גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לפיצה משפחתית היה אפקט יותר גדול מביטוח בריאות"

"גלובס" ממשיך לעקוב אחר פרויקט המנטורינג ההפוך במדטרוניק - והפעם: מנכ"ל מדטרוניק, ירון יצהרי, נחנך על-ידי עובד מיחידת הסוכרת, תומר רוט

המנטור תומר רוט והמודרך ירון יצהרי/ צילום: כדיה לוי
המנטור תומר רוט והמודרך ירון יצהרי/ צילום: כדיה לוי

המדריך: תומר רוט, Opportunity Management Representative ביחידת הסוכרת, עובד שנתיים בחברה
המודרך: ירון יצהרי, מנכ"ל מדטרוניק
הנושא: יחסי עבודה בין מנהל לעובד 

■■■

המפגש הראשוני: תומר רוט, 32, לא נבהל כשקיבל את השיבוץ עם מנכ"ל החברה. "ההורים שלי ניהלו חברות וגם הסביבה החברתית שלהם, כך שהקשר הזה טבעי לי".

הפגישות: רוט ויצהרי קיימו ארבע פגישות של שעה וחצי במסעדה סמוכה למשרדים, על ארוחת צהריים, ופגישה נוספת עם מנהלת משאבי אנוש כדי לבדוק אם אפשר ליישם את המטרות שהציבו לעצמם. לפי הנחיה שהם קיבלו ממלי אלקובי, מומחית בתחום צמצום פערי הדורות בשוק העבודה, הם הניחו את הטלפונים בצד, והיו "ב-100% קשב", אומר רוט. "לא היה קשה לעמוד בלו"ז. היו כמה שינויים בתאריכים בגלל אילוצים כאלו או אחרים, אבל סך הכול אנחנו מחויבים לתהליך ולכן היה לנו קל להתנהל".

המטרה שהוגדרה: מדטרוניק היא חלק מתאגיד אמריקאי שמרני יחסית בתחום עתיר רגולציה, שרכש בשנים האחרונות שלושה סטארט־אפים ישראליים: מזור רובוטיקה, ויז'ן סנס ונוטרינו. ההטמעה של החברות והצורך לגייס עובדים חדשים וטובים מחייבת להפוך את מדטרוניק לחברה אטרקטיבית לעובדים, או במילים אחרות: למתג אותה כמעסיק אטרקטיבי.

המשימות שנתן רוט ליצהרי: משימה מתגלגלת לראיין מנכ"לים בחברות טכנולוגיות המאופיינים בעובדים צעירים כדי לקבל רעיונות כיצד למשוך עובדים, להצעיר את העובדים ולקבל מושג על הסטנדרט התעסוקתי בתחום.

ביצוע: יצהרי נפגש עם מנכ"ל אאוטבריין, אורי להב, ושאב ממנו רעיונות.

החלטות:

מסיבות כניסה ולא רק מסיבות פרידה. "שיעור התחלופה השנתי בחברה שלנו עומד על 12% מהעובדים וחשבתי שזו קטסטרופה. שמעתי ממנכ"ל אאוטבריין, שאצלם, כדי למתן את התחושה כאילו כולם עוזבים, החליטו לקיים גם מסיבות כניסה, שבהן העובד שמגיע מציג את עצמו. החלטנו שנעשה זאת גם כאן כדי ליצור דנ"א של התחדשות".

תחרות אינסטגרם נושאת פרסים. בהשראת אאוטבריין, שעורכת תחרות לייקים על תמונות שמעלים עובדים מחופשותיהם, החליטה מדטרוניק לאמץ את הרעיון עם טוויסט קטן - תחרות העלאת תמונות שמתחברות לערך הצלת החיים המאפיין את הארגון. עובדים יעלו תמונות מבתי חולים שאליהם הגיעו כדי למסור ציוד מציל חיים - ומי שיעלה את התמונה שתזכה בהכי הרבה לייקים יקבל פרס.

מיתוג חדרים. באאוטבריין מיתגו חדרים שונים במשרדים לפי סלנג ישראלי (כמו "יאללה" ו"בלגן") ובעיצוב החדרים שולב הסבר בולט של המונח על הקירות. במדטרוניק מתכוונים לבחור לחדרים שמות בעלי אוריינטציה ישראלית, ולשתף את כל העובדים בבחירה באמצעות תחרות נושאת פרסים.

דבר המנטור: "למרות העומס שיש עליו כמנכ"ל החברה, ירון מצא את הזמן לפגוש את מנכ"ל אאוטבריין ולאחר מכן להמשיך עם זה למשימות שרלוונטיות לנו. כשמסתכלים קדימה, אנחנו זורעים את הזרעים למה שעתיד לבוא: בעוד 10 או 15 שנה הדורות הקודמים יפרשו והמנהלים יהיו בני דור ה-Y או ה-Z.

למה נועדה המשימה?

"כדי לתת עוד נקודות מבט. המטרה שלי בכל המנטורינג הזה, גם אם לא הייתה יוצאת שום משימה, זה לחשוף את הצורך של החברה להצעיר את עצמה כבר היום. אני פה רק שנתיים, אבל אני רואה שיש פה הרבה דברים לעשות. זו חברה עם ייעוד שיש לה מה להציג אבל לשם כך צריך להצעיר אותה.

"רציתי להראות שהיום הנראות היא כמעט הכול. בגלל זה החלטנו ללכת לעניין האינסטגרם, מעבר לתחרות והלייקים, יש חשיפה לעולם שמעבר. נניח שאחד העובדים מעלה תמונה לאינסטגרם ואז הוא מבקש מכל החברים והמשפחה לשתף, זה מגיע לעוד רשתות חברתיות וכאן גם בסופו של דבר העובד יכול להרוויח. החברה מרוויחה חשיפה לעוד טאלנטים שירצו לבוא, ואנחנו גם מתחברים לעולם".

אתה מרגיש שאתה שותף מלא?

"בהחלט. יש לנו עבודה על המשימה הזאת. אנחנו מדברים על התיאוריה וזה מצוין. אנחנו צריכים להתחיל ליישם. במהלך החודש, אנחנו מתחילים לעבוד על זה".

אתה חושב שהמעורבות שלך תקדם אותך בחברה?

"אני מאמין שהקידום שלי בחברה יהיה בעיקר בזכות הרעיונות, היכולות והעבודה שאני משקיע בארגון. כמובן, תמיד טוב שיכירו אותי בכל הדרגים, אבל בסופו של דבר אני צריך להצטיין במבחן התוצאה, שנמדדת בעיקר בתרומה שלי להתחדשות ולהתייעלות של הארגון".

דבר המודרך: "בתהליך המנטורינג תומר עזר לי להבין מה העובדים רוצים וכמה הנראות והשיתוף חשובho לעובדים הצעירים. לפעמים אנחנו עושים דברים בהשקעה קטנה שהתגובות עליהם הרבה יותר משמעותיות מאשר על הטבות יקרות. למשל, בסוף השנה, כדי לעודד מוטיבציה, נתנו קופון במשך יומיים להזמנת פיצה משפחתית בערב. היה לזה אפקט פנומנלי. גם לקופון לעוגת גבינה בקונדיטוריה בשבועות היה אפקט גדול. לשני הצעדים האלה היה אפקט הרבה יותר גדול מאשר ההחלטה לתת ביטוחי בריאות לכל העובדים בחברה, שזו הוצאה ענקית ולשנים".

האם הצורך בחשיפה בא לידי ביטוי בצורות נוספות?

"כן, יש דברים שאנחנו כבר עושים בתוך הבית מתוך היכרות מוקדמת עם העובדים. אנחנו נוהגים להכניס להנהלה הרבה עובדים צעירים שיקבלו חשיפה והכרה, כדי להציג פרויקטים שלהם בחברה. גם עובדים שקודמו מוזמנים להציג את עצמם בפני ההנהלה. גם כל התהליך של המנטורינג ההפוך מייצר היכרות בין המנהל לעובד". 

עוד כתבות

שכונת עוני בהודו/ צילום:: רויטרס, Anindito Mukherjee

דוח: 2,000 המיליארדרים בעולם הם בעלי עושר רב יותר מזה של 4.6 מיליארד בני אדם

לקראת כינוס דאבוס מחר, דוח חדש של אוקספם מתייחס לאי השוויון בעולם ● הדוח התמקד הפעם במצבן של הנשים ברחבי העולם: "הכלכלות הסקסיסטיות שלנו מתדלקות את משבר אי השוויון"

ענת סרגוסטי / צילום: איל יצהר, גלובס

ארגון העיתונאים: מינויים חדשים למנכ"ל ומנהלת תחום חופש העיתונות

ארגון העיתונאים ממשיך בהתארגנות לאחר הפרידה מההסתדרות: סבב מינויים חדש בארגון במסגרתו מונה אלי גרשנקרוין למנכ"ל והעיתונאית ענת סרגוסטי מונתה למנהלת תחום חופש העיתונות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קמן חושפת את הנתונים הכספיים של חברת הקנאביס FTE

לחברת הקנאביס הזרה הראשונה הפועלת כדי להיסחר בבורסה בתל אביב הכנסות של 13.9 מיליון דולר בשלוש הרבעונים הראשונים של 2019 ● ה-EBITDA הגיע ל-0.8 מיליון דולר באותה תקופה

יוסי ורשבסקי ואבי בן טל / צילומים: אביב חופי, ynet

טלטלה ברשת 13: המנכ"ל יוסי ורשבסקי עוזב; אבי בן טל יחליפו

גורמים ברשת 13 אמרו ל"גלובס" כי ההחלטה על עזיבתו של ורשבסקי נובעת מאכזבה מביצועי הערוץ ● בן טל, שכיהן כמנכ"ל ynet ב-13 השנים האחרונות, ייכנס לתפקידו כמנכ"ל רשת בתוך כחודש וצפוי בין היתר לקדם את תחום הדיגיטל בערוץ

פלורידה/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

באים לפלורידה בגלל השמש, נשארים בגלל הטבות המס

עשירים ממדינות שבהן מיסוי גבוה, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, עוברים למדינה שטופת השמש שאין בה מס הכנסה מדינתי ואין מס רכוש

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

במפלגת הליכוד מתדרכים נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

המתדרכים, המעבירים אמירות קשות מאוד לכלי התקשורת בישראל, חוששים לחשוף את זהותם ולא מדברים בשמם ● השר זאב אלקין: "יולי עשה את המקסימום, אין מקום לתקיפות אנונימיות ונבזיות"

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

בניה למגורים בכפר יונה ש/ צילום: איל יצהר

"דירה להשכיר" רכשה 120 דירות בכפר יונה ונהריה

בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקאות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד 5 שנים

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

מלזיה לא מוכנה להמשיך להיות פח הזבל של העולם

מלזיה שלחה חזרה 150 מכולות של פסולת פלסטית ל-13 מדינת עשירות מאז הרבעון השלישי של השנה שעברה ● שרת הסביבה המלזית: "אלה שרוצים להפוך אותנו לפח זבל עולמי, יכולים להמשיך לחלום"

ח"כ אורית פרקש-הכהן ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בדיון בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"על מה בזבזתם 2 מיליון שקל אם קרן העושר עדיין לא הוקמה?"

כך שאלה ח"כ אורית פרקש-הכהן את נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בדיון בוועדת הכספים ● יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "נכשלנו בכל הטיפול בקרן הזאת, זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה שכל הגופים המעורבים נגועים בו" ● ירון: "כל מה שבנק ישראל יכול לעשות - עשינו"

מפגיני סביבה נגד הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: ARND WIEGMANN, רויטרס

בין גרטה לטראמפ: המשחק הכפול של כנס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

הכינוס הכלכלי האליטיסטי ביותר שקיים מנסה לשנות פניו ולהפוך לרלוונטי ● למשל, השנה הוא יארח את פעילת הסביבה גרטה טונברג על הבמה המרכזית ● למרות שנשמע הרבה מלים כמו "בר קיימא" ו"כלכלה הוגנת", נראה שמשבר הסחר בין ארה"ב לסין יעניין את הבאים הרבה יותר

תמ"א 38 בקרית אונו / צילום: איל יצהר

היום שאחרי התמ"א: המחקר שמגלה מה קורה לשכונות שעברו התחדשות עירונית

מחקר ראשון מסוגו שנערך באוניברסיטת תל אביב מדגים עד כמה תמ"א 38 יכולה להשפיע על סביבתה ● החוקר משה שמאי: לא רק שמחירי הדירות עולים גם בבניינים שלא עברו שיפוץ, מספר הדירות קופץ, וגם סימנים ראשונים לחילופי אוכלוסייה ניכרים בשטח

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

נציגי העבודה-גשר-מרצ יקבלו חופש הצבעה בדיון על פסילת ח"כ יזבק

היום יגיש ח"כ אופיר כץ מהליכוד את הבקשה לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד ● מפלגת העבודה צפויה לתמוך בפסילתה, אך במרצ צפויים להתנגד

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

האם המסך המתקפל יעורר את שוק המחשבים האישיים?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר / צילומים: רויטרס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

"הניו יורק טיימס" תומך באליזבת וורן ואיימי קלובשר לנשיאות ארה"ב

בעיתון כתבו כי החליטו לתמוך בשתי מועמדות דמוקרטיות לנשיאות ולא רק באחת, מאחר ש"ברגע הרה-גורל זה, גם המודל הרדיקלי וגם המודל הריאליסטי זקוקים לשיקול רציני מחדש" ● "מי ייתן והטובה ביותר תנצח"

לי איאקוקה / צילום: רויטרס

26 מיליון דולר והבית של לי איאקוקה יכול להיות שלכם

אייקוקה קנה את הבית בלוס אנג'לס ב־4.25 מיליון דולר ב־1993, זמן קצר לאחר פרישתו מתפקיד יו"ר קרייזלר; כעת הוא נמכר ע"י בנותיו ● הנכס, בעל 4 חדרי שינה ודירת למגורי צוות העובדים, מעוצב בסגנון עכשווי ובו ספרייה בציפוי עץ, חדר אוכל גדול שמוביל לגן וסוויטה עם סלון צמוד ושני חדרי אמבטיה

אופיר אקוניס/ לשכת שר המדע

נתניהו ממנה שרים: אלה התפקידים החדשים של הנגבי, אקוניס וחוטובלי

לאחר החלטת בג"ץ שהגבילה את סמכות המינוי בממשלת מעבר, רה"מ החליט כי מינוי השרים יהיו אך ורק הוספת תפקידים לשרים שכבר מכהנים