גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ככל שאתה מזדקן, חשוב לך יותר להישאר בחיים

האם יכולה לקום בימינו רוזה לוקסמבורג חדשה, שתקריב את חייה למען אידיאל ● מה התעלול שמעוללת נפולי לכל הסופרים שצומחים בה, ובהם דומניקו סטרנונה ● ולמה נמכרו 28 מיליון עותקים מהעלילות של גיום מוסו, אם הן כל כך מופרכות

ספרים / צילום: איל יצהר, גלובס
ספרים / צילום: איל יצהר, גלובס

רוזה האדומה, קייט אוונס, הוצאת פרדס, עמ' 216 

האם בימינו עדיין יש צורך במהפכות? ואם כן, האם יש מי שתחליט להקדיש את חייה, שלא לומר להקריב אותם, לוותר על הקמת משפחה ולשבת בכלא - על מנת לחולל אותן?

רוזה לוקסמבורג נולדה ב-1871. כשהייתה בת 10, האנטישמיות רווחה בוורשה והמשטרה החשאית עודדה פוגרומים. התודעה הפוליטית שלה התפתחה מגיל צעיר, ולמרות שבתחילה הסתירה זאת מהוריה, בסופו של דבר לא הייתה לה ברירה אלא ‘לצאת מהארון' הקומוניסטי. בהמשך עשתה דוקטורט על ההתפתחות התעשייתית של פולין, והפכה לדוקטור למשפט ציבורי וכלכלה. היא גם ניהלה זוגיות, לא מקובלת באותה תקופה, עם אדם בשם ליאו יוגיכס, ואז נישאה בחתונה פיקטיבית כדי לקבל אזרחות גרמנית, ולפעול למען קידום הסוציאליזם בגרמניה. היא נאמה נאומים, חיברה מאמרים וגם ספרים, ועשתה הכול - באמת הכול - כדי להפיץ את הרעיונות שהיא מאמינה בהם. נדמה שאפילו מנהיגי התקופה היו פחות מחויבים ממנה.

את הספר כתבה ואיירה הפעילה החברתית קייט אוונס, שבחרה את המילים שלה בקפידה על מנת לדייק במשמעותן הפוליטית. היא משלבת בעלילה אמירות שטוענות שהקפיטליזם חייב להיכשל, באופן שנראה מעט מגוחך, טוענת באופן פשטני שהתיאוריה של לוקסמבורג מ-1898 חזתה את משבר האשראי של 2008, וגם מרשה לעצמה להתפרץ לעלילה, ולשאול מה מכל מה שלוקסמבורג האמינה בו, נכון גם היום. היא עושה זאת רק כדי שתוכל לענות: הבסיס. "העושר של מעמד הצרכנים", שלא היה לפני 100 שנה, "עדיין נגזר מהקפיטליזם, מה'צמיחה' הכלכלית" (עמ' 101).

אפשר להתווכח, אבל אוונס צודקת בדבר אחד לפחות: המורשת של לוקסמבורג, שנרצחה בהיותה בת 49, צועדת עימנו עד היום, למרות שהקפיטליזם השתלט לגמרי על העולם.

שורה לזכור. "מוטב להיות בעל חלומות, מאשר להרוס חלומות של אחרים" (עמ' 82).

שורה תחתונה. איפה ישנן עוד נשים כמו האישה ההיא.

תעלול, דומניקו סטרנונה, הוצאת כתר, עמ' 264

בשנים האחרונות הפכה נפולי לגיבורה משמעותית בספרים האיטלקיים, כאילו פרץ של כישרון גולש במורדות הספרותיים, כמו הלבה של הר הווזוב הסמוך. ועל אף שבין הדפים נשזרים כל צדדיה של העיר, גם אלה הפחות יפים, מעמדה רק הולך ומתחזק.

הפעם, ב'תעלול' של דומניקו סטרנונה, אנחנו פוגשים את המאייר הזקן דניאלה מלריקו, ונכדו מריו בן הארבע. כבן נפולי, דניאלה מעיד על עצמו שהייעוד שלו היה להפוך לרוצח מטעם הקאמורה, המאפיה המקומית, או מקסימום להיות פועל קשה יום. אלא שהוא נלחם בכל זה, הפך לאמן, התפרנס מכישרונו, ‘נחלץ' בזכותו מהעיר שתיעב, ואף יצא בעזרתו לפנסיה. עכשיו הוא נקרא להשגיח במשך ארבעה ימים על נכד בן ארבע שהוא בקושי מכיר, ילד חכם ובוגר לגילו. לפי סטרנונה, זה לא אומר דבר על עתידו: לכל ילד יש פוטנציאל דחוס שמחכה להתפתח, אלא שבמהלך ההתבגרות אנחנו מנטרלים חלקים גדולים מעצמנו למען הנוחות, ואז קוראים לזה גורל. בעצם, פעמים רבות אנחנו 'מטשטשים' או אף ‘מחסלים' את עצמנו במו ידינו.

בסיפור הזה הכול מתערבב. למשל, רוחות הרפאים שדניאלה 'פוגש' בבית ילדותו, עם רוחות הרפאים שהוא צריך לאייר עבור ספר של הנרי ג'יימס. או ההתמודדות שלו ושל הנכד עם העידן הדיגיטלי העכשווי, שבה הם נכשלים - אחד מפני שהוא עדיין קטן מדי, והשני מכיוון שזה כבר מאוחר. בכלל, שניהם קצת חסרי ישע, מתקשים להודות במגבלותיהם, ולא מתאימים לסביבה שבה הם חיים. בנוסף, כל אחד מהם עיצבן אותי לפחות פעם אחת, אם לא יותר, במהלך הקריאה, אבל לגבי שניהם יש לנקוט במידת הרחמים.

שורה לזכור. "ככל שאתה מזדקן, חשוב לך יותר להישאר בחיים" (עמ' 9).

שורה תחתונה. תעלול ספרותי מוצלח.

מסע אל החיים, גיום מוסו, הוצאת כנרת זמורה ביתן, עמ' 286 

בפעם האחרונה שהתלוננתי בפני בן זוגי על המופרכות בעלילות שרוקח גיום מוסו, הוא שאל בפשטות: אז למה את קוראת את הספרים שלו. זו בהחלט שאלה רלבנטית, בהתחשב בכך שמדובר בספר הרביעי בפחות משלוש שנים. אז למה, באמת? בוודאי לא משום שיש בהם עומק מיוחד. אולי מכיוון שהם מספקים הנאה (כאמור, לעתים נטולת היגיון) באמצע החיים. אגב, אני לא לבד: ספריו של מוסו נמכרו בכ-28 מיליון עותקים.

העלילה הנוכחית ממוקמת במנהטן ובסטטן איילנד. נתן, בנה של מנקת בתים, הוא עורך דין מצליח ועשיר, יחסית, אחד הקילרים הגדולים. אלא שבחיי המשפחה שלו הוא כישלון גמור: אשתו (שבאה מבית עשיר מאוד, הוריה היו המעסיקים של אמו) ובתו עזבו אותו, ועברו לצד השני של היבשת. יום אחד הוא נתקל ברופא שרומז לו שיש אנשים שיכולים לחזות מוות של אנשים אחרים (זה לא מופרך, זה רק מצריך מוכנות של הקורא לקצת פנטזיה). כאדם רציונלי, הוא מתקשה להאמין בכך, ומצד שני מתחיל לפתח תלות ברופא ובקשר עמו. מכאן מתמלא הספר בעלילות מתח קטנות, ובמחשבות קיומיות כמו "כל הימים הולכים אל המוות, וביום האחרון מגיעים אליו" (מצטט את הפילוסוף מישל דה מונטן).

המופרכות מגיעה ברגעים הקטנים - המזכירה הרפואית שמגלה לאדם זר היכן נמצא הרופא שהוא מחפש, וגם נותנת את כתובתו המדויקת; הצמיד שחשוב לעלילה, ומתגלה באורח פלא דווקא בבית הנופש בהרים שבו נמצאות הדמויות; וגם הנכונות של נתן לקחת על עצמו אשמה בתאונת פגע וברח, רק כדי להציל את אביה השנוא של אשתו. כאמור, אפשר ‘לכבות' את המוח ו'להחליק' על זה למוסו, ואפשר גם להחליט שזה המפגש האחרון עמו.

שורה לזכור. "הבעיה עם המוות: הוא מעורר בך שאלות קיומיות כשכבר מאוחר מדי" (עמ' 149).

שורה תחתונה. בשתי מילים: מספיק ודי. בארבע: טוב, נחליט בספר הבא.

עוד כתבות

שלטי מכירה והשכרה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: אם על הנייר לרבים עדיף לשכור דירה, למה מעטים בישראל בוחרים בכך?

המדינה תורמת להנחה שלגור בשכירות זה לא טוב ולא ראוי, ודוחפת את הצעירים לרכוש דירות חרף הקשיים הכלכליים הרבים שמהלך כזה צופן ● דעה

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

רחוב קפלנסקי 24, ראשל"צ / הדמיה: יח"צ

דיירי הבניין בן ה-45 שנה שיקבלו מרפסת שמש חדשה לדירה

התחדשות עירונית בראשון-לציון ● היזם יקבל שמונה דירות חדשות עם חניה לכל דירה ● הדיירים יקבלו ממ"ד ומרפסת שמש לכל דירה, מעלית לבניין, החלפת תשתיות, חיפוי חיצוני לבניין, גינה חדשה ולובי לבניין

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של דונלד טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

בנימין נתניהו וחיים כץ / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, שלומי יוסף

אלה מועדי דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ בוועדת הכנסת

ביום שלישי הבא אמורה מליאת הכנסת להצביע בעניין הקמת ועדת הכנסת, וכיוון שיש תמיכה של 65 חברי כנסת, הדבר אמור להתקיים ללא כשלים ● בליכוד מתלבטים אם להחרים או להשתתף בדיוני המליאה בעת הקמת הוועדה