות היא אובר (Uber) - שמאפשרת לנהגים עצמאיים להסיע אנשים ממקום למקום תמורת תשלום ברכבם הפרטי, ללא צורך ברישיון מיוחד מלבד רישיון נהיגה והרשמה לאפליקציה בתור נהג. אובר והמתחרה שלה ליפט (Lyft) הונפקו שתיהן לא מזמן לפי שווי מצטבר של מעל ל-100 מיליארד דולר.

בעולם בו הגמישות בשעות עבודה, במיקום העבודה ואפילו בעיסוק עצמו - הפכו חשובים במיוחד, הביקוש לעבודות מזדמנות או לעבודות נוספות כדי להרוויח עוד כסף הוא אדיר. קחו לדוגמה את אמזון או איביי - במהות שלהן אלה אומנם קמעונאיות דיגיטליות, אבל האפשרות שהן מעניקות לאנשים לפתוח חנויות דיגיטליות דרכן ולהרוויח עוד כסף, זו היא הבשורה האמתית שלהן. לאחרונה אמזון השיקה גם את שירות השליחים Amazon Flex, שמאפשר לכל אחד להצטרף ולהיות שליח בתנאים גמישים, כך שגם חברות המשלוחים הקונבנציונליות רועדות עכשיו מפחד.

ההבטחה: להרוויח עוד כסף

ואם כבר משלוחים, שירות המשלוחים הנחוץ ביותר נמצא כנראה בתחום האוכל. המשלוח קטן יחסית ולא כבד במיוחד וניתן לשנע אותו בעזרת קטנוע, אופנים, או קורקינט חשמלי. שעות העומס בתחום זה ידועות מראש ומרוכזות. לעומת זאת, החזקה של שליחים על ידי כל מסעדה, או אפילו העסקת חברת שליחויות במשרה מלאה היא כאב ראש עצום ובזבוז ענק של תשומות. בדיוק למקום הזה נכנסו אותן אפליקציות שמאפשרות כמעט לכל אחד להפוך לשליח, בזמן ובמקום שנוח לו.

חברת משלוחי האוכל גראבהאב (GrubHub) נסחרת כיום לפי שווי של יותר מ-6 מיליארד דולר, זאת למרות שהצליחה לאבד כ-40% מהשיא בעקבות התגברות התחרות בתחום מצידן של אובר, שהקימה את Uber Eats, ודור-דאש (Door Dash). במאי האחרון גייסה דור-דאש הון לפי שווי של מעל 12 מיליארד דולר, שווי אדיר עבור חברת שליחויות שקמה רק בשנת 2013, כאשר רבים בשוק מהמרים שהחברה תגיע בזמן הקרוב להנפקה, ואנחנו רק יכולים להצטער שלא הגיעה קודם.

עבודות מזדמנות היו פה מאז ומעולם, אבל ההנגשה הדיגיטלית הפכה אותן לתופעה רחבה הרבה יותר. אפליקציות כמו אפוורק (Upwork) או פייבר (Fiverr) הישראלית, שהונפקה לא מזמן לפי שווי של יותר ממיליארד דולר, ובינתיים איבדה 50% ממחיר השיא בהנפקה, מאפשרות לאנשים להציע שירותים שונים. ניתן להגיש את ההצעה על הפלטפורמה לפי שעה או מחיר קבוע, לקבל חוות דעת על הביצועים, להעלות את העבודה לביצוע לפלטפורמה, לדבר עם מקבל העבודה בצ’אט נוח, לשלם על גבי הפלטפורמה וכמובן לקבל את התוצר שהכין בעבורך הפרילנסר ולאשר שהיא לשביעות רצונך.

היכולת לתת לאנשים להרוויח עוד כסף, או להרוויח כסף ביתר קלות, היא הבטחה חזקה. אם היא גם נכונה, היא מייצרת התאמת מוצר לשוק חזקה במיוחד שמובילה לצמיחה אדירה. חברות כמו אייר בי אנד בי (Airbnb) אומנם שינו את פני התיירות, אבל הן גם אפשרו לאנשים להפוך למארחים, בדירה שלהם או במספר דירות, לקבל הזמנות ותשלומים באינטרנט ובשורה התחתונה להרוויח עוד כסף.

פוטנציאל צמיחה בהתאם לקלות ולתגמול

דוגמאות נוספות הן מתחום השכרת הרכב וההובלות - אפליקציית השכרת המכוניות Turo אומנם מקרטעת קצת, אך רק השבוע גייסה 250 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר. החברה נוסדה עבור השכרת מכונית עצמית, בעיקר השכרה של מכוניות יוקרה. כל אדם יכול כיום לרכוש לעצמו רכב יוקרה ולהשכיר אותו לאחרים באפליקציה עבור 80-120 דולר ליום, שישלמו לפחות חלק מהחשבונות. גם בתחום ההובלות ניתן למצוא אפליקציות כמו Dolly ו-Belhops שמחברות אותך בצורה נוחה וחכמה למובילים שונים.

בשורה התחתונה, חברות שמאפשרות לאנשים להרוויח כסף נוסף, מגדילות את הפוטנציאל שלהן לצמיחה מהירה ולהפוך ל"חד-קרן" (סטארט-אפים פרטיים ששווים מעל מיליארד דולר) בצורה מאוד משמעותית. ככל שהדרך להרוויח את הכסף היא קלה יותר ומתגמלת יותר, כך פוטנציאל הצמיחה של החברה עשוי להיות מהיר יותר.

חברה צעירה עדיין, אבל כזו שאתם עוד תישמעו עליה היא fire FLY, חברה מבטיחה מהסיליקון ואלי שהחליטה לשנות את עולם הפרסום הממונע. החברה מחזיקה מצד אחד צי של מכוניות פרטיות שעליהן מוצבים שלטי פרסום דיגיטליים, ומהצד השני היא מאפשרת לחברות להזמין ולערוך מסע פרסום בשעות ספציפיות ובמיקומים ספציפיים באופן שיביא את התוצאה האפקטיבית ביותר. הצעת הערך הן ללקוח והן לספק השירות היא גדולה מאוד, במיוחד למי שמבלה זמן על הכביש ומציעים לו דרך נוספת להרוויח כסף. ככל שמצטרפים יותר אנשים לשירות, כך הפריסה של החברה משתפרת וכך גם הרצון לפרסם דרכם.

נוסף על החברות המאפשרות לאנשים להרוויח עוד כסף, חפשו את חברות הנישה שמהוות מוצר משלים ומייעל לחברות אלה. אלה יכולות להיות למשל אפליקציות שמאפשרות לנהל את דירות האייר בי אנ בי בצורה יעילה יותר, או שמשפרות את צריכת החשמל מלוחות סולאריים ביתיים - ומאפשרת למשתמשים להרוויח יותר כסף.

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

קונים טלוויזיות בהנחה לכבוד חג ההודייה בסניף של טארגט באילינוי / צילום: רויטרס Jeff Haynes

טרגט הכתה את התחזיות ומעלה צפי להמשך; המניה מזנקת

הרווח למניה הסתכם ב-1.82 דולר - מעל לתחזיות האנליסטים שצפו רווח של 1.62 דולר למניה ● החברה רשמה רווח של 938 מיליון דולר, לעומת רווח של 799 מיליון דולר ברבעון השני של 2018 ● צופה רווח למניה בטווח של 6.2-5.9 דולר, מעל לתחזית הקודמת לרווח של 6.05-5.75 דולר למניה

דורון כהן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"כולם היו בטוחים שמיזם הסיבים מת - אך אני מאמין שעוד חברת תקשורת תיכנס כשותפה"

דורון כהן, יו"ר ומנכ"ל מיזם הסיבים האופטיים IBC, מספר בראיון פרישה ל"גלובס" על הכישלון בתחילת הדרך, על הצעדים הקשים שהובילו למפנה ועל עתיד המיזם בלעדיו • "בעלי המניות במיזם הפסידו מאות מיליוני שקלים. מנגד, המדינה השקיעה 150 מיליון שקל ולא הפסידה אותם"

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

טראמפ מכריז: שוקל עוד סבב קיצוצי מס; ברקע: חששות ממיתון

74% מכלכלני העסקים מצפים למיתון בארה"ב לקראת סוף 2021 ● הנשיא: "אנו רחוקים מאוד ממיתון" ● עם זאת, טראמפ תוקף שוב את יו"ר הפד ג'רום פאואל בגין "היעדר חזון" ● אנליסטים: סקרים חדשים מצביעים על היחלשות ניכרת של טראמפ בקרב המצביעים; הכלכלה היא הקלף היחיד שלו, והוא חושש מתבוסה אם קלף זה יילקח ממנו

