גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בגלל פרטים מטעים בדוחות: כתב אישום נגד מנכ"ל אפריקה תעשיות וסמנכ"ל קבוצת נגב לשעבר

5 שנים לאחר שאפריקה תעשיות מחקה 73 מיליון שקל עקב אי-סדרים בדוחותיה, הוגש כתב אישום נגד המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה, סמנכ"ל הכספים לשעבר בנגב אביהו איבשיץ ו-10 עובדים נוספים ● מוטולה ואיבשיץ מואשמים כי הורו לכפופים להם להציג מצגים משופרים ביחס לנתונים הכספיים של הקבוצה ● למוטולה מיוחסת גם גניבה של 1.2 מיליון שקל מנגב

אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות / צילום: תמר מצפי
אבי מוטולה, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל תעשיות / צילום: תמר מצפי

"ניצלו את מעמדם על-מנת להורות לכפופים להם לבצע פעולות מרמתיות אשר יציגו מצגי-שווא על תוצאות קבוצת נגב, ועל עמידתה ביעדים הגבוהים שנקבעו לה" - כך מתארת פרקליטות מיסוי וכלכלה, בכתב האישום שהגישה היום (ד'), את פעולות שני הנאשמים המרכזיים בפרשת שיפוץ הדוחות הכספיים באפריקה ישראל תעשיות: אבי מוטולה, המנכ"ל לשעבר של החברה; ואביהו איבשיץ, לשעבר סמנכ"ל הכספים של קבוצת נגב, שהייתה חלק מקבוצת אפריקה תעשיות בתקופת ביצוע העבירות לכאורה. בנוסף אליהם מופנה כתב האישום גם נגד חברת אפריקה ישראל תעשיות, קבוצת נגב קרמיקה ו-10 עובדים נוספים, בדרגות שונות, שהועסקו בקבוצה בשנים 2014-2011.

כתב האישום החמור מייחס לנאשמים עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך, בהן הכללת פרט מטעה בדוחות הכספיים במטרה להטעות משקיע סביר; רישום כוזב; זיוף; קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; ושיבוש מהלכי משפט. בנוסף מייחס כתב האישום למוטולה ולמנהלת בכירה נוספת לשעבר באפריקה תעשיות, עבירות של גניבה בידי מנהל.

לפי האישום, בעקבות הפעולות שהובילו מוטולה ואיבשיץ, שעיקרן הכללת פרטים מטעים בדוחותיה הכספיים של אפריקה תעשיות הציבורית, וכן נוכח אי-סדרים נוספים בדוחות - נאלצה אפריקה תעשיות להציג מחדש את דוחותיה וגרעה 73 מיליון שקל מהונה העצמי.

במקביל לכתב האישום מתמודדים אפריקה תעשיות, חלק מנושאי המשרה ושומרי הסף שליוו את הקבוצה בתקופה הרלוונטית, גם עם בקשות לניהול תובענות ייצוגיות נגדם. בתובענות אלה תובע ציבור המשקיעים את הנזק שנגרם לו לכאורה בעקבות ניסוחם מחדש של הדוחות וירידת הערך. 

דוחות מטעים

מכתב האישום עולה כי מוטולה היה הרוח החיה בקבוצה: "מוטולה ניהל את קבוצת נגב ואפריקה תעשיות ביד רמה והעמיד את שיפור ביצועיה בראש סולם העדיפויות"; והנחה את עובדיו "לנקוט את כל האמצעים, לרבות ביצוע עבירות פליליות, להשגת מטרה זו".

לפי האישום, איבשיץ "היה מנהל דומיננטי ובכיר בקבוצה, פעל כיד-ימינו של מוטולה וניצל את מומחיותו החשבונאית לתכנון וביצוע העבירות". לפי הנטען, כדי להשיג שיתוף-פעולה מהכפופים לו, הנהיג מוטולה מדיניות למתן הטבות אישיות לעובדיו על-חשבון קבוצת נגב, לרבות מימון חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל לעובדת בשווי עשרות אלפי שקלים, טיפולי שיניים ומטבח לעובדת אחרת בשווי 200 אלף שקל, שעון קרטייה ב-25,453 שקל לעובדת אחרת ועוד.

כתב האישום כולל שמונה אישומים, שבכולם "מככבים" מוטולה ואיבשיץ. לפי אחד האישומים, בעקבות הוראה שנתנו, ביצעו שלושה מעובדיהם שגם נאשמים בפרשה - גלית בן-מאיר-דורי, מנהלת שירות הלקוחות ואחראית מחלקת החשבוניות בקבוצה; שאול משיח, מנהל תפעול ולוגיסטיקה; ותומר כובאני, מנהל מחלקת הסוחרים - רישומים כוזבים במסמכי נגב, שגרמו לכך שקבוצת נגב ואפריקה תעשיות הקדימו את מועד ההכרה בהכנסות בדוחותיהן, כדי להציג מצגי-שווא על עמידת נגב ביעדיה. כתוצאה מכך, נטען בכתב האישום, כללו הדוחות הכספיים של אפריקה ישראל תעשיות פרטים מטעים בשנים 2014-2011.

מצג-שווא לרואי החשבון

לפי אישום נוסף, בהוראת מוטולה ואיבשיץ ביצעו דורי ומשיח רישומים כוזבים במסמכי קבוצת נגב, שהובילו לכך שנגב ואפריקה תעשיות דיווחו בדוחות הכספיים על הכנסות כפולות. לפי האישום, לקראת ביקורי רואי החשבון ורצון להסתרת היתרות הפיקטיביות של הלקוחות, "הנחה איבשיץ את עובדיו לזכות יתרות אלה באופן מרמתי".

עוד נטען כי רואי החשבון המבקרים זיהו חלק מהרישומים הכוזבים, אך מוטולה, איבשיץ ודורי הציגו להם מצגי-שווא שמדובר בשגגה, כך שרואי החשבון אישרו את הדוחות הכספיים שכללו פרטים מטעים.

עוד עולה מהאישום כי לאחר פיטורי מוטולה הגיעו לאפריקה תעשיות ידיעות על אי-סדרים חשבונאיים, ואיבשיץ ומוטולה פעלו להכשלת ההליך המשפטי הצפוי. כך, למשל, ביקש איבשיץ מדורי לומר לגורמים הבודקים כי אינו קשור לפעילות האסורה, וכי רק מוטולה נתן את ההנחיה שהביאה לאי-הסדרים החשבונאיים - "במעמד זה שיתף איבשיץ את דורי בחששו שאם הדברים יתגלו הוא 'הולך לכלא'".

לפי הנטען, מוטולה, מצידו, ביקש מדורי למסור לגורמים הבודקים, שהפיקה חשבוניות כפולות בהוראת מנכ"ל חברות אחרות בקבוצה, אך היא סירבה. "משסירבה לעשות כן", מתואר באישום, "ביקש ממנה מוטולה שתאמר שביצעה את הפעולות הללו בשגגה".

גניבת כספים

עוד נטען באישום כי מוטולה וסמנכ"לית משאבי האנוש בקבוצה, מאירה בן-יוסף, ניצלו את מעמדם הבכיר באפריקה תעשיות ובקבוצת נגב ושלחו יד במרמה בכספי נגב בסך 1.2 מיליון שקל ו-190 אלף שקל, בהתאמה.

כך למשל, נטען, ביצע מוטולה טיפולי שיניים בשווי 46,492 שקל, אך במקום לשלם מכיסו, העניק לרופא השיניים סחורה מנגב קרמיקה בסכום האמור. עוד באישום - מוטולה שכר על-חשבון נגב קרמיקה דירת פנטהאוז במלון הדירות "ווסט" בתל-אביב, בסך 315 אלף שקל. לאחר חודשיים שבהם גר בדירה, הוא עבר לדירה אחרת, ואחיו יפתח עבר להתגורר בדירה - על-חשבון נגב.

עוד מתואר בכתב האישום כיצד מימן מוטולה את מערכת האודיו שרכש לעצמו בסך 95 אלף שקל מכספי נגב; כי הוא וידא שאת שכר-טרחת עורך הדין שייצג אותו בהליך גירושים בסך 230 אלף שקל, תשלם החברה; וכי אילץ את החברה לשלם עבור זוגתו שהתלוותה אליו לנסיעותיו העסקיות בחו"ל סכום של כ-16 אלף דולר. בנוסף לאלה, נטען כי מוטולה דאג כי בית הוריה של זוגתו ישופץ על-חשבון נגב בעלות של 108 אלף שקל. לאחר שהתגלו מעשי הגניבה, החזיר מוטולה לחברה כמיליון שקל. 

כתב האישום הוגש על-ידי עורכי הדין עידן שוורץ ועדי לוי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. 

*** נגד אבי מוטולה, אביהו איבשיץ, גלית בן-מאיר דורי, שאול משיח, תומר כובאני, מאירה בן-יוסף ונאשמים נוספים הוגש כתב אישום. ההליך הפלילי בעניינם נמצא בראשיתו, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

מתוך הסרט "היום שאחרי לכתי" / צילום: באדיבות יונייטד קינג

דאבל קליק: שני סרטים ישראליים חדשים בביקורת אחת

"אנג'ליקה" ו"היום שאחרי לכתי" - שני סרטים ישראליים חדשים ומרגשים, שבכל אחד מהם אב דומיננטי לבת רגישה

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום