גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חדשות לא טובות לנבחרת הישראלית: עם אליפות אירופה בכדורסל לא הולכים למכולת

יש לנו חדשות לא טובות לשחקנים של נבחרת העתודה בכדורסל שזכו השבוע באליפות באירופה ● למרות ההישג המרשים - בקבוצות המקומיות לא תקבלו מספיק דקות משחק, באירופה אף אחד לא מחכה לכם וב-NBA אין לכם סיכוי ● אלא אם כן קוראים לכם דני אבדיה ● פרשנות

נבחרת העתודה של ישראל / צילום:  עודד קרני
נבחרת העתודה של ישראל / צילום: עודד קרני

בשנת 2000 הדהימה נבחרת העתודה של ישראל את אירופה כשסיימה במקום השני באליפות אירופה לנבחרות עד גיל 20 והייתה רחוקה ריבאונד התקפה אחד מזכייה בתואר. ערימה של מלים נשפכו על הדור ההוא של טל בורשטיין, איציק אוחנון, אנטון קזרנובסקי, יניב גרין, אפיק ניסים ואורי יצחקי. "דור הזהב" כינו את הנבחרת הזו.

מה הייתה השפעה של השחקנים הללו על הכדורסל הישראלי ועל קידומו? פחות או יותר כלום. חלק גדול מהשחקנים של אותה נבחרת הפכו לשוליות בקבוצות שלהם, לשחקנים מחליפים. אף אחד לא הצליח לשבור את המחסום ולהגיע ל-NBA או אפילו לקבוצה משמעותית באירופה. כוחה של הנבחרת ההיא היה בתלכיד שהתחבר לכדי נבחרת מאומנת.

ההתלהבות מנבחרת העתודה הנוכחית, שזכתה ביום ראשון בערב בתואר האירופי היא גדולה, אבל יש סיכוי גדול שבמעבר מהגיל הצעיר לגיל המשמעותי לא יקרה כלום אצל מרבית מהשחקנים שלנו. הכדורסל הישראלי כנראה לא ייהנה מהפירות הללו גם בגילאים הבוגרים. ישראל זכתה בתואר, אבל ההיסטוריה של שני העשורים האחרונים מראה שהכוכבים הגדולים שישטפו את אירופה ואת ה-NBA בגילאים המשמעותיים יגיעו מנבחרות העתודה שלא הצליחו כמו ישראל באליפות - ספרד, צרפת, ליטא, סרביה, יוון וטורקיה.

גזר דין מוות: לשבת על הספסל

הסיבה העיקרית נעוצה קודם כל בהיעדר הזדמנויות שהשחקנים האלו מקבלים בקבוצות. אין מה לעשות, המתמטיקה היא פשוטה: שחקן שלא משחק מספיק לא יכול להשתפר. ודינו של שחקן פוטנציאלי בגילאים הקריטיים של הפריצה, גילאי 18-22, שיושב על הספסל הוא גזר דין מוות. הכוכב הגדול של הנבחרת דני אבדיה שיחק בעונה האחרונה במכבי תל אביב בממוצע 7:50 דקות למשחק בליגה. בכל חמשת משחקי הפלייאוף יחד הוא שיחק 9 דקות. ביורוליג הוא בקושי ראה מגרש; ים מדר הנפלא הצליח לדוג בעונה שעברה בהפועל ת"א פחות מתשע דקות למשחק; ואלו כוכבי הנבחרת.

למה הם לא משחקים מספיק? קודם בגלל הפחד המובנה של המאמנים. אף אחד לא מקבל משכורת או בונוס על קידום שחקנים, אלא על ניצחונות. ככה בנוי הספורט המקצועני. רוב המאמנים חתומים לשנה או שנתיים - אין להם שום אחריות לעתיד המועדון ולא אכפת להם מה יקרה לשחקן בן 18 עם פוטנציאל, כשיגיע לגיל 25. ברמה הפרקטית הרבה יותר קשה למאמנים להתמודד עם זעם של שחקן אמריקאי שיושב על הספסל מאשר עם ילד ישראלי בן 19.

