גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התכתשויות בגזרת יוסף גרינפלד: "הנאמן נוהג בי ביד ברזל"; עו"ד שפירא: "הוא מפר החזרים"

ההליך המשפטי של איש העסקים יוסף גרינפלד, המצוי בהסדר נושים, ממשיך להיות רווי יצרים וסכסוכים בינו לבין הנאמן על נכסיו, עו"ד עופר שפירא ● גרינפלד מבקש לבטל את כל המגבלות שהוטלו עליו ועל רעייתו בהליך: "הנאמן מחזיק בי כבן-ערובה" ● שפירא מתנגד: "התקפות חסרות דרך ארץ על בעל תפקיד"

יוסף גרינפלד / צילום: תמר מצפי
יוסף גרינפלד / צילום: תמר מצפי

לפני כחצי שנה נדמה היה שסאגת פשיטת הרגל של איש העסקים יוסף גרינפלד הגיעה לסיומה. גרינפלד הצליח אז לצאת מ"הבור המשפטי" שאליו נקלע לפני כארבע שנים ולמנוע את הכרזתו כפושט רגל, לאחר שהציג הסדר נושים שאושר על-ידי בית המשפט. אולם כעת מתברר כי הסאגה של גרינפלד רחוקה מלהסתיים. ההליך המשפטי של איש העסקים ממשיך להיות רווי יצרים וסכסוכים בינו לבין הנאמן על נכסיו, עו"ד עופר שפירא.

בין היתר מאשים גרינפלד את שפירא בניצול כוחו לרעה ובכך שהוא ממשיך לנהוג בו "ביד ברזל". "התנהגותו של הנאמן בלתי סבירה", מאשים גרינפלד. "הוא סבור כי גם לאחר גיבושו וביצועו של הסדר הנושים, ובטרם יבשה הדיו על חתימותיו על פרוטוקול ביצוע ההסדר - הוא רשאי לחזור ולנהוג במבקש ביד ברזל ללא הצדקה ובאופן שיש בו משום ניצול כוחו לרעה".

מנגד, עו"ד שפירא טוען כי גרינפלד לא עומד בהתחייבויות שלו על-פי הסדר הנושים. בין היתר לטענת שפירא, החייב לא עומד בצו התשלומים המחייב אותו לשלם 30 אלף שקל בחודש לקופת ההסדר, וחובו הצטבר כבר לסכום של יותר מחצי מיליון שקל. "גרינפלד הפר ועודו מפר צו התשלומים שנקבע לו, בטענה כי אין לו די אמצעים כספיים כדי לעמוד בצו שנקבע (בהסכמה), ומאז משלם לקופת סך של 10,000 שקל לחודש בלבד (גם זאת לא באופן סדיר)". 

 עו"ד עופר שפירא / צילום: איל יצהר

הפרק החדש בסאגה הזאת נפתח במרץ השנה, בבקשה שהגיש גרינפלד לבית המשפט, שבה הוא מבקש לבטל את כל המגבלות שהוטלו עליו ועל רעייתו ג'ורג'ט בהליך כינוס נכסיו. בין היתר ביקש גרינפלד לבטל את צו עיכוב היציאה מן הארץ, כל צו שהוטל על חשבונותיו, חובתו להתייצב לכל חקירה בפני המנהל המיוחד בכל עת שיידרש וכן את הסמכויות שהוענקו למנהל המיוחד להשגיח ולשמור על כל עסקיו ונכסיו.

עוד טוען גרינפלד בבקשתו כי מרבית הוראות הסדר הנושים כבר בוצעו, ועל כן אין להשאיר את המגבלות ההיסטוריות שהוטלו עליו בעבר. בבקשה מנפץ גרינפלד את האשליה כי הסדר הנושים שלו, שאושר גם על-ידי הנאמן עו"ד שפירא, הביא לסיום הסכסוך החריף בינו לשפירא, שליווה את כל ההליכים בשלוש וחצי השנים שקדמו להסדר.

גרינפלד טוען בבקשה כי הנאמן על הסדר הנושים מתנגד לביטול המגבלות רק משום ששפירא רוצה להחזיק בו כ"בן-ערובה" (במילים אחרות), עד שתוכרע המחלוקת ביניהם בנוגע לשיעורו של הסכום החודשי שיידרש לשלם לקופת הכינוס. זאת, כאשר לטענתו המחלוקת הזאת נוגעת לסכום זניח ביחס לכלל ההסדר - כ-960 אלף שקל, בניגוד למיליוני השקלים המוחזרים במסגרת ההסדר.

שכר-טרחה לעורכי דין

לטענת גרינפלד, הוא אינו יכול לעמוד בהפקדת סכום חודשי בסך 30 אלף שקל מדי חודש, היות שהכנסותיו החודשיות פחתו ב-50 אלף שקל לחודש.

עו"ד שפירא, הנאמן שניצב מן הצד השני, אכן מתנגד לביטול ההגבלות שהוטלו על גרינפלד, ומציין בתגובה לבקשה כי הבקשה מהווה "חוליה אחת מיני רבות בשרשרת התקפות חסרות דרך ארץ על בעל תפקיד מטעם בית המשפט", וכי היא "מלאה אמירות כזב וחסרות כל שחר".

