גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפעם זו פלאפון: מחיקת הענק שצפויה לבזק היא רק סימפטום למצבו העגום של שוק הסלולר

בזק טלטלה את המסחר במגזר התקשורת לאחר שדיווחה על ירידת ערך אפשרית בשווי פלאפון - שעלולה להביא למחיקה של 0.8-1.1 מיליארד שקל - בהמשך למחיקת ענק של כ-1.5 מיליארד שקל שכבר בוצעה ב-yes ● מחלקת המחקר של פסגות: "מגזר הסלולר ממשיך להתכווץ על רקע המשך התחרות האגרסיבית בשוק, וללא התערבות רגולטורית נראה כי ימשיך להתכווץ גם בעתיד"

שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ
שלמה רודב, יו"ר בזק / צילום: יח"צ

לאחר מחיקת הענק שרשמה לאחרונה בשווי חברת yes, בקבוצת בזק מזהירים מפני ירידת ערך עצומה נוספת, הפעם בחברה הבת פלאפון. אתמול (ב'), לאחר סיום המסחר בבורסה, פרסמה בזק דיווח, ובו ציינה כי בעקבות דיונים בדירקטוריון פלאפון, ובהתחשב בתזרים המזומנים החזוי, החברה מעריכה כי ישנה אפשרות לירידת ערך בשווייה של פלאפון אל מול השווי הפנקסני בספרי החברה, העלולה להביא למחיקה בספרים בסכום המוערך בטווח של 800 מיליון שקל עד 1.1 מיליארד שקל.

שווייה של פלאפון בספרי בזק עומד כיום על כ-2.9 מיליארד שקל, בעוד שרק לפני שנתיים וחצי הוא היה כ-6.4 מיליארד שקל. בשנים האחרונות צורפו לדוחות בזק הערכות שווי שהפחיתו את שווייה של פלאפון בספרים, אך לא נדרש מהחברה להכיר בהפחתות או מחיקות חשבונאיות, שהיו עלולות לפגוע בתוצאותיה.

בדוחות הרבעון הרביעי של 2018 שווייה של החברה הבת yes נחתך (ולמעשה הפך לשלילי) והוביל את בזק למחיקות עצומות בסך כ-1.5 מיליארד שקל, שהעבירו את החברה להפסד באותה שנה. מבדיקת "גלובס" עולה כי ירידת הערך המצטברת בחברות הבנות העיקריות של בזק בין השנים 2015-2018, לא כולל ההפחתה הנוכחית, עמדה על מעל 6 מיליארד שקל.

הדיווח של בזק מטלטל היום (ג') לא רק את ניירות הערך של החברה ושל החברות המחזיקות בה, אלא גם את אלה של המתחרות. בשעות הבוקר נסחרה מניית בזק  בירידה של כ-5% (משלימה מחיקה של 36% משווי החברה מתחילת 2019). מניית ביקום , ששולטת בבזק, ירדה בכ-4%; ואילו המתחרות סלקום  ופרטנר  ירדו בכ-4% (משלימות צניחה של 55% ו-22%, בהתאמה, מתחילת השנה). במקביל, אג"ח ביקום והחברה שמעליה בפירמידה, אינטרנט זהב, נסחרו בבוקר בירידות, ככל הנראה על רקע חשש מפני פגיעה אפשרית בעסקה למכירת גרעין השליטה בבזק לידי סרצ'לייט - למרות שלפי שעה לא צפוי שינוי דרמטי בהקשר זה.

כך איבדה בזק כ-7 מיליארד שקל משווי החברות הבנות

המיזוגים בסלולר לא יפתרו את המצב

ההודעה בדבר המחיקה הצפויה בחברת פלאפון מבטאת לא פחות מאשר ייאוש ותסכול: מבלי להגיד זאת מפורשות, פלאפון בעצם מכירה בכך שהשוק הסלולרי רחוק מאוד מהתאוששות, וכל מי שנותרה בו ציפייה מועטה לכך שהמצב בשוק ישתפר נדרש לבחון שוב את המגמות, שיבואו לידי ביטוי בדוחות החברות בחודש הבא. אבל יש כאן לא רק אכזבה, אלא גם הבנה של השוק שמיזוגים בענף הסלולר לאו דווקא יפתרו את המצב הנוכחי. נראה שהתובנה הזו מחלחלת עמוק גם לחברות עצמן.

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

מיזוגים בשוק הסלולר הם דבר שהרגולטורים נערכים לו. משרד התקשורת דיבר על כך, רשות ההגבלים כבר לא "נעמדת על רגליה האחוריות" בכל פעם שמזכירים מיזוג ומשרד האוצר הפנים שאי אפשר לאושש את כל שוק התקשורת ולקדם בו השקעות כפי שהמשק חייב, מבלי שתחול התאוששות במחירים.

אלא שההנחה הזו מותנית - ואת זה מבינים בחברות ובשוק - בכך שאם יהיו מיזוגים בשוק, ככל הנראה יהיה מיזוג אחד בלבד שיאושר. ההבנה הזו גורסת שהמיזוג לא ישנה פה את כללי המשחק בצורה מהותית.

רק לפני מספר חודשים העלתה סלקום מחירים, מהלך שהתקבל בסיפוק רב אצל המתחרות פרטנר, גולן טלקום והוט מובייל - אך נכשל, משום שפלאפון לא הסכימה לקחת בו חלק.

העובדה שפלאפון, שנמנית עם שלוש החברות הגדולות בשוק, סירבה להעלות מחיר, הובילה ל"קריסת הקונספציה". מי ערב לכך שאם יהיה מיזוג בין הוט לפרטנר, למשל, יביא הדבר את פלאפון לשנות את עמדתה ולהעלות מחיר? למה שתעזור למתחרותיה ולמתחרות של החברה האם שלה? את הנקודה הזאת מתחילים להבין כעת בשוק התקשורת. שיווי המשקל בשוק רחוק מאוד.

ולגבי פלאפון ספציפית, דברים שנכתבו ב"גלובס" לאחרונה על כך שהחברה מאבדת מהמיקוד שלה, בעקבות הרפתקת איחוד החברות-בנות של בזק, לא התקבלו בנוחות. גם אם אנחנו מניחים שכל אחד מחברי הנהלת פלאפון שמכהן בהנהלה המאוחדת הוא ברוך כישרונות ויכולות יוצאות דופן, אי אפשר שלא להעלות את השאלה האם שכרה של פלאפון לא יוצא בהפסדה מכל מהלך האיחוד הזה.

אבל פלאפון היא חברה שלא עוסקת בשום דבר אחר חוץ מאשר בסלולר; אין לה "הרפתקאות" של שוק קווי וטלוויזיה, וחשוב יותר - אין לה חוב מעיק כמו למתחרותיה. עם רוח גבית כזאת, אפשר היה לצפות שפלאפון תהיה חברה הרבה יותר חדה וטובה ממתחרותיה.

"הפחתה של שני שלישים מהערכת השווי"

אילנית שרף, מנהלת מחקר בפסגות ניירות ערך, ציינה היום כי מחיקה מההון העצמי גוזרת הפחתה של שני שלישים מהערכת השווי של פלאפון, ושווי פלאפון לאחר ההפחתה צפוי לעמוד על כ-1.1 מיליארד שקל. שרף מוסיפה, כי "לטענת בזק, השווי שפורסם לפלאפון בסוף 2018 לקח בחשבון הערכה לעלייה בהכנסה הממוצעת למנוי, וכרגע החברה אינה צופה עלייה בשנים הקרובות. המשך התחרות האגרסיבית, לדעת החברה, צפוי להמשיך וללחוץ את ההכנסה הממוצעת למנוי, ולהביא ככל הנראה לאיבוד מנויים".

לדבריה, סלקום ופרטנר נסחרות לפי שווי פנימי (EV) של כ-4 מיליארד שקל כל אחת, ורווח החברות נוצר משני מגזרים - מגזר הסלולר המתכווץ, והמגזר הקווי.

"מגזר הסלולר ממשיך להתכווץ על רקע המשך התחרות האגרסיבית בשוק, וללא התערבות רגולטורית נראה כי ימשיך להתכווץ גם בעתיד, כתוצאה מהמשך הירידה במחיר הממוצע למנוי ונטישת המנויים", היא כותבת. "לעומת זאת, המגזר הקווי צפוי לצמוח כתוצאה ממעבר של לקוחות לתשתית הקווית ולטלוויזיה של סלקום ופרטנר, שנכנסו לעולמות האלו כתוצאה מפתיחת השוק לתחרות באמצעות השוק הסיטונאי, וכיום גם פורסות תשתית באופן עצמאי".

שרף מציינת שב-2018 מגזר הסלולר היה אחראי לכ-60% מרווח התפעולי של פרטנר וסלקום והמגזר הקווי היה אחראי לכ-40% מהרווח התפעולי. "בהנחה שהשווי של סלקום ופרטנר נגזר כ-50% מהפעילות הקווית (הצומחת) ו-50% מפעילות הסלולר (שממשיכה לפחות כרגע לדעוך), הערכת השווי החדשה של פלאפון מניחה את הדעת, ונראה שהפחתה של מיליארד שקל היא נגזרת מהמציאות. נוכח התחרות האגרסיבית בסלולר והתפתחות תחרות גם בעולמות האחרים, אין מניעה שבעתיד יירשמו הפחתות ערך נוספות בחברות הבנות של הקבוצה".

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי בית השקעות, כתב בתגובה להודעת בזק אתמול, כי המהלך מסמן את המצב שבו נמצא שוק הסלולר, וכי "המחיקה מגיעה על רקע הערכות מחודשות של החברה על התזרים החזוי לשנים הבאות ואי-מימוש התחזית להתאוששות בשוק".

עם זאת, לובלין מזכיר כי בזק צפויה להכיר בדוחות הרבעון גם ברווח ההון ממכירת מתחם הנדל"ן סקיה שליד צומת מסובים (היקף רווח ההון תלוי בשאלה האם יתקבלו השגות של בזק על גובה היטל ההשבחה, וינוע בין 250-450 מיליון שקל), שיקזז חלק מההפסד.

"המחיקה היא כמובן חשבונאית בלבד, אך תעמיד את ההון העצמי של בזק על קרוב לאפס", כותב לובלין (ברבעון הראשון ההון העצמי היה 747 מיליון שקל). "המשמעות היא שהדיבידנד (למי שעוד מצפה לו) מתרחק, ולא צפוי בשנתיים-שלוש הקרובות", מסכם לובלין. 

עוד כתבות

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

סניף מגה בעיר / צילום: איל יצהר

ועד עובדי מגה מאיים לטרפד את עסקת יינות ביתן-פרשמרקט?

יו"ר ועד עובדי מגה הנחה את העובדים שלא להגיע ב-1 בנובמבר לעבודה בחמשת סניפי מגה בעיר שאמורים להימסר לידי פרשמרקט ● "הסירוב של הרוכש להיפגש ולדון על תנאי העובדים לא מבשר טובות"

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"