מה ההבדל בינינו לבין ספרד, צרפת, איטליה או ליטא? גם שם מאמנים ובעלי קבוצות רוצים לנצח. שני דברים שונים - הראשון, בישראל נכנס העניין המובנה של העדפת שחקנים זרים משיקולים כלכליים. הטבות המס לשחקנים זרים שקיימות בישראל מאז 1998 הפכו את הכדאיות בהעסקת שחקן זר לגדולה הרבה יותר. בעלים של קבוצה ישראלית יעדיפו להעסיק ברמות השכר הגבוהות שחקן אמריקאי עם מיסוי מקסימלי של 25% ולא ישראלי שהעלות המיסויית שלו כפולה. תוסיפו לזה את העובדה שאמנת המס עם ארה"ב מאפשרת לקבוצות להעסיק שחקנים אמריקאים עד שכר של 108 אלף דולר בעונה מבלי שיחול עליהם תשלום מס כלל.

וכך, גם בשנה הקרובה אנחנו צפויים לראות בליגה הישראלית בחסות הטבות המס ברוב זמן המשחק ארבעה אמריקאים על הפרקט ורק ישראלי אחד. ואת אלופי נבחרת העתודה מתפקדים כמחממי ספסל.

מעבר לך יש את עניין השיטה - בישראל שחקנים נבנים כדי להצליח כאן. להוביל את נבחרת העתודה, ואולי את הנבחרת הבוגרת. להשיג חוזה בהפועל ירושלים או במכבי תל אביב. המחשבה בצרפת, ליטא, צרפת, טורקיה, סרביה, מונטנגרו ויוון היא אחרת: שם כל מה שקורה בגילאים הצעירים הוא פס ייצור מערכתי שנועד להוביל למקום אחד - ה-NBA, שם נמצא הכסף ושם רף ההתקדמות הוא כמעט אין סופי.

האקדמיות במדינות הללו לא בונות שחקנים לריאל מדריד, ברצלונה - אלא לדאלאס מאבריקס, מילווקי באקס, ניו יורק ניקס. ב-NBA פתחו את העונה הקודמת 108 שחקנים מ-42 מדינות שונות, כולל תשעה שחקנים מצרפת, שבעה מספרד, שישה מגרמניה, וחמישה שחקנים מקרואטיה, סרביה וטורקיה.

הבעיה של ישראלים שלא מקבלים הזדמנויות בארץ היא שאין להם לאן ללכת. באירופה שחקנים נהנים מחוקי האיחוד שמאפשרים תעסוקה בכלל המדינות, מבלי שייחשבו לשחקנים זרים. שחקנים מליטא שלא הגיעו ל-NBA יכולים למצוא עבודה בליגה הספרדית או הצרפתית כשחקנים מקומיים. שחקן ישראלי, בהנחה שאין לו דרכון של האיחוד, יתקשה מאוד למצוא עבודה בקבוצה אירופית כי מלאי המקומות המוקצה לשחקנים זרים הוא מוגבל - ועל רובו המכריע יושבים שחקנים אמריקאים.

אז מה נשאר לו? לנסות ולדוג פה ושם דקות משחק בליגה הישראלית. 

העתיד הוורוד של דני אבדיה

רגע, אבל לא הכול רע. לפעמים צריך כוכב אחד ענק כדי שימשוך את העגלה המדשדשת שנים קדימה. לישראל יש היום כוכב ענק בהתהוות - דני אבדיה. אין שום סיבה נראית לעין שאבדיה לא יגיע ל-NBA בתוך שנה או שנתיים. בעבר הרחוק שחקנים מובילים ויתרו אפילו על הניסיון להגיע ל-NBA לטובת חוזה שמן במכבי תל אביב. היום המצב ב- NBA הוא שונה לחלוטין, הכלכלה שם פורחת ותקרת השכר זינקה לשיאים, ואין לקבוצות באירופה שום יכולת להציע חוזה דומה למה ששחקן יכול לקבל ב-NBA.