TRIEYE TEAM/  צילום: דיויד גארב

ה"פורשה" של ההייטק: יצרנית הרכב הגרמנית תשקיע בסטארט-אפ הישראלי TriEye

החברה הרחיבה את סבב הגיוס A מ-17 ל-19 מיליון דולר ● מיכאל שטיינר, חבר בוועד המנהל למחקר ופיתוח בפורשה: "אנו רואים פוטנציאל עצום בטכנולוגיית החישה שסוללת את הדרך עבור הדור הבא של מערכות מתקדמות לסיוע לנהג ולפונקציות של הרכב האוטונומי"

ראובן (רובי) ריבלין /צילום: תמר מצפי

ריבלין לננסי פלוסי: "לשמור את ישראל מעל למחלוקת הפוליטית"

נשיא המדינה ראובן ריבלין התקשר הערב ליו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית ננסי פלוסי בניסיון לאחות את הקרע העמוק בין המפלגה המדוקרטית לישראל לאחר החלטה לאסור על כניסת שתי חברות קונגרס לישראל ● טראמפ: "יהודים שמצביעים למפלגה הדמוקרטית לא נאמנים לישראל"

כלי של מפרולייט / צילום: באדיבות קבוצת SK

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית קיבלה תקן בינלאומי למניעת שחיתות

חברת מפרולייט, שמייצרת מערכות אלקטרו-אופטיות לשימושים צבאיים, קיבלה ממכון התקנים הסמכה להפעלת תקן בינלאומי מחמיר לניהול מערכות למניעת שוחד ושחיתות

יוסי דורי, כלל ביטוח / צילום: איל יצהר, גלובס

כלל ביטוח רוכשת מחברת טוטנאור של קרן פורטיסימו מבנה תעשייתי ב-96 מיליון שקל

כלל תשכיר לטוטנאור את הבניין שבאזור תעשייה הר-טוב בבית שמש לתקופה של 12 שנים לפחות בכ-6 מיליון שקל בשנה, המשקפים תשואה של כ-6.2% על ההשקעה

איילת שקד ואביחי מנדלבליט/ צילום: ערן גילווארג

פרשת "דיל החסינות לנתניהו" של מקורבי איילת שקד: מעגל הקסמים של השחיתות

לא תמיכה בתוכנית מדינית או כלכלית של רה"מ אלא תמיכה בחסינות מפלילים - זהו האתנן שהציעו לכאורה מקורבי יו"רית ימינה לגורמים בליכוד בתמורה לצירופה למפלגת השלטון ● וכך שחיתות אחת לכאורה מובילה לשחיתות אחרת לכאורה ● פרשנות

אוהדי מכבי תל אביב  באצטדיון בנתניה  / צילום: עודד קרני, באדיבות מנהלת הליגה

איזה מסכנים האוהדים? הוציאו את החיה מהכלוב והיא הפכה לבנאדם

אצטדיונים חדשים, מודרניים וללא גדרות, מחירי כרטיסים סבירים וירידה באלימות - החזירו את הקהל הישראלי למגרשי הכדורגל ● לא הכל מושלם, אבל המגמה אחרי שני עשורים של "ליגת העל" - חיובית

איתי ברדה / צילום: פיני סלוק

איתי ברדה מונה למשנה למנכ"ל הלמן אלדובי; התפטר מהגמל

במקביל ימונה ברדה לתפקיד יו"ר פעיל של בית הסוכן קוואליטי ● ברדה ימשיך לקחת חלק פעיל בפיתוח התחום הפנסיוני של הקבוצה ובליווי צמוד של לקוחות אסטרטגיים, מעסיקים וסוכנים

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

הליכוד בפנייה למכוני הסקרים: הציגו את ליברמן כגוש שמאל

מהליכוד נמסר: "לאחר שליברמן חתם על הסכם עודפים עם לפיד וגנץ, ולאחר שהצהיר על התחייבותו להמליץ על גנץ לראשות הממשלה, הליכוד פנה למכוני הסקרים בבקשה להתייחס לליברמן כחלק מגוש השמאל, ולא להמשיך להציגו בהטעיה מכוונת כחלק מגוש עצמאי, כפי שהם נוהגים עד כה"

מחכים בתור לביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

משרדי הבריאות והמשפטים נותנים את השירות הגרוע ביותר; מי המשרד הממשלתי המצטיין?

בדוח של רשות התקשוב במשרד רה"מ, הציון הממוצע שהעניק הציבור לרמת השירות שהוא מקבל מיחידות הממשלה מסתכם ב-65 בלבד ● את הציון הגרוע ביותר קיבל משרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי והכנ"ר) ● רשות הגבייה והאכיפה קיבלה ציון מספיק בקושי ● ומה הכי מעצבן את האזרח?

איציק בנבנישתי / צילום: יונתן בלום

בקשה לייצוגית: פרטנר דורשת מלקוחות שעוזבים את החברה לשלם עבור "מתנה" שקיבלו

פרטנר גבתה מלקוחה שביקשה להתנייד לחברה אחרת 1,800 שקל עבור רמקול שהוענק לה "במתנה" כמה שנים קודם לכן ● לטענת הלקוחה, הסכום שגבתה פרטנר עבור אותה "מתנה" גבוה משמעותית ממחירו לצרכן, שלפי הערכת שמאי מסתכם ב-400 שקל

מימין: ניר גלעד ורן עוז / צילומים: אלון רון, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מסתמן: ניר גלעד ורן עוז לא יקבלו חוזה לחמש שנים במגדל

בעקבות חשיפת "גלובס", רשות שוק ההון לא תאשר ככל הנראה סעיף בחוזי העסקה של גלעד ועוז במגדל, שמבטיח כי השניים יקבלו שכר על חמש שנות עבודה, גם אם תקופת העסקתם תהיה קצרה יותר ● הסיבה: הסעיף עשוי להתנגש בחוק שכר הבכירים שמגביל את שכרם לכ-3.5 מיליון שקל בשנה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות בוול סטריט; טראמפ משגר ציוץ חיובי לגבי סין

נאסד"ק ודאו ג'ונס מזנקים מעל ל-1% ● המדדים המובילים באירופה עלו מעל ל-1% ● טראמפ אומר כי ארה"ב "Doing great" עם סין, אך הבעיה היא יו"ר הפד פאואל; מוקדם יותר הכריז כי הוא שוקל שורה של צעדים לחיזוק הכלכלה ● טרגט מזנקת לאחר שהיכתה התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה ● פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

נשים ללא תקציב:"אנחנו מקריבות, מי שיהנה זה דור העתיד"

נבחרת הנשים בכדורגל אירחה אתמול למשחק ידידות את קבוצת צ'לסי האנגלית מול 8,534 אוהדות ואוהדים, ששברו את שיא הקהל במשחק נשים בישראל ● שחקניות הנבחרת, אשרת עיני ונורה אבו שנב התארחו באולפן "גלובסטוק" וסיפרו על ההתרגשות מנקודת הציון והמאבק לקיום הענף בישראל ● האזינו

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

בין התשואות בשווקים להגדלת העתודות, ולמרות הפסד ברבעון השני: כלל ביטוח עברה לרווח במחצית השנה

החברה סיכמה את הרבעון השני של 2019 עם הפסד של 17 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של כ-112 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● במחצית השנה עברה כלל מהפסד של כ-4 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2018 לרווח כולל של כ-192 מיליון שקל במחצית הראשונה השנה

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

יו"ר קאנומד גיא רוזן התפטר אחרי ארבעה חודשים בלבד

וגם: שינויים בצמרת ניהול ההשקעות בנדל"ן בקבוצת הביטוח הראל, מנכ"ל גבאי מניבים יוסי גורדון הודיע על פרישה, סמנכ"ל הכספים של פתאל מונה לדירקטור במגדלי הים התיכון, מנכ"ל פייפאל ישראל מונה לסגן נשיא בחברה העולמית ואל"מ גלית גולן מונתה ליו"רית "חבר"

איתן רכטר, קרדן / צלם תמר מצפי

לאחר כמעט 30 שנה של שותפות: איתן רכטר במו"מ למכירת החזקותיו בקרדן ישראל לגיל דויטש ורוני בירם

שווי השוק של המניות - כ-25 מיליון שקל ● רכטר משמש כמנכ"ל החברה מאז שנת 2000 וצפוי לפרוש לעסקים פרטיים ● דויטש ובירם, מייסדי אקסלנס, הצטרפו לאחרונה לגרעין השליטה בקרדן ישראל

מכירת תהל שנקלעה למשבר תותיר פירורים למחזיקי אג"ח קרדן אן.וי - שקיוו להיפגש עם 100 מיליון אירו ויותר

ההשקעה המתוכננת שבוחנת קרן פימי לבצע בחברת הפרויקטים בתחום המים נוקבת שווי של כ-35 מיליון דולר בלבד לתהל - כשליש מהשווי שבו הוערכה עד לאחרונה ע"י בעלת השליטה