גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התכתשויות בגזרת יוסף גרינפלד: "הנאמן נוהג בי ביד ברזל"; עו"ד שפירא: "הוא מפר החזרים"

ההליך המשפטי של איש העסקים יוסף גרינפלד, המצוי בהסדר נושים, ממשיך להיות רווי יצרים וסכסוכים בינו לבין הנאמן על נכסיו, עו"ד עופר שפירא ● גרינפלד מבקש לבטל את כל המגבלות שהוטלו עליו ועל רעייתו בהליך: "הנאמן מחזיק בי כבן-ערובה" ● שפירא מתנגד: "התקפות חסרות דרך ארץ על בעל תפקיד"

יוסף גרינפלד / צילום: תמר מצפי
יוסף גרינפלד / צילום: תמר מצפי

לפני כחצי שנה נדמה היה שסאגת פשיטת הרגל של איש העסקים יוסף גרינפלד הגיעה לסיומה. גרינפלד הצליח אז לצאת מ"הבור המשפטי" שאליו נקלע לפני כארבע שנים ולמנוע את הכרזתו כפושט רגל, לאחר שהציג הסדר נושים שאושר על-ידי בית המשפט. אולם כעת מתברר כי הסאגה של גרינפלד רחוקה מלהסתיים. ההליך המשפטי של איש העסקים ממשיך להיות רווי יצרים וסכסוכים בינו לבין הנאמן על נכסיו, עו"ד עופר שפירא.

בין היתר מאשים גרינפלד את שפירא בניצול כוחו לרעה ובכך שהוא ממשיך לנהוג בו "ביד ברזל". "התנהגותו של הנאמן בלתי סבירה", מאשים גרינפלד. "הוא סבור כי גם לאחר גיבושו וביצועו של הסדר הנושים, ובטרם יבשה הדיו על חתימותיו על פרוטוקול ביצוע ההסדר - הוא רשאי לחזור ולנהוג במבקש ביד ברזל ללא הצדקה ובאופן שיש בו משום ניצול כוחו לרעה".

מנגד, עו"ד שפירא טוען כי גרינפלד לא עומד בהתחייבויות שלו על-פי הסדר הנושים. בין היתר לטענת שפירא, החייב לא עומד בצו התשלומים המחייב אותו לשלם 30 אלף שקל בחודש לקופת ההסדר, וחובו הצטבר כבר לסכום של יותר מחצי מיליון שקל. "גרינפלד הפר ועודו מפר צו התשלומים שנקבע לו, בטענה כי אין לו די אמצעים כספיים כדי לעמוד בצו שנקבע (בהסכמה), ומאז משלם לקופת סך של 10,000 שקל לחודש בלבד (גם זאת לא באופן סדיר)". 

 עו"ד עופר שפירא / צילום: איל יצהר

הפרק החדש בסאגה הזאת נפתח במרץ השנה, בבקשה שהגיש גרינפלד לבית המשפט, שבה הוא מבקש לבטל את כל המגבלות שהוטלו עליו ועל רעייתו ג'ורג'ט בהליך כינוס נכסיו. בין היתר ביקש גרינפלד לבטל את צו עיכוב היציאה מן הארץ, כל צו שהוטל על חשבונותיו, חובתו להתייצב לכל חקירה בפני המנהל המיוחד בכל עת שיידרש וכן את הסמכויות שהוענקו למנהל המיוחד להשגיח ולשמור על כל עסקיו ונכסיו.

עוד טוען גרינפלד בבקשתו כי מרבית הוראות הסדר הנושים כבר בוצעו, ועל כן אין להשאיר את המגבלות ההיסטוריות שהוטלו עליו בעבר. בבקשה מנפץ גרינפלד את האשליה כי הסדר הנושים שלו, שאושר גם על-ידי הנאמן עו"ד שפירא, הביא לסיום הסכסוך החריף בינו לשפירא, שליווה את כל ההליכים בשלוש וחצי השנים שקדמו להסדר.

גרינפלד טוען בבקשה כי הנאמן על הסדר הנושים מתנגד לביטול המגבלות רק משום ששפירא רוצה להחזיק בו כ"בן-ערובה" (במילים אחרות), עד שתוכרע המחלוקת ביניהם בנוגע לשיעורו של הסכום החודשי שיידרש לשלם לקופת הכינוס. זאת, כאשר לטענתו המחלוקת הזאת נוגעת לסכום זניח ביחס לכלל ההסדר - כ-960 אלף שקל, בניגוד למיליוני השקלים המוחזרים במסגרת ההסדר.

