המסחר ננעל בעליות: מניית הבורסה זינקה בכ-30% ביומה הראשון

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% • מניות הבנקים לאומי ופועלים עלו בכ-1% כ"א • מליסרון זינקה ב-3%, עזריאלי ב-1% • אלקטרה צריכה דיווחה על רווח חד פעמי של כ-118 מיליון שקל שהיא צופה מביטול הקצאת תדרים שלא נעשה בהם שימוש לחברה הבת, גולן טלקום

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר האחרון לשבוע זה, והראשון לחודש אוגוסט, הסתיים בעליות שערים, כאשר מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, בהובלת מניות הבנקים פועלים ולאומי שעלו בכ-1% כל אחת.

עזריאלי קבוצה  עלתה ב-1.5%, אנרג'יאן  טיפסה ב-0.7% במחזור גבוה, מליסרון  קפצה ב-3%.

מניית הבורסה לניע בתא  זינקה בכ-30% ביומה הראשון למסחר בתל-אביב.

מחזור המסחר הסתכם ב-3.27 מיליארד שקל. המחזור הגבוה נרשם עקב עדכון המדדים החודשי.

15:00

יום המסחר החמישי והאחרון לשבוע, והראשון לחודש אוגוסט, מתנהל בשעות הצהריים במגמה חיובית מתונה בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב הצביעו על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר שם, זאת לאחר שאמש הודיע הפד האמריקאי על הורדת הריבית במשק בארה"ב ב-0.25%, לטווח של 2%-2.25%, בהתאם לציפיות המוקדמות, ובהמשך לכך אתמול הסתיים המסחר בארה"ב בירידות שערים.

בפעילים ניהול תיקי השקעות התייחסו למגמה השלילית שנרשמה אמש במסחר בארה"ב בעקבות הודעת הריבית וציינו כי "נגיד הבנק, ג'רום פאוול, נתן לשווקים את מבוקשם אך אכזב במסר של מסיבת העיתונאים".

שם, לפי פעילים ניהול תיקי השקעות, פאוול הדגיש "שהפחתת הריבית שבאה אחרי יותר מעשור איננה מלמדת בהכרח על תחילת מגמה של הרחבה מוניטרית ארוכה".

בבית ההשקעות פסגות הוסיפו כי "כאשר אנו לוקחים בחשבון את הסיכונים הגלובליים שחלקם כבר מתממשים, מלחמת הסחר (שפאוול אמר שאין להם ניסיון עם מלחמות סחר והשפעותיהן על הכלכלה), האינפלציה הנמוכה ומיצוי שוק העבודה כמנוע צמיחה מרכזי - ההאטה בארה"ב רק צפויה להימשך". על כן, ההערכה בפסגות היא כי "ארה"ב אכן נכנסה אתמול למחזור משמעותי של הפחתות ריבית".

בשוק המקומי, בשל העדכון החצי שנתי של הרכבי המדדים, הוארך היום שלב נעילת המסחר בשוק המניות.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי המניות הדואליות של טבע  וטאואר  מתחזקות בכ-2%, ועוד בין העולות, מניות אמות , שפיר הנדסה  ומליסרון  התחזקו בשיעורים דומים.

בצד השלילי של המדד המוביל, מניית חברה לישראל  נחלשת בכ-1% אחרי שאתמול בלטה בקפיצה של כ-6% בתמיכת דוחות כספיים חיוביים שפרסמה החברה הבת כיל, שמנייתה נסחרה היום ביציבות אחרי עליה של קרוב ל-4% אתמול.

עוד במסחר, חברת אלקטרה צריכה  דיווחה על רווח חד פעמי של כ-118 מיליון שקל שהיא צופה מביטול הקצאת תדרים שלא נעשה בהם שימוש לחברה הבת, גולן טלקום. 

עוד בתחום הסלולר, חברת דסק"ש פרסמה הערכה ראשונית ולפיה היא צפויה לרשום הפחתה של כ-500-600 מיליון שקל בגין הפחתת ערך המוניטין של החברה הבת סלקום, בדוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. זאת לפי דסק"ש , "לאור, בין היתר, הירידה הגדולה בשווי השוק של סלקום והעלייה בתשואות איגרות החוב שלה במהלך הרבעון השני של שנת 2019". 

מניית שיכון ובינוי , הצפויה להצטרף בשבוע הבא למדד ת"א 35, מרכזת מחזור מסחר ער.

מניית הבורסה לניע בתא , שהחלה להיסחר היום בבורסה, פתחה את המסחר ברגל ימין, וקופצת בכ-30% לעומת המחיר בו הונפקה.

בין "מניות הקאנביס", זו של וויטסמוק  צוללת בכ-30% אחרי שהחברה דיווחה על אי השלמת הסכם החלפת המניות עם חברת בטר (BETTER).

שותפות נאוויטס פטרוליום  מדווחת על השלמת העסקה לרכישת שדה הנפט היבשתי נצ'ס בטקסס תמורת 18.5 מיליון דולר. שדה נצ'ס מורכב מ-260 רישיונות, כ-270 ק"מ מיוסטון, על פני שטח של 38 קמ"ר. השדה מכיל בשלב זה 46 בארות פעילות, שמפיקות כ-420 חביות נפט בכל יום. לשדה נצ'ס היסטוריית הפקה עשירה ומוכחת. השדה התגלה ופותח בעבר על ידי אקסון.

12:30

לאחר ירידות בפתיחת המסחר המדדים המובילים בבורסה בתל-אביב עברו להיסחר בטריטוריה הירוקה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2% בהובלת טבע  שקופצת בכ-2%. 

המניות עזריאלי  ומליסרון  עולות סביב ה-1% ומספקות רוח גבית למדד המוביל.

הדולר מזנק מול השקל בהמשך להודעת הריבית של הפד אתמול.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-530 מיליון שקל.

במטרה להשיג מקסימום תעסוקה ויציבות מחירים, ובהתחשב בתמונה הכלכלית הגלובלית, הפד הוריד את הריבית ברבע אחוז לטווח של 2%-2.25%. הפד יסיים את תהליך צמצום המאזן שלו בחודש אוגוסט, חודשיים קודם לכן ממה שצוין כיעד בעבר.

בהמשך להודעת הריבית של הפד אתמול, גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, אמר: "ההצהרה הציגה הערכה כלכלית כמעט זהה לזו שהוצגה ביוני. המלל החליש את מידת "הדריכות" שבמעקב אחר הנתונים מלשון של "השגחה מקרוב" אל "נמשיך לעקוב". זה אומר ככל הנראה שההפחתה הבאה תגיע יותר מאוחר השנה, ככל הנראה בדצמבר, ולא בהחלטה הקרובה של חודש ספטמבר. ההחלטה להפחית את הריבית לא הייתה פה אחד, וזה מצב די חריג, ושני חברים מצביעים הצביעו נגד החלטת ההפחתה בעת הנוכחית.

"המהלך הנוכחי מזכיר מהלכים הגנתיים של הפד שנערכו בשנות ה-90'. המאפיין של מהלכים אלו הוא שכאשר הנתונים הכלכליים השתפרו, הפד שב והעלה את הריבית לרמה הקודמת. כמו כן, נציין שבתקופות שאינן מיתון ב-30 השנים האחרונות, הפד נמנע מהפחתת הריבית מעבר ל-75 נ"ב במצטבר. המשק האמריקאי רחוק ממיתון כיום. כמו כן, הפחתות הריבית בהיקף כולל של עד 75 נ"ב, על פני זמן, הוא מרמה התחלתית של כ-5-6%, לעומת הרמה שבה ריבית הפד הייתה בשיאה לאחרונה, של כ-2.4%.

"לפיכך" סיכם בפמן, "על סמך ניסיון העבר, אנו צופים שהפחתת הריבית במשך השנה הקרובה, כמהלך של יצירת רשת ביטחון תסתכם בלא יותר מאשר 75 נ"ב, כולל ההפחתה של סוף יולי 2019, והריבית תשהה ברמה הנמוכה לאחר ההפחתות לפרק זמן קצר יחסית, לפני שתשוב ותעלה, ככל הנראה במהלך 2021. זאת עם שיפור מתון הצפוי בצמיחה בארה"ב, על רקע התממשות של צעדים לשיפור הפריון באמצעות יישום טכנולוגיה בענפי המשק השונים בארה"ב."

11:00

המסחר בתל-אביב מתנהל בירידות שהתמתנו לעומת הפתיחה, כאשר המדדים המובילים מאבד עד 0.3%. 

מניייתה של הבורסה לניע בתא החלה להיסחר היום, ומזנקת ב-30% לעומת מחיר שבו הונפקה.

מניית ישרס  מזנקת ב-2.8% במחזור גבוה יחסית, פועלים  מאבדת 0.3% ומניית אמות עולה ב-0.9%.

09:45

המסחר בת"א נפתל בירידות של כ-0.6% במדדים המרכזיים, בעקבות הורדת הריבית בארה"ב אמש, ונאומו של יו"ר הפד שהוביל את ניו יורק לירידות. בירידות של 1.8% בולטת מניית החברה לישראל , שאתמול זינקה בכ-6% בעקבות דוחות החברה הבת כיל . אופקו  יורדת אף היא בכ-2%.

07:00

המסחר בבורסה בתל-אביב צפוי להיפתח הבוקר (ה') על רקע הנעילה השלילית שנרשמה אמש בניו יורק. הפדרל ריזרב הוריד אמש את הריבית בארה"ב ב-0.25%, אך המדדים בוול סטריט איבדו עד 1.2%, לאחר שיו"ר הפד ג'רום פאואל צינן את ההתלהבות מהורדת הריבית, ואמר כי לא מדובר בתחילתה של מגמה.

הדולר אינדקס (DXY) רשם קפיצה במהלך חד וטיפס ב-0.6%. 

כאמור, הפד הוריד אתמול (ד') את הריבית בארה"ב ב-0.25% לטווח של 2.25%-2%, וזאת בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח. עם זאת, במסיבת העיתונאים שלאחר הודעת הריבית, פאואל צינן את ההתלהבות כנשמע ניצי במיוחד ורמז כי הצעד שנקט אינו מהווה תחילתה של מגמת הפחתות ריבית. למעשה, פאואל אמר על החלטה להוריד ריבית כי מדובר בהתאמה של "אמצע סייקל".

פאואל שלל רצף של הורדות ריבית, בעוד השוק היה רוצה לשמוע על 3 הפחתות ריבית ב-2019. אם לא די בכך, יו"ר הפד נשמע תולה תקווה כי הכלכלה תשוב לצמוח בקצב מספק שיצדיק העלאת ריבית. פאואל אמר כי הוא בטוח שהריבית תחזור במהירות לעלות.

אתמול בתל-אביב המסחר ננעל בעליות, כאשר מדד ת"א 35 עלה ב-0.86%, מדד ת"א 90 טיפס ב-0.96%, ומדד הבנקים נסגר ללא שינוי. 

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988