עוד כותב שפירא בתגובתו לבקשת גרינפלד כי הניסיון הפסול להציג בצורה מעוותת לחלוטין התייחסות עניינית של הנאמן לדרישות החייב "ככלי ענישה" או כ"מנוף בידי הנאמן ללחוץ על החייב לקבל תכתיבים", או על-מנת "לסכל את אפשרותו של החייב מלמלא אחר התחייבותו מכוח הסדר נושים" או "ניצול לרעה של כוחו" - "הוא עזות-מצח וניסיון לגרור את הנאמן, שוב, למלחמה אישית".

זאת, לדברי שפירא, "תוך ניסיון של החייב ושל באי-כוחו להשפיל את הנאמן ולבזות אותו בזדון בפני בית המשפט, שאז - כך הם מקווים - הנאמן ייתן 'חותמת כשרות' לרצונותיו של החייב, חותמת שהם מקווים שתגרום לנושים ולבית המשפט הנכבד להעלים עין מהתנהלותו של החייב ומהתנאים הבלתי סבירים שהוא 'דורש' לעצמו, להבדיל מחייבים אחרים במדינת ישראל לגביהם חל דין זהה".

לטענת שפירא, שאיפותיו של גרינפלד להמשיך בשגרת חייו אינן עולות בקנה אחת עם דיני פשיטת הרגל ועם הוראות הסדר הנושים עצמו. "בנסיבות אלה, שבהן החייב טרם מילא אחר מלוא התחייבויותיו, ובפרט מצוי בהפרה מתמשכת של צו התשלומים זה כשנתיים, בעודו ממשיך להתגורר במגורי יוקרה במגדלי אלרוב בתל-אביב, שעלותם החודשית היא אלפי שקלים".

עוד לדבריו, "אפשר היה לצפות מהחייב למידה כלשהי של צניעות, התנצלות, ואולי אפילו הבנה שלאחר שניתנו לו הזדמנויות רבות וארוכות עד שאושר לו ההסדר, מוטב היה כי היה מפנים את ההליך ומשקיע את מלוא מרצו בפירעון חובותיו לנושיו. זאת, במקום לשלם שכר-טרחה לשני משרדי עורכי דין לצורך הגשת בקשות חסרות בסיס".

במקביל לתגובה הגיש עו"ד שפירא בקשה לחייב את גרינפלד בתשלום של 30 אלף השקל שאותם התחייב להעביר מדי חודש בהסדר החוב. עוד הגיש שפירא בקשה לחייב את גרינפלד להצהיר על כל החברות שבבעלותו. בבקשה הוא טוען כי גרינפלד עדיין לא מספק תמונה מלאה לגבי הכנסותיו. שפירא אף מבקש לזמן את גרינפלד לחקירה בבית המשפט, בטענה כי הוא מצהיר הצהרות שאינן אמת בפני בית המשפט.

סכסוך בצל הסדר 

נזכיר כי עד לשנים האחרונות היה גרינפלד אחד האנשים העשירים בישראל. שווי מניותיו בקבוצת קרדן, שהייתה בבעלותו, עמד בתקופת השיא על יותר מ-2 מיליארד שקל. אולם הצניחה החופשית בערך המניות, בין השאר על רקע השקעות שכשלו בנדל"ן בחו"ל, הביאה לכך שחובותיו לבנקים עולים על שווי הבטוחות - שעיקרן המניות, וכך נקלע גרינפלד להליך של פשיטת רגל.

לפני יותר משנה וחצי אמור היה גרינפלד להפוך רשמית לפושט רגל, לאחר שכבר ניתן צו כינוס לנכסיו על רקע חובות של יותר מ-300 מיליון שקל וחוסר יכולתו המובהק לשלם את הסכום. אולם ברגע האחרון הצליח איש העסקים לקבל ארכה מבית המשפט לטובת ניהול הליך גישור. בהמשך הוא אף הציע הסדר הכולל מחיקת חובות בסך מאות מיליוני שקלים - שבו תמך גם המנהל המיוחד על נכסיו, עו"ד שפירא.

אולם מאז שהוגש ההסדר הראשון לבית המשפט, התערערו משמעותית היחסים בין גרינפלד למנהל המיוחד, ונתגלעה בין השניים מחלוקת חריפה, שגם היום, חרף חתימתו וקיומו של הסדר נושים - עדיין חיה ובועטת.

במאי השנה, לאחר שהוגשו שלל הבקשות והתגובות החדשות על-ידי הצדדים הניצים, הציע נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, כי הצדדים יפנו לגישור אצל כונסת הנכסים הרשמית - וכך היה. הצדדים קיימו ישיבת גישור, אך תוך פחות מחודש הודיעו כי ניסיונות הגישור ביניהם לא צלחו, וכפי הנראה המלחמה ביניהם עוד רחוקה מסיום.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני מאקרו חזקים הקפיצו את וול סטריט עם פתיחת המסחר

בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה ממשיך לשבור שיאים ויורד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית בישיבת הריבית הבאה ● מחיר הנפט יורד בכ-0.6% ● תשואות האג"ח הממשלתיות קופצות בהתאם

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים