גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשובה מוריד את מפלס החששות מעסקת שברון: "לא מכבידה על דלק וצפויה לייצר תזרים משמעותי"

בשיחת ועידה הצליח היום בעל השליטה בדלק להוריד את מפלס החששות מעסקת הענק הממונפת והמניה עלתה ב-6%, לאחר שצנחה בימים האחרונים ● בתשובה לשאלת הכסף שדלק צריכה להביא להשלמת העסקה, ציינו היום בקבוצה: "יש לנו כמה מקורות לזה – זה יכול להגיע ממכירת ההחזקה בהפניקס, ממכירת מניות איתקה עוד לפני ההנפקה או ממקורות אחרים"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: יח"צ
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: יח"צ

בעקבות הצניחה במניית דלק קבוצה  בימים האחרונים, על רקע חששות המשקיעים בנוגע לעסקת הענק הממונפת של רכישת נכסי הנפט והגז של שברון בים הצפוני ע"י החברה הבת איתקה, נחלץ היום יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, כדי להרגיע את הרוחות, במסגרת שיחת ועידה שקיימה צמרת קבוצת דלק עם משקיעים ואנליסטים. המשקיעים אהבו את מה ששמעו בשיחה היום, ומניית קבוצת דלק הגיבה בעלייה של 6%. עם זאת, מאז ההכרזה על העסקה רשמה המניה ירידה של 14% ושווייה של דלק עומד כעת על כ-6.5 מיליארד שקל.

"בשלוש השנים הראשונות לאחר העסקה, ה-EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, הפחתות ופחת) של איתקה צפוי לעמוד על כמיליארד דולר בשנה, בגלל ההפסדים הצבורים של איתקה, ולאחר מכן על 600-700 מיליון דולר לשנה. לאחרונה קיבלנו משברון אינדיקציות כי קיים עודף של כ-200 מיליון דולר בקופת החברה הנרכשת,  שלא היה קיים עם חתימת העסקה. זו אחת הסיבות שאיתקה החליטה לצמצם את היקף גיוס האג"ח שביצעה בשבוע שעבר בכ-200 מיליון דולר, ל-500 מיליון דולר בלבד", אמר תשובה בפתיחת השיחה.

"הסגירה של העסקה צפויה במהלך הרבעון הרביעי, כנראה בחודש נובמבר. אנחנו רוצים לסגור את העסקה כמה שיותר מוקדם בגלל נכס המס - ההפסדים הצבורים - שיש לאיתקה. לאחר הסגירה אנחנו נחסוך מס עד לסכום של 2.2 מיליארד דולר. התשלום הסופי תמורת נכסי שברון יעמוד למעשה על כ-1.5 מיליארד דולר, בגלל התנאים שסוכמו מול שברון. במהלך השנים הקרובות איתקה מתכננת לפרוע בפירעון מוקדם את כל ההלוואות לבנקים וחלק ניכר מהאג"ח, כך שבעוד שלוש שנים היא צפויה לעמוד בעודף של כמיליארד דולר", אמר תשובה.

בנוגע להנפקה אפשרית של איתקה אמר תשובה, כי "במסגרת הרכישה של נכסי שברון יש נכס נוסף משמעותי ביותר - התשתיות והאסדות שאיתקה רוכשת במסגרת העסקה. לאחר הרכישה תוכל איתקה להתפצל לשתי חברות - חברת תשתיות וחברת הפצת נפט וגז, והיא תוכל להנפיק אחת מהן או את שתיהן בלונדון. בימים אלה אנו מנהלים מגעים עם מספר קרנות ומשקיעים  למכירת מניות איתקה לפני ההנפקה (Pre IPO) בהיקף של עד 20% מהון החברה, מהלך שיכניס לקבוצת דלק כסף רב".

בנוגע לצמצום הסיכון בעסקה, הנובע מהתנודתיות במחירי הנפט, אמר תשובה כי "נכון להיום ביצענו עסקאות גידור על כ-32 מיליון חביות במחיר של 65 דולר לחבית ועד לסגירה אנחנו מתכוונים לגדר עוד כ-18 מיליון חביות, כך שנבטיח מחיר של 65 דולר לחבית על היקף כספי כולל של כ-3.3 מיליארד דולר ונוכל לישון בראש שקט".

לדבריו "העסקה טובה מאוד עם פוטנציאל אדיר. היא לא מכבידה על הקבוצה וצפויה לייצר לאיתקה תזרים משמעותי שישמשו לחלוקת רווחים לקבוצת דלק. אנחנו מנהלים מגעים מתקדמים עם מספר גורמים שהביעו נכונות להזרים את ההון הדרוש. לסיכום - זו עסקה מעולה שאין הרבה כמוה".

בתשובה לשאלה בנוגע לכסף שדלק צריכה להביא על מנת להשלים את העסקה ציינו היום בקבוצת דלק כי "מדובר בסכום של כ-450 מיליון דולר ויש לנו כמה מקורות לזה - זה יכול להגיע ממכירת ההחזקה בהפניקס, ממכירת מניות איתקה עוד לפני ההנפקה או ממקורות אחרים. אנחנו מרגישים מאוד בנוח עם העסקה והאפשרויות השונות שיש לנו לגיוס הסכום זה".

"מאגרים עובדים שמפיקים נפט"

 קבוצת דלק, באמצעות חברת הבת איתקה, דיווחה בסוף מאי כי היא רוכשת את חברת התפעול של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני שבבעלותה עשרה נכסי גז ונפט מפיקים. התמורה שנקבעה בעסקה עומדת על כ-2 מיליארד דולר, כאשר בניכוי התזרים המצטבר מתחילת 2019 ועד למועד הסגירה סכום הרכישה היה צפוי להתעדכן לכ-1.65 מיליארד דולר (לדברי תשובה היום - כ-1.5 מיליארד דולר). בשבוע שעבר גייסה איתקה כ-500 מיליון דולר לצורך העסקה בהנפקת אג"ח הנושאות ריבית שנתית של 9.375%. 

מנכ"ל הקבוצה, אסי ברטפלד, אמר היום כי "זו עסקה חשובה שהשלב הבא שלה יהיה הקטנת רמות המינוף של קבוצת דלק. אנחנו פועלים בכיוון הזה כבר בשנה האחרונה ונמשיך להקטין את המינוף בשנים הקרובות. לאחר כל ההוצאות יישאר לנו באיתקה תזרים פנוי של כ-1.1 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות וזה כסף שמיועד לצמצם את חובות קבוצת דלק. חשוב לציין שמדובר בעסקה נזילה שמייצרת תזרים. אלה מאגרים עובדים שמפיקים נפט".

בנוגע לעסקת מכירת החזקות דלק בקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס  אמר ברטפלד כי "עסקת הפניקס עתידה להכניס לקבוצה 1.3 מיליארד שקל לקופה, סכום נקי מהתחייבויות. חוץ מזה יש לנו נכסים סחירים של מעל 7 מיליארד שקל, ומבחינתנו זה נותן לנו דרגות גבוהות של חופש.

"לפי כל האינדיקציות שיש לנו עסקת הפניקס תושלם בחודשיים הקרובים. יש לנו גם נכסים נזילים אחרים שקל מאוד לממש אותם. בקופת החברה יש כ-1.3 מיליארד שקל ויש לנו גם קווי אשראי. עד 2020 אנחנו חייבים לממש את יתרת ההחזקות במאגר הגז תמר וזה כמובן יזרים לנו עוד הרבה מאוד כסף לתוך הקופה. אז יש לנו עוצמה גדולה גם בדרגות החופש ובגמישות הפעולה של הקבוצה".

בתשובה לשאלה בנוגע לאפשרות שעסקת הפניקס לא תאושר על-ידי הרגולטור אמרו תשובה וברטפלד כי "אין סיבה שהעסקה לא תתבצע. יש לנו אינדיקציות טובות מאוד שהעסקה תאושר".

עוד כתבות

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה בגלל ההסלמה? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב

ועכשיו בטלוויזיה: היום מתחיל שלב העדויות הפומביות בתהליך האימפיצ׳מנט נגד נשיא ארה"ב ● סוף התהליך ידוע מראש: טראמפ יהיה הנשיא השלישי בתולדות ארה״ב שיועמד לדין בסנט ● מסד הטיעון נגד טראמפ: ניסה לסחוט מנשיא אוקראינה הכרזה פומבית שקייב תחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן ובנו, האנטר, שהיה דירקטור בחברת גז אוקראינית ● פרשנות

 

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

המציאות על פי אפל: החברה מפתחת משקפי מציאות מדומה וקסדה לגיימינג

ענקית הטכנולוגיה מתכננת להשיק את המכשירים בתוך שלוש-ארבע שנים, כך לפי דיווחים באתרים "בלומברג" ו"דה אינפורמיישן" ● בחברה לא התייחסו לדיווח

כסף / צילום: שאטרסטוק

כך נוצרו הזדמנויות חדשות במערכת הפיננסית לאורך ההיסטוריה

בשנים האחרונות נדמה שישנו מרדף אחר מציאת הזדמנויות חדשות ויצירתיות לרווח ● אך הדבר מתחיל לפני מאות שנים, והרבה מאז לא השתנה ● מסע היסטורי בעקבות ההתחדשות הפיננסית ● האזינו לפרק פתיחת העונה של הפודקאסט "דוח פינטק"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

תל אביב ננעלה בירידות קלות בצל ההסלמה הביטחונית

ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-0.1% ● מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1% ומדד הנפט והגז ירד בכ-0.9% ● רשות ניירות ערך פתחה בהליך מנהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג ● חג'ג' נדל"ן דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות החברה" לרבעון השלישי

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המדדים בת"א משייטים סביב רמות הפתיחה; טאואר קורסת 9% אחרי הדוחות

חברת השבבים עמדה בתחזיות הרבעון השלישי, אבל אינה צופה צמיחה ברבעון הבא ● עליות בבזק, ירידות באופקו ● בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ירידות במניות הבנקים מובילות את המגמה השלילית בשוקי אירופה

מגזר הבנקים מאבד יותר מ-2%, בהובלת קומרצבנק, בנקיה ודויטשה בנק ● המשקיעים מודאגים מהתמהמהות המגעים בין ארה"ב ובין סין ומהסלמת המהומות בהונג קונג, ומצפים לדברי הנגיד פאוול ● בורסת הונג קונג צנחה בכ-1.8% והובילה את הירידות בשוקי המזרח ● בוול סטריט נקבעו אמש שיאים נוספים

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני שב"א, בין השעות 9:00-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

מדד האג"ח שעשה עלייה מאירופה לישראל

בשנים האחרונות נוצרו איגרות חוב חדשות לבנקים באירופה וגם בישראל, אשר כבר זכו בקרנות שיעקבו אחר ביצועיהן ● השנה הצטרף אל אלה מדד CoCo בנקים ישראלי - מה מאפיין אותו וכיצד הוא נראה בהשוואה מול אג"ח "רגילות" בשוק שלנו?

לוגו פרטנר

הדירקטורים הבלתי תלויים בפרטנר רוצים למנות דירקטור נוסף

על רקע ההתפטרות הצפויה היום של נציגי חיים סבן בדירקטוריון פרטנר, הדירקטורים הנותרים חוששים שלא יהיה רוב לקיום ישיבות הדירקטוריון

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר עמדה בתחזיות הרבעון השלישי, אבל לא צופה צמיחה ברבעון הבא

חברת השבבים רשמה הכנסות של 312 מיליון דולר ברבעון השלישי, ירידה לעומת הרבעון המקביל ובטווח התחתון של תחזית החברה ● הרווח למניה עלה על תחזיות השוק בסנט אחד ● אלוונגר: "נראה גידול במדדים הפיננסיים ב-2020" ● המניה רושמת ירידות חדות

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קרית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי בינוי המוצע הינו 3.5

 

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים בלתי פוסקים לעוטף עזה ולשפלה; נתניהו: "זה עוד יכול לקחת זמן"

(עדכונים שוטפים) - הירי התחדש, ומטחי רקטות נורו לעוטף עזה, נתיבות, שדרות ואשקלון ● לראשונה בסבב, אזעקות נשמעו גם במבוא חורון, הראל ולטרון ● צה"ל סיים תקיפה נרחבת של יעדי טרור של הג'יהאד ברצועה ● רה"מ: "פנינו לא להסלמה, אך כל תקיפה תיענה בהתקפה"

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

הכפר ג'דיידה־מכר / צילום: פאול אורלייב

המדינה רצתה להוסיף 15 אלף דירות במועצת ג'דיידה–מכר, אך תיאלץ להתפשר על פחות ממחצית

בשבוע שעבר קיימה הוותמ"ל דיון בשתי תוכניות שמבקשות להוסיף אלפי דירות למועצה שבגליל המערבי ● במועצה המקומית מתנגדים וטוענים שהמדינה מנסה להחיות מחדש תוכנית שנדחתה בעבר, שמשמעותה בפועל היא הקמת יישוב חדש