אם לוקחים סיטואציה שבה דני אבדיה ייבחר בדראפט של ה-NBA במקום ה-10, המשמעות היא חוזה לארבע שנים בסכום כולל של קרוב ל-15 מיליון דולר, מתוך זה שנתיים מובטחות ב-8 מיליון דולר. איזה קבוצה ישראלית, או אפילו מועדון גדול באירופה, יכול להציע לו בגיל 20 סכום שמתקרב לזה? כניסה של שחקן משמעותי ל-NBA יכולה להביא לישראל כוכב-על בסדר גודל שמעולם לא היה לה. לפעמים לא צריך יוצר מכוכב אחד ענק כדי למשוך ענף שלם למשך עשור. 

עוד כתבות

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ירון יצהרי, עומר ישראק, פרופ' ורדה שלו, רן סער וג'ף מרתה  / צילום: מדטרוניק, יח"צ

משלחת של מדטרוניק חתמה על הסכם עם מכבי בכנס ICI 

וגם: מי ביקשה מיעקב ליצמן שילמד מארה"ב ולא רק מצ'ילה

 

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

דפנה ליאל, ספי עובדיה, טל שניידר, טל שלו / צילומים: כדיה לוי, ענבל מרמרי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

"דיכאון וריקנות": הכתבים הפוליטיים נערכים לבחירות 2020

חדשות הם תמיד עניין אינטנסיבי, אבל מערכות בחירות הן תקופה של פעילות בעצימות גבוהה - בעיקר לכתבים הפוליטיים ● "גלובס" בדק עם הכתבים איך הם מרגישים, ומה האתגר הגדול של סיקור מערכת הבחירות הקרובה

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

עו"ד יודי לוי / צילום: ניר קידר, יח"צ

משרד גולדפברב זליגמן ושות' מתאחד עם משרד רוטנברג ושות'

גולדפרב זליגמן ושות' הוא אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים ביותר בישראל, שמונה כ-250 עורכי דין ● רוטנברג מונה כ-20 עורכי דין

דורית בייניש / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דורית ביניש: למנוע מימון מפלגות ממי שאוסר על נשים להתמודד

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר אמרה הערב כי "מימון זה בעצם הכלי האפקטיבי ביותר שיש למדינה, אבל היא מתחזקת ומממנת אפליה במקום למנוע אותה"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

תשובה נפרד מ"הפרה החולבת" של קבוצת דלק: השלימה מכירת מניותיה בדלק רכב ביותר מ-400 מיליון שקל

בתוך מספר ימים מכרה דלק 22.5% ממניות יבואנית הרכב שבשליטת גיל אגמון ברווח של 117 מיליון שקל ● אחרי שזינקה בתחילת השבוע, מניית דלק רכב מוסיפה להתחזק והיום עלתה בעוד 6%

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

דונלד טראמפ ושר המשפטים ביל באר / צילום: ארין סקוט, רויטרס

מה מדאיג את הרפובליקנים לקראת בחירות 2020?

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, משוכנע שהנשיא טראמפ עושה עבודה נהדרת, חושב שהמועמדים הדמוקרטים חלשים, ובכל זאת לא ישן טוב בלילה ● השבוע בפודקאסט "המדריך לטראמפיסט": כשחצי ציבור שונא את הנשיא שאתה אוהב ● האזינו

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

חברי הכנסת אישרו את הגדלת המימון למערכת הבחירות השלישית

חוק פיזור הכנסת, ובתוכו גם חוק מימון המפלגות, יעלה כעת להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ● ח"כ עודד פורר היה היחיד שהתנגד: "לא מצליח להבין איך לאנשים שיושבים פה יהיה פרצוף להסתכל לאנשים בעיניים"

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

מאיר פלשתייב ז"ל / צילום: תמונה פרטית

שנה וחצי לאחר תאונה קטלנית באתר בנייה בחולון: כתבי אישום נגד בעלי חברת הבנייה

כשנה וחצי לאחר שמאיר פלשתייב נהרג כתוצאה מקרשים שנפלו מאתר בנייה בחולון ופגעו בו, הוגשו כתבי אישום נגד גורמים בחברת הבנייה שבנתה פרויקט במסגרת תמ"א 38, בגין גרימת מוות ברשלנות