שכר-טרחה לעורכי דין

לטענת גרינפלד, הוא אינו יכול לעמוד בהפקדת סכום חודשי בסך 30 אלף שקל מדי חודש, היות שהכנסותיו החודשיות פחתו ב-50 אלף שקל לחודש.

עו"ד שפירא, הנאמן שניצב מן הצד השני, אכן מתנגד לביטול ההגבלות שהוטלו על גרינפלד, ומציין בתגובה לבקשה כי הבקשה מהווה "חוליה אחת מיני רבות בשרשרת התקפות חסרות דרך ארץ על בעל תפקיד מטעם בית המשפט", וכי היא "מלאה אמירות כזב וחסרות כל שחר".

עוד כותב שפירא בתגובתו לבקשת גרינפלד כי הניסיון הפסול להציג בצורה מעוותת לחלוטין התייחסות עניינית של הנאמן לדרישות החייב "ככלי ענישה" או כ"מנוף בידי הנאמן ללחוץ על החייב לקבל תכתיבים", או על-מנת "לסכל את אפשרותו של החייב מלמלא אחר התחייבותו מכוח הסדר נושים" או "ניצול לרעה של כוחו" - "הוא עזות-מצח וניסיון לגרור את הנאמן, שוב, למלחמה אישית".

זאת, לדברי שפירא, "תוך ניסיון של החייב ושל באי-כוחו להשפיל את הנאמן ולבזות אותו בזדון בפני בית המשפט, שאז - כך הם מקווים - הנאמן ייתן 'חותמת כשרות' לרצונותיו של החייב, חותמת שהם מקווים שתגרום לנושים ולבית המשפט הנכבד להעלים עין מהתנהלותו של החייב ומהתנאים הבלתי סבירים שהוא 'דורש' לעצמו, להבדיל מחייבים אחרים במדינת ישראל לגביהם חל דין זהה".

לטענת שפירא, שאיפותיו של גרינפלד להמשיך בשגרת חייו אינן עולות בקנה אחת עם דיני פשיטת הרגל ועם הוראות הסדר הנושים עצמו. "בנסיבות אלה, שבהן החייב טרם מילא אחר מלוא התחייבויותיו, ובפרט מצוי בהפרה מתמשכת של צו התשלומים זה כשנתיים, בעודו ממשיך להתגורר במגורי יוקרה במגדלי אלרוב בתל-אביב, שעלותם החודשית היא אלפי שקלים".

עוד לדבריו, "אפשר היה לצפות מהחייב למידה כלשהי של צניעות, התנצלות, ואולי אפילו הבנה שלאחר שניתנו לו הזדמנויות רבות וארוכות עד שאושר לו ההסדר, מוטב היה כי היה מפנים את ההליך ומשקיע את מלוא מרצו בפירעון חובותיו לנושיו. זאת, במקום לשלם שכר-טרחה לשני משרדי עורכי דין לצורך הגשת בקשות חסרות בסיס".

במקביל לתגובה הגיש עו"ד שפירא בקשה לחייב את גרינפלד בתשלום של 30 אלף השקל שאותם התחייב להעביר מדי חודש בהסדר החוב. עוד הגיש שפירא בקשה לחייב את גרינפלד להצהיר על כל החברות שבבעלותו. בבקשה הוא טוען כי גרינפלד עדיין לא מספק תמונה מלאה לגבי הכנסותיו. שפירא אף מבקש לזמן את גרינפלד לחקירה בבית המשפט, בטענה כי הוא מצהיר הצהרות שאינן אמת בפני בית המשפט.

סכסוך בצל הסדר 

נזכיר כי עד לשנים האחרונות היה גרינפלד אחד האנשים העשירים בישראל. שווי מניותיו בקבוצת קרדן, שהייתה בבעלותו, עמד בתקופת השיא על יותר מ-2 מיליארד שקל. אולם הצניחה החופשית בערך המניות, בין השאר על רקע השקעות שכשלו בנדל"ן בחו"ל, הביאה לכך שחובותיו לבנקים עולים על שווי הבטוחות - שעיקרן המניות, וכך נקלע גרינפלד להליך של פשיטת רגל.

לפני יותר משנה וחצי אמור היה גרינפלד להפוך רשמית לפושט רגל, לאחר שכבר ניתן צו כינוס לנכסיו על רקע חובות של יותר מ-300 מיליון שקל וחוסר יכולתו המובהק לשלם את הסכום. אולם ברגע האחרון הצליח איש העסקים לקבל ארכה מבית המשפט לטובת ניהול הליך גישור. בהמשך הוא אף הציע הסדר הכולל מחיקת חובות בסך מאות מיליוני שקלים - שבו תמך גם המנהל המיוחד על נכסיו, עו"ד שפירא.

אולם מאז שהוגש ההסדר הראשון לבית המשפט, התערערו משמעותית היחסים בין גרינפלד למנהל המיוחד, ונתגלעה בין השניים מחלוקת חריפה, שגם היום, חרף חתימתו וקיומו של הסדר נושים - עדיין חיה ובועטת.

במאי השנה, לאחר שהוגשו שלל הבקשות והתגובות החדשות על-ידי הצדדים הניצים, הציע נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, כי הצדדים יפנו לגישור אצל כונסת הנכסים הרשמית - וכך היה. הצדדים קיימו ישיבת גישור, אך תוך פחות מחודש הודיעו כי ניסיונות הגישור ביניהם לא צלחו, וכפי הנראה המלחמה ביניהם עוד רחוקה מסיום.

עוד כתבות

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עםמינימום שמתחתיו ההנפקה לא תצא אל הפועל של 5 מיליון דולר ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

בנוסף, הדאו ג'ונס ירד 0.66% והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו ● בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, כשהמדדים המובילים בבורסות איטליה ובריטניה הובילו את הירידות ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה היום בכ-19%

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרגולציה חוסמת יזמי בלוקצ'יין? רשות שוק ההון רוצה לשפר את הפיקוח עליהם

הרשות פרסמה קול קורא, שבו היא מבקשת לקבל מידע מחברות פינטק ובלוקצ'יין שרוצות כי הטכנולוגיות שלהן יובאו בחשבון לצורכי רישוי שירותים פיננסיים ● האם המפגש שנחשף באחרונה ב"גלובס" עם אחד ממובילי פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק יוביל לשינוי במדיניות הרשות?

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

שנתיים לרכישת ניו-פארם, למה שופרסל עדיין רחוקה מלקצור את הפירות?

שינויים במטה, החלפת אסטרטגיה והפסדים של עשרות מיליוני שקלים - שנתיים לאחר רכישת ניו-פארם מידי המשביר לצרכן, שופרסל עדיין לא הצליחה לאזן את הרשת ● מה תעשה ענקית השיווק הגדולה בישראל עם רשת הפארם שלה? ● ניתוח

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים שאמצעים אלה מגבילים את ארה”ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה”ב יעלה ל–9% - רמה שלא נראתה מאז 1947

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

 מטוס של בריטיש איירוויז בשדה תעופה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קווי התעופה הרווחיים בעולם: איזה קו תעופה מגלגל יותר ממיליארד דולר בשנה?

דוח שפירסמה חברת OAG מעלה כי התוצאות הכספיות של חברות התעופה האמריקאיות הצביעו על גידול ברווחים ומושכות את ממוצע הנתונים מעלה ● באירופה, לעומת זאת, התמונה אחרת כשחברות התעופה רשמו ירידה ברווחים

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בתל אביב: מניית טבע זינקה בקרוב ל-7%

המדדים המובילים עלו קלות בדומה לסנטימנט מעבר לים ● אפקון החזקות קפצה ב-3.75%, ישרכארט עלתה ב-1.2% ● אלקטרה במו"מ עם ג'נריישן קפיטל למכירת כל החזקותיה בחברת נגב גז טבעי, גז טבעי דרום ונגב החברה לתשתיות תמורת 135 מיליון שקל

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה בהם רומא, פראג ואתונה

דירת 3 חדרים ברחוב סיון, אשדוד / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת שלושה חדרים בקומה שלישית באשדוד?

הדירה, בשטח 89 מ"ר בבניין בן שבע קומות, נמכרה לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל ● המוכרים - משפרי דיור ● אילו דירות נוספות נמכרו לאחרונה?

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות